Užívanie vápnika kosti nespevní. Vyliečte osteoporózu a predíďte zlomeninám prírodným spôsobom, ktorý na rozdiel od liekov funguje! Zistiť viac

10 zdravotných rizík repkového oleja, o ktorých sa vôbec nehovorí


repkový olej - riziká

Zájdite do najbližších potravín a kúpte si zemiakový, vajíčkový, či iný šalát. Prípadne si urobte doma šalát vlastný a pridajte do neho kupovaný dresing.

Pravdepodobne ste práve skonzumovali niekoľko polievkových lyžíc dnes tak populárneho repkového oleja.

Zbohom vysoký krvný tlak

Tiež si odmyslíme úvahu, či vôbec existuje bio-repkový olej, nakoľko je to dosť otázne. Aj bez ohľadu na spôsob jeho pestovania, repkový olej nie je pre vaše zdravie žiadnym prínosom.

Vedeli ste, že počas spracovania prechádza takzvaným procesom deodorizácie, ktorý z neho odstráni pomerne nepríjemný zápach? No a práve v tomto procese odstraňovania pachov je pes zakopaný.

Repkový olej môže mať na vaše zdravie pomerne neblahé následky. To platí obzvlášť, ak je vyrobený z geneticky modifikovanej repky, ktorá sa dnes už vo veľkom pestuje.

Väčšinu repkového oleja človek skonzumuje ani nie vyprážaním, ale práve prostredníctvom rôznych šalátov, o ktorých sa mylne domnieva, že sú čerstvé a preto zdravé.

Nič nie je ďalej od pravdy!

Entuziasti zdravého životného štýlu pristupujú k šalátovému pultu v supermarkete, naložia si z neho šalát, pridajú k tomu zopár druhov korenia a skladujú ho či už teplý alebo studený v plastikových nádobkách.

Mnohé z týchto nádob okrem rôznych mixov repkového oleja dokonca obsahuje aj nebezpečnú chemikáliu BPA. Čo presne si takto beriete domov?

Dva vážne problémy vznikajúce pri jeho spracovaní

Mysleli ste si doteraz, že repkový olej sa vyrába len jednoduchým lisovaní semien repky olejnej? Nie celkom…

1. Chemikálie prítomné počas deodorizácie

Po vylisovaní sa pristupuje k procesu deodorizácie za pomoci rôznych chemikálií. Jednou z takýchto pomocných látok je napríklad hexán.

Hexán je plynná súčasť benzínu, ktorý sa používa pre spracovania olejov od už od Druhej svetovej vojny. A áno, hexán je zápalný. Je vyrábaný z ropy a ide o hlavnú extrakčnú metódu celého západného sveta.

Takže nakoľko organické je toto? Dobrá otázka…

2. Vznik nebezpečných trans-tukov

Omega 3 mastné kyseliny sa v procese deodorizácie repkového oleja menia na trans mastné kyseliny.

Dôvodom, prečo obzvlášť repkový olej nie je vhodný pre ľudskú konzumáciu je ten, že obsahuje veľmi dlhé reťazce molekúl kyseliny erukovej, ktorá za určitých okolností je spájaná so srdečnými fibróznymi jazvami.

Tuto je jeden zaujímavý fakt: V roku 1985 federálny register USA konštatoval, že Americká agentúra pre lieky a potraviny (FDA) zakázala repkový olej používať v detských mliekach, pretože spôsoboval retardáciu rastu detí.

Takže si to zhrnieme…

Pred 25 rokmi nebol tento olej vhodný pre výživu detí a dnes je zrazu dobrý pre všetkých ostatných? Podľa štátnych orgánov sa to tak javí…

Ako reklama na repkový olej zavádza

Ak ste boli doteraz v presvedčení, že sa stravujete zdravo, mýlili ste sa. Ide o veľký podvod s výnosnou výrobou a predajom repkového oleja!

Výrobcovia a spracovatelia potravín využívali v tejto oblasti šedú zónu po celé dlhé roky.

Dokonca aj niektoré veľké reťazce rýchleho občerstvenia v súčasnosti deklarovali, že zo svojich výrobkov odstraňujú trans mastné kyseliny. To robia to údajne tým, že nahradzujú doposiaľ používaný pesticídmi zamorený sójový olej za olej repkový.

Prírodná liečba osteoartritídy

Nejde teda o nič viac ako o marketingový ťah. V skutočnosti je to len nahradenie väčšieho zla zlom menším.

Skúste sa pozrieť na etikety rôznych výrobkov a špeciálne si pozrite zopár prvých miest ingrediencií. Ono totiž výrobcovia musia uvádzať zloženie svojich výrobkov od najväčšieho po najmenšie množstvo použitej látky.

Ak si napočítate množstvo repkového oleja skonzumovaného za jeden deň, budete prekvapený, v akých množstvách ho naozaj konzumujete.

V jednom výrobku sa ho nemusí nachádzať až tak veľa, ale ak k tomu započítate rôzne šaláty, pečené výrobky a podobne, tak sa to postupne nazbiera.

Takto sa repkový olej presúva vašim tráviacim traktom i vylučovacími orgánmi a vaše telo z toho vôbec nie je šťastné.

Myslíte si, že vaša tyčinka je bio, takže je zdravá? Používa jej výrobca bio-repkový olej? Aj keby používal, sú srdcové bio-fibrózne lézie o niečo lepšie ako ne-bio lézie?

Každý biochemik by vám potvrdil, že repkový olej má vyšší obsah trans mastných kyselín ako sójový olej, prípadné iné toxické geneticky modifikované oleje, ktoré ľudia pravidelne konzumujú.

To zahŕňa aj hydrogenované rastliné oleje (margaríny) z bavlníka, slnečnice alebo kukurice.

10 zdravotných rizík konzumácie repkového oleja

Pravidelnou konzumáciou repkového oleja si môžete privodiť nasledujúce akútne, ale aj chronické zdravotné problémy:

  1. Odbúravanie vitamínu E.
  2. Zvyšovanie tuhosti membrán, čo vedie k rozvoju degeneratívnych ochorení.
  3. Pre vysoký obsah síry repkový olej rýchlo zatuchne, čo zhoršuje alergie a vedie k problémom u ľudí s bronchitídou a astmou.
  4. Štúdie poukazujú na súvis repkového oleja s vyšším výskytom rakoviny pľúc.
  5. Skracovanie dĺžky života.
  6. Zníženie množstva krvných doštičiek.
  7. Denná konzumácia repkového oleja zvyšuje hladinu triglyceridov až o 40 percent.
  8. Repkový olej sa rýchlo kazí (plesnivie) a blokuje činnosť enzýmov.
  9. Otvára cestu voľným radikálom, podvracia prirodzené antioxidanty a je spájaný so vznikom mnohých iných ochorení.
  10. Keď sa repkový olej skazí, nezanecháva žiadny typický zápach skazenosti, preto je ťažké odhaliť či nekonzumujete zatuchlú kyselinu erukovú.

Harvardská fakulta verejného zdravia už pred desaťročiami deklarovala, že neexistuje bezpečná hladina príjmu trans nasýtených mastných kyselín.

Aj napriek tomu úrady, ako napríklad americká FDA, dovoľujú výrobcom na obaloch svojich produktov tvrdiť, že neobsahujú trans mastné kyseliny, ak je ich obsah menší  ako 500 mg na pol pohára.

Preto aj keď sa zaujímate o zloženie potravín, ktoré konzumujete, aj tak možno o prítomností týchto škodlivých tukov neviete.

Ozaj, vedeli ste, že genetický modifikovaný repkový olej bol vyrobený vedcom v kanadskom laboratóriu? Navrhol gény repky tak, aby rastlina produkovala menej toxickú kyselinu erukovú.

Ten istý vedec, ktorý stvoril novú geneticky modifikovanú odrodu repky, Dr. Baldur Steffanson, šiel neskôr pracovať pre firmu Calgene, ktorú napokon kúpila firma Monsanto.

A kto si myslíte, že vyvinul GMO odrodu repky olejnej odolnú herbicídu Roundup?

Áno, bol ním opäť Dr. Steffanson, „otec novodobej repky“. Ďakujeme vám za váš príspevok smrtonosného herbicídu a repkového oleja ukrytých v našom jedle!

Záver

Tak ako, ešte stále si chcete naplniť plastové šalátové tégliky vo vašom supermarkete? Ešte stále si myslíte, že tie chutne vyzerajúce šaláty sú zdravé? Zamyslite sa prosím znova…

Nenechajte sa zmiasť len preto, že debata na túto tému ešte stále prebieha. Vďaka hmle okolo uvedenej debaty, repkový olej si naďalej nachádza cestu do našich potravín, i tých ktoré sa považujú za zdravé.

Ako zdravšia alternatíva olejov do šalátov, i všeobecne pre prípravu jedál, sú oleje z hroznových jadierok, alebo kokosový olej.

Obe z týchto olejov znášajú aj vysoké teploty.

Oproti tomu extra panenský olivový olej je tiež zdraviu prospešný, musí byť však konzumovaný za studena, prípade môže byť aj varený, no nie pri vysokých teplotách (pridávaný do varených jedál áno, na vyprážanie nie).

Stop Candida

Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

    • V tom popise nič nehovoria o spôsobe výroby, teda či používajú deodorizáciu alebo nie. Lebo ak áno, tak tie omega 3 kyseliny tam zrejme boli na začiatku, ale už nie na konci výrobného procesu.

  1. Majko Glaser

    Dakujem za celkom vycerpavajuce info o repkovom oleji a ak môžete prosim Vas napiste nieco aj o palmovom oleji ten zacali ludkovia z oblubou pouzivat hlavne ten co je obohateny betakarotenom aj napriek jeho cene na slovenskom tiez BIO trhu:-)
    Prajem KRÁSNE DNI
    m

    • Palmový olej je v pohode. V tých krajinách, kde sa produkuje, je po sójovom oleji druhý najlacnejší. Je pozoruhodné, ak sa na Slovensku predáva draho. Ide totiž o pomerne veľkú komoditu – žiadna špecialitka, ako napríklad olej z hroznových jadierok.

      Palmový olej by som však bral len ako bežný olej na dennú potrebu. Občas okolo neho vzniká aj kontroverzia, pretože v niektorých tropických krajinách sa kvôli tomu vyrubuje prales a nasadzujú sa palmovníky. Preto niektoré hnutia, ako Greenpeace, z času na čas vyhlasujú bojkot výrobkom, ktoré obsahujú takto vyprodukovaný palmový olej.

      • Palmovy olej URCITE NIE JE V POHODE!!
        Toto je moj osobny preklad pre vedelisteze domenu…
        http://vedelisteze.sk/galerie/pouzivate-palmovy-olej-toto-si-pozrite

        ..nemyslim, ze zvierata, ci lesy, maju mensie pravo na zivot nez ludia…pre mna osobne je priroda Pani s velkym P… aj napriek nam samym, nasmu konaniu, nasim rozhodnutiam, nam stale ukazuje cestu harmonie…
        Repkovy olej je svinstvo, ved ani zver to nezere vo volnej prirode, popripade z toho dochne..a palmovy olej ani nekomentujem viac..

        • Tady tento autor jako jeden z mála skutečně vidí riziko řepkového oleje a a přednosti palmového oleje proti němu. Řepkový olej obsahuje mnoho omega-3 olejů, kterými se rostliny brání okusu. kyselina linolová je v malém množství potřebná, ale v oleji je dalších 90% omega-3, které škodí lidem i dobytku.
          Greenpeace jsou blázni. Kdysi protestovali i proti tučnějšímu masu v hamburgerech. To bylo v době, kdy nám nakukali, že živočišné tuky jsou škodlivé. Těžko zjistíte, jestli Greenpoeace pomáhají tukovému průmyslu z hlouposti nebo záměrně, každopádně mají neblahý vliv na zdraví populace.

          • Pane, mate pravdu! Prof. Strunecka v knize Doba jedova pise, ze ma palmovy olej vice „zleho“ cholesterolu nez veprove sadlo! Ale nema jeho dpbre vlastnosti, tj. nepripaluje se ve vysokycch teplotach. Navic jsme na veprove sadlo po generace ve stred. Evrope zvykli, kdezto na oleje nikoliv. Oleje ze semen se pouzivaly jen jako technicka maziva.

        • Souhlasim s Vami pani Adriana.

      • Palmový olej je hnus – najviac zlého cholesterolu a vo veľkom vypaľujú dažďové pralesy, – preto že je lacný tak ho teraz dávajú všade – do každých keksov.

        • Je pravda, že niekde sa vyrubávajú pralesy kvôli palmovníkom, avšak neplatí to všade. Treba si uvedomiť, že väčšina pralesov v Ázii je už aj tak vyrúbaná a palmovníky sa tam sadia ako bežná plodina. Teda farmár si zvolí, či bude pestovať ryžu, banány, iné ovocie, kaučukovníky alebo palmy. Nie je v tom žiaden rozdiel, ako keď sa na Slovensku farmár rozhoduje medzi kukuricou, repkou a obilím…

          Palmovníky sú obľúbeným boxovacím panákom rôznych environmentálnych hnutí, ale rovnaký problém (ak nie väčší) s výrubom pralesov spôsobujú kaučukovníky a nikoho som zatiaľ nevidel protestovať pred automobilkami, ktoré sú najväčším používateľom kaučuku do pneumatík.

      • ja sa stretávam len s negatívami , čo sa týka palmového oleja… nikde som chválu naň nečítala, len tu… nedávno som čítala takýto článok o slnečnicovom oleji a skôr bol repkový odporúčaný… je to sila…ako z každej strany… iná informácia…

  2. Repkovo ľanový olej, ktorý by nemal mať vyššie uvádzané negatíva: http://www.ezopress.sk/2014/01/tekute-zlato-golden-drop/

  3. henry mayer

    nielen repkovy olej, ale i dalsie potraviny ktore kupite v supermarketu,su zanesene roznymi chemickymi latkami, o ktorom nemate ani paru. obycajne zemiaky, vela druhov su geneticky zmenene, a takto ked ich papate prosite si o rakovinove nadory. ako sa vsetkemu tomu vyhnut? jednoducho. zostrojte si pendulum-kyvadlo, a spytajte sa: je tato potravina a tekutina v hodna k pouzitju? vas spirit nikdy neluha. budete sa velmi divit, ako malo potravin je vobec mozno konzumovat. prajem uspech.

    • ahoj, mozem sa spytat, ako ma to kyvadlo reagovat a ako to z toho vycitam? otec sa s kyvadlom kedysi len tak nahodne pohral a fakt to reaguje…

      • Domnievam sa, že kývadlom nevieme zistiť kvalitu potravín.
        Ale kyvadlom môžeme zistiť názor nášho podvedomia.
        Vyhotovte si kývadlo: cvérna cca 20-30cm a malé závažie- napr. matica, prsteň a pod. Pohodlne sa usadte k stolu, oprite si ruku lakťom mierne naklonene aby závažie voľne viselo. Dohodnite sa zo sebou napr: Ano – pohyby od sebe a späť, Nie – pohyby do strán, Neviem, neviem odpovedať: krúženie.
        Ako pomôcku – tento terč môžete aj nakresiť na papier o jasne označiť význam.
        Upokojte sa – chvíľu to trvá – a nechajte závažie visieť na strede.

        Môžete sa aj opyťať: Ktorý smer je ano? Čakajte, nehýbte sa s kývadlom.
        Ak ste sa už „dohodli“ – a funguje to….. – A FUNGUJE! (ak nie, tak moc špekulujete…), môžete si dať otázku: Je mi táto potravina dobrá ? – a budete vedieť to, čo každý zajac vie – vie pudove , ktoré rastliny sú vhodné.
        Viac v knihe Dr. Pásztorfi János: Erhalte dich selber Gesund , alebo v maďarčine: A legnagyobb erő az alkalmazható önszuggesztió.

  4. prečo práve repkový je ten hrozný? Slnečnicový je v poriadku aj taký palmový? Určite sú v tom rôzne faktory, ktoré vplývajú na výsledný produkt. Ak sa niekto chce zdravo stravovať, určite si nekupuje pofidérne šaláty v supermarketoch, a tým ostatným je to jedno.

  5. Vážený badatel – je pěkné s jakým zaujetím píšete jak je špatný řepkový olej. Pro solidnost článku bych očekával odkazy na odborné články a také v závěru doporučení lidem na potraviny – oleje, které máte prověřené a jsou tedy dobré pro organismus. Kdy se už konečně začne dělat pozitivní zpravodajství.Lidé stále nadávají jak je všude negativních věcí a výsledek tohoto článku není lepší. Svůj život si vytváříme sami, tak do něj dejme více pozitivních věcí i názorů. Přeji všem modré nebe nad hlavu.

  6. viacerí sa tu pytate ktore oleje teda jest
    obecne plati cim vacsi obsah nasytenych tukov, tym lepsie takze zakladny rebricek by teda mohol vypadat takto
    1. maslo aj vdaka dlasim vitaminom
    2. kokosovy olej
    palmovy olej
    bravcova mast
    olivovy olej

    ziadny olej nikdy neprehrievame nad 180 stupnov
    maslo sa nepouziva na vysmazanie lebo obsahuje dalsie latky ktore sa rychlo pripalia a olivovy olej neznesie vysoke teploty
    vyhybame sa klasickym rastlinnym olejom(slnecnicovy, repkovy, sojovy …) s vysokym obsahom omega 3 a 6. ich potreba pre cloveka je doslova par gramov na den, cokolvek navyse uz skodi, najlepsim zdrojom je rybi tuk, trescia pecen, rozne orechy pripadne konopny a lanovy olej ale pozor ide o minimalne mnozstva a teda staci obcas niekam pridat olivovy olej

    pri zvysenej konzumacii nasytenych tukov je nutne neprejedat sa a kontrolovat si denny prijem kalorii, ale to by mal clovek robit vzdy

  7. Kokosovy olej vyuzivam, je dobry nielen do kuchyne, ale aj ako kozmetika (napr. vlasovy balzam, nocny hydratacny krem)… Ale do studenych salatov sa nehodi, pretoze tuhne pri 20C a zo salatu/dresingu by ste mali kamen 😀 ale na domacu cokoladu je ako stvoreny 🙂

  8. No řepkoví olej nazývám traktoroví olej – PROTOŽE TAM JE JEHO NEJLEPŠÍ VYUŽITÍ.

  9. Repkový, slnečnicový a sójový olej používam ako palivo do svojho osobného auta. Pred pár rokmi mi moji známi vyčítali, že do pár dní mám po aute, zadrie sa mi motor a neviem čo ešte. Už je to teda 6 rokov, čo môj nafťák od jari do jesene konzumuje jedlý olej.
    A v kuchyni máme stále čerstvé maslo a olivový olej.

  10. haha, az na to ze zatial nikto nevie o kokosovom oleji nic lebo je najmladi, tak nie su zname ziadne dobre a zle vlastnosti. na vlasi je super…. a repkovy olej sa pouziva uz od rimanov kde ho pouzivali za tekute zlato. a je jeden z najzdravsich olejov. clanok ktory je prebraty z natural news nejak doverihodna stranka to neni.

  11. Skuste si pozriet par faktov o kokosovom oleji – staci si zadat v youtube a zistite, ze ide o marketingovu masaz. Z hladiska zlozenia a pomeru druhov tukov to nestoji za vela.

  12. Co je pak zdravé. Tak mně to připadá jako boj výrobců. Co všechno už bylo vychvalováno a pak zatraceno a naopak. To bychom už nemohli jíst vůbec nic, ve všem se něco najde!!! A konkurence na trhu je obrovská.

  13. Nerozumieme, prečo útočite na nás. Na konci článku je uvedený zdroj, z ktorého sme čerpali. V ňom sú uvedené ďalšie relevantné odkazy. Ak máte výhrady k jeho obsahu, smerujte ich prosím tam.

    • Pani Helena má pravdu!!! vo všetkom, tie informácie sú staré!!! a nechápem, prečo tento článok tu dávate už druhý krát za sebou….Pripadá mi to ako reklama na iné oleje. Aj slnečnicový olej prechádza deodorizáciou….repkový olej má u nás najlepšie zloženie – 60% kys. olejovej a dobrý pomer omega 3 ku 6, tento článok je blud….som ing. potravinárstva, niečo o tom viem….

  14. súhlasím s Vami

  15. ANO, tento poplasny a klamlivy clanok naozaj patri na smenisko dejin hoaxov.
    …..ked uz sa pytate.
    Repka olejna sa pestuje uz tisicrocia na dalekom vychode / Cina, India…/ ako krmivo aj zelenina .
    V mojej cisto rastlinnej strave tvori takmer 100% spotreby tukov a odraza sa v mojich cholesterovych krvnych cislach takto : HDL 2,14, LDL 2,00.
    Krvne dosticky v absolutnej norme 296, trigliceridy dokonca pod normou : 0,40

    Ano, mnohi este hladaju. Staci viac hladat srdcom.

    • Čo konkrétne je v článku klamlivé? To ste už nepovedali…

      • Repkovy olej

        Dobrý deň,
        Pri prvých dvoch bodoch som prestal článok čítať.
        1.) Chemikálie prítomné počas deodorizácie.
        Pri dnešných moderných spracovania oleja sa nepoužívajú žiadne chemické látky. (Ako píšete nejaký chem. prvok hexán)
        Olej sa pri výrobe lisuje za studena, a ďalší prebieha fyzikálnou rafináciou, ktorá zabezpečuje, že v oleji zostávajú omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Rozdiely medzi olejmi je len to, v akom sú tieto kyseliny pomere. (To je velmi diskutabilné, aký pomer je nejlepší.)
        2.) Vznik nebezpečných trans – tukov.
        Táto vec úplne odpadá, kedže pri výrobe sa nepoužíva chémia.
        Čiže tento bod je bezpredmetný.

        Položím Vám otázku :
        1.) Podľa vás je teda slnečnicový olej vyrobený klasicky s použitím chemických prvkov úlne v pohode a bezpečný _?
        2.) Ake oleje sú lepšie _ ? Slnečnicový, palmový, kokosový _?
        Ak sa vyjadrite, poprosím pošlite mi prosím na môj e-mail aj seriózne podklady a štúdie, o ktoré sa pri odpovedi opierate.
        Rád si ich preštudujem.

        Ďakujem

  16. autor clanku cerpa informacie zrejme z internetu alebo od susedy. pracujem vo vyrobe repkoveho oleja lisovaneho za studena a jedine, co sa deje s vylisovanym olejom je filtrovanie ..

  17. Z repkového oleja sa jeho esterifikáciou vyrába metylester a ten sa používa do palív-benzín, nafta. Takto nás to v škole učili

Pridajte komentár

*