Ako sa prírodným spôsobom za 3 mesiace zbaviť candidy (kvasinkovej infekcie)? Viac info tu

Zabudnite na lieky: Ako upraviť hormonálnu nerovnováhu stravou


Zabudnite na lieky: Ako upraviť hormonálnu nerovnováhu stravou

Keď dôjde na zdravie, hormóny a črevná mikroflóra majú na neho oveľa väčší vplyv, ako si mnoho ľudí myslí.

V skutočnosti, tieto dva faktory vedia zdravie poškodiť aj keď je všetko ostatné optimalizované (strava, doplnky výživy a podobne).

Liečba osteoporózy

Platí to aj naopak: Ak si v tele upravíte hormonálnu nerovnováhu a zároveň obnovíte črevnú mikroflóru, potom to samé dokáže pozdvihnúť vaše zdravie aj v prípade, keď ostatné faktory nie sú ideálne.

Existujú dokonca príklady štúdii skúmajúcich ako hormóny dokážu napomáhať pri liečbe traumatických mozgových úrazov.

Ak máte pochybnosti o náramnej sile hormónov na váš stav, počnúc náladou, cez váhu až po zdravie zažívacieho traktu, skúste sa opýtať najbližšej tehotnej ženy, či si všimla rozdiel v týchto oblastiach od doby kedy otehotnela.

Alebo sa opýtajte 13 ročného dievčaťa… avšak opatrne.

Príznaky hormonálnej nerovnováhy

Medzi hlavné príznaky hormonálnej nerovnováhy patria:

  • únava
  • kožné problémy
  • priberanie na váhe
  • tuk na bruchu a páse
  • problémy so spánkom
  • ospalosť
  • postmenštuačný syndróm
  • endometrióza
  • neplodnosť

Trpíte niektorými alebo kombináciou uvedených príznakov?

Potom je veľká pravdepodobnosť, že a u vás vyskytujú poruchy v nastoľovaní hormonálnej rovnováhy.

Čo sú hormóny?

Hormóny sú telesnými poslami správ. Cestujú vašim krvným obehom do tkanív a orgánov.

Pracujú pomaly, počas určitej doby a ovplyvňujú rôzne telesné procesy, akými sú napríklad:

  • Rast a vývoj
  • Metabolizmus
  • Funkcie pohlavných orgánov
  • Reprodukcia
  • Nálada

Endokrinné žľazy, ktoré sú špeciálnymi zoskupeniami buniek, sa podieľajú na produkcii hormónov. Hlavnými endokrinnými žľazami sú hypofýza, epifýza, týmus, štítna žľaza, nadobličky a pankreas.

K tomu ešte navyše produkujú muži hormóny v semenníkoch a ženy vo vaječníkoch.

Hormóny sa tvoria z tukov a cholesterolu. Preto nedostatok jednej alebo druhej dôležitej zložky stravy môže spôsobiť hormonálne problémy. Dôvodom je prostý fakt, že telo nemá stavebné prvky na ich tvorbu.

Tiež sú problematické toxíny, ktoré napodobňujú či už tieto stavebné prvky alebo hormóny samotné. Vtedy často dochádza k tomu, že telo využíva uvedené toxíny na produkciu hormónov. Počuli ste už o zmutovanom estrogéne?

Úprava hormonálnej nerovováhy

Endokrinný systém je veľmi zložitý a zrejme ho nikdy dokonale nepochopíme. Existuje však zopár základných vecí, ktoré môžete urobiť pre posilnenie schopnosti vášho tela zabezpečiť hormonálnu rovnováhu.

Lekári na úpravu hormónov často predpisujú lieky. Tie však majú množstvo nežiaducich vedľajších účinkov a často viac problémov vyvolajú než vyriešia.

Našťastie, ide to aj inak. Hormonálna nerovnováha sa dá ľahko napraviť aj s pomocou úpravy vašej stravy, užívaním niektorých výživových doplnkov a vykonaním zopár jednoduchých zmien vo vašom životnom štýle.

Tu je našich 9 odporúčaní, ktoré by ste mali dodržiavať:

1. Vyhýbajte sa vysokému množstvu omega 6 polynenasýtených tukov

Ľudské telo nie je stvorené na konzumáciou týchto ľuďmi umelo vyrobených tukov, nachádzajúcich sa prevažne v niektorých rastlinných olejoch.

Tuto je citát z jedného článku: „Z tukov nachádzajúcich sa v ľudskom tele je približne 97% saturovaných a monosaturovaných a len 3% polynenasýtených. Polovica z tých 3% sú omega-3 mastné kyseliny. A tento pomer je potrebné zachovať.“

Rastlinné oleje obsahujú vysoký podiel polynenasýtených tukov. Tieto od 50-tych rokov minulého storočia v našej strave nahradili nasýtené tuky.

Organizmus potrebuje tuky na obnovu buniek a tvorbu hormónov a na to využíva také stavebné prvky, aké mu dodáme. Ak mu dodáme vysokú koncentráciu polynenasýtených tukov, tak potom nemá na výber – musí ich použiť na tvorbu nových a opravu poškodených buniek.

Problémom tu je, že polynenasýtené tuky sú vysoko nestabilné a ľahko v tele oxidujú (ak teda nezoxidovali už počas ich spracovaní, prípadne po vystavení svetlu počas doby keď sedeli na pulte v obchodoch).

Tieto zoxidované tuky potom spôsobujú zápaly a mutácie v bunkách.

V arteriálnych cievach uvedené prejavy potom zapríčiňujú zápaly a ich upchávanie.

Ak sa polynenasýtené tuky zakomponujú do kožných buniek, ich mutácie vyvolávajú rakovinu kože. Preto sa u ľudí zvyknú objaviť najagresívnejšie formy rakoviny kože v miestach, ktoré nikdy nemali vystavené slnku (to je ale téma pre samostatný článok).

Ak sa dané tuky dostanú do buniek reprodukčných orgánov, následkom býva endometrióza.

V krátkosti – telo je vybudované zo saturovaných a monostaturovaných tukov a tieto aj potrebuje pre optimálne zdravie.

Preto nekonzumujte oleje akými sú rastlinné oleje typu arašidový olej, repkový olej, sójový olej, margaríny, rastlinné nátierky a iné, chemicky upravené tuky.

Vyberte si radšej kokosový olej, maslo, olivový olej (neprihrievajte!) alebo živočíšne oleje ako loj či bravčová masť zo zdravých zvierat a tiež konzumujte dostatok rýb bohatých na omega-3 mastné kyseliny.

2. Obmedzte kofeín

Kofeín je u ľudí veľmi obľúbený. Pravdou však je, že jeho prílišné množstvo dokáže rozhádzať váš endokrinný systém.

To platí obzvlášť za súčasnej prítomnosti ďalších stresových hormónov, počas tehotenstva, výskytu toxínov v organizme, nerovnováhy tukov a pri strese vo všeobecnosti.

Zbohom vysoký krvný tlak

Preto ak môžete, obmedzte kofeín alebo ho nahraďte prospešnými bylinkami.

Ak nedokážete alebo nechcete obmedziť kávu, aspoň ju využite ako príležitosť na prepašovanie zopár prospešných tukov pridaním 1 lyžičky kokosového oleja do každej šálky.

Pridajte k tomu trocha emulzie na jeho rozpustenie. Výsledkom bude káva podobná latte, avšak so zdravými tukmi!

3. Vyhýbajte sa toxínom

Toxíny nachádzajúce sa v pesticídoch, plastoch, domácich chemikáliách a dokonca i v matracoch obsahujú látky narúšajúce alebo napodobňujúce hormóny.

Tie zabraňujú tvorbe vlastných hormónov. Fungujú na tom istom princípe ako napríklad hormonálna antikoncepcia.

Ak máte hormonálnu nerovnováhu, prípadne ťažkosti s otehotnením, vyhýbanie sa týmto toxínom je veľmi dôležité.

Varte v sklenených alebo kovových hrncoch bez povlakov proti prilepeniu sa jedla či potiahnuté teflónom. Tiež sa vyhýbajte zohrievaniu (v mikrovlnke) alebo uskladňovaniu jedla v plastových nádobách.

Zadovážte si bio zeleninu a bio mäso, nepoužívajte chemické pesticídy ani čistiace prostriedky. Existujú recepty pre výrobu domácich čistiacich prostriedkov, ktoré nie sú toxické.

4. Spánok

Tento bod si zaslúži obzvlášť pozornosť. Ak nemáte dostatok spánku, vaše hormóny jednoducho nedosiahnu stavu rovnováhy. Bodka.

O tom, ako si skvalitniť spánok, sme písali v jednom z našich skorších článkov.

Spánok vám nielen pomôže upraviť hormonálnu nerovnováhu, ale zrejme aj predĺži život, nehovoriac o zmenšení šancí pre ďalšie ochorenia či ľahšie udržanie optimálnej váhy.

5. Užívanie výživových doplnkov stravy

V perfektom svete by sme ráno vstávali a večer išli spať spolu so slnkom, získavali z neho všetok potrebný vitamín D a horčík z oceánov. A popri tom relaxovali a cvičili v rovnovážnom a bezstresovom svete.

Avšak obávam sa, že tento popis nesedí na nikoho z nás. Preto užívanie vitamínových doplnkov je ideálne na vyplnenie medzier.

Tuto je zopár špecifických doplnkov výživy, ktoré je rozumné (s mierou) užívať:

Maca – ide o zeleninu z radu reďkovkovitých, ktorá sa ukázala veľmi účinnou pri podpore produkcie hormónov a zvyšovaní libida. Veľa žien pociťuje menšie príznaky post-menštruačného sydnómu, zvýšenú fertilitu a zlepšenie stavu pokožky. Na druhej strane, u mužov sa prejavuje zvýšenou produkciou spermií, zlepšením libida a lepším spánkom. Maca tiež obsahuje veľa minerálov a esenciálnych mastných kyselín, čo ju robí ideálnou pre hormóny.

Horčík – podporuje stovky rôznych chemických reakcií v tele a často prispieva k lepšiemu spánku (čo je opäť pre hormóny vynikajúce). Existuje niekoľko efektívnych foriem horčíka, napríklad vo forme prášku (vhodné pre postupne zvyšovanie dávky) alebo vo forme iónovej tekutiny (tá je ideálna pre pridávanie do jedál a nápojov a tiež sa ľahko dávkuje).

Vitamín D – najlepšie je ho prijímať zo slnka. V prípade nedostatku slnka alebo v zimných mesiacoch je vhodné ho dopĺňať doplnkami vo forme vitamínu D3 alebo vo fermentovanom oleji z tresčej pečene.

Rybí olej – poskytuje mnoho potrebných stavebných prvkov pre produkciu hormónov, vrátane vitamínu A, D a K. Je tiež vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín a ďalších prospešných tukov.

Želatína – je výborným zdrojom vápnika, horčíka a fosfátu. Podporuje produkciu hormónov a zdravý zažívací trakt. Má tiež protizápalové účinky, špeciálne v kĺboch. Je dobré používať želatínu vyrobenej zo zvierat kŕmených čerstvou trávou, najlepšie v bio kvalite. Takéto zvieratá sú bohatšie na živiny.

6. Cvičte s mierou

Ak trpíte hormonálnou nerovnováhou, vytrvalostné alebo namáhavé cvičenie môže problém ešte viac zhoršiť, minimálne v krátkodobom horizonte.

Spánok je počas fázy vyrovnávania hladiny hormónov dôležitejší, preto sa sústreďte na relaxačné cvičenia akými sú chôdza či plávanie.

Aspoň dočasne sa vyhýbajte sa vytrvalostnému behu, kardio, aerobiku a podobným cvičeniam nadmieru zaťažujúcim vaše srdce.

Odporúčame tiež: Prírodná liečba štítnej žľazy

7. Zdvíhanie ťažkých váh

Kým vytrvalostné kardio môže uškodiť, krátke a intenzívne zdvíhanie činiek, pružín či posilňovacích strojov môže mať priaznivé účinky.

O uvedenom spôsobe cvičenia sme viac písali v článku o vplyve vytrvalostných športov na srdce.

Priaznivé účinky vyplývajú z toho, že ich vykonávaním sa spúšťa kaskáda priaznivých hormonálnych reakcií.

Snažte sa tieto cviky vykonávať v 5 až 7 setoch s váhou, ktorá vám dá naozaj zabrať.

Nájdite si ale odbornú pomoc s formou a štruktúrou tréningu, ak ste niečo podobné ešte predtým nerobili. Zlá forma totiž môže uškodiť.

8. Konzumujte kokosový olej

Kokosový olej je úžasný pre zdravie. Poskytuje vám potrebné stavebné bloky pre produkciu hormónov, asistuje s chudnutím, znižuje zápaly a dokonca má i antibakteriálny účinok.

Ak naozaj potrebuje súrnu pomoc pri poruchách s hormónmi, snažte sa skonzumovať 1/4 pohára kokosového oleja denne.

Obľúbeným spôsobom je tiež pridať si ho do kávy alebo čaju.

Predstavivosti sa ale medze nekladú a môžete si ho primiešať do takmer každého jedla, či už do polievky, šalátov alebo jogurtu.

9. Upravte si Leptín

Leptín je hlavným zastrešujúcim hormónom. Ak je v nerovnováhe ten alebo ak máte na neho rezistenciu, potom ani žiadny iný hormón nebude v rovnováhe.

Ak sa vám ho podarí upraviť, zároveň si zvýšite vašu fertilitu, bude sa vám ľahšie chudnúť, zlepšíte si spánok a potlačíte v tele zápaly.

Podrobnejšie sa téme nápravy leptínu budeme venovať v jednom z našich budúcich článkov, preto nás určite naďalej sledujte!

Ak nechcete premeškať žiaden nový článok, potom sa prihláste na odoberanie našich noviniek emailom. Urobiť tak môžete prostredníctvom formulára uvedenom pod článkom.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: wellnessmama.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. A co jedenie makovych semiecok? tam us polynenasytene tuky, zevraj? tak su zle teda?

  2. Děkuji za tento článek. Je pro mě velice užitečný. Možná by stálo za to, trochu rozvést (někdy příště :)) formy a dávkování hořčíku, jelikož ty koupené v lékárně obsahují (jak jinak) než jen velmi malé množství Mg.

    • Magnézium kúpené v lekárni, tiež môže byť v dobre vstrebatelnej forme. Takým je napr. prípravok „Magnéziové tablety“ od Galvexu, kde je horčík viazaný vo forme laktátu (Magnesii lactici). Najlepšie sa horčík vstrebáva vo forme chloridu horečnatého. Pokiaľ si kúpite v laboratórnych surovinách (napr. Centralchem) pikslu 1 kg chkoridu horečnatého za cca 9€ , môžete ho nielen konzumovať rozmiešaný vo vode, ale sa v ňom aj kúpať (cez kožu sa dobre vstrebáva). Lepší a lacnejší horčík nenájdete. Dávkovanie horčíku je jednoduché. Prijíma sa a dávky sa zvyšujú dovtedy, kým sa nedostaví hnačka, to je znak momentálneho predávkovania. Horčíkom sa môžete na účely zistenia hranice príjmu predávkovať, nie je toxický. Ak sa dostaví hnačka, netreba ho prestať brať, práve naopak, treba iba trochu znížiť príjem a pokračovať do ďalšej hnačky. Až sa dostanete na optimálnu hladinu horčíka a normálny denný príjem cca 400-500mg denne, treba už iba udržiavať hladinu horčka v tele.

  3. CO teda s tým makom? Je bezpečné ho jesť?

    • V článku sa píše, že telo nahrádza dobré tuky zlými len ak je dobrých nedostatok. Ak budete konzumovať dostatok dobrých tukov, tak telo zvládne aj trocha tých nevhodných.

      Okrem toho mak obsahuje veľa iných prospešných látok, takže ho kľudne jedzte.

  4. Prečo nazývaš omega 6 „ľuďmi umelo vytvorenými“ tukmi?
    Je repkový olej naozaj nevhodný? Čítala som, že obsahuje pomer omega 3 : omega 6 cca 1:1 (predpokladám, že nie každý :-), ale možno v bio kvalite?).
    Akú emulziu mám dať do tej kávy s kokosovým olejom?
    Môže podváha negatívne ovplyvňovať hormonálnu rovnováhu v tele?

    • Ideálny pomer medzi omega-6 a omega-3 je v rozmedzí od 4:1. Pri špeciálnych diétach na zníženie zápalov, alergií , vysokého tlaku až 1:1.
      V súčasnosti väčšina ľudí konzumuje tieto mastné kyseliny v pomere 20:1 alebo 10:1 = výrazná, škodlivá prevaha omega-6.
      Repkový ale aj slnečnicový olej obsahujú vysoký obsah nenasýtených omega-6 kyselín a nižší obsah neutrálne pôsobiacej mononenasýtenej olejovej kyseliny. Sú preto výdatnými zdrojmi prozápalových tukov a pri dlhodobej konzumácii môžu prispievať k zvýšenému výskytu zápalov, alergií, astmy a ekzémov (ochorení súvisiacich s narušenou imunitou v prospech zápalu) a paradoxne (keďže neobsahujú cholesterol) prispievajú k rozvoju aterosklerózy.
      Aj keď olivový olej obsahuje len 1% omega-3 mastných kyselín a pomer omega-6 k omega-3 je 10:1, skôr nepriaznivý, z rastlinných olejov je najvhodnejší na konzumáciu, pretože má vysoký obsah mononenasýtenej olejovej kyseliny (až 75%), ktorá má neutrálny účinok na syntézu eikosanoidiov, zápalových faktorov. Telo nedokáže z kyseliny olejovej vytvárať zápalové tkanivové faktory – leukotriény.
      Aj keď je ľanový olej najbohatším zdrojom omeha-3 (až 55%), nevýhodou je, že obsahuje len omega-3 s krátkym reťazcom – kyselinu alfa-linolénovú ALA. Telo dokáže za ideálnych podmienok premeniť maximálne 15 % na omega-3 s dlhým reťazcom: EPA a DHA. Práve omega-3 s dlhým reťazcom potrebuje mozog a imunita na správnu funkciu. Problém konzumácie ľanového oleja nastáva aj z dôvodu, že nepremenená ALA (85% prijatého množstva) sa použije len ako zdroj energie. A použitie nenasýtených mastných kyselín ako zdrojov energie je nežiadúce. Pri ich metabolizme vznikajú vedľajšie produkty – voľné radikály.

  5. Zdravim, tiez by ma zaujimalo, co je to za emulziu pre pridanie do kavy?

    • Emulzia je látka ktorá spája vodu s tukom (ten istý princíp ako mydlo – to naviaže tukové nečistoty, ktoré potom vodou zmyjete).

      Za bežných okolností, ak si nalejete olej do kávy, tak vám ostane plávať na hladine.

      Po pridaní emulzie sa tuk vo vode rozpustí. Príkladom emulzie je napríklad lecitín.

      • Dobry den. Stale nerozumiem, ako si taku emulziu do kavy pripravit. Ja si dam do kavy kokosovy olej a ten naozaj ostane plavat na hladine. Takto je to neucinne? Poradite mi prosim ako tu emulziu urobit? Dakujem.

  6. V článku sa píše o fermentovanom oleji z treščej pečene. Dá sa dostať aj na Slovensku? Ďakujem za odpoveď.

  7. Kto písal článok a aké sú zdroje na pôvodné odborné informácie?

  8. majka-z gurunu

    Celkom nechápem z článku ako tým „problémom výkyvu hormonov“ možu trpieť muži? Zena je náladová koli menštruácii,tehotentvu a možnemu problemu so štítnou žlazou..To sa ale moc ovplyvniť nedá-aspon neviem teda o takom prípade.
    A v prípade už možných problemoch so štítnou žlazou su potrebne lieky,lebo telo si dostatok hormonu vytvoriť už nedokáže.
    Možné je, že tie „výkyvy“ su skor psychickeho povodu .Lebo aj športovo založený muž može „trpieť “ podráždeným žalúdkom ,hoci šport „upokojuje“ 🙂

  9. S tym horcikom to netreba prehanat, pretoze pri vysokych davkach horcik vytesnuje vapnik zo struktury a clovek si tak moze navodit akutny nedostatok vapnika. Hrozia potom zlomeniny a ine problemy s nedostatkom Ca2+
    Tiez Mg2+ nie je vhodny pre tehotne zeny, najma v rannom stadiu tehotenstva (riziko potratu), pouziva sa pri mnohym zenam znamom tvrdnuti bruska na uvolnenie krcov, ale to az v 7. a vyssom mesiaci tehotenstva
    Rovnako by som mohla pokracovat pri dojciacich zenach, uz so spominanym vytesnovanim Ca2+, ktoreho aj tak uz maju pomenej
    Takze vsetko ma svoje hranice a cakat na hnacky sa mi zda dost cez.

  10. Konopny olej má tiež omega 3 6 9 aj ten je zlý ?

  11. Zavádzajúci článok mäsopriemyslu. Vnucujú nám akúsi želatínu z kostí a chrupaviek zvierat….fuj!
    Po 30 rokoch vegetariánstva viem napríklad o vynikajúcom účinku sóje, ktorá nie je GMO a obsahuje prírodné fytoestrogény, ďalej ľanové semená atď.

    • mozes mi prosim dat na seba kontakt? Zaujimalo by ma viacero veci ohladne vegetarianstva – veganstva, dakujem.

Pridajte komentár

*