Ako zlepšiť svoj zrak a obnoviť ostré videnie bez laserovej operácie? Viac info tu

Šéfkuchár Jamie Oliver: Hamburgery od McDonald najhoršou súčasťou ľudskej stravy


Šéfkuchár Jamie Oliver podáva dôkaz, prečo hamburgery McDonald nie sú vhodnou súčasťou ľudskej stravy

Šéfkuchár Jamie Oliver, expert na prípravu hamburgerov, vyhral svoj dlhý boj, ktorý viedol s jednou z najväčších sietí stravovacích zariadení na svete – McDonald´s.

Až po tom, čo Oliver dlhodobo poukazoval na niektoré sporné praktiky a metódy, ktoré boli súčasťou výrobného procesu hamburgerov, bol manažment McDonaldu ochotný pristúpiť na zmenu receptúry.

Prírodná liečba osteoartritídy

Napriek tomu, že sa jedná o pomerne vážnu záležitosť, vo verejnoprávnych médiách sa jej nedostalo takmer žiadneho priestoru.

Oliver po dobu niekoľkých rokov verejnosti opakovane vysvetľoval (v dokumentárnych filmoch, v televíznych reláciách a v rozhovoroch) proces, v ktorom sa mastné časti hovädzieho mäsa najprv „umyjú“ v čpavku.

Takto čpavkom ošetrené mäso sa potom používa na výrobu mäsových placiek do hamburgerov. Oliver tvrdí, že sa však jedná o taký typ hovädzieho mäsa, ktoré je už pred spomínaným „umývaním“ v čpavku klasifikované ako „nevhodné na konzumáciu človekom“.

Šéfkuchár a nadšenec hamburgerov Jamie Oliver, ktorý šiel do vojny proti fastfoodovému priemyslu, tvrdí: „Celý ten proces je o tom, že vezmeme mäso tak zlej kvality, že by sme sa zdráhali dať ho dokonca psom, no po tomto procese ho pokojne dávame konzumovať ľuďom.“

Avšak okrem nízkej kvality mäsa je pre naše zdravie nebezpečný aj čpavok. Oliver sa už stal známy tým, že celý proces ošetrovania mäsa čpavkom nazval „výroba ružového slizu“.

„Žiaden príčetný človek by predsa nedával svojim deťom jesť mäso plné čpavku,“ dodáva k tomu Oliver.

V jednej zo svojich veľmi názorných ukážok Oliver predvádza deťom, ako sa vyrábajú kuracie nugetky. Najprv oddelil tie najlepšie časti kuraťa, aby z neho zostali len zvyšky – tuk, koža a vnútornosti. Tieto zvyšky sa potom pomelú a použijú na výrobu nugetiek.

Tento proces prípravy mäsa, ktorý opisuje Oliver, sa v tlači pochopiteľne dočkal veľkej kritiky. Arcos Dorados, manažér siete McDonald´s v Južnej Amerike, na kritické otázky novinárov odpovedal, že v ich regióne mäsové výrobky v žiadnom prípade nepripravujú uvedenými spôsobmi.

Rovnakej zamietavej odpovede sa novinári dočkali aj od zástupcov sietí McDonald´s v Írsku a v celom Spojenom kráľovstve, kde sa na výrobu mäsových výrobkov pre McDonald´s používa mäso od miestnych dodávateľov.

Ďalšie dva známe reťazce Burger King a Taco Bell v Spojených štátoch však už upustili od používania čpavku pri spracovaní mäsa.

Prírodná liečba osteoartritídy

Čpavok sa v potravinárskom priemysle používa pri výrobe mäsových výrobkov ako antimikrobiálny prípravok. To McDonaldu umožnilo spracovávať aj inak „nejedlé mäso“.

Najviac znepokojujúce na tom všetkom však je, že Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) považuje používanie čpavku len za „jednu z bežných procedúr pri výrobe“. A tak sa konzumenti ani nikdy nemusia dozvedieť, že práve jedia mäso plné týchto chemikálií.

Na oficiálnej webovej stránke spoločnosti McDonald´s bežne nájdeme vyhlásenia, že ich mäso je pomerne lacné práve preto, lebo sa u nich stravuje každý deň mnoho zákazníkov – to im vraj umožňuje nakupovať mäso od svojich dodávateľov za nižšiu cenu a pritom z neho stále vyrábať produkty tej najlepšej kvality.

No ak je „ružový sliz“ to najlepšie, čo McDonald´s v Spojených štátoch dokáže ukuchtiť, prečo potom ich produkcia dosahuje pomerne lepšiu kvalitu napríklad v Južnej Amerike či v Európe? Prečo teda tú istú kvalitu neponúknu aj v Spojených štátoch?

Spoločnosť, ktorá teraz popiera, že zmenila receptúru hamburgerov najmä na základe kampane Jamieho Olivera, sa odmieta vyjadriť aj k predošlým otázkam.

Na web stránke McDonaldu sa len dočítame, že na výrobu placiek do svojich hamburgerov už prestali používať pastu z hovädzieho mäsa.

Povedzme si ešte pár slov o tzv. chudom hovädzom mäse jemnej textúry. Na výrobu chudého hovädzieho mäsa jemnej textúry sa používajú zvyšky, ktoré zostanú po spracovaní hovädzieho mäsa – tzn. tuk, kosti a chrupavky s kúskami mäsa.

Pomocou veľmi veľkej odstredivej sily sa z týchto zvyškov oddelia („odstredia“) aj posledné kúsky mäsa. Toto mäso sa potom pozbiera, pomelie, ošetrí chemikáliami, a potom sa už predáva zákazníkom na konzumáciu.

McDonald´s sa samozrejme nikdy neprizná, že by používali „ružový sliz“. Prizná sa však, že používa chudé hovädzie mäso jemnej textúry, ktoré sa vyrába práve opísaným spôsobom?

Musíme ešte rátať s tým, že takéto mäso bežne nájdeme aj v predajniach, no na etikete tovaru o tom samozrejme nenájdeme žiaden údaj.

Mäsový priemysel sa pochopiteľne rastúcemu dopytu po chudom hovädzom mäse snaží vyhovieť. Žiaľ, zatiaľ neprišiel so žiadnym lepším nápadom ako je vyššie opísaná výroba chudého hovädzieho mäsa jemnej textúry.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*