Ako prírodne znížiť cholesterol, vyčistiť upchaté cievy a predísť infarktu či mŕtvici? Viac info tu

Škoricovo-kurkumový čaj: Prírodný a účinný liek proti zápalom


Škoricovo-kurkumový čaj: Prírodný a účinný liek proti zápalom

Ak zatiaľ nepatríte medzi vyznávačov pravidelného pitia čaju, po prečítaní tohto článku sa nimi možno stanete.

Čaj, navyše v kombinácii so škoricou a kurkumou, nám ponúka za vrece zdraviu prospešných účinkov.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zelený čaj, do ktorého pridáme škoricu a kurkumu, je nielen veľmi chutný a na živiny bohatý nápoj, ale najmä mimoriadne účinný liek proti zápalom!

V tomto článku si najprv opíšeme hlavné zdraviu prospešné účinky každej jednej z troch spomenutých surovín, a potom vám prezradíme to, čo vás zaujíma zrejme najviac – ako si tento chutný nápoj pripraviť!

Zelený čaj

Pitie zeleného čaju má na naše zdravie nezanedbateľné množstvo priaznivých účinkov. Tieto účinky zeleného čaju spočívajú najmä v jeho vysokom obsahu tzv. polyfenolov, ktoré majú veľmi silné antioxidačné vlastnosti.

Polyfenoly v našom organizme vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam neutralizujú pôsobenie voľných radikálov (voľné radikály sú molekuly, ktoré našim bunkám škodia), a taktiež sú veľmi účinné pri liečbe chronických chorôb.

Inými slovami, pitie zeleného čaju vplýva pozitívne na nasledovné aspekty nášho zdravia:

1. Optimalizuje hladinu cukru v krvi čím zabraňuje vzniku cukrovky.

2. Pôsobí proti vzniku zápalov v črevách, čím zabraňuje vzniku chorôb, ako sú napr. syndróm dráždivého čreva (IBS) alebo Crohnova choroba.

3. Pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny.

4. Znižuje hladinu nezdravého LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu zdravého HDL cholesterolu.

5. Znižuje riziko vzniku srdcových ochorení.

6. Upevňuje zdravie pečene.

7. Pomáha nám zbaviť sa nadváhy.

8. Bráni vzniku zápalových ochorení.

9. Zlepšuje činnosť mozgu a nervovej sústavy.

Uviedli sme len tie najdôležitejšie zdraviu prospešné účinky pitia zeleného čaju. Je ich však omnoho viac a všetky sú potvrdené vedeckým výskumom.

Ak zatiaľ stále nie ste presvedčení, že by ste ho mohli začať piť častejšie, čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac aj o blahodarných vlastnostiach škorice a kurkumy!

Škorica

Vedci dospeli k prekvapivému záveru. Zistili totiž, že škorica je spomedzi 26 najznámejších rastlín a korenín z celého sveta opakovane zaraďovaná na 1. miesto vďaka svojim liečivým účinkom a veľkému obsahu antioxidantov.

Uvádzame niektoré z najdôležitejších prospešných účinkov škorice:

1. Je výborným zdrojom mangánu a vápnika.

2. Je výborným zdrojom antioxidantov.

3. Má silné protizápalové účinky.

4. Udržiava naše srdce zdravé.

5. Pôsobí proti vzniku cukrovky.

6. Chráni náš mozog a podporuje ho v jeho optimálnej činnosti.

7. Znižuje riziko vzniku rakoviny.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

8. Čiastočne pôsobí aj proti vzniku alergií.

9. Je prírodným liekom s antifungálnymi a antimikrobiálnymi účinkami.

10. Posilňuje imunitu.

Kurkuma

„Kurkuma sa používa pri liečbe najrôznejších ochorení už dlhšie ako 4000 rokov. Množstvo výskumov dosvedčilo, že kurkuma pôsobí proti vzniku infekčných ochorení, dokonca aj proti vzniku niektorých typov rakoviny, tlmí zápaly a pomáha pri liečení problémov tráviaceho traktu.“ – Lekárska fakulta na Marylandskej univerzite

Zo všetkých zdraviu prospešných účinkov kurkumy spomeňme aspoň týchto 5 najdôležitejších:

1. Tlmí zápaly.

2. Znižuje riziko vzniku rakoviny.

3. Zlepšuje trávenie.

4. Upevňuje zdravie nášho mozgu a srdca.

5. Prináša úľavu od príznakov artritídy.

A teraz, keď už vieme o všetkých dôležitých a cenných vlastnostiach zeleného čaju, škorice a kurkumy, poďme sa pozrieť na recept ako si z nich pripravíme chutný a osviežujúci nápoj!

Škoricovo-kurkumový čaj s ľadom

Ingrediencie

  • 1 až 2 polievkové lyžice sypaného zeleného alebo čierneho čaju (čaj môže byť aj vo forme klasických čajových vrecúšok, ak nemáme k dispozícii sypaný čaj)
  • 1/4 polievkovej lyžice škorice
  • 1/8 polievkovej lyžice kurkumy
  • 1 polievková lyžica medu, stévie alebo iného sladidla podľa našich predstáv
  • na dochutenie môžeme použiť aj plátok citróna

Návod na prípravu

1. Na prípravu nápoja je ideálne použiť tzv. French press, známy aj ako francúzsky lis. Do French pressu vložíme čaj, škoricu, kurkumu a sladidlo.

Ak namiesto sypaného čaju použijeme čajové vrecúška, postupujeme tak, že vodu najprv necháme zovrieť na sporáku (môžeme ju zohriať aj v mikrovlnke), a potom do nej vložíme vrecúško čaju.

Čaj necháme niekoľko minút vylúhovať, a potom doňho primiešame ďalšie prísady.

2. French press dolejeme zhruba do polovice prevarenou vodou a zmes necháme lúhovať približne 3 až 5 minút. Zmes potom dôkladne premiešame a pomocou French pressu zlisujeme.

Po zlisovaní necháme čaj vychladnúť.

3. Keď sa už čaj ochladí na izbovú teplotu, môžeme ho servírovať do šálky. Nezabudnime doňho tiež pridať niekoľko kociek ľadu.

Ak chceme, môžeme si ho tiež dochutiť plátkom citróna. A teraz už na zdravie!

10 potravín, ktoré zlepšujú funkciu nášho mozgu

Na záver článku Vám ešte prinášame zoznam desiatich potravín, ktorým sa náš mozog určite poteší. Tieto potraviny zlepšujú okrem iného aj našu sústredenosť a pamäť:

1. Avokádo – je plné zdravých mononenasýtených mastných kyselín, ktoré náš mozog potrebuje. Avokádo okrem toho obsahuje tiež vitamín K, foláty, vitamín B a C.

2. Čučoriedky – majú vysoký obsah antioxidantov, vitamínu C, vitamínu K a vlákniny. Ich každodennou konzumáciou ochránime náš mozog pred škodlivými vplyvmi stresu.

3. Horká čokoláda – je plná flavonolov (podskupina flavonoidov), ktoré majú antioxidačné účinky, a tiež zlepšujú prúdenie krvi do mozgu. Vyberajme si kvalitnú horkú čokoládu s obsahom kakaa aspoň 70 %.

4. Kokosový olej – môžeme ho považovať za to najkvalitnejšie palivo, aké len môžeme nášmu mozgu dať. Používa sa aj pri liečbe Alzheimerovej choroby.

5. Brokolica – udržiava našu pamäť v dobrom stave. Brokolica obsahuje veľa vitamínu K, vitamínu C a cholínu.

6. Rozmarín – kyselina karnosová, jedna z hlavných účinných látok rozmarínu lekárskeho, pomáha chrániť náš mozog pred neurodegeneratívnymi ochoreniami.

7. Kurkuma – superkorenie so silnými protizápalovými účinkami, ktoré navyše zlepšuje zásobovanie mozgu kyslíkom.

8. Cvikla – má vysoký obsah antioxidantov. Cvikla je jedna z najvýživnejších potravín, ktorú môžeme nášmu mozgu ponúknuť.

9. Zeler – s jeho vysokým obsahom antioxidantov a polysacharidov možno zeler považovať za prírodný liek so silnými protizápalovými účinkami. Náš mozog sa mu určite poteší.

10. Extra panenský olivový olej – pre náš mozog je ako stvorený. Obsahuje veľké množstvo polyfenolov (podskupina antioxidantov), ktoré okrem iného tiež účinne pôsobia proti procesu starnutia.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Doplnte prosim kolko vody na pripravu toho caju?

  2. Nesuhlasim so zelenym cajom, ten obsahuje kofein, je tiez viacero studii aj na science.org ze to ma vacsi negativny prinos, nez pozitivny… Vsimnite si aj marketing, kde sa zdoraznuje, ze zeleny caj ma antioxidanty ? Ano ma, ale nie az take velke mnozstvo ako ine..

Pridajte komentár

*