(Lance D. Johnson, Natural News) Po tisíce rokov tradiční liečitelia predpisovali ženšen na obnovenie vitality, ale až dnes veda odhaľuje, prečo tento koreň účinkuje tak intenzívne.
V komplexnej chémii ženšenu sa nachádza takzvaná „zlúčenina K“, vzácny metabolit, ktorý vzniká, keď črevné baktérie rozkladajú ginsenosidy.
Nedávny výskum čínskych univerzít odhalil ohromujúci potenciál zlúčeniny K v boji proti vráskam, ochabovaniu pokožky a oxidačnému poškodeniu – nie maskovaním príznakov, ale preprogramovaním biologického aparátu pokožky.
Je tu však malý háčik. Zlúčenina K nie je v surovom ženšene zastúpená. Vzniká, keď črevné mikróby metabolizujú ginsenosidy. To zdôrazňuje zásadný fakt: žiarivá pokožka začína v črevách.
Jedinci s nevyváženými mikrobiómami produkujú menej zlúčeniny K, čo podkopáva výhody ženšenu.
„Zistili sme, že aplikácia látky K priamo na pokožku dokáže obísť túto prekážku,“ poznamenáva výskumník Zhiqin Fang.
„Avšak dosiahnutie optimálnych výsledkov si pravdepodobne vyžaduje vnútornú aj vonkajšiu podporu – vyživovanie čriev a zároveň priame použite zlúčeniny K.“
Zlúčenina K je bioaktívny metabolit odvodený od ginsenosidov, primárnych aktívnych zlúčenín v ženšene. V čreve črevná mikroflóra enzymaticky transformuje ginsenosidy ako Rb1, Rb2 a Rc na zlúčeninu K prostredníctvom deglykozylácie, čím sa zvyšuje jeho absorpcia a biologická dostupnosť.
Na rozdiel od pôvodných ginsenosidov, zlúčenina K vykazuje silné farmakologické účinky, vrátane protizápalových, protirakovinových, antidiabetických a neuroprotektívnych vlastností.
Tvorba zlúčeniny K závisí od individuálneho zloženia črevnej mikroflóry, čo vedie k variabilite v jej produkcii medzi jednotlivcami. Po jej absorpcii dochádza k modulácii signálnych dráh, ako sú AMPK, NF-KB a PI3K/Akt, čo prispieva k jej terapeutickým účinkom.
Štúdie zdôrazňujú jej potenciál pri zvládaní metabolických porúch, neurodegeneratívnych ochorení a rakoviny.
Na štandardizáciu použitia zlúčeniny K je však potrebný ďalší klinický výskum. Celkovo možno povedať, že metabolizmus látky sprostredkovaný črevami podčiarkuje dôležitosť črevnej mikroflóry pre účinnosť ženšenu a robí z neho sľubného kandidáta na nutričné a farmaceutické aplikácie.
Ako zlúčenina K bojuje proti starnutiu zvnútra
Koža nestarne len vonkajšími vplyvmi, ako sú slnečné ultrafialové lúče. Je to kaskáda bunkových zlyhaní. Kolagén sa rozmotáva, zápaly tlejú a mitochondrie (bunkové elektrárne) zlyhávajú.
Zlúčenina K zasahuje v každej z uvedených fáz:
1. Vystužuje bariéry: Zlúčenina K zvyšuje proteíny demozómu (DSC1), uzatvára vlhkosť vnútri buniek a znečisťujúce látky vyvádza von. V laboratórnych testoch ošetrená pokožka odolávala dehydratácii o 30% dlhšie.
2. Záchrana kolagénu: Ultrafialové svetlo spúšťa v koži enzýmy ničiace kolagén (MMP), ale zlúčenina K ich znižuje až o 60% a zároveň stimuluje novú syntézu kolagénu.
3. Posilnenie kyseliny hyalurónovej: Zlúčenina K aktivuje gény, ktoré produkujú látky viažuce vlhkosť, čím sa predchádza vysúšaniu, ktoré zanecháva pokožku krepovitú.
Dr. Jingyin Zhang, spoluautor štúdie, vysvetľuje:
„Zlúčenina K nielenže opravuje problémy, ale regeneruje pokožku, ktorá sa potom znova správal ako mladšie tkanivo. To je v starostlivosti o pleť niečo bezprecedentné.“
Bude teraz ženšen zneužitý veľkými farmaceutickými firmami?
Väzby na priemysel (jeden autor pracuje pre kozmetickú firmu) dvíhajú obočie. Rozriedia korporácie zlúčeninu K na neúčinné séra, alebo ešte horšie – patentujú si jeho syntetické verzie, ktoré vytlačia do úzadia prírodný ženšen?
Príklady z histórie nás príliš neupokoja:
1. Kurkumín z kurkumy bol izolovaný, patentovaný a predávaný za násobné ceny napriek horšej biologickej dostupnosti v porovnaní s extraktmi z celých bylín.
2. Resveratrol, zlúčenina proti starnutiu pochádzajúca z hrozna, sa po modifikáciách vykonaných farmaceutickým priemyslom stal zle vstrebateľným doplnkom.
Spotrebitelia musia požadovať plnospektrálne výťažky ženšenu, nie izolované zlúčeniny K, aby naplno využili synergiu prírody. Ako varuje holistická dermatologička Dr. Emily Lipinskiová:
„Redukcionistická veda často nevidí les pre stromy. Celé rastliny fungujú, pretože pri nich spolupracujú stovky zlúčenín.“
Zatiaľ čo laboratórne výsledky zlúčeniny K sú oslnivé, štúdií na ľuďoch je zatiaľ pomerne málo. Jej mechanizmy sú však v súlade s tým, čo holistickí odborníci tvrdia už dlho – skutočný boj proti starnutiu nie je o zmrazení času, ale o obnovení biologickej odolnosti.
Autor: Lance D. Johnson, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Odvrátená strana botoxových injekcií používaných na vyhladzovanie vrások
- Lekári sú šokovaní: Natrite si toto na jazvy, vrásky alebo škvrny a vyliečte ich za pár minút
- 5 obľúbených domácich receptov pre odstraňovanie vrások na rukách
- Použite vňať tejto rastliny a zbavte sa vrások, akné, tmavých škvŕn a začervenania
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
A hovorí sa, že čím starší tým cennejší. Aj storočia.
K tomu máte niečo?
Ako málo stačí, aby vybuchla líthiová baterka – pozri video.
V Česku z fotovoltaiky a lítiovej batérie vybuchol dom, škoda takmer 300 000 EUR
https://www.inenoviny.sk/v-cesku-z-fotovoltaiky-a-litiovej-baterie-vybuchol-dom-skoda-takmer-300-000-eur/
K článku – údajne európska mandragora má silnejšie účinky ako žen šen
Mandragora lékařská
Taxobox
Mandragora lékařská neboli pokřín obecný je jedovatá středomořská rostlina z čeledi lilkovitých, nejznámější z šesti zástupců rodu mandragora. Ve středověku byla v Evropě používána v čarodějnictví a magii pro své psychoaktivní účinky jako delirogen; zvláštní význam jí byl přikládán také kvůli zvláštnímu tvaru kořene. Wikipedia (CS)