Všetci máme občas problém zaspať. Je niekoľko vecí, ktoré sú frustrujúce a jednou z nich je to, keď ste unavení a nie ste schopní zaspať.
Mali ste úžasný horúci kúpeľ, vychutnávali ste si svoj obľúbený horúci nápoj, dokonca ste si na svoj vankúš nakvapkali zopár kvapiek levandule. Pustili ste si jemnú, upokojujúcu hudbu. Bohužiaľ, nič nepomohlo.
Počkajte, vyskúšali ste dýchací trik 4-7-8?
My sme o tom už tiež počuli, ale sú to už celé roky. Je to holistická dýchacia technika, ktorá sa používa predovšetkým na boj proti stresu a úzkosti.
Môže sa však použiť aj na pomoc ľuďom, ktorí majú problémy so zaspávaním. Malo by to mať zmysel, keď to pomáha proti stresu a úzkosti. Tie sú často hlavnou príčinou nespavosti (odborne insomnie).
Alina Gonzalez vysvetľuje techniku, ktorá spočíva v tom, že píšete čísla do tridsať.
Táto žena na ňu nedá dopustiť, pretože jej to zmenilo život.
My sa ale vráťme späť k technike 4-7-8.
Ako ju vykonávať správne?
„Jednoducho, urobíte nádych nosom v trvaní štyroch sekúnd, dych zadržíte na sedem sekúnd a ústami vydýchnite vzduch veľmi pomaly, nech to trvá osem sekúnd.“
Alina Gonzalez upozorňuje, že keď to vyskúšate po prvýkrát, budete mať pocit, že sa musíte rýchlo nadýchnuť alebo urýchliť počítanie. Radšej to ale nerobte a skúste sa ovládať.
Uvedených čísiel sa musíte „držať“ (alebo sa o to aspoň pokúste) a nedávajte si pritom žiadne prestávky. Inými slovami, sekvenciu 4-7-8 opakujte disciplinovane, bez obnovenia bežného, pravidelného dýchania.
Ak to udržíte, doslova budete cítiť, že vaša srdcová frekvencia sa spomalí, myseľ sa utíši a celé telo si fyzicky oddýchne.
„Táto technika dýchania zapojí celé telo do režimu oddychu a uvoľní ho tak, ako keby ste užili drogu. Ani si neviem spomenúť, kedy sa mi podarilo prvýkrát prejsť celou sekvenciou 4-7-8,“ hovorí Gonzalez.
Je to také jednoduché a predsa to funguje. Aký je dôvod?
Priateľ Aliny Gonzalez, ktorý je licencovaným trénerom wellness, o tejto technike povedal, že aplikácia rytmu dýchania podľa tejto číselnej kombinácie vyvoláva chemický účinok na mozog, ktorý v dôsledku toho spomaľuje srdcovú frekvenciu a pomáha človeku zaspať.
„Funguje to, je to šialené,“ takto opísala svoju skúsenosť s technikou Alina Gonzalez.
„Nemohla som sa dočkať, až tento trik otestujem. Na budúce ráno, keď som sa zobudila, nemohla som si ani spomenúť, kedy som sa dostala k ôsmej sekunde výdychu. Tak rýchlo som zaspala,“ nadšene dodáva.
Takže samozrejme, mal by si to vyskúšať každý, kto trpí pravidelne nespavosťou. Aké majú teda výsledky tí, ktorí to vyskúšali?
Už neležali hodiny v bdelom stave čakajúc na to, kedy konečne zaspia. Zaspali. Potom, keď sa uprostred noci náhodou prebudili, opäť použili túto techniku a rýchlo zaspali. Spánok na nich neprišiel okamžite, ale určite dosť rýchlo.
Ako to funguje?
Stres a dýchanie sú neoddeliteľne prepojené. Vysoké úrovne stresu vedú k plytkému dýchaniu a plytké dýchanie vedie k väčšiemu stresu.
Keď sme nervózni alebo vystresovaní, naše dýchanie sa zrýchľuje a stáva sa plytkým. Dýchanie zhlboka a pomaly nás okamžite duševne a fyzicky upokojuje.
Nie je nič zvláštne na tom, že ľudia, ktorí sú vystresovaní alebo sú ovládaní úzkosťou, nedýchajú dostatočne a prechádza to do chronického stavu. Dokonca dochádza aj k tomu, že nevedome zadržiavajú dych.
„Tým, že predlžujete svoje vdychovanie na čas, kým napočítate do štyroch, sa donútite prijať viac kyslíka. Tým, že dych zadržíte na sedem sekúnd, umožníte kyslíku, aby ovplyvnil krvný obeh.
Následne pomalým vydychovaním počas ôsmych sekúnd zo svojich pľúc vypúšťate oxid uhličitý.
Touto technikou účinne spomalíte svoju srdcovú frekvenciu a zvýšite objem kyslíka v krvnom obehu. Môžete mať dokonca pocit, že ste trochu ľahší, akoby sa vám točila hlava. Nárast objemu kyslíka v krvnom obehu má podobný účinok ako mierne sedatívum.
Okamžite sa tým uvoľní vaše srdce, myseľ, ako aj celý centrálny nervový systém, pretože vy ovládate svoje dýchanie a nie opačne,“ vysvetľuje Gonzales.
Toto dychové cvičenie je užitočnou metódou dýchania. Je neodmysliteľnou súčasťou jogy a východných wellness postupov už po tisícročia. Do západného myslenia a životného štýlu bola začlenená len nedávno.
Odporúčame vám, aby ste tejto dýchacej metóde dali šancu. Ak chcete, toto cvičenie si môžete vyskúšať už dnes večer.
Dúfame, že sa konečne dobre vyspíte.
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Niekedy by celkom postačilo, keby bezohľadní susedia nefajčili a netárali na balkóne do druhej v noci a človek by mohol zaspať prirodzene, i bez „rátania ovečiek“. Avšak aj taký článok ste tu mali, vraj za nič sa netreba ospravedlňovať, veď každý má právo robiť si, čo chce. Vďaka za takúto „osvetu“, no nezdá sa Vám, že potom články o tom, ako si udržať zdravie a psychickú pohodu sú trošku kontraproduktívne?
Je to pravda, ani ja som tomu veľmi neverila, ale je to skutočne tak!!! Bez čaju na spanie, bez liekov, len treba dodržať opísaný postup.