V antickom Grécku (469 – 399 pred našim letopočtom) bol Sokrates široko uznávaný pre svoju múdrosť.
Jedného dňa za ním celý nadšený pribehol jeden z jeho známych a povedal: „Sokrates, vieš čo som práve počul o jednom z tvojich žiakov?“
„Počkaj chvíľu“, odvetil Sokrates. „Predtým, než mi to povieš, chcem, aby si prešiel jedným malým testom. Volá sa Test Troch.“
„Test Troch?“
„Správne“, pokračoval Sokrates. „Skôr než mi porozprávaš o mojom žiakovi, zastavme sa na chvíľku a otestujme to, čo mi chceš povedať. Prvý test je Pravda. Si si absolútne istý, že to, čo sa mi chystáš povedať, je pravda?“
„Nie“, odpovedal muž, „v podstate som to len začul.“
„V poriadku“, vraví Sokrates. „Takže ty nevieš, či to je pravda alebo nie. Teraz vyskúšame druhý test. Test dobra. Je to, čo mi chceš povedať o mojom žiakovi, niečo dobré?“
„Nie, práve naopak…“
„Takže“, pokračuje Sokrates, „ty mi chceš o ňom povedať niečo zlé, hoci nie si si istý, či je to pravda?“
Muž len trocha zahanbene pokrčil ramenami.
Sokrates pokračoval, „Ešte stále môžeš uspieť, pretože je tu tretí test. Test užitočnosti. Bude to, čo mi chceš povedať o mojom žiakovi, pre mňa užitočné?“
„Nie, vlastne ani nie…“
„Tak“, skonštatoval Sokrates, „ak to, čo sa mi chystáš povedať nie je ani pravdivé, ani dobré a dokonca ani užitočné, prečo mi to vlastne chceš povedať?“
Muž ostal porazený, zahanbený a nič viac už nepovedal…
Ponaučenie
Nabudúce, keď budete pociťovať potrebu o niekom rozprávať, spýtajte sa najprv seba: Je to pravda? Je to dobré? Je to užitočné?
Zdroj: Socrates – The Test of Three
Súvisiace články
- Pacienti hospicov hovoria o svojich tajomných snoch: „Koho vidíte predtým, než zomriete?“
- Chlapec zomrel hodinu po kúpaní v bazéne. Mnohí netušia, že aj to je možné
- 25 typických čŕt ľudí, ktorí sú šťastní, zdraví a úspešní
- Po covide je tu druhý globálny IQ test: Ak zlyháme, povedie to k našej deštrukcii
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Veľmi dobrý článok. Aj toto som počula: Trikrát meraj a raz rež.
Nikdy som nemala rada ľudí čo povedali: Čo na srdci to na jazyku. Vždy som bola zato vopred rozmýšľať, použiť aj diplomaciu pred tým ako by sme chceli niekoho v zlosti raniť, ponížiť…
Pekne napísané. Ešte sa snažím nerobiť druhým to, čo by sa mne nepáčilo. Sú však aj takí, čo hocičo „chrstnú“ druhému do tváre, pričom keby je to naopak, ťažko by to predýchali.
Pekny clanok, len skoda, ze tam autor nedal aj jeho dokoncenie.
Muž ostal porazený, zahanbený a nič viac už nepovedal…
Ponaučenie:
Vdaka tomu sa Sokrates nikdy nedozvedel o nevere svojej zeny.
Nevera – tá informácia by pre neho bola užitočná.
To by ale bolo uzitocne… a este aj pravda…
a na čo by mu to bolo, možno že o nej vedel
Výborný článok, aj som sa pousmiala, pretože to naozaj tak chodi, len mali by ho čitať hlavne tí, ktorých sa to týka, aby sa zamysleli, čo tým spôsibujú.
Tento článok by mali dostať všetci Slováci do schránok namiesto predvolebných letákov-sľubov. A ešte s vetou, nech sa všetci starajú o seba a nie o druhých (ak to nie je ich náplňou práce ovšem, tých nemyslím).
Přesně tak. Takové letáky by měli dostat zejména politici, nejen na Slovensku, ale především v Česku. Poslední volební kampaň u nás nebyla o programech a osobnostech, ale o pomluvách. Jak ze strany politiků, tak i médií, včetně veřejnoprávních. Neověřené informace, překroucené. Kampaň byla neskutečně konfrontační.
Ale třeba se politici poučí, protože ti největší štváči, TOP09, se do parlamentu málem ani nedostali…
Kdo se bohužel nepoučil jsou ta média. A tak stále musíme poslouchat z rádia Kalouska, odborníka na všechno, který i dvakrát denně komentuje tu rozpočet, jindy zdravotnictví – všemu rozumí, vše by dělal líp. Jen škoda, že to neukázal, když byl ministrem financí – za jeho působení jsme měli největší schodek v historii. A když byl ministrem obrany, tak armáda nakoupila padáky, tuším za 200 nebo 300 milionů korun, které stály život několik vojáků a dnes hnijí v armádních skladech, protože jsou nepoužitelné.
Tak to tedy chodí u nás. Posílám pozdrav na Slovensko.
Sokratove tri sitá >>>
http://dodkadanova.sk/tri-sita-poviedka/
Múdre, len málo uplatnované v praxi !
presne tak
Nejlepší trest by byl,kdyby stát mu prodal za tu částku ty padáky do osobníhoi vlastnictví. To by byl odpovídající trest. Musel by zbavit-prodat osobní majetek,aby si vše nepotřebné,nebezpečné nakoupil a „dal za klobouk“