Zdriemnutie je účinnejšie než kofeín.
Dlhé noci a ospalé rána majú k sebe rovnako blízko ako čísla 5 a 6. Môže o tom hovoriť skoro každý, kto zostáva v noci dlho hore a potom ráno musí ísť do práce.
Kávovary a automaty na kávu sa stali silným pilierom takmer každej kancelárskej budovy na celom svete. Káva sa najlepšie pije v dopoludňajších hodinách, no popoludní je lepšie sa jej vzdať a radšej si trochu zdriemnuť.
Mohla by vo vás totiž vyvolávať napätie, nepokoj či nervozitu a neskôr večer aj narúšať vaše spánkové modely [1].
Čo teda môže kávu nahradiť? Ľudia potrebujú zostať hore a bdelí
Ak máte problém zostať v práci bdelí, hlavne po naobedovaní sa, potom krátky spánok je presne to, čo potrebujete. Krátke zdriemnutia počas dňa pomáhajú zlepšiť duševnú bdelosť ešte lepšie než dlhý spánok v noci [2].
Štúdia z roku 2015 ukazuje, že zdriemnutia môžu zvrátením účinkov spánkovej deprivácie pomôcť podporiť dokonca aj váš imunitný systém[3].
Krátke zdriemnutia sú osviežujúce a nemajú, vďakabohu, žiadne vedľajšie účinky. Napriek tomu je stále dôležité spať každú noc aspoň 8 hodín.
Nanešťastie, na rozdiel od pitia kávy, kancelária nie je práve uspôsobená tomu, aby vyhovovala spánkovým činnostiam. Zdriemnuť si na stoličke s hlavou položenou na stole je vyslovene nepohodlné.
Neuvidíte ani veľa ľudí, ktorí by vo svojich kanceláriách mali matrace, vankúše či posteľnú bielizeň.
Geniálny vynález gréckej dizajnérky
Grécka dizajnérka Nancy Leivaditou zo Štúdia NL nedávno prišla s dôvtipným riešením tohto problému.
Pri svojej práci a štúdiu v New Yorku tento problém s bdelosťou zažila, a tak sa rozhodla niečo s tým urobiť. A tak navrhla viacúčelový písací stôl, ktorý sa prestavením dá zmeniť na posteľ.
Ak si chcete urobiť prestávku bez spánku, má dokonca zabudovaný televízor. Stôl nie je určený len pre použitie v práci, dokonale sa hodí aj do domácich priestorov.
Tento úžasný kus nábytku je 2 metre dlhý a 0,8 metra široký, čo mu vyslúžilo pomenovanie záchranný stôl 1,6 m2 [4]. V predaji zatiaľ nie je, ale pracuje sa na tom.
Ako sa prestavuje?
Hornú vrstvu tvorí masívny kus lakovaného dreva a na jednej strane je zavesený matrac. Dva boky, na ktorých spočinú hlava a nohy, sú prekryté preglejkou a dajú sa sklopiť podľa potreby.
Prestaviť ho je ľahké. Stačí len v sede potlačiť dozadu hornú dosku.
To vám umožní vytlačiť zavesený matrac a hotovo! Máte krásnu, priestrannú posteľ, na ktorej si môžete zdriemnuť [9].
Malá rada za záver
Než si na ňu (či v tomto prípade pod ňu) ľahnete, nezabudnite si nastaviť budík.
Táto posteľ vám bude chvíľami až príliš pohodlná. A nechceli by ste hádam prespať celých 8 hodín v kuse na svojom pracovisku. To by váš šéf zrejme nebol veľmi nadšený.
Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Zajímavé a poučné články, jsem ráda, že jsem úplnou náhodou k tomuto webu přišla. Co mi vadí, tak jenom to, že je tu tolik reklam na modlení!!! Věřím, že něco mezi nebem a zemí určitě existuje, každý tomu říká nějak jinak, já Příroda, Vesmír… a i věřím, že co do nich člověk vysílá, se mu vrací – to je nakonec EVIDENTNÍ. Ale že se „pánbíčkáři“, kteří podle svých přikázání žít neumějí, v dějinách se nadělali a pořád dělají na světě tolik zla a škod, jsou hamižní až běda, a ještě tak dotěrní, za to drápání se pořád do popředí, NESTYDÍ, ani za tu svoji hroší kůži! Je vidět, že nemají ani tušení, jak jsou ubozí a sprostí, bezohlední, omezení, bezcharakterní, jak normálně myslící lidi podceňují – myslí si, že je nikdo neprokoukl nebo neprokoukne? Těch pár lidí z venkovů, žijících skromně podle desatera, je už dáááááááááávno minulostí! Tyto reklamy na modlení a „BOHA“ silně tento web jenom dehonestují a mně jsou odporné jako mnoho jiných současných věcí.
1.april.
Nie, to je pravda.