Keď dôjde na kupovanie ovocia, porovnávanie konvenčne pestovaných plodín s tým v bio kvalite môže byť ako porovnávanie jabĺk s pomarančmi – aj keď kupujete len samé jablká.
Za bio produkty zvyčajne zaplatíte o 50% až 100% viac ako za bežné potraviny. Aj keď sa mnohým zdajú obe druhy rovnaké, nie je tomu celkom tak.
Čo zistila analýza vyše 3000 vzoriek jabĺk
Z analýzy vládnych dát od americkej pracovnej skupiny pre životné prostredie vyplynulo, že napríklad s jablkami kupujete aj nie nevýznamné množstvo pesticídov.
V najnovšom zozname zaujali jablká opäť prvú priečku medzi 12 druhmi ovocia a zeleniny, ktoré nasiaknu najväčšie množstvo postrekovaných pesticídov a ďalších poľnohospodárskych chemikálií.
Podľa priloženej správy, dve tretiny z vyše 3000 vzoriek analyzovaných Americkým ministerstvom poľnohospodárstva (USDA) obsahovali zvyšky pesticídov.
Štúdia publikovaná len nedávno v denníku Environmental Health Perspectives (Perspektívy environmentálneho zdravia) zistila, že konzumácia bio potravín výrazne znížila vystavenie ľudí pesticídom.
Napriek tomu však určitá expozícia týmto látkam stále existovala aj v prípade stravy kompletne zostavenej z bio produktov.
Pesticídy škodia nielen konzumentom
Ďalší problém je, že vystavenie pesticídom má nepriaznivý vplyv aj na pracovníkov v poľnohospodárstve.
Existujú dokonca obavy, že dlhodobé vystavenie hoci aj malým dávkam prispieva k rozvoju ochorení ako rakovina alebo autizmus.
Ak ste teda kupujúci, ktorému záleží na cene (veď komu nezáleží?), no nehľadáte super výhodnú akciu ku ktorej vám ako bonus pribalia aj trocha pesticídov, potom extra euro na bio kvalitu bude naozaj dobre minuté.
To iste platí aj o broskyniach, nektárinkách, jahodách a hrozne. Uvedené ovocia spolu s jablkami tvorili prvú špinavú päťku.
Máme pre však vás dobrú správu – náš spotrebiteľský návod vám pomôže získať späť tých pár eur, ktoré by ste zaplatili za za bio potraviny.
Ako bonus vám totiž ponúkame aj zoznam 15 potravín, ktoré naopak, vykazovali najnižšiu mieru kontaminácie. Tie si potom budete môcť kúpiť aj nie-bio a ušetriť tak peniaze.
Napríklad avokádo, ktoré je na prvom mieste čistého zoznamu, neobsahuje takmer žiadne chemikálie aj keď je pestované konvenčne. Len 1% z testovaných vzoriek ukázalo nejakú mieru kontaminácie.
Poďme teda k veci a pozrime sa na kompletné zoznamy kontaminovaných aj čistých potravín.
Pesticídmi najviac znečistené potraviny:
- jablká
- marhule
- nektárinky
- jahody
- hrozno
- zeler
- špenát
- červené papričky
- uhorky
- malé paradajky
- hrášok (celé struky)
- zemiaky
- feferóny
- ružičkový kel
Čisté potraviny:
- avokádo
- sladká kukurica
- ananás
- kapusta
- hrach (mrazený, jednotlivé semená, nie strúčiky)
- cibuľa
- špargľa
- mango
- papája
- kivi
- baklažán
- grapefruit
- ananásový melón
- karfiol
- sladké zemiaky
Odporúčame vám si uvedený zoznam napísať na papierik alebo vytlačiť a pri najbližšej návšteve obchodu si podľa neho vyberať, ktoré ovocie a zeleninu kúpite a ktoré radšej nie.
Zdroj: The Dirty Dozen: 12 Foods You Should Always Buy Organic
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
„vyše 3000 vzoriek analyzovaných Americkým ministerstvom poľnohospodárstva“ pokiaľ dobre rozumiem, jedná sa o 3000 vzoriek amerických jablk. Čo to má s nami spoločné? Nedovážame jablká z Ameriky. Mňa osobne by zaujímala analýza našich slovenských resp. európskych jablk
– a čo my máme s americkým ministerstvom poľnohospodárstva?????
Bádatelia, rád som váš čítal, ale nemyslím si, že nám musíte predkladať všetko, čo nájdete. Zamerajte sa len na Európu a urobíte SUPER vec !
Presne v tomto duchu som chcela aj ja reagovat. Napr. by ma zaujimalo, ci mozem v kuchyni upotrebit aj vnat zelenin, ktore kupim s vnatou v obchode, trebars aj ked su z Talianska. Netyka sa to len klasickych vnatovych zelenin, ale aj mrkvy a redkovky. A pesticidy nie su vsetko. A co fungicidy a dalsie druhy „ochrany“ plodin?
Pesticidy jsou souhrný název pro všechny ochr.chem.látky (herbicidy,akaracidy,fungicidy atd.)
Hádam ani nezáleží kde prišli k týmto výsledkom,veď stačí sa pozrieť do našich laboratórií -do kuchýň,čo všetko dokážu bez rozmýšľania dávať matky svojim deťom.Chovajú sa ako macochy z rozprávky – jahody v zime,čerstvú/?!/ zeleninu hocikedy…a myslia si pritom,že robia dobre,veď vitamíny treba.Je treba dať si trošku práce a počas sezóny sušiť,zavárať,sterilizovať,kvasiť…a nie kupovať na vode pestované.
Lepšie si pestovať domácu zeleninu a ovocie alebo staviť na BIO POTRAVINY, myslím si že naše obchody ponúkajú škodlivé produkty čo sa týka zeleniny a ovocia, skôr sa dá veriť obchodom s označením BIO . Tam sú potraviny kvalitnejšie , zdravšie a lepšie.
Pravdepodobne mate na mysli zoznam ovocia a zeleniny dovazanej z US. Ale napriek tomu je aj u nas v konvecnom pestovani teda monokulturnom polnohospodarstve obrovsky problem dopestovat dostatok produkcie bez malych pomocnickov cize , bio ano , ale kontrola kvality … kto vie co je permakultura podpori bio pestovatelov a sam pomoze celej spolocnosti.
ja mám otázku – ako je možné na zamorenej pôjde, vode a vzduchu (Černobyľ) vypestovať „BIO“ potravinu? pre mňa je to nedôveryhodné – mám pocit, že je „BIO“ so zvýšenou cenou je iba marketingový ťah alebo inak povedané že si vyberáme menšie zlo…
Pesticidy se používají u nás stejně jako v USA. V tom určitě rozdíl nebude. Problém bych spíš viděl v tom, že ani BIO potraviny a potraviny koupené na tzv. farmářských trzích (nevím kde se u nás najednou vzali jakýsi „farmáři“) ani zdaleka nemusí být v tomto ohledu kvalitní, což pokud vím, potvrdily i kontroly. …… ještě jsem si všiml, že hrách je uveden jak v potravinách „znečištěných“, tak v potravinách „čistých“ (?)
Celé struky hrachu sú často zasiahnuté množstvom pesticídov. Vylúpané jednotlivé semená alebo mrazený hrach už nie. Doplnili sme to do článku, aby to bolo jasnejšie.