Predstavte si rastlinu, ktorá vie vášmu telu dodať výživu tým, že obsahuje väčšinu proteínov čo potrebujete na prežitie.
Okrem toho chráni vás pred alergickými reakciami, posilňuje váš imunitný systém, pomáha udržiavať vyrovnané hladiny cholesterolu a krvného tlaku a dokonca vás ochraňuje aj pred rakovinou.
Existuje vôbec takáto „super potravina“?
Áno. A volá sa Spirulina.
Na rozdiel od rastlín, ktoré pestujete doma v záhradne, je táto „zázračná“ rastlina vlastne formou modro-zelenej riasy. Rastie zvyčajne na povrchu teplých vôd.
Krátka história Spiruliny
Spirulina je jednoduchý jednobunkový organizmus, ktorý dostal svoje meno z latinského slova „helix“ alebo „spiral“ (špirála) práve na základe svojho vonkajšieho špirálovitého vzhľadu. Patrí do rodu cyanobaktérií a odborne sa nazýva Arthrospira platensis.
Užívanie spiruliny ako potraviny sa datuje už od 9. storočia v oblasti Čadského jazera v Afrike a verí sa, že Aztékovia v Mexiku ju využívali ešte skôr.
Z historických záznamov je známe, že spirulina sa zbierala v oblasti jazera Texcoco a následne sa z nej robili koláčiky, ktoré sa ďalej predávali.
Európsky vedci počas svojej misie znovuobjavili spirulinu práve v oblasti, ktorá sa považovala za miesto jej pôvodu. Spirulina sa v tom čase zbierala a predávala na miestnych trhoch vo forme suchých koláčikov, nazývaných „dihé“, ktoré mohli ľudia použiť ako základ pri mnohých jedlách.
Spirulina sa do obchodov dostala až niekedy v osemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy jedna francúzska spoločnosť spustila svoj prvý veľkovýrobný závod.
O niekoľko rokov neskôr sa do výroby spiruliny pustila už aj Amerika a Japonsko.
Mohla by táto potravina skoncovať s hladovaním vo svete?
Dnes sú tieto nutrične bohaté riasy využívané po celom svete najmä pri liečbe chorôb. Zároveň sa vedú diskusie o tom, že by mohli byť udržateľným zdrojom potravy, ktorý by mal vysoký potenciál na ukončenie hladu vo svete.
Na rozdiel od iných rastlín, ktoré sa musia pestovať a vyžadujú si istú starostlivosť, spirulina je schopná prežiť extrémne zmeny teplôt a bez povšimnutia ďalej rásť.
Podľa štúdií sa spirulina úspešne využíva pri liečbe širokého spektra chorôb a tiež pri liečbe ľudí, ktorí sa otrávili vodou kontaminovanou arzénom.
Ako spirulina pomohla zachrániť milióny ľudí otrávených arzénom
Väčšina z nás považuje čistú, pitnú vodu za samozrejmosť. Sú však žiaľ krajiny, napríklad Bangladéš, kde je takáto voda luxusom.
Väčšina zdrojov vody v Bangladéši je silne znečistená arzénom. Až do konca minulého storočia sa však dalo pre liečbu pacientov umierajúcich na otravu arzénom urobiť len veľmi málo.
Výskumníci v Bangladéši urobili štúdiu založenú na trojmesačnom pokuse v nemocnici, kedy sa 33 pacientom podávala spirulina a 17 pacientov dostávalo placebo dávky.
Výsledok ukázal, že u 82% z tých, ktorí užívali spirulinu nastalo výrazné zlepšenie stavu.
Naštartovanie imunitného systému – vplyv spiruliny na Candidu a AIDS
Podľa štúdie vydanej Ústavom akvakultúry na Taiwane, má spirulina výrazný pozitívny vplyv na imunitný systém.
Výskumníci umiestnili biele krevety do morskej vody obsahujúcej teplovodný extrakt spiruliny pred tým, ako ich premiestnili do morskej vody s hodnotou pH 6.8. Kontrolná skupina nebola v kontakte so spirulinou.
Krevety vystavené morskej vode so spirulinou boli schopné lepšie a rýchlejšie reagovať na vysokú hladinu pH ako tie, ktoré sa do kontaktu so spirulinou nedostali.
Pozrime sa teraz ale, čo môže táto schopnosť spiruliny znamenať pre váš imunitný systém:
Candida a autoimunitné ochorenia
Ak trpíte autoimunitným ochorením ako napríklad Crohnova choroba, syndróm chronickej únavy, Lupus či fibrolyalgia, potom chronické mykózy môžu byť zodpovedné za vznik i zhoršenie príznakov týchto ochorení.
Zistilo sa, že spirulina podporuje rast zdravej bakteriálnej flóry v črevách, vďaka čomu sú kvasinky udržateľné pod kontrolou.
HIV a AIDS
Lieky ako AZT využívané pri liečbe pacientov nakazených HIV and AIDS môžu tiež spôsobovať symptómy, ktoré by mali vlastne liečiť.
Avšak ukázalo sa, že spirulina pomáha deaktivovať u ľudí imunodeficientný stav, ktorý sa spája s HIV a AIDS.
Už žiadne kýchanie
Ak trpíte sezónnymi alergiami, nie ste v tom sami.
Milióny ľudí sú alergické na peľ, ambróziu, prach, plesne, zvieracie chlpy a nespočetné množstvo ďalších kontaminantov v prostredí, čo môže výrobcov vreckoviek uistiť o stabilnej budúcnosti tohto biznisu.
Veľa ľudí, ktorí trpia alergickými nádchami sa však, žiaľ, lieči iba liekmi na predpis alebo aj bez predpisu, ktoré môžu často viac uškodiť ako pomôcť.
Antihistaminiká sú navrhnuté tak, že v podstate potláčajú imunitný systém, čo má za následok zníženie odolnosti voči chorobe a zvýšenie závislosti na lieku.
Dokonca i niektoré lieky na astmu sa spájajú s vážnymi vedľajšími účinkami.
A práve v týchto prípadoch sú prírodné liečebné metódy, napríklad aj s využitím spiruliny, veľmi vhodné!
Podľa jednej štúdie pacienti, ktorí pri liečbe užívali spirulinu, uvádzali úľavu od príznakov bežne spájaných s alergickými nádchami ako soplenie či upchanie nosa, kýchanie a svrbenie, práve po užití spiruliny.
Vysoký krvný tlak
Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je vážny zdravotný problém, ktorý v súčasnosti ovplyvňuje milióny ľudí na celom svete.
Ak mávate vysoký krvný tlak, zvyšuje sa vaše riziko úmrtia na srdcový infarkt alebo mozgovú porážku.
Dobrá práva je, že ak budete dodržiavať správnu životosprávu, budete dostatočne cvičiť a využívať techniky na zvládanie stresu, môže sa váš krvný tlak znormalizovať a spolu s ním sa zoptimalizuje i váš zdravotný stav.
Štúdia, ktorá sa uskutočnila v Ústave biochémie v Mexiku, ukázala, že 4,5 gramov spiruliny podávanej každý deň dokáže regulovať krvný tlak u žien i mužov vo veku 18 až 65 rokov bez toho, aby sa počas šesť týždňového experimentu robili akékoľvek zmeny v stravovaní.
Prečítajte si viac o vysokom krvnom tlaku a najmä o tom ako ho dostať do „normálu“ bez toho, aby ste museli siahnuť po potenciálne nebezpečných liekoch.
Pomáha prirodzene vyrovnať hladinu cholesterolu
Užívanie lieky na cholesterol?
Desiatky miliónov ľudí denne užíva lieky na zníženie cholesterolu a podľa „expertov“ by ich mali užívať i milióny ďalších, vrátane detí!
Ak ste voči tomuto odporúčaniu skeptickí, prečítajte si zopár článkov poukazujúcich na nebezpečenstvo užívania statínov.
Statíny sú zodpovedné za mnoho nežiaducich a najmä nebezpečných vedľajších účinkov, vrátane:
- Sexuálnej disfunkcie
- Anémie
- Poruchy imunitného systému
- Dysfunkcie pankreasu a pečene (vrátane možného zvýšenia pečeňových enzýmov)
- Šedého zákalu
- Zvýšeného rizika rakoviny
Lieky na zníženie cholesterolu sa spájajú aj s vážnymi problémami svalov ako polyneuropatia (poškodenie nervov v rukách a chodidlách) a rabdomyolíza (vážne degeneratívne poškodenie svalového tkaniva).
Existujú dokonca záznamy, z ktorých možno predpokladať, že užívanie statínov môže zvýšiť riziko vzniku Lou Gehrigovej choroby.
Našťastie, existujú spôsoby ako znížiť cholesterol prírodným spôsobom.
Vyhýbanie sa fruktóze a obilninám, cvičenie, ktoré je samozrejme na samom vrchole zoznamu, ale aj spirulina dokážu pomôcť.
V štúdii, do ktorej boli zapojení pacienti vo veku 60 až 87 rokov sa zistilo, že tí, ktorým bolo podávaných denne 8 gramov spiruliny po dobu 16 týždňov, vykazovali nižší cholesterol ako tí, ktorí užívali iba placebo.
Zníženie rizika mozgovej príhody
Ľudia trpiaci srpkovitou anémiou alebo vodenými srdcovými ochoreniami sú vystavení najvyššiemu riziku pre stav, ktorý sa nazýva mozgová alebo cerebrálna ischémia.
Mozgová ischémia je vlastne stav, kedy do mozgu neprúdi dostatok krvi, čo spôsobuje kyslíkovú depriváciu a následne môže viesť až k mŕtvici.
Aj 10 sekundové prerušenie prúdenia krvi do mozgu môže zapríčiniť úpadok do bezvedomia, čo má ďalšie vážne zdravotné následky.
V štúdii, ktorej sa venoval Inštitút farmaceutickej technológie v Indii, sa zistilo, že dávka spiruliny v objeme 180 mg na 1 kg váhy má ochranné účinky na mozog a nervový systém potkanov, ktoré boli vystavené veľkému množstvu voľných radikálov v porovnaní s tými, ktorým spirulina podávaná nebola.
Tento test poukázal na veľmi sľubné ochranné účinky spiruliny v prípadoch rizika mozgovej porážky.
Pomáha znížiť riziko rakoviny
Rakovina je hlavnou príčinou úmrtí u dospelých ľudí v západných krajinách mladších ako 70 rokov. V prípade tak závažného ochorenia je preto prevencia omnoho viac dôležitá ako akákoľvek liečba.
Prevencia vám môže doslova zachrániť život.
Prvým odporúčaním ako znížiť možné riziko vzniku rakoviny je eliminácia cukrov/fruktózy, obilnín a spracovaných potravín. Prísady ako fruktóza doslova “kŕmia“ rakovinové bunky, vďaka čomu sa im v tele veľmi dobre darí.
Rovnako je tiež veľmi vhodné tráviť čas na slnku, samozrejme v zdravej miere, pretože slnko zvyšuje hladinu vitamínu D v tele a tak znižuje riziko vzniku rakoviny až o polovicu!
Spirulina však môže byť v prípade prevencie rakoviny tiež prospešná.
Podľa istej čínskej štúdie, spirulina obsahujúca selén obmedzuje rast buniek typu MCF-7 pri rakovine prsníka.
Zdravá pre vegetariánov – viac proteínu ako v červenom mäse
Keď sa zamyslíte nad príjmom proteínov, pravdepodobne si predstavíte jedlo z organických vajec alebo kvalitného hovädzieho, poprípade ešte možno proteínový nápoj.
Ak ste vegetarián, môžete siahnuť aj po rastlinných zdrojoch proteínov, akými sú orechy, strukoviny, fazuľa a sójové produkty.
Sója žiaľ nie je tak zdravá ako sa zdá a žiadna z uvedených potravín vám nedodá také množstvo proteínu ako spirulina.
Spirulina obsahuje 65 až 71 percent čistého proteínu, čo je naozaj dosť v porovnaní s hovädzím, ktoré obsahuje len 22 percent a strukovinami, v ktorých nájdete iba 26 percent.
Okrem toho, že spirulina obsahuje vysoké množstvo proteínov, je výborným zdrojom životne dôležitých aminokyselín a minerálnych látok, ktoré sa ľahko vstrebávajú do tela. Na to, aby ste nahradili príjem bielkovín z jedla, vám budú stačiť len dve polievkové lyžice spiruliny.
Optimálne množstvo spiruliny – typy a dávkovanie
Keďže existuje mnoho druhov spiruliny, je dôležité, aby ste sa najprv povenovali zbieraniu informácií pred tým, ako si niektorý z nich kúpite.
Zároveň treba myslieť na to, že spirulina, ktorá rástla v nekontrolovaných a neudržiavaných oblastiach (napríklad Čína alebo India), môže obsahovať ťažké kovy a iné toxíny.
Pri výbere preto určite siahnite po organickej spiruline z vierohodného zdroja.
Bežná odporúčaná denná dávka sa pohybuje medzi 3 až 5 gramami. Postupne môžete tieto dávky zvyšovať aj na dvojnásobok či trojnásobok.
Vyššie dávky vám nijako neuškodia – no uvedené množstvo je dobré aspoň na začiatok. Pamätajte, že pri užívaní spiruliny je potrebné zvýšiť i príjem vody, aby ju telo vedelo lepšie absorbovať.
Dôležitá poznámka k dávkovaniu
Okrem toho, že vás spirulina doslova nakopne množstvom vitamínov a esenciálnych minerálov, je tiež účinným detoxikátorom.
Práve preto je dobre začať s malými dávkami.
Keď uvidíte ako vaše telo bude na ňu reagovať, môžete dávky postupne zvyšovať.
Možné nežiaduce účinky
Spirulina je bezpečným zdrojom proteínov (bielkovín), živín, vitamínov a minerálnych látok, ktoré užívame už stáročia.
Aj keď doteraz nie sú zaznamenané žiadne vedľajšie účinky spájané s konzumáciou spiruliny, vaše telo môže zareagovať aj na základe toho, v akom je momentálne stave. Pozrime sa na niekoľko možných reakcií, čo znamenajú a ako sa s nimi vysporiadať.
Najbežnejšie reakcie, ktoré sa môžu vyskytnúť, sú:
- Mierna horúčka – vysoký obsah bielkovín v spiruline zvyšuje metabolizmus, čo môže viesť k zvýšeniu telesnej teploty.
- Tmavozelená stolica – spirulina odstraňuje odpad nahromadený v hrubom čreve, čo môže zapríčiniť tmavšiu stolicu. Zazelenanie sa dá vysvetliť veľkým množstvom chlorofylu, ktorý sa v spiruline nachádza.
- Nadmerná plynatosť – tento stav znamená, že vaše trávenie nefunguje tak, ako by malo, alebo máte v črevách nahromadeného priveľa plynu.
- Pocity vnútornej nervozity – vaše telo premieňa proteíny na tepelnú energiu, čo môže spôsobiť krátkodobé pocity vnútorného nepokoja.
- Vyrážky a svrbenie pokožky – ide o krátkodobú záležitosť, ktorá prichádza spolu s prečistením hrubého čreva.
- Dočasná únava – býva spôsobená detoxikáciou a môžete mať pocit vyčerpania a potrebu odpočinku.
Nezabúdajte na to, že vášmu telu chvíľku potrvá, kým si zvykne na spirulinu.
Najlepšie sa môžete spomínaným reakciám vyhnúť tak, že si budete dávky spiruliny zvyšovať postupne. Vtedy uvidíte, ako na to bude vaše telo reagovať.
Pite viac vody, vyhýbajte sa stresu, jedzte zdravo a doprajte si dostatok oddychu.
Dôležité kontraindikácie pre spirulinu
Aj napriek tomu, že spirulina je úplne prírodná a vo všeobecnosti považovaná za zdravú potravinu, existuje niekoľko kontraindikácií, o ktorých by ste rozhodne mali vedieť.
Spirulinu by ste nemali užívať, ak trpíte alergiou na morské plody a jód.
Ak ste tehotná, kojíte alebo ak trpíte hypertyreózou, mali by ste sa o užívaní spiruliny poradiť so svojim lekárom.
Záver
Ako vidíte, spirulina môže slúžiť ako „super potravina“. Len nezabúdajte na to, že je potrebné mať dostatok informácií a vedomostí. Je to ten najlepší spôsob, ako môžete dbať o svoje zdravie!
Na záver ešte zosumarizujeme prehľad najčastejších ochorení pri ktorých Vám spirulina dokáže pomôcť:
- Prevencia rakoviny
- Srdcovo-cievne (kardiovaskulárne) ochorenia
- Vysoký krvný tlak (hypertenzia)
- Zníženie hladiny LDL (zlého) cholesterolu v krvi
- Cukrovka (diabetes) typu 2
- Choroby pečene – cirhóza a stukovatelá pečeň
- Detoxikácia a regenerácia pečene
- Kvasinkové infekcie (candida)
- Výživové ochorenia
- Anémia (chudokrvnosť)
- Úľava od príznakov sezónnych alergií, soplenia a upchatia nosa
- Nedostatok vitamínov A, B12 a ďalšie
- Nedostatok železa
- Nedostatok GLA (kyselina gama-linolénová)
- Ženské ťažkosti – problémy s menštruáciou, bolestivá menštruácia
- Posilnenie a podpora oslabenej imunity
- Zníženie symptómov pri reumatoidnej artritíde (reuma)
- Zníženie bolesti kĺbov a kostí
- Autoimunitné ochorenia
Zdroj: Ignored Since the 1950s – Is Spirulina Now a ‚Miracle‘ High-Protein Super Food?
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
dobrý, áno Spirullinu a Chlorellu užívam striedavo a nepočítam ale tak zhruba okolo 15 tbl. nie je problém, najviac sú to zelené riasy, zapijete vodou, tam nie je čo neznášať …. a cítite sa lepšie …
Veľmi rád by som sa spýtal ku zdrojom, píšem jednu prácu, ak by to bolo možné, veľmi by mi to pomohlo! 🙂
Avšak sú tam nejaké nezrovnalosti, hlavne pri HIV/AIDS. Konečné štádium prichádza jednak kvôli vyčerpaniu kostnej drene a vysokej mutagenite vírusu, kedy nakoniec mutantné kmene uniknú imunitnému dohľadu (za deň vznikajú státisíce nových mutantov vírusu). Vyčerpaný imunitný systém práve vďaka tomu nezvláda aj bežne ochorenia.
V súčasnosti je vo výskume okrem iného terapia, ktorá by podporila CD8+ odpoveď namiesto chýbajúcej CD4+ (zničenej vírusom). Máte k tomu niečo? Dik
Zdroj je uvedený na konci článku