Správne dávkovanie doplnkov stravy


MOTTO:

„Vitamín je látkou, ktorý spôsobí ochorenie len vtedy, keď ho nezjeme“

 ( Albert Szent- Gyorgyi, držiteľ Nobelovej ceny)

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

 

Objaviť fakt, že prirodzená obnova zdravia tela je obrovskou ešte stále nevyčerpanou zásobárňou bádania, evokuje vedcov zaoberajúcich sa so zdravou výživou, rok čo rok publikovať nové informácie a poznatky. Problém nastáva vtedy, keď sa chceme dostať k týmto informáciam. Zabrániť nám v tom sa snaží najsilnejší lobbing na svete – farmaceutický. Podľa smernice EÚ je včlenských krajinách zakotvené: „Označenie, publikovanie a reklama výživových doplnkov nesmie vnucovať domnienku, že vyrovnanou stravou nedokážeme získať potrebné živiny.“ Tak sa pozrieme na to podrobnejšie.

Linus Pauling, dvojnásobný držiteľ Nobelovej ceny, odporúčal denne užívať 2000mg vitamínu C. Zabezpečiť uvedené množstvo si vieme vtedy, ak zjeme denne 3kg papriky, alebo 5kg citrónov. Ďaľší príklad. Podľa zistení na uchovanie zdravia tela s vitamínmi B1, B2 a B6 je treba skonzumovať 2kg droždia. Je to nepraktické, skôr nemožné.

Výživové doplnky obsahujú biologicky aktívne látky s očakávaným pozitívnym efektom na ľudské zdravie. Ide predovšetkým o vitamíny, minerálne látky a stopové prvky, nenasýtené mastné kyseliny, aminokyseliny, vlákninu, kultúry probiotických baktérii a ďalšie. Patria medzi funkčné potraviny, aj keď majú liekovú formu ( tablety, kapsule, prášok, roztok). Tolerancia dennej dávky je rôzna u jedinca, korelácia je závislá od veku, pohlavia, zdravotnej záťaže a miery nedostatku živín. Oficiálne však platí: Odporúčana denná dávka (Reccommended Dietary Allowance) v skratke RDA- je denný príjem živín, ktorý je považovaný za dostatočný na to, aby pokryl potreby väčšiny zdravých jedincov ( bez rozdielu pohlavia ) v každej vekovej skupine.

Hodnoty americkej RDA ( platné na Slovensku aj v iných krajinách ) sú alarmujúco nízke. „Skoro všetky hodnoty by sa mali ihneď zvýšiť“- vyhlásila to skupina odborníkov, zložená z lekárov, akademikov a výskumníkov. Vo vyhlásení Nezávislej komisie na dodržiavanie bezpečnosti vitamínov ( IVSRP ) sa uvádza: „Vládou podporované odporúčané denné dávky RDA výživových doplnkov nedávajú priestor využiť a presadiť výsledky najnovších štúdií vedcov na výživu. Upozorňujeme a vyzývame verejnosť aby si uvedomila, že v súčasnosti platné hodnoty u vitamínu A, železa, vápnika a niekoľkých živín sú ešte dostačujúce, ale u väčšiny je táto hodnota veľmi nízka. Následkom neadekvátnej spotreby živín sú rozšírujúce sa chronické choroby. Zvýšením hodnôt odporúčanej dennej dávky RDA zachráníme životy a zvýši sa celkový zdravotný stav ľudí. Obmedzíme rakovinu, srdcovo-cievné choroby, depresie a ďalšie, ktoré sú vyvolané z nedostatku živín. Dobrá správa je, že na základe dokázateľných vedeckých poznatkov horeuvedené choroby sa dajú predísť.“

       Nové štandardy komisie:

                                            IVSRP                                       RDA

Vitamín A                            5000 IU                               3000-5000 IU

Vitamín B1                             25 mg                                        1,5 mg

Vitamín B2                             25 mg                                        1,7 mg

Vitamín B3                           300 mg                                       20 mg

Vitamín B5                             25 mg                                        2 mg

Vitamín B9                          2000 mcg                                   400 mcg

Vitamín B12                          500 mcg                                       6 mcg

Vitamín C                            2000 mg                                       60 mg

Vitamín D                            1500 IU                                       400 IU

Vitamín E                              200 IU ( mix tocoferolov)               30 IU

Minerálne látky

Zinok                                      25 mg                                        15 mg

Horčík                                   500 mg                                       400 mg

Selén                                    200 mcg                                       70 mcg

Chróm                                   200 mcg                                     120 mcg

     Komisia  IVSRP v zložení:

                                          Abram Hoffer, MD

                                          Michael Janson, MD

                                          Thomas Levy, MD, JD

                                          Erik Paterson, MD

                                          Woody R. McGinnis, MD

                                          Allan N. Spreen, MD

                                          Bo H. Jonsson, MD, PhD

                                          Chris M. Reading, MD

Prírodná liečba osteoartritídy

                                          Bradford Weeks, MD

                                          Karin Munsterhjelm-Ahumada, MD

                                          Jerry Green, MD

                                          Stephen Faulkner, MD

                                          Klaus Wenzel, MD

                                          Richard Huemer, MD

                                          Peter H. Lauda, MD

                                          Jonathan Prousky, ND

                                          Michael Friedman, ND

                                          William B. Grant, PhD

                                          Harold Foster, PhD

                                          H.H. Nehrlich, PhD

                                          Steve Hickey, PhD

                                          Gert E. Schuitemaker, PhD

                                          Andrew W. Saul, PhD, predseda komisie

      Zdroj: Orthomolecular Medicine News Service, october 30, 2007

Vitamín A ( RETINOL) a jeho provitamín BETA – KAROTEN

Prepočet IU (medzinárodnej jednotky ) 5000 IU = 1500 mcg. Často výrobcovia pri multivitamínoch túto hodnotu premrštia ( 10 000 – 15 000 IU ) čo nie je správné.

Vitamín B komlex. Užívaný ráno je najúčinnejší. Pri štiepení metioninu ( esenciálnej aminokyseliny ) vzniká jedna bielkovina – homocistein. Podľa teórie Kilmera McCullyho pri zvýšenej hladine homocisteinu v krvi ( viac ako 10 mcmol/ l ) je výskyt rizika infarktu srdca 3,4 násobná. Táto hladina sa dá ľahko znížiť užívaním vitamínov B6, B9 a B12 ! (1)

 (1) Zdroj: McCully, SM, McCully, M : The heart revolution. The extraordinary discovery that finally laid the cholesterol myth to rest. Perennial, New York, 2000

Vitamín C. Bioflanoidy podporujú účinok kyseliny askorbovej. Cmúlané C-čka môžu poškodiť zuby.

Pri aktivizácii tzv. „SIR génov“ ( Silence Information Regulator ) sa stárnutie spomaľuje. Vedci to dokázali s prípravkom QUERCETIN. (2). Vo väčšom množstve sa nachádza v marhuliach. Ako vitamínový doplnok je v ponuke s vitamínom C.

 (2) Zdroj: Lin, SJ, Defossez, PA, Guarente, L : Requirement of NAD SIR 2 for life – span extension by calorie restriction in Saccharomyces cerevisiae. Science,2000

Vitamín D. Vytvára zvláštne spojenie človeka s prírodou. Vitamín D3 ( cholekalciferol ) sa vytvára v koži pôsobením slnečného žiarenia z derivátu cholesterolu. Pri 30 min. letnom opaľovaní si ho telo vie vytvoriť až 10 000 IU ( prečo je hodnota RDA iba 400 IU ?! ). Problémom sú mesiace november až marec, vtedy treba intenzívne doplňať. Je antikarcinogénný. Podľa štúdie bratov Garlandovcov, pri nedostatku vitamínu D v tele, zvyšuje sa výskyt rakoviny prostaty a hrubého čreva 3,5 násobne.(3) Má pozitívne účinky aj voči vírusom chrípky!

 (3) Zdroj: Garland, CF, Garland, FC, Gorham, ED, Lipkin, M, Newmark, H, Mohr, SB, Holick, MF: The role of vitamine D in cancer prevention, Am J Pub Health,2006

Vitamín E. Neužívať syntetický dl-alfa-tocoferol, ktorý je vyrobený nabáza ropy. Hľadať prípravok na báze prírodných mix tocoferolov d-alfa tocopferol alebo gamma.

Omega-3. Je to nenasýtená mastná kyselina. Naše telo si ju nevie vytvoriť , preto je esenciálna. Dnes už nespočetné množstvo štúdii hovirí o tom, že omega-3 má priaznivé účinky na činnosť srdca, proti rakovine a autoimunným chorobám. Podľa odborníkov sa denná dávka má priblížiť k 1000 mg z EPA. Je nevyhnutný pre náš organizmus!

Koenzým Q 10. Je dôležitý pre činnosť srdca, jeho nedostatok môže byť vážným rizikom, zvlášť po 40-tke. Statíny ( lieky na zníženie cholesterolu ) majú také vedľajšie účinky, že znižujú syntetizáciu koenzýmu Q 10 v tele človeka. U nich je osožný denný prísun 100 – 200 mg Q 10.(4)

 (4) Zdroj:Owen R. Fonorow: CoQ10 and Statins: The Vitamin C Connection. Townsend Letter,2006 Feb/Mar.

V ponuke je ešte celá rada vyživových doplnkov : Ginkgo biloba, Likopin, Laetryl, Glukozamin, Lutein, Enzýmy, Probiotika a ďaľšie.

Nedostatok živín ( hypovitaminóza ) môže zapríčiniť rôzne choroby. Najčastejšími príznakmi sú : bolesť hlavy, malátnosť, celková vyčerpanosť, poruchy trávenia, podráždenosť, lámavosť nechtov, znížený fyzický a duševný výkon, zoslabnutá imunita. Častou kladenou otázkou je predávkovania sa vitamínmi. Na rovnakej odpovedi sa nevedia zhodnúť ani vedecké kapacity. Všeobecne sa tvrdí : vo vode rozpustné vitamíny B,C,P sa predávkovať nedajú, pretože ich prebytok organizmus močom vylúčí.

U vitamínov v tukoch rozpustných A, D,E, K môžu nastať príznaky toxicity. V tomto prípade stačí vitamín na krátku dobu vynechať a dávku znížiť. Nové štúdie a výskumy poukazujúce na nefunkčnosť a škodlivosť vitamínov, len nás utvrdzujú v domnení, že vitamíny sú pre naše prežitie nevyhnutné. Treba vydieť, že tieto štúdie a výskumy objednávajú a financujú farmaceutické firmy, pre ktorých je chorobnosť ľudí vybornýn biznisom.

EPILÓG:

„Medicus curat, Natura sanat“ t.j. „Lekár ošetruje, ale príroda liečí“

 Paleo

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

 

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Som trosku zmatena, pretoze vacsinou oponenti farmaceutickeho priemyslu zastavaju nazor, ze vitaminy v tabletkovej forme su zdraviu velmi skodlive. Pisete, ze studie, ktore objednavaju farma firmy, poukazuju na skodlivost vitaminov, ale postrada to logiku, kedze je to pre nich najlepsi biznis. Neviem co si mam mysliet, pretoze stranka je zamerana skor na iny pohlad na konvencnu medicinu…
    Ja osobne vitaminom v tabletkovej forme vobec nedoverujem, preferujem surovu zeleninu a ovocie.
    Inak sa mi clanky pacia, nasla som vela zaujimavych informacii, len nerozumiem tej podpore doplkov vyzivy v tabletkach…

    • Akú inú možnosť máme, ako tabletkové vitamíny? Orné pôdy sú tak „vyžmýkané“, že pri veľkovýrobe potravín základné prvky nášho jedálníčka vôbec nemajú takú nutričnú hodnotu, ako kedysi. Farmári vôbec nedopĺňajú tie prvky potrebné pre pôdu, a potom sa čudujeme, že je dokázané, že pšenica nemá ani 10% nutr. hodnoty, ako pred 50 rokmi. Ani doma v záhradke nevieme tak dopĺňať tie prvky.
      Vitamín C: odkedy máme tú hodnotu doporučenej dennej dávky 60mg? Hitler to dal „namerať“ svojim doktorom, a to preto, lebo potreboval vedieť, čo je to najmenšie možné množstvo vitamínu C, od ktorého ešte vojaci budú zdraví, nedostanú skorbut. A toto na nás tláča dodnes farma priemysel, hoci by sme mali užívať min. 1000-2000mg denne, a pre starších ešte viac, aj do 10000 mg. To je pre priemysel ale veľmi vyhovujúce, že dáva také malé množstvá, kto to používa – verí tomu, pôsobí ako placebo, nie? Ukľudní sa, že on robí pre svoje zdravie všetko, a keď už niečo vyskytne ako choroba, nikto nemá na mysli, že to spôsobuje nedostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov…

  2. Niektoré doplnky výživy sú dobré ale všetko by som neužíval. Dobrý je napr. vitamín C,D alebo aj minerály. Snažím sa kupovať Bio potraviny a popri nich prijímať výživový doplnok.

Pridajte komentár

*