Zlepšite svoj zrak a obnovte ostré videnie bez laserovej operácie pomocou zakázanej metódy, ktorá ohrozovala príjmy očných lekárov! Zistiť viac

Starší ľudia sú dnes doslova „otravovaní“ nadmerným množstvom liekov


Starší ľudia „otravovaní“ nadmerným množstvom liekov

Zatiaľ sa len pomerne málo vie o správnom dávkovaní liekov pre starších pacientov a o tom, ako na seba rôzne lieky vzájomne reagujú.

Časopis The Guardian uvádza, že starší ľudia sú často doslova „otravovaní“ nadmerným množstvom liekov alebo reakciami na kombináciu liekov – teda vzájomnou reakciou liekov.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Lieky sa testujú len na mladých, nie starých ľuďoch

Dávkovanie lieku sa testuje na mladšej populácii, ktorá nemá viacnásobné ochorenia.

Avšak u ľudí starších ako 60 rokov sa podľa správy testy nerobia, hoci ako človek starne, činnosť pečene a obličiek klesá. Starší občania tak zvyknú mať na lieky viac nepriaznivých reakcií než mladší ľudia.

Viac ako polovica dospelých v západných krajinách pravidelne užíva lieky na predpis a tieto počty sa stále zvyšujú.

Asi štvrtina populácie vo veku od 65 do 69 rokov užíva na liečbu chronických zdravotných stavov denne aspoň päť liekov na predpis a u vekového rozpätia 70 až 79 rokov sa to zvyšuje na takmer polovicu.

Hoci riziko predpísania liekov, ktoré ľudia nepotrebujú, existuje pri každej vekovej skupine, riziku sú vystavení najmä tí starší.

Okrem toho im proti bolesti často predpisujú narkotiká, ktoré výrazne zvyšujú ich riziko pádu, čo by mohlo viesť k ďalšiemu postihnutiu alebo smrti.

Jednou skupinou jednotlivcov s vysokým rizikom užívania liekov na predpis na ochorenia či choroby, ktoré v skutočnosti nemajú, sú obyvatelia domovov dôchodcov trpiaci demenciou.

Nepriaznivé účinky liekov sa vyskytujú u minimálne 15 % seniorov a v takmer polovici týchto prípadov sa problému dalo predísť lepšou komunikáciou medzi lekármi a lekárňami liečiacimi toho istého pacienta.

Problémy s antidepresívami

Problém ešte zhoršuje fakt, že starším dospelým sa za posledné dve desaťročia predpisuje vyššie množstvo antidepresív, a to bez dôkazu, že by dochádzalo k nejakému poklesu počtu ľudí s depresiou.

A hoci sa počet starších ľudí s depresiou žijúcich v domovoch starostlivosti nezmenil, užívanie antidepresív stúplo zo 7,4 % na 29,2 %!

Liečba osteoporózy

Väčšina týchto predpisovaných  antidepresív nebola diagnostikovaná s depresiou.

Antidepresíva sú na liečbu depresie často neúčinné a pre starších ľudí predstavujú riziko, vrátane rizika pádov, osteoporózy a zlomenín. Tieto druhy zranení sa často riešia liekmi proti bolesti, čo môže viesť k úplne novému problému.

Ďalší problém – opiáty

Na nadmerné dávky opiátov zomrelo v období rokov 2002 až 2015 odhadom asi 202 600 Američanov a 74% farmárov udáva závislosť na opiátoch, alebo pozná niekoho, kto je na nich závislý.

Opiáty sa bežne predpisujú proti bolesti.

K masívnemu nárastu predaja opiátov a následným mieram závislosti došlo po tom, čo vopred premyslený marketingový plán dezinformoval lekárov o potenciáli lieku vyvolať závislosť.

Tá istá firma, ktorá vyrábala návykové lieky proti bolesti, prišla aj s liekom na liečbu závislosti, zvyšujúc pritom svoje zisky, pričom zomreli tisíce ľudí.

Podľa Národného inštitútu pre nesprávne užívanie liekov zomrelo v roku 2017 v dôsledku predávkovania liekmi viac než 70 200 Američanov.

Záver

Ak ste vy alebo niekto vám blízky starší, neváhajte sa porozprávať so svojím lekárom o možnostiach zmeny svojho životného štýlu, ktorá by mohla znížiť vašu potrebu liekov a zlepšiť vaše zdravie.

Preskúmajte alternatívne liečby bolesti, ktoré si nevyžadujú lieky a držte sa stravy, pozostávajúcej z organicky pestovaných, geneticky neupravovaných, nespracovaných potravín.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. ? no a koho je to chyba?! si treba uvedomit. Zial mozno aj 90% je z nich presvedcena, ze to je normalne na starobu jest hrst liekov a polovica z nich si mysli, ze bez nich ani nemoze byt. ? Kazdy mame slobodnu volu a kriticke myslenie a nie len pri liekoch, aby sme vedeli vyhodnotit! A preto najma u deti, lebo u starych s tym zial sa uz zvacsa neda nic urobit, treba dbat, aby neprijimali bez kritiky bludy a opat je to na vsetkych frontoch (nielen medicina, ale aj politika, kulkura ). Top bolo, ked jedna zena sa musela ist spytat farara, ci si moze dat homeopatika(tie ked nepomozu aspon neuskodia), ale lieky z lekarne brala v pohode bez zvolenia farara 😉 . Cudny to tvor clovek na jednu stranu absolutne racio a na druhu viera v co, v koho?!

    • pri čítaní vašej odpovede ma teší len to, že sa stanete aj vy jedným z nás – starých. Myslieť si, že každý starší človek nad 60 je úplne hlúpy je trápne. Možno nevzdelaný, ale o to zraniteľnejší. To, čo sa píše v článku vieme, ale žiaľ s našimi lekármi sa ťažko dá debatovať o liekoch. Pritom je toľko nových liekov a žiaľ o ich účinkoch na staršieho pacienta alebo kontraindikáciách sa lekári vôbec nezaujímajú. Osobne ak odmietam niektorý liek lebo mám zlé skúsenosti /alergické reakcie, tráviace ťažkosti/ stretávam sa s neochotou až dotknutosťou, že si dovolím pochybovať o tom, čo mi „pán doktor predpísal“. Ešte stále sa tvária akoby nešlo o moje zdravie a ja som mala právo spolurozhodovať o liečbe.

      • Vacsine dnesnych lekarov (cest vynimkam, ale tych je mensina), ci sa im to bude pacit alebo nie chyba pokora. Myslia si ze su bohovia a pritom su iba sucastou velkeho farma biznisu. Je to proste fakt.

  2. Doporučuji si po sobě všecko přečíst, abyste nepsali hlouposti, dneska např. že u lidí v rozpětí 70-79 roků se užívání léků zvyšuje téměř na polovinu. Dál už jsem neměla moc chuti číst, až trochu závěr – porozprávět si s lékařem o změně životního stylu.
    K tomu: Nevím, jak je to v Americe, o které pořád píšete, ale u nás je to tak, že:
    1. lékařů PRÝ je nedostatek
    2. tudíž jejich čas je drahý
    3. proto se nemůžou s pacientem vybavovat
    4. nevím jak v Americe, ale u nás ani nemají zájem se pacientem moc zaobírat
    5. musejí se věnovat hlavně administrativní činnosti a dělají to evidentně rádi, se zaujetím! Tím mohou mít důležité podklady proti případným stížnostem svých ubohých, trvale neúspěšně léčených pacientů
    6. a hlavně: NEMAJÍ ZÁJEM LIDI LÉČIT, TO MÁME S VAŠIM IDOLEM – AMERIKOU – SPOLEČNÉ. „Lékaři“ jsou finančně zainteresováni na co nejvyšší spotřebě všemožných léčiv, a jak víme všichni, je doktoři jsou nestoudná nenasytná sorta, která pro sebemenší benefity se zaprodá k ledasčemu. Až na malé výjimky – takoví jsou čeští „lékaři“. Co je v Americe, nás zajímat nemusí.
    7. Každý nedementní člověk, i starší, se může naučit nejzákladnější věci vyhledávat na internetu a je-li i trochu soudného rozumu, tak o čteném popřemýšlet. Zapojit mozek může, i když internet nezvládne, protože o všem, co se dnes děje, slyší v TV, čte v novinách…

    Není tedy nutné se nechat cpát prášky, injekcemi, opiáty…když se lze obrátit k alternativě, která na rozdíl od našich doktorů-špatných údržbářů skutečně VYléčit umí, aniž by člověka poškodila.
    Takže nepoučitelní, hloupí, ať staří nebo mladí, ať se cpou, co je jim v ordinacích cpáno, zhusta ještě za úplatky různé výše dle toho, jak je jim „lék“ veleben, ale ať pak nenaříkají, jak jim nic nepomáhá a jak se jim přitěžuje. Kdo chce kam, pomozme mu tam, praví moudré lidové přísloví. Takový osel jsem bývala i já. Už pár roků zaplatím jen občas, a naštěstí mnohem méně svému léčiteli, který mne z toho „lékařského“ bahna docela úspěšně pomohl.

  3. Z anorganických chemických látok – či už sú to lieky, drogy, pančovaný alkohol alebo chémiou naštopané potraviny – dementnie mozog. Takže sa nečudujme, že nám to dnes už poriadne nemyslí nielen za volantom (kde sa to denne prejavuje hádam najvýraznejšie), ale ani…pomaly už v žiadnom smere.

  4. Presne to teraz riešim u mojej 89 ročnej mamky.Je v domove dôchodcov už rok,no lieky jej astronomicky narástli na 10 ráno k tomu ešte na obed a večer.Pokiaľ som sa o tieto veci starala ja,tak som sa to snažila korigovať len na životne dôležité lieky na cukor a tlak,tak mi držte palce ,aby ma jej lekár pochopil a lieky skorigoval.

    • Na cukor lieky nepomôžu; skôr možno časom dopomôžu k amputácii nohy (príp. obidvoch) či k slepote. Na optimálnu hladinu krvného cukru a jeho stabilizáciu je potrebná správna strava, veľa pohybu a celková životospráva. Vďaka nej sa vyčistia aj cievy, čím sa rozšíria a tlak prirodzene klesne sám.

  5. Evo, v DD nacpou lidi práškama, aby od nich měli pokoj, tak bych si to u maminky pořádně pohlídala, protože – jak se píše v čánku, lidi jsou těmi „léky“ doslova „otravováni“. Jenom opravdu velký, ale velký hlupák by věřil, že to pomáhá! NAOPAK!

Pridajte komentár

*