STOP akné. Takto sa mu spoľahlivo vyhnete


Ako sa pomocou ajurvédskej stravy vyhnúť akné

Pochopme dôležitosť stravy pre zbavenie sa akné.

V ajurvéde sa akné nazýva „yuvan pidika“, čo je sanskrtský pojem, znamenajúci „chorobu dospievania“. Z neho je jasné, že ajurvédski mudrci tento stav dobre poznali a mal by sa teda dať liečiť.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Prekvapujúce na tom je jedno – že je klasifikovaný ako ksudrakustha, čo znamená ľahko liečiteľný! Prečo je potom bezmocná moderná medicína? Možno nemá informácie o niektorých skutočnostiach, ktoré dobre poznala už pred 10.000 rokmi ajurvéda.

Súčasná lekárska veda hovorí, že akné nemá nič spoločné so stravou, životným štýlom ani duševnými stavmi. V tomto názore sa s ňou ajurvéda diametrálne rozchádza.

Podľa ajurvédy pri každom stave veľmi záleží na tom, čo človek je a ako žije. Strava je dôležitá najmä pri chorobách kože.

Keďže sa hovorí, že koža je priamo vyživovaná šťavou požitého jedla, konzumácia nezdravých vecí vedie k chorobám, ktorými môže byť v mladom veku akné a v starobe bolesť kĺbov či problémy so srdcom.

Rolu stravy nie je možné vylúčiť pri žiadnej chorobe.

Akné a zväčša všetky ochorenia kože sú dôsledkom „nečistej krvi“!!! Nečistej krvi? Podľa ajurvédy má každá časť tela a každý jeho systém dva stavy.

Kde jeden je normálny, fyziologický stav a druhý narušený, patologický stav. Takže čistá krv pri normálnom a nečistá pri patologickom stave. Sídlom krvi a jej čistoty je pečeň.

 

Po druhé, náchylnejší k týmto ochoreniam kože sú ľudia telesného typu pitta, lebo majú sklon k dysfunkcii pečene a problémom s pitta. Dóša pitta súvisí s krvou, preto sa krv rýchlo zhorší, keď v tele s konštitúciou pitta dôjde k nejakej poruche.

Súčasná veda je tiež presvedčená, že veľkú rolu pri ochoreniach kože zohráva pečeň. Dnešní ľudia sa ajurvédou riadia, ale aj ju preklínajú. Zvyčajne sa hovorí, že príčinou vzniku akné môžu byť niektoré lieky na hormonálnu rovnováhu a antidepresíva.

A toto vyhlásenie sa používa pre vylúčenie úlohy hormonálneho stavu človeka a jeho psychiky. Väčšina antidepresív sú lieky so zlým účinkom na pečeň.

Videl som veľa pacientov, ktorí denne užívali Alprazolam a trpeli chorobami kože. Nie iba akné a súvisiacimi stavmi, ale aj psoriázou, ekzémami a podobne.

Súčasní lekári sa snažia liečiť kožu nanášaním mastí a krémov, alebo zvolia antibiotiká na liečenie tela. Steroidné krémy na zastavenie zápalových zmien a antibiotiká na zabitie baktérií.

Týmto ľuďom v bielych plášťoch však uniká, že síce veci zastavujú, ale že by tu bola nejaká snaha stav liečiť… alebo dosiahnuť stav, kedy sa choroba už viac neobjaví… Je ľahké zabiť baktériu, ťažké však dodať telu toľko sily, aby baktérie porazilo samo.

Vráťme sa však k ajurvéde. Tá hovorí, že keď má niekto problém s kožou, znamená to nejaký problém s telom. Nikdy nezabúdajte, že tieto bolesti a vyrážky sú rečou tela, ktoré nám hovorí, že s ním nie je niečo v poriadku.

My to pokladáme za niečo zlé. Je to však pre nás užitočné, lebo nám pomáha zistiť, aký problém telo má, kvôli čomu dáva najavo tieto varovné príznaky.

Strava hrá dôležitú rolu v zachovaní vášho zdravia

Zlé stravovacie návyky môžu viesť k vzniku nemocí. Preto by malo byť vo vašom záujme prijímať výživnú a zdravú stravu.

1. Pre opätovné získanie pravidelných návykov čriev je nevyhnutná úprava stravy a pravidelné cvičenie. Ako prevencia pred zápchou sa môžu užívať mierne laxatíva.

2. Snažte sa konzumovať čerstvé jedlo. Hoci sa uchovávanie jedla v chladničke a jeho následné varenie stalo požiadavkou nášho rýchleho životného štýlu, výživná hodnota jedla sa tým znižuje. Ak je to možné, tomuto spôsobu života sa vyhýbajte.

3. Jedzte teplé a snigdha (olejové) jedlá v primeranom množstve. Jedzte až vtedy, keď strávite predošlé jedlo. Nepožívajte virudhaana (jedlá, ktoré sú vzájomne nezlučiteľné, ako sú ovocný šalát, mlieko s rybou, atď.).

Ako vyliečiť štítnu žľazu

4. Nejedzte príliš rýchlo, ani príliš pomaly, jedlo poriadne požujte. Jedávajte na príjemnom mieste.

5. Vyhýbajte sa ushna (horúcemu) jedlu, ktoré je korenisté, mastné, vyprážané a prenikavo vonia.

6. Vždy sa snažte vyhýbať nezdravým jedlám z rýchleho občerstvenia a jedlu so sebou (lebo obsahuje veľa korenín, oleja a chemických látok).

7. Prijímajte dostatočné množstvo tukov a listovej zeleniny, ktorú poriadne umyjete a očistíte. Zlepší vám to stolicu a uchráni vás pred zápchou.

8. Pite dostatočné množstvo vody, ovocnej šťavy a podobne. Znížite tým suchosť čreva a prostredníctvom moču sa vyplaví odpad z vašej krvi.

9. Odporúčané sú hroznová, citrónová a podobné ovocné šťavy.

10. Vyhýbajte sa duševnému napätiu, starostiam, strachu; napätie vám pomôže znížiť mentálna relaxácia spojená s meditáciou a joga.

11. Buďte uvoľnení, problém sa vyrieši.

12. Zlepšiť stav kože vám pomôže čerstvá voda, čerstvý vzduch a slnečné svetlo.

13. Sviežich, vo forme a v pohode vás udrží pravidelné cvičenie a dlhé prechádzky.

14. Pre odstránenie prachu a špiny je nevyhnutná hygiena celého tela, najmä tváre. Často si umývajte tvár teplou vodou. Mastnotu z tváre (povrchovú) odstraňujte umývaním slabým mydlom.

Na čistenie tváre používajte malý, zľahka zdrsnený tvárový tampón. Pri ťažkých stavoch s pretrvávajúcou bolesťou a zápalom bude prospešné naparovanie.

15. Vyhýbajte sa mastnej kozmetike. Môžete používať nemastnú kozmetiku s vodným základom. Vždy je však lepšie sa používaniu kozmetiky vyhnúť.

16. Akné zbytočne neprepichujte ani nevytláčajte, lebo to umožňuje infiltráciu špiny do zraniteľných oblastí a môže spôsobiť veľké problémy.

Čomu sa pri akné vyhnúť a čo na jeho liečenie používať?

1. Riziko zvyšujú určité potravinárske výrobky západného stravovania, ako sú rafinovaný cukor, nasýtené tuky, spracované mäso.

2. Podľa niektorých bádateľov môžu byť škodlivé mliečne výrobky a jedlo s vysokým glykemickým indexom. Mali by sme sa vyhýbať mliečnym výrobkom, veľmi slaným a sušeným potravinám, výrobkom z rafinovaného cukru. Takisto čokoládam a soli.

3. Do stravy by sme mali zaradiť vitamíny A, B6, selén, zinok, chróm a omega 3-mastné kyseliny.

4. Je zistené, že prospieva nízkotučná strava, ktorá obsahuje značné množstvo vlákniny. Tuk zvyšuje vylučovanie hormónov, no strava bohatá na vlákninu slúži ako čistiaca substancia odstraňujúca z kože toxíny.

5. Strava by nemala obsahovať žiadne obilniny, mliečne výrobky, sóju ani strukoviny.

6. Súčasťou stravy by mala byť rastlina serenoa plazivá (lat. serenoa repens), kvôli vyváženiu hormónov. Užívať by sa však mala len na odporúčanie lekárov.

7. Do stravy môžeme zaradiť rybu alebo užívať výživové doplnky mastných kyselín.

8. Veľmi dôležitá pre potlačenie príznakov akné je kyselina gama-linolenová, nachádzajúca sa v zelenine. A zelenina jej obsahuje značné množstvo.

9. V mnohých obchodoch so zdravou výživou sa dá zohnať čajovníkový olej, obsahujúci protizápalové zložky a ďalšia chemická látka zvaná kyselina azelaová, ktoré by sa mali užívať podľa pokynov odborníkov na správnu výživu.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*