Znížite si za 28 dní vysoký krvný tlak prírodnou cestou, bez užívania škodlivých liekov na predpis a natrvalo! Zistiť viac

Štúdia: Domáce čistiace prostriedky sa vyrovnajú 20 cigaretám denne


Štúdia: vystavovanie sa účinku domácich čistiacich prostriedkov je to isté, ako fajčiť 20 cigariet denne

Podobne ako mnohí iní ľudia aj ja som vyrastala v dobe prehnanej hygieny, v dome plnom domácich čistiacich prípravkov. Mama našu kuchynskú dosku pravidelne drhla chlórovým čistidlom.

Výlevka bola taká vyblýskaná, že sa až ligotala a podlahy sme mali bez jedinej škvrnky. Nerobila to preto, aby nám ublížila; myslela si, že nás tým chráni.

Zbohom vysoký krvný tlak

Po rokoch som sa vo svojej praxi stretla s mnohými klientmi, ktorí mali vo svojich domácnostiach rovnaký štandard „zabíjania všetkých baktérií“.

Štúdia o čistiacich prípravkoch pre domácnosť: hlavné poznatky

Štúdia, publikovaná v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, skúmala čistiace prípravky pre domácnosť, vrátane rozprašovačov a ďalších čistidiel.

Hoci sa štúdia nezaoberala vplyvom prípravkov na riziko rakoviny pľúc, zamerala sa na zistenie toho, ako tieto prípravky poškodzujú pľúca a ich fungovanie.

V prvej štúdii svojho druhu o čistiacich prípravkoch prišli nórski výskumníci s niektorými dôležitými zisteniami. Hlavné výstupy sú:

  • Štúdia sledovala 6 000 žien v časovom rozpätí 20 rokov.
  • Skúmala dlhodobý vplyv čistiacich prostriedkov na respiračné zdravie, vrátane oslabenej funkcie pľúc a obštrukcie dýchacích ciest.
  • Vedci sa zamerali nielen na ľudí upratujúcich doma, ale aj na tých, pre ktorých je upratovanie povolaním.
  • Štúdia sledovala vynútený expiračný objem za sekundu, teda množstvo vzduchu, ktoré dokážete za sekundu vydýchnuť zo svojich pľúc.
  • Sledovali tiež vynútenú vitálnu kapacitu. Je to množstvo vzduchu, aké dokážete vydýchnuť z pľúc po prechádzajúcom hlbokom nádychu.
  • Aj keď oba tieto dychové faktory s vekom prirodzene klesajú, počínajúc vekom medzi dvadsiatkou a tridsiatkou, štúdia zistila, že pravidelné používanie chemických čistiacich prostriedkov pokles výkonnosti pľúc urýchlilo.
  • Už len domáce upratovanie raz za týždeň po dobu viac ako 20 rokov viedlo k významnému poškodeniu pľúc.
  • Poškodenie pľúc u ľudí, pre ktorých bolo upratovanie povolaním, bolo rovnaké, ako keby 10 až 20 rokov fajčili denne 20 cigariet.

Výskumníci predpokladajú, že dráždivé zložky v čistiacich prostriedkoch spôsobujú poškodenie rôznymi cestami, medzi ktoré patrí:

  • podnietenie dysfunkcie imunitného systému
  • vyvolanie zápalu v mukóznych membránach
  • poškodenie dýchacích ciest na bunkovej, štrukturálnej a tkanivovej úrovni

Vedecké posúdenie štúdie Environmentálnou pracovnou skupinou (EWG) prináša tieto odporúčania:

1. Šetrite si peniaze a pľúca tým, že budete skrátka používať menej čistiacich prípravkov. Od výrobcov v obchode predávaných čistiacich prípravkov sa nevyžaduje uvádzanie všetkých ingrediencií, takže vlastne nemáte šancu zistiť, čo v konkrétnej zmesi naozaj je… a ako v krátkodobom a dlhodobom meradle ovplyvní vaše zdravie.

2. Vždy, keď je to možné, vyhnite sa použitiu čistiacich prípravkov vo forme rozprašovačov. Keď ich už musíte použiť, streknite ich najprv na látku, aby ste znížili množstvo drobných kvapôčok, ktoré vdychujete.

3. Na utieranie prachu používajte utierky z mikrovlákna alebo kombináciu týchto utierok s vodou.

Odvrátená stránka čistiacich prípravkov pre domácnosť

Štúdia, dávajúca do súvisu používanie čistiacich prostriedkov s poškodením pľúc fajčením cigariet, by vás rozhodne mala zaraziť.

Existujú však celé desiatky ďalších uverejnených štúdií s rovnakými recenziami, ktoré ukazujúc, aký škodlivý vplyv majú čistiace prostriedky na naše telá.

A čo je na tom hádam najdesivejšie?

Výrobcovia čistiacich prostriedkov nemusia prezrádzať všetky zložky produktov. A my skrátka nevieme, aké zdravotné dopady vyplývajú zo spôsobu, akým sa vzájomne miešajú všetky tieto pochybné prísady.

Toto však naozaj vieme. Poďme sa pozrieť na niektoré spôsoby, akými môžu toxické čistiace prostriedky poškodzovať vaše telo:

1. Dysfunkcia imunitného systému

Jedna štúdia na zvieratách, uverejnená v roku 2012 v časopise Science, demonštrovala poškodenie, ktoré môže vyplynúť zo života v priveľmi sterilnom prostredí.

Výskumníci pozorovali dve skupiny myší: prvá skupina bola chovaná s „bezbakteriálnymi“ imunitnými systémami, v ktorých chýbali črevné baktérie; druhej skupina bola normálne, zdravo vystavená dobrým aj zlým baktériám.

Po otestovaní mali bezbakteriálne myši v hrubom čreve a oblasti pľúc oveľa vyššie hladiny zápalu než myši s normálnym vystavením baktériám (ktoré mali zdravé imunitné reakcie).

U bezbakteriálnych myší sa tiež vyvinuli symptómy podobné ulceróznej kolitíde a astme.

Dobrou správou ale je, že po vystavení bezbakteriálnych myší normálnym dávkam baktérií dva týždne po narodení sa ich imunitný systém dostal znovu do rovnováhy a zvieratá sa zo svojich zápalových stavov vyliečili.

2. Do pľúc prenikajúce znečistenie vzduchu

Vedeli ste, že upratovanie vašej domácnosti čistiacimi prostriedkami, dostupnými vo väčšine obchodov, môže v skutočnosti vytvárať u vás doma nebezpečný vzduch?

Štúdia z roku 2006, uverejnená v časopise Indoor Air, zistila, že domáce čistiace prostriedky často obsahujú vysoké hladiny prchavých organických zlúčenín, známych ako VOC.

Autori štúdie uviedli, že tieto čistiace prostriedky často obsahujú glykolétery, ktoré patria k regulovaným toxickým znečisťovateľom ovzdušia.

Ďalšími problémovými chemickými látkami, číhajúcimi v čistiacich prostriedkoch, sú terpény. Tie dokážu ľahko reagovať s formaldehydom a ultra jemnými čiastočkami v ovzduší a vytvárať pľúca poškodzujúci ozón.

Limonénlinalool sú dve syntetické vône terpénových chemických látok, ktoré sa často používajú v produktoch s citrónovou vôňou.

3. Usmrkané deti

Čínska štúdia na takmer 2300 študentoch z 21 rozličných škôl zistila, že časté používanie čistiacich prípravkov v domácnosti zvýšilo u detí pravdepodobnosť výskytu nádchy, zápalu nosovej sliznice z 29 na 97 % .

„Celkovú chemickú záťaž“ detí vypočítali výskumníci sčítaním celkového času ich vystavenia 14 rozličným čistiacim prostriedkom pre domácnosť.

Pri zvýšení celkovej chemickej záťaže boli príznaky nádchy horšie.

4. Astma

Je dobre známe, že ľudia, ktorí sa čistením a upratovaním živia, čelia zvýšenému riziku vzniku astmy. Vedeli ste však, že s novými prípadmi astmy súvisí aj používanie čistiacich sprejov doma?

Štúdia z roku 2010, uverejnená v periodiku Súčasné názory na alergiu a klinickú imunológiu, našla presvedčivé dôkazy, spájajúce nielen profesionálnych upratovačov, ale aj tých domácich a tiež profesionálov v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, s prácou zhoršovanou a novovzniknutou astmou.

Autor štúdie si všimol, že obzvlášť relevantné pre symptómy astmy môžu byť nasledujúce výrobky:

Liečba osteoporózy

  • rozprašovacie čistiace prostriedky
  • čistiace prostriedky na báze chlóru
  • ďalšie dezinfekčné prostriedky

Čo teda vyvoláva tieto pľúcne ochorenia? Výskumníci sú presvedčení, že by to mohli byť senzibilizačný účinok a dráždivé vlastnosti prísad.

Pripočítajte k tomu nebezpečenstvá syntetických vôní, často používaných v čistiacich prípravkoch a ľahko pochopíte, ako môžu viesť čistiace prostriedky k pocitom ťažoby na hrudi, dýchavičnosti a iným respiračným ochoreniam.

5. Dermatitída

Ak hľadáte prírodný domáci liek na vyrážku, možno len jednoducho postačí zmeniť vašu upratovaciu rutinu.

Nanešťastie však existujú prísady, ktoré kontaktne vyvolávajú dermatitídu, v čistiacich a pracích prostriedkoch bežné. K najhorším patria konzervačné látky, ako je metylizotiazolinón.

A dajte si pozor: tento sa často nachádza v čistiacich a pracích prostriedkoch, predávaných ako „prírodné“.

6. Jedovaté plyny a nielen to

Nie sú to len samotné čistiace prostriedky, ale aj to, že ich často miešame, čo vedie k potenciálne katastrofickým zdravotným hrozbám. Nebezpečenstvá bielidla presahujú jeho vlastné počiatočné hrozby pre dýchanie.

Jedno z najväčších nebezpečenstiev? Neveľmi sa znáša s ostatnými obľúbenými čistiacimi chemikáliami.

Jednou z obvyklých chýb je zmiešať chlórové bielidlo s čistiacim prostriedkom, obsahujúcim čpavok (často ho obsahujú čistiace prostriedky na sklo a podlahy).

Vytvára sa tým chloramínový plyn. Detská nemocnica vo Filadelfii v skutočnosti varuje, že len pár vdýchnutí tejto chemickej zmesi dokáže vyvolať 24 hodín trvajúce príznaky, ako sú:

  • podráždenie oka, nosa, hrdla a dýchacích ciest
  • slziace oči
  • kvapkanie z nosa
  • škrabanie v hrdle
  • kašeľ
  • ťažoba na prsiach

Aj zmiešanie chlórového bielidla s čistiacim prostriedkom na kyselinovej báze vytvára chlórový plyn, ďalšie dráždidlo, ale s vážnejšími a dlhodobejšími účinkami, než má chlóramín.

Práve preto hovorím, aby ste nikdy nemiešali v obchode zakúpené čistiace prostriedky. Majte to na pamäti.

Tento nebezpečný plyn môže vytvárať dokonca aj zmiešanie bieleho octu s bielidlom, a tiež kyselinami, nachádzajúcimi sa v čističoch upchatého odpadu, rúr na pečenie a toaletných mís.

7. Ďalšie toxické zmesi

Americká pľúcna asociácia varuje, že reagovať môžu a vytvárať nebezpečné stavy kvality vnútorného ovzdušia aj prírodné vône ako citrus.

Keď sú vnútri domu vysoké hladiny ozónu, môžu čistiace prísady, najmä prírodné a syntetické formy citrusu, reagovať a vytvárať formaldehyd, známy svojou karcinogénnosťou pre ľudí.

Vytvárajú sa aj jedovaté mikročastice, ktoré sa vám môžu dostať do pľúc.

Podľa Americkej pľúcnej asociácie môže ozón zhoršovať astmu a ďalšie pľúcne ochorenia, zatiaľ čo jemné častice môžu nielen zhoršovať astmu, ale aj zvyšovať riziko infarktu a mŕtvice.

Ako nájsť a vytvoriť bezpečnejšie čistiace prostriedky

Ako môžeme nájsť bezpečnejšie riešenia, keď sú naše chemické normy zastarené a nechránia nás patrične pred toxickými čistiacimi prostriedkami? Toto sú najlepšie odporúčania:

1. Väčšina ľudí nepotrebuje na domáce upratovanie priemyselné dezinfekčné prostriedky. Na čistenie používajte prísady, ako sú biely ocot, prášok na pečenie a mydlo z olivového oleja.

Ak potrebujete silnejší čistiaci prostriedok, použite esenciálne oleje, zabíjajúce baktérie, vrátane „oleja zlodejov“ (zmes esenciálnych olejov z ďateliny, škoricovej kôry, eukalyptu, rozmarínu a citrónu).

Uistite sa, či sú bezpečné pre používanie tam, kde sú deti a domáci miláčikovia.

2. Keď ste na pochybách, voľte výrobky bez vône.

3. Keď používate esenciálne oleje, vyhnite sa ich použitiu v dňoch s vysokou hladinou ozónu. A nepoužívajte vo svojom dome vzduchové filtre, vytvárajúce ozón.

4. Vyhýbajte sa antibakteriálnym mydlám, vrátane aktívnej prísady triclosan a prísadám, používaných ako jeho náhrada.

5. Neverte vždy „zeleným“ či „prírodným“ čistiacim prostriedkom. Štúdia z roku 2005 zistila, že mnohé obsahovali karcinogénne látky, jedovaté vône a VOC podobne, ako čistiace prostriedky, kúpené v bežnom obchode.

6. Pre zistenie, ako sú na tom vaše čistiace prostriedky a vyhľadanie bezpečnejších alternatív, si pozrite Sprievodcu EWG pre zdravé čistenie.

Záverečné úvahy o domácich čistiacich prostriedkoch a zdravotných hrozbách

V roku 2018 uverejnili nórski výskumníci prvú štúdiu svojho druhu, dávajúcu do súvisu dlhodobé vystavovanie sa čistiacim prípravkom s vážnym poškodením pľúc.

Oslabenie pľúc spôsobovalo už aj domáce upratovanie jedenkrát do týždňa.

U ľudí, ktorí upratovali pravidelnejšie (napríklad tí, ktorí sa tým živia), dochádzalo k poškodeniu pľúc porovnateľnému s fajčením 20 cigariet denne po dobu 10 až 20 rokov.

Poškodenie bolo merané klesajúcimi hladinami vydýchnutého vzduchu a slabším sekundovým vypudením vzduchu z pľúc.

Výskumníci sú presvedčení, že poškodenie sa deje imunitnému systému, samotnému dýchaciemu traktu, a to kvôli chronickému slabému zápalu, vyvolávanému čistiacimi prostriedkami.

S astmou, dysfunkciou imunitného systému, autoimunitnými ochoreniami a ďalšími chorobami spájajú bežné čistiace prostriedky pre domácnosť desiatky ďalších štúdií.

Prach utierajte tkaninou z mikrovlákna a vodou a používajte ďalšie prírodné čistiace prostriedky, ako sú mydlo z olivového oleja, biely ocot a prášok na pečenie.

Vo väčšine domácnosti nie sú potrebné silné dezinfekčné prostriedky na zabitie všetkých baktérií. Podľa môjho názoru môžu v skutočnosti v mnohých prípadoch vášmu zdraviu škodiť.

Ak potrebujete silnejší prírodný čistiaci prostriedok, existujú esenciálne oleje, ktoré majú antibakteriálne a antivírové vlastnosti. Dajte len pozor, aby ste vybrali také, ktoré sú bezpečné pre používanie v okolí detí a domácich miláčikov. A ubezpečte sa, či nereagujú zle pri istých zdravotných stavoch.

Keď idete čistiace prostriedky kupovať v obchode, pozrite si Sprievodcu EWG zdravé čistenie, aby ste si overili bezpečnostné hodnotenie a vybrali lepší produkt.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: draxe.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*