Zatiaľ čo všetku slávu antioxidantov s protirakovinovými účinkami žnú v zoznamoch superpotravín zvyčajne potraviny ako boluľové ovocie, či exotická graviola, obyčajný zeler je často prehliadaný. A pritom úplne neprávom.
Spomínaný pri mnohých kuchynských stoloch ako chrumkavá zelenina na chudnutie, je zeler oveľa viac, než iba nízkokalorickou diétnou potravinou.
Nedávno zeler priviedol do vytrženia výskumníkov z Missourijskej univerzity, keď zistili, že by mohol byť ďalším netoxickým liekom na okamžité zastavenie šírenia agresívnej rakoviny prsníka.
Ako uvádza portál Green Med Info, na rakovinu prsníka zomiera každý deň na celom svete viac než 2000 žien (2 ženy na Slovensku).
Ide o najčastejšie diagnostikovanú rakovinu a druhú najčastejšiu príčinu s rakovinou súvisiacich úmrtí u žien.
Existuje však nádej na porazenie tohto ochorenia a jej pôvodcom je flavonoidová molekula zvaná luteolín, nachádzajúca sa práve v zeleri.
Čo potrebujete vedieť o hormonálnej substitučnej liečbe a rakovine prsníka
Ženy, ktoré prešli menopauzou, sú často odkázané na hormonálnu substitučnú liečbu (HRT) na nahradenie hormónov, ktoré ich telo už viac nevytvára.
Jeden z týchto hormónov je progestín, syntetická forma prírodného hormónu progesterónu, ktorý sa podáva ženám ako prevencia pred karcinómom endometria (nádorom tela maternice).
Hoci syntetická HRT možno chráni pred jedným druhom rakoviny, štúdia iniciatívy Ženské zdravie zistila, že výrazne zvýšila riziko ženy na ochorenie na rakovinu prsníka, srdcovú chorobu, mŕtvicu a krvné zrazeniny v žilách a pľúcach.
Vďaka zisteniam štúdie používanie syntetickej HRT pokleslo a odvtedy, čo klesla obľuba používania progestínu v HRT, zaznamenali výskumníci už 7-percentný pokles výskytu rakoviny prsníka.
Predchádzajúce štúdie zistili, že medroxyprogesterón acetát (MPA), bežná forma progestínu, prispievala k rozvoju krvných ciev, potrebných pre rast nádoru.
Okrem toho tiež výsledky naznačili, že MPA zvyšoval v ľudských bunkách rakoviny prsníka produkciu vaskulárneho endoteliálneho rastového faktoru (VEGF), podporujúci bunkový rast a tvorbu metastáz.
Ako môžu pomôcť prírodné zložky v zeleri
Podľa vedcov z Missourijskej univerzity redukoval luteolín angiogenézu, alebo tiež vytváranie krvných ciev, ktoré vyživujú rakovinové bunky, a zároveň zvyšoval mieru apoptózy, teda programovanej bunkovej smrti.
Okrem schopností luteolínu bojovať s rakovinou sa prejavil aj jeho ochranný účinok.
Jeden z autorov si všimol, že u mnohých starších žien je normálne mať v prsnom tkanive nezhubné lézie. Hoci sú tieto lézie neškodné, progestín spolu s inými faktormi prispieva k vytváraniu krvných ciev, ktoré tieto lézie vyživujú, čo potom môže spôsobiť, že sa z nich stanú rakovinové nádory.
Štúdia našla dôkaz, že luteolín má schopnosť tvorbu krvnej cievy narúšať, a tým predchádzať vzniku a rastu rakovinových nádorov.
Ďalej títo výskumníci zistili, že luteolín môže bunkám rakoviny prsníka brániť v premene na kmeňové rakovinové bunky.
Tieto kmeňové rakovinové bunky umožňujú rakovine prejsť do smrteľnej formy urýchľovaním rastu tumoru a podporou tvorby metastáz v lymfatických uzlinách a ostatných častiach tela.
Zeler a obzvlášť zhubný typ rakoviny prsníka
V nasledujúcej štúdii vedci z Missourijskej univerzity tiež zistili, že luteolín zo zeleru dokáže znižovať výskyt metastáz, spôsobovaných u žien trojito negatívnou rakovinou prsníka.
Trojito negatívne rakoviny prsníka tvoria 15 až 20 % všetkých hrudných nádorov. Sú obzvlášť zhubným a smrtiacim druhom rakoviny prsníka, ktorý často metastázuje do odľahlých tkanív a orgánov.
Výskumník Salman Hyder z Missourijskej univerzity vysvetlil, že trojito negatívne rakoviny prsníka sú rakovinové bunky, ktorým chýbajú tri bunkové receptory, na ktoré sa zacieľujú súčasne chemoterapeutické lieky.
Na porazenie choroby preto musia lekári používať extrémne agresívne a vysoko toxické liečebné stratégie.
Momentálne výskumníci zisťujú, či by na liečbu rakoviny prsníka mohli byť užitočné netoxické injekcie luteolínu.
Záver
Kým nebude vykonaný ďalší výskum na potvrdenie výsledkov, Dr. Hyder so svojím tímom vyzýva ženy, aby konzumovali zdravú stravu, plnú čerstvého organického ovocia a zeleniny obsahujúcich luteolín.
Najbohatším zdrojom tohto mocného antioxidantu je spomínaný zeler, no dá sa nájsť aj v čerstvom tymiane, čakanke, petržlene, citrónoch, olivovom oleji, brokolici, špenáte, ružičkovom keli, špargli a červenej repe.
O alternatívnych liečbach rakoviny sa dočítate na CancerSolutions.news.
Uvedené stránka je v angličtine. Mnohé tam uvedené prírodné postupy na liečbu rakoviny však nájdete aj u nás v kategórii článkov Rakovina.
Doteraz sme na túto publikovali už vyše 180 článkov, ktoré pomohli nespočetnému množstvu ľudí na Slovensku a v Česku.
Zdroj: cancer.news, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár