Užívanie vápnika kosti nespevní. Vyliečte osteoporózu a predíďte zlomeninám prírodným spôsobom, ktorý na rozdiel od liekov funguje! Zistiť viac

Svaly a imunita: Ako vybudovanie svalov posilní váš imunitný systém


Svaly a imunita: Ako vybudovanie svalov posilní váš imunitný systém

(Olivia Cook, Natural News) „Udržiavanie zdravej svalovej hmoty počas celého života znamená mať cennú rezervu aminokyselín, ktoré v čase potreby môžu pomôcť vášmu imunitnému systému v boji proti chorobám a infekciám,“ hovorí Dr. Craig Wright, docent z Inštitútu pre fyzickú aktivitu a výživu na Deakinskej univerzite.

Článok na portáli Epoch Health poukazuje na nedávny výskum spájajúci stratu svalov s oslabenou imunitou a vyšším rizikom infekcií.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Súvislosť medzi svalmi a imunitou

Vaše svaly a imunitný systém majú symbiotický vzťah. Svaly posilňujú imunitný systém a zároveň imunitný systém podporuje rast a obnovu svalov. Keď sú vaše svaly zaťažené cvičením alebo zranením, imunitné bunky začnú pôsobiť, odstraňujú časti poškodených svalov a spúšťajú hojenie a regeneráciu.

Štúdia publikovaná v odbornom časopise PeerJ zdôraznila dôležitosť makrofágov (typu imunitných buniek) pri oprave svalov.

Tieto bunky najskôr vytvoria zápalovú reakciu na odstránenie poškodených buniek a patogénov. Potom prejdú na protizápalovú úlohu a uvoľnia rastové faktory, ktoré podporujú opravu a rast nového tkaniva.

Táto dvojitá úloha makrofágov pomáha svalom efektívne sa zotaviť a stať sa silnejšími a odolnejšími.

Úloha myokínov pri tvorbe svalov a zdraví

Keď sa svaly počas cvičenia sťahujú, uvoľňujú proteíny známe ako myokíny. Tieto proteíny slúžia ako chemickí poslovia, ktorí ovplyvňujú rôzne telesné funkcie, vrátane imunitnej regulácie.

Štúdia publikovaná v časopise Endocrine Reviews (Prehľady endokrinológie) odhalila, že kostrové svaly fungujú ako endokrinné orgány produkujúce a vylučujúce stovky myokínov. Tieto myokíny pôsobia lokálne vo svale (autokrinné), v blízkych tkanivách (parakrinné) alebo v celom tele (endokrinné).

Nedávny výskum ukázal, že myokíny vyvolané cvičením uľahčujú komunikáciu medzi svalmi a inými orgánmi, vrátane tukového tkaniva, krvných ciev, kostí, mozgu, čriev, pečene, pankreasu a kože.

Hoci len niekoľko myokínov je spojených so špecifickými funkciami u ľudí, je známe, že ovplyvňujú tvorbu kostí, mozgové funkcie, zmenu tukových buniek zo „zlých“ (zásobáreň tuku) na „dobré“ (produkujúce energiu), metabolizmus, rast svalov, zdravie kože a dokonca aj vznik nádorov.

To naznačuje, že myokíny by mohli slúžiť ako cenné biomarkery na prispôsobenie cvičebných programov, najmä pre jednotlivcov trpiacich chorobami, ako sú rakovina, cukrovka alebo neurodegeneratívne ochorenia.

Úloha svalov pri produkcii glutamínu

Glutamín je najrozšírenejšia neesenciálna aminokyselina vo vašom tele. Je dôležitý tak pre imunitné funkcie, ako aj pre zdravie svalov.

Vaše svaly produkujú glutamín rozkladom aminokyselín s rozvetveným reťazcom (BCAA) a ich uvoľňovaním do krvného obehu. Podľa štúdie publikovanej v časopise Nutrients (Živiny) kostrové svaly uchovávajú približne 80% glutamínu v tele.

Koncentrácie glutamínu vo svalovom tkanive sú 30-krát vyššie ako v krvi. To zdôrazňuje rozhodujúcu úlohu svalov pri udržiavaní hladín glutamínu.

Glutamín je životne dôležitý pre imunitné aktivity, vrátane rastu lymfocytov (bielych krviniek), produkcie cytokínov (chemických prenášačov) a udržiavania funkcie makrofágov a neutrofilov (t.j. boj proti infekciám).

Telo reguluje glutamín prostredníctvom rôznych orgánov, ako sú črevá, pečeň a svaly. Avšak v čase choroby alebo fyzického stresu sa glutamín stáva kritickou živinou a jeho dostupnosť môže byť obmedzená v dôsledku narušenia rovnováhy aminokyselín v tele.

Svaly zlepšujú obeh a imunitnú funkcie

Svalová hmota je životne dôležitá pre silný imunitný systém kvôli jej úlohe pri zlepšovaní krvného obehu.

Keď sa vaše svaly stiahnu počas cvičenia, pomáhajú v pohybe krvi a lymfy v tele. Tento pohyb je rozhodujúci pre efektívne imunitné funkcie, pretože zabezpečuje, že imunitné bunky sú efektívne transportované do tých oblastí, kde sú najviac potrebné.

Lymfatický systém, zodpovedný za odstraňovanie toxínov a odpadu, sa spolieha na svalové kontrakcie, ktoré poháňajú lymfatickú tekutinu, na rozdiel od kardiovaskulárneho systému, ktorý využíva srdce ako pumpu.

Pravidelné zapájanie svalov zlepšuje tento pohyb tekutín a zvyšuje účinnosť imunitného systému.

Svalová aktivita zmierňuje chronický zápal

Chronický zápal môže ohroziť váš imunitný systém a viesť k rôznym zdravotným problémom, vrátane autoimunitných ochorení a iných dlhodobých nepriaznivých zdravotných stavov.

Pravidelná fyzická aktivita stimuluje svalové kontrakcie, ktoré uvoľňujú silné protizápalové myokíny, ako je napríklad interleukín-10 (IL10) a interleukín-37 (IL-37), ktoré pomáhajú regulovať zápalové procesy vo vašom tele.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Výskum publikovaný v časopise Science Immunology (Vedecká imunológia) odhalil, že cvičenie aktivuje T-regulačné bunky. Tieto bunky sú nevyhnutné na zmiernenie zápalu súvisiaceho s cvičením, zlepšenie svalovej funkcie a zvýšenie celkovej výdrže.

T-regulačné bunky pomáhajú minimalizovať poškodenie svalov znížením hladín interferónu, proteínu spojeného so starnutím, zápalovými ochoreniami a pretrvávajúcim zápalom. Potláčaním chronického zápalu svalová aktivita zabraňuje zbytočnémým zápalom v tele a podporuje účinnejšiu imunitnú odpoveď.

Tipy na budovanie a udržiavanie svalov v každom veku

Ak chcete zvýšiť alebo zachovať si svalovú hmotu a posilniť svoj imunitný systém, zvážte nasledovné úpravy životného štýlu:

1. Zostaňte aktívny

S pribúdajúcim vekom sa mení zloženie tela a strata svalovej hmoty je často výraznejšia. Zvyčajne sa to deje preto, lebo sa prestanete venovať aktivitám, ktoré budujú kondíciu a silu.

Namiesto používania veku alebo starnutia ako výhovorky pokračujte v posúvaní svojich hraníc.

Aby ste udržali svoje telo a myseľ v synchronizácii a dosiahli lepší rast svalov, robte cvičenia, ktoré otestujú vašu koordináciu. Starší dospelí by mali začleniť do svojej dennej rutiny balančné cvičenia, aby zostali funkčne silní a znížili riziko pádov.

2. Vyhnite sa extrémnym diétam

Udržiavanie svalovej hmoty je rozhodujúce pre udržanie rýchleho metabolizmu, čo vám pomôže spáliť viac kalórií aj v pokoji a udržať si štíhlosť.

Ako starnete, vaše telo sa stáva menej efektívnym pri využívaní bielkovín, čo sťažuje budovanie a udržiavanie svalov. To spôsobuje, že extrémne kalorické deficity sú kontraproduktívne.

Aj keď sa môže zdať nevyhnutné drasticky znížiť príjem kalórií, aby ste schudli, tento prístup často vedie k strate viac svalov ako tuku, čo môže zhoršiť zloženie vášho tela a spomaliť metabolizmus.

Keď sa váš metabolizmus prispôsobí, v pokoji spálite menej kalórií, čo vedie k cyklu neustále sa znižujúceho príjmu kalórií a priberania.

Uprednostnite vyvážený prístup tak, že sa zameriate na príjem makroživín a vytvoríte len mierny deficit kalórií. Táto stratégia pomáha zachovať svalovú hmotu a zároveň sa zameriava na odbúranie nadbytočného tuku.

3. Robte náročné cvičenia

Silový tréning je nevyhnutný pre budovanie svalov, najmä keď starnete. Aby ste sa stali silnejšími, musíte tlačiť svaly za ich obvyklé hranice.

Prispôsobte intenzitu cvičenia svojej aktuálnej kondícii. Ak s cvičením začínate alebo ste neboli dôslední, začnite cvičením s vlastnou váhou, ľahkými činkami alebo odporovými gumami.

Cieľom je držať nároky na samého vysoko a neuspokojiť sa s ľahšími váhami len kvôli veku.

4. Zvýšte príjem bielkovín na jedlo

Ako starnete, vaše telo sa stáva menej efektívnym pri využívaní bielkovín v dôsledku anabolickej rezistencie. To znamená, že musíte zvýšiť príjem bielkovín, najmä ak cvičíte a zdvíhate činky, aby ste budovali svalovú hmotu.

Zvýšenie dávky bielkovín z 20 na 30 gramov alebo dokonca až na 40 gramov, najmä po intenzívnom tréningu, môže byť veľmi prospešné.

Pokles chuti do jedla súvisiaci s vekom môže sťažiť konzumáciu veľkého množstva bielkovín na jedno posedenie. Tento pokles je ovplyvnený aj predchádzajúcimi extrémnymi deficitmi kalórií zameranými na chudnutie.

Aby ste to prekonali, rozložte si príjem bielkovín na celý deň a nesnažte sa ich skonzumovať všetky v jednom jedle. Konzumácia občerstvenia bohatého na bielkoviny pred a po tréningu vám pomôže efektívnejšie uspokojiť vaše potreby bielkovín.

Mali by ste tiež zvážiť začlenenie aminokyselín s rozvetveným reťazcom (BCAA) do vašej stravovacej rutiny. Tieto základné živiny – izoleucín, leucín a valín – nachádzajúce sa v mliečnych výrobkoch, strukovinách a mäse, podporujú syntézu svalových bielkovín a pomáhajú znižovať rozpad svalov.

Najmä leucín je kľúčový pre stimuláciu rastu svalov počas cvičenia.

5. Zostaňte aktívni aj počas dní odpočinku

Oddych a zotavenie nemusia znamenať úplnú nečinnosť. Využitie dní odpočinku na prípravu tela na budúce tréningy zlepší váš celkový pokrok.

Zahrňte do svojho zoznamu cvičení krátke pohybové rutiny trvajúce 5 až 10 minút a zvážte dlhé prechádzky. Chôdza je vysoko efektívny, no často prehliadaný spôsob, ako si udržať funkčnú silu a zlepšiť stavbu tela v priebehu starnutia.

Dlhé prechádzky tiež pomáhajú predchádzať ukladaniu tuku v tele, podporujú aeróbnu kondíciu a napomáhajú regenerácii bez negatívneho vplyvu na svalovú hmotu. Chôdza navyše slúži ako relaxačný spôsob odbúrania stresu, ktorý prospieva vašej duševnej aj fyzickej pohode.

Zbohom vysoký krvný tlak

Autor: Olivia Cook, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Takto.
    1/ U ľudí, ktorí zamlada športovali a mali z toho radosť – cvičenie oživuje bunkovú pamäť a celkovú regeneráciu.
    2/ U ľudí, ktorí zamlada necvičili, je to na starobu vec budovania vôle a novej motivácie. Čo môže byť síce významné, ale už nie na princípe radosti /zo života/. Racionálne aktivity – čo to je? Cvičme, lebo je to rozumné?

  2. Marek Košice

    Život síce v skutočnosti nemá žiaden zmysel (rôzne „náuky“ tvrdia niečo úplne iné – pretože slúžia ako BARLIČKA, ktorá má spraviť túto pravdu znesiteľnejšou tým, že ju poprie), ale radšej zomrieť v lepšej než v horšej kondícii.
    A nie je cvičenie ako cvičenie. Cvičenie v posilňovni na strojoch sa postará čisto len o svaly, ale už oveľa menej rieši šľachy a fascie. Mali by sme cvičiť zaťažené pohyby (rôzne 3D pohyby vykonávané so záťažou, na ktorú „máme“) a vyhýbať sa klasickým „kulturistickým“ cvikom, resp. ich precvičovať len doplnkovo (nie viac než 1/3 celkového objemu práce na svojej „fyzičke“).

    Učenie sa novým pohybom, ich vykonávanie, resp. pestrosť v precvičovaní pohybov tela ideálne so záťažou (a tým pádom dostatočne efektívne aj na svalovú hypertrofiu a silu) má vplyv aj na celkovú inteligenciu človeka.
    Ak by ste skúmali IQ dvoch dvojčiat v pokročilom veku s úplne rovnakým životným štýlom až na cvičenie (jedno by cvičilo v posilňovni hlavne na strojoch, druhé by vykonávalo rôzne typy zaťažených pohybov, k tomu tanec, atď), tak to dvojča s pestrejším pohybom by malo vyššiu inteligenciu a oveľa menší nábeh na stareckú demenciu.

    V bežnom živote vykonávame veľa rotačných pohybov, prenášame bremená, ktoré majú svoju hmotnosť rozloženú nerovnomerne, uchopiť ich je často krát zložité, atď… Pohybujeme sa aj na nerovnom teréne, používame „páku“ (bakuľa, meč, sekera), švihy, vrhacie pohybové vzorce (teda aspoň sme používali v minulosti), atď…. Klasická posilňovňa nič z toho „nemá“. ALE ÁNO, je to lepšie, než necvičiť vôbec. Ak to samozrejme nepreháňame a neusilujeme o „absolútnu silu“, a teda o osobné rekordy v zdvíhaní na jedno opakovanie (idiotizmus)…

    Telo človeka je stvorené v prvom rade na demonštráciu VYTRVALOSTNEJ SILY…. Nemyslím tým behať maratóny (neprirodzené), myslím tým vykonávať nejaké špecifické (rôznorodé) pohybové vzorce dlhé minúty bez prestávky (alebo s úplne minimálnymi prestávkami o pár málo sekundách).

    Rúbanie dreva (zhora-dole), hotínanie pňa (zľava-doprava a naopak), tlačenie, ťahanie, zdvíhanie nad hlavu, zdvíhanie zo zeme, nosenie bremena….. Striedanie strán úchopu, postoja, atď (aby sme boli čo najviac „obojrukí“)….. Ľahká turistika, atď…….

    AERÓBNE CVIČENIA SAMÉ O SEBE NESTAČIA, S NIMI SVALY NEVYBUDUJETE…..
    Vychudnutý starec s dobrou kondičkou „skončí“ na fatálny nedostatok svalovej hmoty… Človek NIE JE stvorený na budovanie aeróbnej kondície bez budovania svalovej hmoty a sily.

    • holistický prístup

      „Zmysel Tvojej existencie“ je zrejme v šírení myšlienky o nezmyselnosti žitia, obdivu seba samého a iných beštialitách. Koľko živých bytostí si dohnal svojimi beštiálnymi bludmi k „dobrovoľnému“ ukončeniu bytia?!? Si len vred na tvári „zeme“.

      • Marek Košice

        Smiem vedieť, prečo ma moralizuje 3x dobrovoľne zavaxovaný a zakomplexovaný „inteligent“ plný nenávisti?
        Koľko živých bytostí si svojim príkladom či dokonca doporučením primel k tomu, aby sa dali „zavaxovať“ tiež? Ty si ten POSLEDNÝ z diskusií pod týmito článkami, kto si môže dovoliť ma moralizovať.

        • holistický prístup

          Podľa seba súdiš iných! Stále si úplne mimo. Nič o mne ani len správne netušíš a predsa si dovoľuješ písať – ako inak – bludy.

          • Marek Kosice

            Sekol som sa v jedinej veci, v otazkach vakciny som si ta pomylil s Miroslavom (nakolko styl tvojej reakcie mi ho pripominal).

            Inak si tak SMIESNA EXISTENCIA, ze ako clovek, ktory zacina provokacnu diskusiu nevyziadanou NENAVISTNOU reakciou na mna, si este dovolis napisat mi „Podla seba sudis inych!“, co samozrejme na teba neolati, ked mi pises ze som bred na tvari Zeme…. 😀 Ty si priam UKAZKOVY pokrytec. „Duchovne zalozeny“ MEGAEGOISTA zacinajuci provokacnu diskusiu NA TO, aby sa pokusil o to CO SAM KRITIZUJE – a teda o parazitovanie na energii inych… 😀 😀 😀

          • holistický prístup

            Ak niekto v diskusiách šíri všeobecnú nenávisť k životu ako takému, tak si to práve TY! Hneď začiatok úvodnej vety:

            „Život síce v skutočnosti nemá žiaden zmysel…“

            – to je podľa TEBA čo??? Mne stačilo len toto málo prečítať a zvyšok bol zamietnutý … Ak je niekto málo orientovaný, tak ho to môže priamo naviesť k siahnutiu si na život.

            Ak tu niekto parazituje a vysáva životnú energiu iných, tak si to práve TY a tie tvoje obsiahle bludy.

          • Marek Košice

            HP, viem ťa čítať ako otvorenú knihu…

            KEBY SI MAL ISTOTU V TOM, ŽE ŽIVOT MÁ ZMYSEL, tak by si ani len brvou nepohol po prečítaní môjho „Život síce v skutočnosti nemá žiaden zmysel….“….. Takto agresívne na to reaguješ preto, pretože NEMÁŠ VLASTNE ISTOTU, či život zmysel má alebo nie. CHCEŠ, aby zmysel mal, ale nie si si tým istý. Preto v tebe kypí žlč, ak po prečítaní mojich príspevkov ohľadom toho začínaš trochu váhať – čo ti nevyhovuje, pretože keby si sa priklonil na stranu „život nemá zmysel“, spadol by si do depresií.
            Ale ja ťa požiadam – MŇA TÝM NEZAŤAŽUJ. Ty mi normálne NECHCEŠ dovoliť, aby som napísal do diskusie vetu „Život nemá zmysel.“……… Načo to riešiš, keď si údajne úplne opačného názoru?…. Myslíš si, že tým šírim čiernu mágiu? 😀 😀 😀 ………..Opak je pravdu. Čiernu mágiu šíria tí, ktorí sem uvrhnú ďalšie duše na základe toho, že sa rozmnožia. A ďalší ľudia budú vyciciavení z energie jednou vecou, ktorá sa volá ŽIVOT V TELE.

            Všetci tu hovoríte o tom, že Zem je „hrubohmotná“, ale zároveň ste ako zvieratá naprogramovaní sa sem neustále vracať (čo ide len tak, že sa zároveň rozmnožujete)…. Na akú gutu sa chcete vracať do tejto hrubej hmoty, keď je plná utrpenia?… Pretože je to váš ZVIERACÍ PROGRAM, nič viac.
            PRÍRODA NEMÁ ZÁUJEM o blaho bytostí, príroda má záujem len o to, aby život v telách pokračoval… Preto sa rozmnožujú aj tí najväčší blbci na svete, aj poloretardovaní ľudia, chudobní feťáci, atď……… PRÍRODU TO NEZAUJÍMA, tá žije z „mäsomlynčeku“ a z utrpenia, ktoré popretkáva percentom šťastia.
            „TAM HORE“ si v extáze vždy.

          • Marek Košice

            Nakazený pacient s diagnózou Wolbachia. Príroda ťa potrestala touto chorobou, lebo je spravodlivá a ty si iba úchylák.

            Stále tu šíriš pesimistické reči a si nešťastný, zatiaľ čo okolo teba je hromada šťastných ľudí. Ty šíriš pesimizmus, lebo nevieš byť sťastný a ty tým šťastným závidíš.

          • Preco na toho kretena reagujete :):):)
            Ignorujte ho a bude! Je to len zakomplexovany uboziak.

      • S tým cvičením má Marek pravdu. Ak spomína rúbanie dreva, podobne sa volá aj jeden cvik – kálanie dreva, harmonizuje pravú a ľavú polovicu hemisféry, alebo podobný je aj tzv. medvedí obrat……. ja mám zopár cvikov z jógy, 2 cviky z 5 Tibeťanov, pridám ešte plank, nevydržím pri žiadnej kompletnej zostave aj keď by to bolo možno užitočnejšie.

    • V živote som sa nadrel jak kôň a to jak v práci tak aj doma a veru, že som sa nevyhol neštandardným pohybom – to bolo tak desať až tridsať percent pohybov keď je človek sám na prácu na hospodárstve – často ide až na maximum sily a často ide aj z rezerv, ktoré sú v človeku nastavené prírodou tak, že by z nich už nemal čerpať. To čo má vykonávať bager, zbíjačka alebo aspoň dvaja chlapi (prenášanie bremien) som vykonával sám – ručne. Roky som chodil pre vodu do kontrolovanej studne pre vodu s 50 litrovými demižónmi, nakladal ich do auta, potom nosil do domu aby sme malí čo najviac zdravej vody neupravenej vody. Za mladi cyklistka a to jak cestná taj aj horská kde človek príde o kĺby a zdravý chrbát. Keď som mal 45 alebo 46 rokov tak som za dva dni preniesol od suseda 9,5 tony betónových kvádrov (každý vážil 50 až 55kg – a to som ho najprv dvihol na fúrik, potom z furika na prívesný vozík a potom z vozíka na určené miesto. Takže za dva dni (víkend) mi prešlo rukami pár ton a to som mal ešte inú prácu, ktorá sa nedala odložiť. A tak som žil desaťročia a myslel som si, že keď to zvládam roky bez telesnej ujmy tak „jedeme dál“. Ono je to všetko odtiaľ potiaľ a to sa po čase ukázalo, že telo si to nenechá a raz som bol u známeho v Bratislave kde má súkromnú ambulanciu a zdarma mi robil všelijaké testy no a výsledok bol, že to ako mám opotrebované telo tak to zodpovedá človeku cca o 13 rokov staršiemu než som bol ja.
      Takže radím nevymýšľať, nič nepreháňať, nerobiť krkolomné kúsky a všelijaké frajeriny a tak ďalej pretože príde čas kedy sa to všetko ozve a to väčšinou býva naraz v jednom balí a to potom človeka tak zasiahne, že pochopí, že to naozaj nestálo za to keď si nebude môcť schopný dať ani ponožky.

      • Marek Košice

        Ono veľa závisí aj od toho, akú výživu človek konzumuje, ako je na tom so stresom, spánkom… Keď má človek v strave dostatok bielkovín ako takých (u fyzicky ťažko pracujúceho je to určite 2g/kg hmotnosti tela), kolagénu, vitamínov, minerálov, a samozrejme je toľko, aby sa nasýtil (a teda dostatočná kalorická hodnota jedla), tak telo sa mu opotrebuje pri rovnakej práci oveľa menej než niekomu, kto prijíma nedostatok bielkovín, vitamínov, minerálov… NEVIEM do akej skupiny patríš ty, napísal som to len všeobecne.

        Samozrejme súhlasím s tým, že človek by sa nemal fyzicky „špičkovať“ do nejakých veľmi veľkých výkonov, ani z hľadiska svetových či národných rekordov, ani z hľadiska osobných rekordov (neustále prekonávanie seba samého z hľadiska fyzickej sily, výdrže).

        • Akože jem absolútne všetko a čo ma vždy udržiavalo v kondícii bola domáca slanina – je to tak jednoducho až idiotsky vyzerajúce ale je to tak. Proste slanina, cibuľa, chlieb, soľ je mojou celoživotnou vzpruhou a nikdy mi z toho nieje zle a ľahšie to strávim ako nejaký zeleninový šalát s olivovým olejom. Kvôli vlastnej idiocii a je to tiež o riadení …o tom veľkom riadení. Ja som si vždy myslel, že vždy čokoľvek „dám“ a stále budem fit… aj keď roky išli a telo bolo stále ako v dvadsiatke. Ale potom prišlo veľké stop a prišiel čas, že akrobacia a výkony, ktoré berú človeku až z tých najhlbších rezerv sú mi už nedostupné.
          Ale akoby som sa vnútorne s tým obmedzením nevyrovnal pretože viem, že ak by som nešiel tvrdohlavo na 120 percent tak by som výkony mohol podávať ešte dlhé roky skoro ako za mladi. Lenže ja som vždy chcel byť niečo viac a tak som sa odpísal skôr než som mohol. A to mňa najviac žerie, že v podstate moji rovesníci, ktorí kráčali cestou miernych výkonov sú na tom oveľa lepšie ako ja teraz. A naviac ako telo používali a ešte používajú – tak ich čaká ešte dlhá životnosť v plnej miere pohybu ich tela. Bohužiaľ musím priznať, že sú to väčšinou intelektuálovia, dobrí aj zlí ale všetko si vedia zvážiť – aj to ako zvládnuť vinohrad a pole, čo tam nasadiť a vytrhat aby mali čas na iné a zároveň akúsi pohodu. Mne „pridali“ aj desaťročia trojzmeniek kde človek aj na nočných musí zvládať mnohé nielen fyzické ale aj organizačné záležitosti. Ak človek na nočných pracuje len manuálne tak toľko nemusí ísť hlavou ale ak k tomu rieši ešte komplikované záležitosti a má nejakú zodpovednosť naviac tak keď sa niečo poser.ie aj o piatej ráno tak musí byť čulý jak rybička aby to zvládol. Jednoducho nemôže čakať do konca zmeny do 6:00 v režime autopilota.
          To potom človeka tak vyčerpá, že až ..a to musí ešte vykázať každú minútu svojich“prestojov“ kedy neprodukoval – často som aj v spánku po nočnej premýšľal ako som pripravil pracovísko pre tých, ktorí prídu po mne..
          No mohol by som tu písať veľa vecí, ktoré berú človeku šťavu ale jedno musím priznať a to, že som si nikdy nenašiel čas na odpočinok. Teraz je to už iné ale som len vo fáze prechodu na inú organizáciu svojho času/života. Čo ja som toho stihol za svoj život! – a pritom – mám viac než iní alebo menej ? – som stále na tom tak ako bežný priemer. Nebudem sa riadiť heslom, že ťažká práca je pre hlúpych ale budem sa viac venovať čo má pre mňa hlbší zmysel. Chcel som zostať mladíkom navždy ale nedokázal som to, nepochopil som to v čom to tkvie zostať stále mladý. Až teraz mi to začína dochádzať..
          Doporučujem za mladi nerobiť extrémy pri ktorých sa človek zraní a rôzne presilí až k dočasnému fyzickému vyradeniu- to sú uloženky, ktoré sa síce pomerne rýchlo zahoja ale je to len do času – človeka čakajú a nikam nezmiznú.

          • A ešte chcem dodať, že má hlboký zmysel sa venovať pohybu, športu pri ktorom človek pociťuje radosť, uvoľnenie, bezpečie…no a k tomu v prípade mňa v prípade kolektívneho športu potrebuje a človeka/jľudí, ktorí túžia po tom istom…a to je niekedy ťažké. Občas som si išiel zahrať pingpong, hokejbal a ďalšie aktivity, ktoré ma bavia s niekým novým (vraj šport spája – ale houby!) a väčšinou to nebolo ono…. po tom stretnutí som už nemal záujem. Moja stará dávna patria s ktorou sme hrávali všemožné hry až do tridsiatky – my sme fakt boli ako malé decká – hrali sme s radosťou neskutočnou – tak to je už dávno preč a ani nejaká oživovačka, ktorá by ma na čas nabila je prakticky neuskutočnitelná – každý má už svoje. A ja som zasa taký, že potrebujem hrať/športovať s niekým s kým si rozumiem, nemusíme preberať všetko osobné a tak ale byť zhruba na rovnakej vlne. Akože viem, že existujú ľudia, ktorí nie sú takí závislí na potrebe športovať z niekým na rovnakej vlne a sú v pohode a tiež normálni. Lenže ja to tak nemám a vždy mám radšej okolo seba ľudí, ktorí mi rozumia a ja im – a to aj pri kolektívnych aktivitách ako je šport. ….no je to istá známka nesamostatnosti ale na druhej strane je to potreba, ktorá človeku mnohé ukazuje o sebe samom… že má na sebe čo doháňať keď nedokáže v radosti fungovať aj medzí tými, ktorí s ním nie sú na rovnakej vlne. Toť vše.

          • Marek Košice

            Ja som ešte tak rok pred covidom hrával možno 10 rokov ping-pong s kamošmi a známymi (nie každý z nich sa dal nazvať kamošom) v „pingpongárni“ v bráne jedného z nich, a vždy som sa tam tak odviazal ako nikto z nich…Vždy som tam doniesol hudbu ktorú nikto z nich nepoznal (nikdy nič tvrdé) a bolo postarané o smiech a občas aj tanec.
            Lenže VŠETCI z nich sú „covid ovce“, takže….f*ck do nich. 🙂

            Cviky ktoré robím sú asi v polovici prípadov pomerne náročné na sústredenie sa (švihanie okolo hlavy s clubbellom, macebellom, rotačné zdvihy betónového kameňa…), čo je pravý opak cvičenia na strojoch v posilňovni, kde človek môže byť mysľou ÚPLNE INDE, a pritom prakticky nehrozí žiadne riziko zranenia z toho vyplývajúce.

            Cvičím tak, aby som si malú váhu veľmi sťažil spôsobom (dráha x čas) jej dvíhania. Takto si šetrím kĺby, ktoré oveľa lepši odolávajú dlhšiemu času pôsobenia sily na ne, avšak s malou váhou, než kratšiemu pôsobeniu avšak s veľkou váhou.

            DÁVA TO LOGIKU, pretože v prírode prakticky neexistuje „prívetivý úchop“ ničoho ťažkého, a z toho dôvodu sa nikdy nestane, že by človek zodvihol tak ťažký napr. kameň, peň, atď, ako dvihne ťažkú činku, ktorá je rovnomerne zaťažená po každej strane a uchopiť ju je brutálne jednoduché.

            Napísané inak – Ak chce niekto dvihnúť napr. 5 krát v jednej sérií čo najťažšie závažie, potrebuje aby to závažie malo čo najideánejší/najľahší úchop (napr. tyč s 32mm priemerom), a aby opakovanie trvalo čo najkratšie (napríklad 2 sekundy). Takže všetko je prispôsobené tomu, aby najťažšie závažie ako dokáže zodvihnúť, aj naozaj zodvihol. A tak zdvihne napr. 300kg na mŕtvy ťah. Keby ale dvíhal zo zeme kameň typu „kváder“, guľa alebo nepravidelného tvaru, zdvihol by OVEĽA menej. Ak by dvihol 150kg kameň, ale zároveň dokázal dvihnúť 300kg činku, tak hádaj NA AKÚ VÁHU JE STAVANÉ JEHO TELO. Áno, na váhu 150kg. Tých 300kg dvihol len preto, pretože mal brutálne zjednodušený úchop a dráhu pohybu (tyč tesne pozdĺž tela)…A takto vznikajú problémy s kĺbami, pretože napr. miesto 150kg dvíhajú borci 300kg, čo by ich telo za prírodných podmienok NIKDY nebolo schopné.

            Cvičebné pomôcky typu macebell a clubbell sú výnimkou, aj tak pravdepodobne neexistuje človek, ktorý by vedel narábať so 60kg verziami týchto pomôcok (preto sa ani nevyrábajú), pretože s nimi sa pracuje na spôsobe páky. A tá je veľmi šetrná ku kĺbom, ale dá zabrať svalom, šľachám a fasciám.

          • Niekde som kedysi čítal, že je dobré s jednoruckami robiť okrem klasických pohybov aj atypické pohyby – cviky, ktoré sa bežne nerobia – že tak telo bude ešte lepšie vypracované. Akože aj ja som bol a aj som tomu naklonený ales tou výhradou, že sa to nesmie preháňať s váhou a tiež aby kĺby, chrbtica nešli na doraz – proste žiadne extrémne výkruty kĺbov pretože za mladi sa to hojí za týždeň za dva ale to poškodenie ostáva a vo vyššom veku sa ozve. Niektorí ľudia, ktorí nejaký šport berú vážne majú aj dobre vymakané priečne svalstvo – krásne im to hrá pod kožou ale už po 40 tke im začínajú problémy všetkého druhu. Akože pre daný šport ktorí robili sú ešte v pohode aj do budúcna ale pre iné pohyby sú už doslova ľaví, nepružní, stuhnutí.

        • Neviem, čo máte všetci s tými bielkovinami. Pri 2g/kg by ste boli teoreticky pri idealnych podmienkach schopný postaviť denne 1kg svalstva. Ak nie ste mladý začínajúci cvičenec, ste rád ak porastiete o 10g svalstva denne. Iba učíte plýtvať telo s aminokyselinami (glukoneogenéza) a učíte telo „zabudnúť“ tvoriť neesencialne aminokyseliny. Je to ako stavať dom, kde je pod nohami rozhádzané viac ako 10- násobok potrebneho rôzneho stavebneho materialu. Prvotné zrýchlenie stavby spomalý únava z neustáleho upratovania nepotrebného materialu.

  3. Taký Stephen Hawking to bol čistý športovec inteligencia nesúvisí s pohybom ale pohyb je všeobecne prospešný.

    • Marek Košice

      Ach, bože….
      1. Je vedecky dokázané (dohľadaj), že IQ všeobecne sa zvyšuje a udržuje pestrými formami pohybu, čo je JEDNÝM z činiteľov, ktoré majú vplyv na IQ. To nie sú štúdie typu „Oklameme ľudí a budeme z toho profitovať“, pretože mať pestrý pohyb prospieva KAŽDÉMU jednotlivcovi.

      2. Hawking by mal vyššie IQ, keby nebol na vozíku. Píšeš, ako keby bol Hawking človek s najvyšším IQ na svete, a teda ho nemohol mať ešte vyššie…

      Mimochodom, píše sa o ňom toto : „V roku 1971 matematicky dokázal teóriu Veľkého tresku, ktorá vysvetľuje vznik vesmíru.“ …. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
      Takže bol vlastne nastrčenou postavičkou na ohlupovanie ľudí….. Totálne potlačená intuícia (pravá mozgová hemisféra), všetko na úkor matematiky a TEORETICKEJ fyziky (ľavá mozgová hemisféra).

      Takže svoje IQ si mohol niekam strčiť, pretože zjavne výška IQ (nad určité hodnoty) nemá NIČ SPOLOČNÉ S MÚDROSŤOU A VEDENÍM.
      Vyššia matematika (mimo základných výpočtov typu plus, mínus, krát, deleno, percentá…) je KONŠTRUKT, je to vecou DOHODY. Je to úplne rovnaké, ako keď sa jeden štát dohodne na takýchto zákonoch pre svojich obyvateľov, a iný štát na úplne iných zákonoch. Pričom pravda ohľadom morálky a podobne je VŽDY LEN JEDNA, ale názorov je mnoho.

      Kde dospel Hawking so svojim vysokým IQ? K ateizmu, k „Veľkému Tresku“, kde zo smetiska vznikla krásna príroda a z nej časom človek. Takže asi takú „silu“ má vysoké IQ. Je vidieť, že nie je absolútne žiadnou zárukou zdravého rozumu.
      Stačí si zistiť aké hodnoty vyznávajú ľudia patriaci v súčasnostni napríklad do top 50 vo výške IQ. Koľko z nich podporuje tvrdenie, že CO2 je problém? Koľko z nich plne dôveruje letom do vesmíru? Koľko z nich podporuje LGBTI agendu? Určite to bude dvojciferné percento. A KTOVIE, možno aj polovica…

  4. A čo na toto povie papagáj Blaha a zvyšní vládni farizeji, ktorí spievajú o mieri, zrušení sankcií voči Rusku a priateľstve na jednej strane a reálne robia takéto veci:
    https://www.hlavnespravy.sk/uhrik-a-mazurek-z-ep-8-rokov-basy-alebo-pokuta-40-milionov-mila-vlada-takto-veru-odmietanie-protiruskych-sankcii-nevyzera/3729884 ??? Dávno som tvrdil, že sú to bezcharakterní a dvojtvárni ľudia ! neraz to už pri hlasovaní doma či v EU parlamente dokázali ! Bruselskí pätolizači ako z učebnice!

    • Marek Košice

      Načo sa stále zaťažuješ politikmi? Ešte ti nedošlo, že sa nedá dôverovať ŽIADNEMU z nich? Ani vrcholovým politkom, ani ašpirantom na nich (a teda tým, ktorí sa „z čista jasna“ zjavia ako odporcovia politického režimu na nejakej platforme, a potom nazbierajú hlasy naivných fanúšikov, aby sa dostali do politiky, viď napr. Huliak, atď…)

      • Dávno to viem a držím sa známeho výroku Karela Kryla ohľadom politikov. Treba sa však pripraviť a potom postarať najmä o seba a svojich blízkych, to vieme ovplyvniť, t.j. fakt a zlé časy udrú každú chvíľku, klamárom už dochádza dych a kúzla!
        https://akw.sk/ako-dalej-slovenska-ekonomika/

      • Ten Huliak to je terno…..treba zmeniť volebný zákon aby poslanci volení za príslušnú stranu boli jej členovia až do konca volebného obdobia. Huliak sa tam dostal na kandidátke SNS, preto by mal z parlamentu vypadnúť. Občania nevolili nejakú Huliakovu Národnú koalíciu, ale SNS. A ešte si drzo pýtajú ministerstvo, ako v kocúrkove.
        A nielen Huliak, ale všetci ktorým sa zrazu niečo znepáči a stanú sa nezávislými, takých treba vyhodiť z parlamentu a nahradiť ich ďalšími v poradí. , asi by si to potom rozmysleli či chcú prísť o funkcie a vysoké platy.
        To je môj názor.

    • A prečo všetkému veríš? Včera som čítala tvoj link na článok o tých bankách o spovedaní ľudí telefonicky o ich úsporách o tom kde zobrali peniaze. To je čistá blbosť.
      https://www.pravnelisty.sk/zakony/a1503-dalsia-novela-trestneho-zakona-zavinenie-z-hrubej-nedbanlivosti-a-lahostajnost-k-nasledku-trestneho-cinu

  5. Oto nešlo pretože podľa tvojej teórie by každý športovec bol génius je to tak? Chceš toho povedať strašne veľa ale pôsobíš ako guľomet ktorý mier na terč ale míňa stred. Pohyb je prospešný.

    • Marek Košice

      Nie je to tak, ty fabulant.
      NIKDE som nepísal, že pravidelné pestré hýbanie tela je ZÁKLADOM z ktorého sa vyvíja výška IQ. Je to len podporná záležitosť. Univerzalita v pohyboch tela (čím viac typov pohybu človek ovláda, tým lepšpie) zdokonaľuje činnosť mozgu. Je to mozog, ktorý spolupracuje s fasciami (ktorých je okolo 20kg v tele dospelého človeka) a buď im dovoľuje vykonať určitý pohyb (keď telo vie, že si to môže dovoliť), alebo nie. Pohyby prelínajúce sa z jednej strany od stredovej osy tela do druhej strany (v klasickej posilňovni žiadne také cviky neexistujú) harmonizujú ľavú a pravú mozgovú hemisféru. A SKUTOČNÁ inteligencia (ktorá sa nemeria ako výsledok inteligencie čisto ľavej mozgovej hemisféry – a teda testami, ktoré sú určené len na jej testovanie) je výsledkom súladu ľavej a pravej mozgovej hemisféry, v spojitosti s ich výkonom.

      Príklady pre telo posilujúce cviky, ktoré zároveň harmonizujú obe mozgové hemisféry :

      https://www.youtube.com/shorts/hIOKFXBv11E

      https://www.youtube.com/shorts/lP294nzjThQ

      https://www.youtube.com/watch?v=6v7MNl7jyYk

  6. zajímavé hodinkové video….
    Petr Havlíček TIPY NA HUBNUTÍ | Kde všichni dělají chybu a proto nedokáží zhubnout? Jak zhubnout?
    https://www.youtube.com/watch?v=n_SOAaQJ53Y

  7. Archeologové nacházeli kamenná kola s otvorem uvnitř.Domnívali se,že se zřejmě jedná o mlecí kameny.Ale prý se mohlo jednat i o jakési činky.
    Silné svaly jde udržet do vysokého věku,narozdíl od schopnosti tajtrdlíkovat při rychlé hudbě.
    Víc než svaly je nutné zpevňovat šlachy.

    • Marek Košice

      O činky sa s najväčšou pravdepodbnosťou jednať nebude… Staré civilizácie by nemali žiaden dôvod cvičiť s činkami s osou tak, ako cvičia vzpierači, trojbojári, atď… Tisíce rokov sa cvičí s kyjakmi, vrecami s pieskom, s kameňmi, mečmi, a samozrejme pri zápasení, plávaní, atď… Veľké činky sú tu asi 150 rokov, a aj to asi len posledných 100 rokov sú to kotúče. Dovtedy to boli gule prizvárané na tyč z oboch strán. A slúžili na cirkusantské čísla. Cviky s klasickou veľkou činkou sú len minimále prenositeľné do bežného života (farma, stavba, prenášanie nábytku, rôznych bremien, ťahanie, tlačenie)… A silu úchopu budujú absolútne minimálne… „klopenie zápästia“ nebuduje silu úchopu, a držanie tyče o 32mm hrúbky je slabotka… Ja keď som v minulosti cvičil v posilňovni (už asi 10 rokov cvičím len doma s rôznymi nástrojmi, nemám ale žiadnu veľkú činku ani jednoručku) a dvíhal napríklad „mŕtve ťahy“, NIKDY mi neodišiel úchop skôr než sila iných svalov…. A takto má byť. Úchop je začiatok svalového reťazca vrchnej polovice tela, nikdy teda nesmie byť tým, čo limituje pri zdvihoch alebo príťahoch tak ľahko uchopiteľných bremien ako sú tyče s 32mm priemerom, bez ohľadu na to aká hmotnosť je na nich naložená prostredníctvom kotúčov…

      „Kľudne by som tú činku dvihol, ale úchop nevládze, potrebujem trhačky“ … K čomu to povedie? K nulovej „funkčnosti“…Ak je slabý úchop, môže človek dvihnúť na mŕtvy ťah aj 300kg činku, ale nedvihne ani 100kg kameň. A o čom to potom je? Je to smiešne. Sila v laboratórnych podmienkach v posilňovni, a tam to končí…

      • Tu nejde o to, že by úchop nevládal. Pokial musí CNS vyvinúť obrovské úsilie na zdvihnutie povedzme 300- 400kg, automaticky sa nedostane tolko prstom na udržanie váhy. Na nete je dosť videí kde merajú úchop, a popri horolezcoch sú trojbojári najsilnejší. Trhačky používajú ako prevenciu utrhnutia bicepsu – nemusia používať nebezpečnejší striedavý úchop. Predpokladám, že si v minulosti používal tiež striedavý, alebo zámkový úchop a ulahčil si si úchop.

    • mariankosnac

      Áno o tých kamenných diskoch s otvorom som počul. S niektorými by ale museli cvičiť obri! Sú rôznych veľkostí, od niekoľkých centimetrov až do priemeru okolo 4 metrov s váhou zhruba 5 ton. Údajne tie niekoľkotonové kolosy slúžili ako peniaze.

      https://sk.suenee.cz/kamenne-disky-dropa-3-cast/index.html

      • To jsem četla v Chronologickou ezoterické analýze od Sidorova. Třeba lidé měli tak velkou sílu.
        Vždyť prý dříve vládli i pro nás geniální pamětí.

        • Evolúcia ide tak ako má a veľkosť dnešného človeka je podľa Zámeru Stvoriteľa v poriadku. Iné je to však s duchovným dozrávaním človeka.
          Tzv Obri nepatria ku klasickým obyvateľom Vesmíru, ktorí sa doň prišli duchovne vyvinúťtak ako my ľudia ale sú výkonnou zložku riadiacou určité deje v prírode a sú plne pod Božím riadením a to je niečo úplne iné – nuesi teda duchovní ale bytostní a niesu ani našimi ľudskými predkami. Od počiatku vzniku vesmíru až do jeho konca sú v ňom stále prítomní.
          Samozrejme, že v dobách Atlantídy boli v spojení s tamojšími obyvateľmi a spolupracovali na obrovských dielach – pomáhali všade tam kde bolo nutné hýbať s nesmierne ťažkými bremenami ale hlbiť otvorya rôzne upravovať krajinu. Vtedy ešte ľudia dokázali využívať bytostné sily prírody napojené na Boha vo svoj prospech a plnom súlade s Božím Zámerom. Teraz o nich vo väčšine ani netušíme a rôzne veľké predmety a diela pripisujeme mimozemšťanom alebo ľuďom obrovských postáv ale je to inak.
          Nebolo treba vyrábať a používať žeriavy, lietadlá na presun, nebolo treba hľadať spôsoby výroby energie – to bolo všetko po ruke v prírode a ľudia si to vedeli vziať pretože chápali, že to v nej aj je.
          Menej úsilia a prekonávania hrubej hmoty bolo zapotreby pretože nebolí oddelení svojou duchovnou slepotou od Veľkého od Veľkého diela Stvoriteľa – stačilo len brať ..a to dávať- to bolo ich poznanie – ale pravé a nie ako dnes kedy hmotný ľudský rozum vytvoril „poznanie“ bez účastí ducha, ktoré je vlastne tým najhorším vazením pre človeka po všetkých stránkach a obmedzuje ho v duchovnom vývoji kedy mu tak hrozí zánik – ale nie len ten hmotný ale aj duchovný.

  8. Včera som si zbalil plnú poľnú, čo je dosť záhul – a bez munície. Odhadom 40 kíl. Ešte do toho šatstvo a žrádlo a iba 2 litre vody. Spacák, karimatlka, bez stanu. Ostatní idioti to môžete skúsiť s igeliťákmi z Tesco. A boom!

  9. Najlepšie a najzdravšie cvičenie je striedanie ťažkej manuálnej práce s ľahšou na čerstvom vzduchu vonku. Cvičenie v zasmradených nevetraných priestoroch zdravie nikomu neprinieslo. Stačí sa pozrieť na zdravotný stav ľudí, ktorý pracujú na čestvom vzduchu vonku za kačdého počasia.

    • Raz keď som bol v práci bolo mínus 21C a taký vietor, že sa nedalo po placi vonku ujsť. Vtedy sme boli s vrtnou súpravou niekde u obce Zohor na nejakej lúke/poli a okolo nás žiadne závetrie, les bol ďaleko. Nohy som mal po kolená znecitlivelé od od chladu a celú smenu to tak bolo. Až v Karose, ktorá pre nás prišla som pociťoval teplo v nohách. Takých dní bolo veľa keď ani noviny v pracovnej obuvi nepomáhali.
      Tvár ošlahaná od vetra, mrazu a ľadových kryštálikov ako u severského námorníka. To mi moc na zdraví nepridalo. Ono keď to niekedy niekomu hovorím, že aby sa v práci nesťažoval, že napríklad musí odniesť 51 krabíc oproti kolegovi, ktorý odnesie len 49 tak prvé čo ho napadne tak je otázka, že „tam sa dalo riadne zarobiť, nie?“.
      Vtedy ma to dosť znechutí pretože hneď vidí len to „lesklé“ ale to čo mu hovorím ho absolútne nezaujíma. ..Je viac takých prác, kde je človek vystavený „zlému“ počasiu a práca je len ťažká a to každý deň. To už nijako človeku neprospieva, skôr naopak. Po prevrate bola móda vziať si pôžičku, urobiť živnosť a zamestnať pár cigánov na kopanie kanálov. Nutné bolo ešte sa kamarátiť s niekým kto vie zháňať prácu/zákazky.
      Kopáči to nemali ľahké, väčšinou pracovali od 7 do 19 h. Pokiaľ boli mladí tak to zjedli ale tí starší začali mať v krátkom čase zdravotné problémy a museli z takej práce odísť….to bolo už o zdravie a nie v rámci buď fit. Raz za čas tak pracovať tak to áno ale denne tak to znesie len mladý ale aj tak si to ukladá ako dlh. A tiež je pravidlom,. že takí ľudia ktorí dlhé roky pracujú pod holým nebom niečo po pedesiatke majú toho dosť a už by išli najradšej do dôchodku.

      • „A tiež je pravidlom,. že takí ľudia ktorí dlhé roky pracujú pod holým nebom niečo po pedesiatke majú toho dosť a už by išli najradšej do dôchodku.“

        ..a tu nemyslím nejaké partie ako ich poznáme dnes, ktoré pracujú pod holým nebom a chodia si na obed v čistých montérkach podobných outdoorovému oblečeniu s Caravellou odstavenou vonku na ulici, …na mysli mám ľudí pracujúcich v lesoch, vo vinohradoch alebo pri výrobe palivového dreva a pod. kde sa naozaj veľmi aleže veľmi ťažko pracuje a človek je stále vonku a často nemá ani rovnú pôdu pod nohami – a to ho fyzicky nesmierne vyčerpáva..a aj psychicky. Naťahovanie/likvidácia ohrád/plotov, vykášanie lesných porastov , zatlkanie vysokých kolov ikskilovým kladivom do zeme, pohyb v rozbahnenom teréne 8 až 10 hodín denne…- to človeka odpíše nech je aj Rambo. V podstate je v 55 zrelý na dôchodok po všetkých stránkach..

        • Pracujúci v nevetraných klimatizovaných pracoviskách sú na tom zdravotne podstatne horšie, ako tí vonku pracujúci v „neľudských“ podmienkach.

          Dá sa to porovnať ku zvieratám: králik domáci vs. zajac poľný.

          Podľa môjho názoru je na tom lepšie Zajac poľný.

          Zajac poľný
          Výhody: Sloboda, čerstvý vzduch, liečenie neduhov bylinami, čistá voda, čerstvý vzduch, právo sa rozmnožovať.
          Nevýhody: Predátori.

          Králik domáci
          Výhody: Dostatok jedla, pitia a liekov.
          Nevýhody: GMO granule, väčšinou krátky život v smrade vlastných výkalov a absolútne bez zdravého pohybu, málo alebo žiadna zdravá čerstvá strava.

          Toto sú 2 hlavné prípady zo živočíšnej ríše aplikované „civilizáciou“ na človeka. Každý človek sa zatiaľ slobodne môže rozhodnúť.

          • mariankosnac

            Áno zajac poľný je na tom lepšie pretože môže behať slobodne sa páriť a žrať prirodzenú stravu – aj keď v zime to má asi ťažšie. Len by som celkovo nemiešal domáceho králika s divokým zajacom. Domácim králikom je lepšie v králíkárňach a kebyže ich vypustíš na slobodu do prírody tak skapú. Polným zajacom je lepšie na slobode kde môžu behať a dorásť do veľkej veľkosti – ale koľko sa ich toho dožije, keďže na slobode zažívajú aj veľa útrap, líšky, dravé vtáky, poľovníci, kosiči, autá. Tiež psíčkari im vadia – aj keď pes zajaca nikdy nechytí.

            Každému vyhovuje niečo iné – a o tom to je.

          • mariankosmac

            Ty nerozumieš slovu predátor?

            Tých králikov pri tých zdegenerovaných chovoch sa dospelosti tiež moc nedožije. Navyše sa im ani moc páriť nechcce. Vidím to u susedov.

            Mal som možnosť porovnať veľkosť srdca králika domáceho a zajaca poľného. Ten zajac ho mal 30-násobne objemnejšie. To je rozdiel pohybu medzi metrami a kilometrami

          • No pracoval som cca 10 rokov v takom nevetranom priestore, v jednej z troch hál veľkých ako zimný štadión kde boli nacvakané stroje vedľa seba po dvoch troch metroch, vážili od 500kg do 10 ton a mali povrchovú teplotu až 70 stupňov. Nikde sa nevetralo, hluk, vibrácie, výpary a neustále problémy jak s nastavením stroja tak aj s ľuďmi a tiež s miliónom vypisovačiek každú hodinu…a všetko na tri smeny. V letných mesiacoch tam bolo také horko, ktoré nie je ani v kysárke v pekárni. Avšak celkovon vzato som bol po tých desiatich rokoch zachovalejši ako po piatich rokoch vovnku v mrazoch, daždi, vetriskách a na priamom slnku, a hlavne práci s ťažkými bremenami.
            To sú len idylické predstavy od stola že na čerstvom vzduchu je lepšie pracovať. Možno áno ale je otázne kde človek pracuje Záleží na druhu práce a všeličom inom. Tam vonku, vo filčákoch, v prešiváku, s osemkilovym kladivom v ruke sa pravda o zdravej práci na čerstvom vzduchu už po 40 tke ukáže ako jednen veľký omyl.

          • Vladimír

            V podobných podmienkach ako popisuje Achnaton som pracoval tiež dlhé roky. Keby som tú „halu“ neustále nevetral, tak by som už asi zdochol, podobne ako niektorý bývalí pracovníci po mojom odchode z tej firmy, lebo boli lenivý si pootvárať okná na tej „hale“.

            K práci vonku. Ak máš priestor na prezlečenie v teple a môžeš sa v priebehu smeny aj občas zohriať, tak je to najlepšie riešenie, ale ak nemáš horemenované možnosti, tak máš pravdu v devastácii organizmu.

Pridajte komentár

*