Užívanie vápnika kosti nespevní. Vyliečte osteoporózu a predíďte zlomeninám prírodným spôsobom, ktorý na rozdiel od liekov funguje! Zistiť viac

Tajomstvo „kombinovania potravín“, ktoré predchádza nadúvaniu, bolestiam brucha a zlému tráveniu


Tajomstvo „kombinovania potravín“, ktoré predchádza nadúvaniu, bolesti brucha a zlému tráveniu

Jeden z najlepších zdravotných tipov nesúvisí ani tak s tým, čo jeme, ako skôr s tým, aké potraviny spolu konzumujeme.

Nazýva sa to správna kombinácia jedál a pochopenie jej zložitostí je účinný spôsob podpory vášho tráviaceho zdravia a celkovej vitality.

Zbohom vysoký krvný tlak

Vo svojej knihe Jednoducho vysvetlené kombinovanie jedál sa odborník na prírodnú hygienu, Herbert Shelton, delí o svoje dôkladné poznatky o tom, akú škodu spôsobujú nesprávne kombinácie jedál na našom trávení.

Shelton sa výskumu stravovania venuje vyše štyridsať rokov a počas svojho života usmerňoval a staral sa o tisíce ľudí.

Tak ako mnohí dnešní odborníci na stravovanie, zásadné chyby videl v stravovacích návykoch súčasného človeka, z ktorých hlavnou chybou je, že konzumujeme priveľa rozličných druhov potravín v nesprávnych kombináciách.

Namiesto rozšíreného bufetového štýlu sa Shelton prihovára za stravu jednoduchosti, veľmi podobnú tej, akú má okolitá zvieracia ríša.

„Zvieratá sa stravujú veľmi jednoducho a svoju potravu len zriedka kombinujú. Mäsožravé zvieratá rozhodne k bielkovinám nekonzumujú žiadne sacharidy (zemiaky, ryža a podobne).

Jeleň pasúci sa v lese kombinuje svoju potravu len veľmi málo a u veveričky je pravdepodobné, že sa napchá len orechmi a ničím iným.

U vtákov bolo pozorované, že v jednu časť dňa konzumujú hmyz a ďalšiu semená. Žiadne zviera nemá pred sebou prestretú takú pestrosť jedál ako súčasný civilizovaný človek.“

Shelton bol presvedčený, že tráviace enzýmy ľudského tráviaceho traktu majú presne stanovené hranice a keď sa stravujeme spôsobom, ktorý na tieto hranice nedbá, koledujeme si o problémy s trávením.

Správnu kombináciu jedál nazýva „len bezpečným spôsobom rešpektovania našich enzymatických obmedzení“.

A Shelton tvrdí, že správnou kombináciou našich jedál sa vyrieši veľa problémov s trávením. Dokonca vyhlasoval, že pri presne stanovenom čase konzumácie tých správnych potravinových kombinácií vymiznú aj alergie.

„Udivujúce množstvo potravinových alergií sa dá úplne do poriadku, keď sa domnelí alergici naučia konzumovať svoje jedlá v stráviteľných kombináciách.“ Píše, že vôbec netrpia alergiami, ale skôr príznakmi zlého trávenia.

Rôzne druhy potravinového materiálu a ich trávenie

Sheltonova definícia jedla je celkom jednoduchá. Je to materiál, ktorý sa dá zabudovať a môže sa stať súčasťou buniek a tekutín tela. Aby bola skutočnou potravou, nesmie konzumovaná substancia obsahovať nevyužiteľné ani škodlivé ingrediencie.

Správny potravinový materiál pozostáva z vody a niekoľkých organických zložiek, známych ako bielkoviny, sacharidy (cukry, škroby), tuky, minerálne soli a vitamíny.

Keďže bielkoviny, sacharidy a tuky sú telom v pôvodnom tvare nevyužiteľné, musia najprv prejsť rozkladným, čistiacim procesom, známym ako trávenie.

Aj keď má trávenie svoje mechanické zložky, ako sú prežúvanie a prehĺtanie, je to hlavne proces chemických zmien, pri ktorom sa jedlo posúva tráviacim traktom.

To, čo tieto chemické zmeny vytvára, je známe ako enzýmy. Enzýmy sú katalyzátory rozkladajúce zložité zlúčeniny (napríklad bielkoviny) na ich jednoduchšie zložky (aminokyseliny), ktoré potom vaše bunky dokážu využiť.

Tajomstvo „kombinovania potravín“, ktoré predchádza nadúvaniu, bolesti brucha a zlému tráveniu

Obr.1: Tráviace enzýmy, Zdroj: collective-evolution.com, 2019

Každý enzým je vo svojej činnosti špecifický; pôsobí len na jednu triedu potravinovej látky. Napríklad enzýmy, ktorú pôsobia na sacharidy, nemôžu pôsobiť na bielkoviny alebo tuky.

Enzýmy sú také presné, že dokonca aj v triede sacharidov sú rozdielne enzýmy na rozdielne druhy cukrov a škrobov. To isté platí o bielkovinách.

Väčšina enzýmov pracuje v organizovanej následnosti, to znamená, že každá etapa trávenia závisí na predchádzajúcom enzymatickom kroku.

Keby, napríklad, enzým pepsín najprv nezmenil komplexnú bielkovinu na peptón, zabránilo by to ďalšiemu rozkladu peptónov na aminokyseliny.

Liečba osteoporózy

Enzýmy sú tiež veľmi citlivé na zmeny pH. Keď zásaditý slinný enzým ptyalín príde v ústach do kontaktu s kyslým jedlom ako je bielkovina, enzým, ktorý by normálne rozkladal škroby, sa zmenou pH stáva neaktívnym.

Podobne aj v žalúdku môže enzým pepsín pôsobiť len v kyslom prostredí a keď sa kombinuje so zásaditou potravou, stáva sa zbytočný. Pepsín je veľmi dôležitý enzým v prvej fáze trávenia bielkovín a bielkoviny sa bez neho nebudú ďalej rozkladať, ale skôr kvasiť a hniť.

V prípade, že sa jedlo skladá zo sacharidov aj bielkovín, ako napríklad chlieb, využíva náš tráviaci systém na rozloženie potraviny jedinečnú sekvenciu enzymatických sekrétov.

Najprv sa do žalúdka vleje len malé množstvo kyseliny chlorovodíkovej – vylúčená enzymatická šťava má takmer neutrálnu reakciu, aby umožnila rozložiť najprv škrobovú zložku chleba.

Keď je však škrob strávený, vleje sa do žalúdku ďalšia kyselina chlorovodíková, aby strávila bielkovinovú zložku chleba.

Celý tráviaci proces je veľmi organizovaný, no veľmi citlivý na zmeny pH, čo znamená, že kombinácia čo i len malého množstva nesprávnych potravín môže spôsobiť zastavenie normálneho trávenia.

A čo sa deje, keď sa zastaví normálne trávenie?

Ako uvádza vo svojej knihe Zázračná detoxikácia Dr. Morse, „digestívami sa vtedy namiesto tráviacich enzýmov stávajú kvasenie a hnitie. To spôsobuje nesprávne štiepenie potravy a mnoho neželeaných chemických zmien, čo všetko vedie k malabsorpcii, acidóze a bunkovej starvácii“.

Dva najdôležitejšie tipy pre kombinovanie potravín

Dva najdôležitejšie tipy pri kombinovaní potravín sú:

  1. Nikdy nemiešajte bielkoviny (kyslé potraviny) so sacharidmi (zásaditými potravinami)
  2. Konzumáciu ovocia a melónov oddeľte od akýchkoľvek iných druhov potravín

Ako už bolo zmienené, miešanie bielkovín so sacharidmi spôsobuje neutralizáciu, hnitie a kvasenie. Huby (najmä kvasnice) vedľajšie produkty kvasenia (alkoholické cukry) milujú a preto toľko ľudí trpí kandidózou a množením rôznych parazitov.

Smutné je, že bielkoviny a škrobové sacharidy tvoria na svete väčšinu stravy (Dá si niekto mäso a zemiaky?A čo kuracie s ryžou?).

Zdá sa,  že príznaky bolesti brucha, nafukovania, plynatosti a záhy sme sa naučili prijímať ako súčasť rituálu času jedla. Všetkým týmto symptómom sa ale dá úplne predísť pri správnom chápaní a používaní kombinovania potravín.

Ďalším veľmi dôležitým pravidlom pri kombinovaní potravín je oddeliť ovocie od ostatných jedál.

Ovocie sa zo všetkých potravín trávi najrýchlejšie; keď sa teda ovocie zmieša s potravinami, ktorých trávenie si vyžaduje veľa hodín (napríklad vajcami alebo mäsom), tak ovocie rýchlo kvasí na alkoholové cukry, ktoré dávajú signál kvasinkám, aby zahájili svoje jedácke orgie.

Pre konzumáciu ovocia sa vždy rozhodujte v dopoludňajších hodinách a na prázdny žalúdok. Hydratuje vám telo a začne vyplavovať strávený odpad vo vašom gastrointestinálnom trakte.

Zmieniť sa treba tiež o tom, že v ovocnej kategórii existujú špecifické kombinácie ovocia, na ktoré budú niektorí citlivejší než na iné. Bližšie informácie o tom nájdete dolu v schéme o kombinovaní potravín.

Okrem týchto dvoch pravidiel si kombinovanie potravín môžete zjednodušiť poznaním ďalších niekoľkých tipov.

Neškrobová zelenina, napríklad brokolica, mrkva, kapusta, zeler, listová zelenina, ružičkový kel a cukina, sa dá kombinovať s tukmi, škrobmi a bielkovinami.

Keď sa teda rozhodujete, čo si dať k hlavnému jedlu, majte vždy na pamäti zeleninu. Neškrobová zelenina je plná vlákniny, aminokyselín a minerálov, skvelých pre prebudovanie oslabeného tela a zbavenie tráviaceho traktu odpadového materiálu.

A nakoniec, pri konzumácii koncentrovaných bielkovinových škrobov ako je fazuľa alebo šošovica, ich rozhodne namočte alebo nechajte naklíčiť a vyhnite sa ich miešaniu so škrobmi ako ryža alebo chlieb.

Bielkovinové škroby by sa mali konzumovať striedmo a vždy s neškrobovou zeleninou.

Pochopenie správneho kombinovania potravín dokáže s vaším trávením a vstrebávaním robiť zázraky. (Pre zväčšenie nasledujúceho obrázku naň kliknite.)

Tajomstvo „kombinovania potravín“, ktoré predchádza nadúvaniu, bolesti brucha a zlému tráveniu

Obr.2: Schéma kombinovania potravín, Zdroj: collective-evolution.com, 2019

Záver

Treba však mať na pamäti, že niektorí ľudia môžu byť citlivejší než ostatní, preto experimentujte na sebe a sledujte, ako sa zlepší vaše trávenie.

Ako vždy hovorám, keď ste na pochybách, vyskúšajte to.

Stop Candida

Zdroj: collective-evolution.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jestlipak toto má normálně žijící a pracující člověk čas sledovat? Stačí jíst dopolosyta, pít dopolopita…a zdravý rozum. Toto sledovat a dodržovat může akorát ten, kdo má čas o takových blbinách psát.

  2. pravda je, že veľa zdravotných problémov máme z toho dostatku, čo je okolo nás… z dostatku ilúzie potravín

Pridajte komentár

*