Vyliečte si prírodným spôsobom cukrovku typu 2 úplne, prípadne znížte potrebu užívania liekov pri cukrovke typu 1 a minimalizuje jej následky! Zistiť viac

Takto si bez použitia škodlivých liekov uvoľníte upchaté dutiny do pár sekúnd


Terapeut radí – týmito dvoma metódami si prečistíme dutiny za pár sekúnd

Slová „dutina“ či „dutiny“ počúvame pomerne často. Vieme však, čo dutiny sú a aká je ich funkcia?

Povedzme si teda o dutinách najprv niekoľko zaujímavých faktov. Dutiny je najlepšie si predstaviť ako vzduchové vačky, ktoré sa nachádzajú za kosťami strednej časti tváre.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Dutiny sa teda nachádzajú pod našimi lícami, nosom, medzi očami a pod čelovou kosťou. Presne tak!

Dutiny sú prázdne, vzduchom vyplnené priestory, ktoré sa nachádzajú pod tvárovými kosťami vo vnútri našej lebky. Človek má dokopy štyri páry takýchto dutín.

Dôležitejšie však je, na čo nám dutiny slúžia. Dutiny sú rozmiestnené od koreňa nosu smerom dole až k hrdlu.

Ako sme už spomenuli, dutiny sú vzduchom vyplnené prázdne priestory vo vnútri našej lebky, ktoré sa nachádzajú prevažne v blízkosti nosa.

Preto je potrebné si uvedomiť, že dutiny v skutočnosti tvoria hornú časť celej našej dýchacej sústavy.

Hlavnou funkciou našich prínosových (paranazálnych) dutín je zvlhčovať a filtrovať vzduch, ktorý pri nádychu prechádza najprv nosovými dierkami.

Inými slovami, tieto vzdušné dutiny pomerne jednoduchej stavby účinne pomáhajú filtrovať vzduch, ktorý dýchame, čím ho zbavujú nečistôt a rôznych čiastočiek!

Prínosové dutiny sa okrem toho tiež podieľajú na rezonancii a intonácii nášho hlasu. Keď napríklad ochorieme, naše dutiny sa zvyknú upchať hlienom.

Výsledkom potom je, že keď rozprávame, tak počuť, že máme upchatý nos.

O zdravie a čistotu našich dutín je dôležité sa starať aj z iného dôvodu – čisté a prázdne dutiny znižujú hmotnosť našej lebky síce len o niekoľko desiatok gramov,  v každom prípade je to však želaný stav.

Prečo je potrebné starať sa o čistotu dutín?

Niet žiadnych pochýb, že každý už zažil nádchu. Ak ste však zažili naozaj poriadnu, takú, pri ktorej ste mali „upchatú celú hlavu“, tak si iste pamätáte, ako ste sa cítili.

A určite nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že ste sa vtedy cítili hrozne či mizerne.

To, že pri silnej nádche sa cítite „pod psa“ ale nie je žiadnym prekvapením. Nádcha (niekedy tiež „bežné nachladnutie“ alebo „rýma“) je bežné infekčné ochorenie, ktoré napáda hornú časť dýchacej sústavy.

Áno, je to presne tá časť našej dýchacej sústavy, ktorá pozostáva z dutín. Nádcha ako infekcia má za následok zdurenie sliznice vnútri dutín, a zároveň nadmernú tvorbu hlienu.

Pri hliene sa nachvíľu zastavíme. Možno ste o tom ešte nepočuli, ale ten protivný hlien, ktorý je prekliatím pre každého, kto často máva nádchu, je v skutočnosti pre naše zdravie veľmi dôležitý.

Najmä hustý hlien, ktorý okrem iného ničí baktérie a vírusy, zachytáva nečistoty a čiastočky zo vzduchu a z vnútra organizmu, zabraňuje dehydratácii či zvlhčuje dýchacie cesty.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Dve prirodzené metódy na čistenie dutín

Lieky proti nádche, ktoré dostať v lekárňach aj bez lekárskeho predpisu, môžu síce pomôcť pri upchatých dutinách a dýchacích cestách, no nemusia byť vhodné pre každého.

Navyše, tieto lieky u niekoho nemusia zabrať vôbec – všetko závisí od toho, ako sa dokáže náš organizmus s vírusovým ochorením sám vysporiadať.

Našťastie, metódy na čistenie dutín, o ktorých chceme teraz pojednať, od nás nevyžadujú prakticky nič. Stačí mať len zdravé prsty.

A nebojte sa! Nie je to žiadna veľká veda. Tu sú teda dve sľúbené metódy:

1. Akupresúra

Ako na to:

1. Plochou jazyka (nie špičkou) tlačíme o podnebie.

2. Špičky prstov umiestnime na čelo presne medzi obočie a pevne zatlačíme.

3. Držíme približne 20 sekúnd, a potom tlak prstov uvoľníme.

Pri tejto procedúre môžeme začať pociťovať pomalý pohyb a uvoľňovanie hlienu v zadnej časti hrdla.

A to je presne to, čo chceme dosiahnuť. Znamená to, že hlien v našich dutinách začína rednúť a ubúdať.

Je vhodné, aby sme túto procedúru počas nášho ochorenia opakovali viackrát.

2. Stimulovanie lymfatických uzlín

Ako na to:

1. Špičky prstov jemne položíme po oboch stranách krku v mieste, kde sa kľúčne kosti upínajú na hrudnú kosť.

2. Prsty musia byť vystreté a pevné – ako keď máme otvorenú dlaň. Ruky prekrížime tak, aby prsty pravej ruky jemne tlačili na ľavú stranu krku a prsty ľavej ruky na pravú stranu krku.

3. Krk potom po oboch stranách v blízkosti kľúčnych kostí prstami jemne stláčame. Vďaka tomuto „pumpovému“ pohybu by sme po chvíli mali opäť začať pociťovať pohyb a ubúdanie hlienu vo vnútri dutín a hrdla.

Účinok tejto metódy spočíva v stimulovaní lymfatického systému, kde uvedený „pumpový“ pohyb spôsobuje „odsávanie“ hlienu v blízkosti uzlín.

Toto odsávanie hlienu je veľmi účinné a uvoľňuje dutiny, ktoré sa nachádzajú medzi obočím priamo pod koreňom nosa.

Ak tento „pumpový“ pohyb vykonávame správne, je celkom bežné, že po chvíli začneme pociťovať v našich dutinách značné uvoľnenie a úľavu!

A rovnako ako aj pri prvej metóde, je vhodné, aby sme aj túto procedúru z času na čas opakovali, až kým naša choroba nepominie. Keď už nič iné, tak sa nám zatiaľ aspoň poriadne uľaví!

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Vlasta Flajšingrová

    Dobrá rada

  2. redakcia pridat zdroje, by bolo velmi vhodné

  3. … možno : blem – blem ? … a čo tak – fytoncidy ? Z Božej lekárne ! …

Pridajte komentár

*