Ste pripravení vyrobiť si hojivú masť, ktorú môžete použiť na boľavé svaly a chrbát, ktorá je na prírodnej báze a neobsahuje žiadne chemikálie?
Výborne. Dnes sa s Vami podelím o recept domácej masti, ktorá má na svaly hojivé účinky. Môžete si ju vyrobiť sami doma celkom jednoducho a rýchlo.
Väčšinu potrebných prísad už pravdepodobne máte doma a tie, ktoré ešte nemáte, sú bežne dostupné v predajniach s biopotravinami či v obchodoch so zdravou výživou.
Teraz sa zrejme pýtate, prečo je práve kajenské korenie tou hlavnou prísadou pri výrobe masti. To je dobrá otázka!
Prečo má kajenské korenie hojivé účinky na boľavé svaly
Hneď v úvode treba povedať, že kajenské korenie je len iný názov pre prášok vyrobený zo sušených chilli papričiek, respektíve feferónok.
Jednou z aktívnych zložiek kajenského korenia je kapsaicín, ktorý stimuluje vylučovanie látky v tele známej ako „substancia P“.
Substancia P je vylučovaná nervovými bunkami a bunkami imunitného systému organizmu.
Je známa najmä preto, že pomáha organizmu vnímať bolesť ako aj preto, že stimuluje vylučovanie viacerých druhov cytokínov, ktoré v organizme spúšťajú zdravú obrannú reakciu proti zápalom.
Kajenské korenie tiež rozširuje cievy, čo uľahčuje transport protizápalových buniek do postihnutého miesta organizmu. Po tom, ako je substancia P vylúčená do organizmu, ktorý ju hneď nato spotrebuje, prah bolesti sa v danej časti organizmu zvýši.
Tak je to aj v prípade opakovaného používania krému z kajenského korenia. Tento účinok je tiež známy ako zníženie citlivosti na bolesť. (1, 2)
Stane sa to, že bolesť v postihnutom mieste začne naozaj ustupovať. To nám umožní vykonať potrebnejšie úkony na vyliečenie postihnutej časti tela.
Či už by sa jednalo o chôdzu, strečing, cvičenie či fyzioterapiu, používaním masti z kajenského korenia docielime hojenie a vyliečenie organizmu omnoho skôr!
Tajomstvo masti z kajenského korenia
Masť okrem kajenského korenia obsahuje množstvo iných prísad, ktoré majú na unavené a boľavé svaly uvoľňujúce, dokonca až hojivé účinky!
Kokosový olej je výborný na vyživovanie pleti. Má antimikrobiálne účinky, a preto je ideálnym základom pre výrobu masti. Okrem toho kokosový olej samotný má bolesť tíšiace a protizápalové účinky. (3)
Surové kakaové maslo je pre pleť tiež veľmi výživné. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov (ako napríklad aj čokoláda), spolu s ďalšími prospešnými rastlinnými živinami sa bez problémov vstrebáva do pleti a preniká hlbšie do svalov.
Zázvor je korenina s dlhou históriou, dodnes sa používa v ajurvédskej a tradičnej čínskej medicíne. Má prirodzené protizápalové a hrejivé účinky.
Zázvorová masť použitá pri masáži svalov zlepšuje prúdenie krvi. Tak sa do danej časti tela dostane nová krv a s ňou aj bunky imunitného systému.
Takto nahradia starú krv a staré bunky imunitného systému, ktoré už v boľavom mieste tela splnili svoju úlohu. (4)
Kurkuma, podobne ako zázvor, je korenina známa svojou dlhou históriou a protizápalovými, liečivými účinkami. Kurkuma pomáha zmenšovať opuchliny a zabraňuje zápalom organizmu.
Musíme si uvedomiť, že pri procese hojenia sú zápaly prospešné. No ak organizmus trpí zápalmi, chronicky ide zrejme o vážnejší zdravotný problém. (5)
Mätový (pepermintový) esenciálny olej obsahuje mentol. Mentol je ďalšia látka, ktorá sa bežne používa proti svalovej bolesti – potláča bolesť a uvoľňuje svaly.
Keď mentol nanesieme na boľavé miesto, má chladivé účinky a podobne ako ľad, prinesie nám úľavu. (6) Zázvor a mäta sa k sebe veľmi pekne hodia.
Zázvor má na postihnuté miesto hrejivé účinky, čím prispieva k prúdeniu novej krvi a buniek imunitného systému, mäta zase sťahuje cievy a svaly, čím odvádza preč starú krv a odpadové látky.
Uvedené prísady sú jednoducho skvelou kombináciou!
Na čo nezabúdať pri použití masti na boľavé svaly
1. Boľavej časti tela doprajme oddych
Jedna z najhorších vecí, ktorej sa môžeme dopustiť je, že časti tela, v ktorej chronicky pociťujeme bolesť, nedoprajeme dostatok oddychu. Oddych je pri liečení prvoradý!
Pri bolestiach spodného chrbta napríklad často pomáha ležanie alebo sedenie s nohami vyloženými hore.
2. Je potrebné piť veľa vody
Úlohou vody je transport krvi po celom organizme. A v krvi sa nachádzajú bunky imunitného systému, ktoré čakajú len na to, aby sa pustili do boja proti zápalom.
Pri liečení a hojení organizmu je primerané množstvo vody nevyhnutné. Odporúčané množstvo vody, ktoré by sme mali vypiť za deň, je 3% našej hmotnosti v kg. Čiže 60 kg osoba by mala vypiť 0,03*60 = 1,8 litra vody.
V prípade, že sa zotavujeme z poranenia, je vhodné zvýšiť denný príjem vody o ďalších 440 až 590 ml vody.
3. Užívanie kurkumy
Pri liečbe artritídy, ako aj pri zmierňovaní bolesti, ktorú spôsobuje, pouvažujme nad užívaním kapslí kurkumy.
Denná dávka 1500 mg extraktu z kurkumy v kapsuliach (s účinou látkou kurkumín) je pri tlmení bolesti u osôb trpiacich osteoartrózou kolena rovnako účinná ako nesteroidné protizápalové lieky.
Na rozdiel od nesteroidných liekov však nemá vedľajšie účinky, ktoré tak či onak spomaľujú liečbu. (5)
Kvalitný extrakt z kurkumy zoženiete na Slovensku TU a v Česku TU.
Masť z kajenského korenia pôsobí hojivo na svaly a kĺby – tu je recept
Ingrediencie
Na prípravu krému budete potrebovať nasledujúce suroviny:
- 60 ml kokosového oleja
- 55 g kakaového masla (ak ho nemáme k dispozícii použime namiesto neho tiež kokosový olej)
- 60 g včelieho vosku (mal by byť postrúhaný, rýchlejšie sa tak roztopí)
- 2 kávové lyžičky organického kajenského korenia (prášok z chilli papričiek)
- 1 kávová lyžička organického prášku z kurkumy
- 1 kávová lyžička organického prášku zo zázvoru
- 10 kvapiek mätového esenciálneho oleja
- sklenený džbán o objeme 120 ml
Postup prípravy
1. Do nádoby z pyrexového skla dáme kokosový olej, kakaové maslo a včelí vosk. Nádobu potom položíme do kastróla s vodou – hĺbka vody by mala byť približne 5 až 7 cm.
2. Vodu privedieme do mierneho varu. Zmes neprestávame miešať, až kým sa kakaové maslo a včelí vosk úplne roztopia a splynú s kokosovým olejom.
3. Pridáme kajenské korenie, kurkumový a zázvorový prášok. Zmes potom ďalej miešame približne 1 minútu, až kým sa pridaný prášok navlhčí a úplne rozmieša.
4. Kastról dáme preč z ohňa a do zmesi pridáme mätový esenciálny olej.
5. Zmes nalejeme do džbánu. Predtým, než džbán uzavrieme, zmes necháme vychladnúť.
6. Masť používame podľa potreby na boľavé miesta.
Skladovanie: Masť je najlepšie skladovať v chladničke z toho dôvodu, že neobsahuje konzervačné látky. Jej trvanlivosť je približne 6 až 8 týždňov.
UPOZORNENIE: po použití masti si vždy dôkladne umyte ruky, pretože esencia kajenského korenia a mäty môže byť značne ostrá. Taktiež aj kurkuma môže spôsobovať jemné zožltnutie pokožky, čo je však normálne.
Autorkou článku je Dr. Maggie Lutherová
Zdroje
1. Keitel W, et al. Capsicum pain plaster in chronic non-specific low back pain. Arzneimittelforschung. 2001 Nov;51(11):896-903. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11765591Published November 2001. Accessed September 20, 2016.
2.Srinivasan K. Biological Activities of Red Pepper (Capsicum annuum) and Its Pungent Principle Capsaicin: A Review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2016 Jul 3;56(9):1488-500. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25675368 Published July 3, 2016. Accessed September 20, 2016
3. Zakaria ZA. In vivo antinociceptive and anti-inflammatory activities of dried and fermented processed virgin coconut oil. Med Princ Pract.2011;20(3):231-6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21454992Published March 2011. Accessed September 19, 2016
4. Ali BH. Some phytochemical, pharmacological and toxicological properties of ginger (Zingiber officinale Roscoe): areview of recent research. Food Chem Toxicol.2008 Feb;46(2):409-20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17950516Published February 2008. Accessed September 23, 2016.
5. Kuptniratsaikul V. Efficacy and safety of Curcuma domesticaextracts compared with ibuprofen in patients with knee osteoarthritis: a multicenter study. Clin Interv Aging. 2014; 9: 451–458. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3964021/Published March 20, 2014. Accessed September 19, 2016.
6. Topp R. Topical menthol, ice, peripheral blood flow, and perceived discomfort. J Athl Train.2013 Mar-Apr;48(2):220-5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3600924/Published March 2013. Accessed September 19, 2016.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár