Ako si za 28 dní natrvalo znížiť vysoký krvný tlak bez užívania liekov na predpis? Viac info tu

TOTO ide zo mňa, je to vôbec normálne?


Stolica: čo je normálne a čo NIE

Je moja stolica normálna?

Túto otázku si občas kladie väčšina z nás. Keď vaša stolica v poriadku nie je, rozhodne to naznačuje, že niečo nie je tak, ako má byť.

Zbohom vysoký krvný tlak

Možno ste zjedli priveľa korenistého jedla, ochoreli na nejaký vírus, alebo môžete mať nejaké ochorenie tráviaceho traktu či inú chorobu.

Ak ste teda zvedaví na to, či sú vaše  vyprázdňovacie návyky považované za „normálne“ alebo nie, potom už uvažujete správnym smerom, lebo zdravie vašej stolice veľa napovedá o zdraví celého vášho tela.

Stolica, povedané čo najjednoduchšie, je prirodzený spôsob, akým sa vaše telo zbavuje nepotrebného odpadu a toxínov po tom, čo z jedla absorbovalo všetky využiteľné výživné látky.

Proces trávenia – konzumácia jedla, jeho púť vaším žalúdkom, črevami až dolu do hrubého čreva, a potom vytlačenie stráveného odpadu z jedla von – sa týka mnohých aspektov vášho tela, vrátane enzýmov, hormónov, krvného toku a podobne.

Keď teda nefunguje čo len jeden zo súvisiacich orgánov či systémov, vaše trávenie naozaj trpí, čo sa, samozrejme, prejaví vo vašej stolici!

Čo je normálna stolica?

1. Koľkokrát denne by som mal mať stolicu?

Počet stolíc, ktoré by mal mať človek za deň, sa u jednotlivých ľudí líši, nejestvuje preto konkrétne číslo, považované za úplne „normálne“.

Väčšina odborníkov sa však zhoduje, že je dôležité ísť na záchod minimálne tri a viackrát za týždeň.

Vo všeobecnosti sa pokladá za normálne ísť na záchod raz alebo dvakrát denne. Chodiť na záchod každý druhý deň je tiež viac-menej normálne, pokým sa cítite príjemne a nepociťujete v bruchu bolesť.

Hlavne však potrebujete mať istotu, že všetko stále prebieha ako má; ukazuje vám to, čo je „normálna“ stolica pre vaše vlastné telo a upozorňuje vás, keď vnútorne nie je niečo v poriadku.

2. Ako by mala moja stolica vyzerať?

Keď idete na záchod, je ideálne mať stolicu, spojenú do jedného dlhého tvaru písmena „S“. Takéto stolice vznikajú vtedy, keď konzumujete dostatok vlákniny a pijete veľa vody pre hydratáciu.

Podľa odborníkov na trávenie sa však netreba znepokojovať, keď je hladká stolica tenká či rozdelená do niekoľkých menších častí, pokým je to u vás „normálne“ a nespôsobuje vám to žiadne nepríjemnosti.

Farba normálnej stolice by mala byť stredne až tmavohnedá.

Hoci to možno neznie príjemne, zápach vašej stolice v skutočnosti nie je zlým znamením. Stolica páchne kvôli toxínom, ktoré pomáha dostávať z vášho tela a kvôli baktériám z vnútornej strany čreva.

Nie je žiadny konkrétny pach, ktorý sa považuje za „normálny“; dôležité je opäť len dohliadať, že všetko stále prebieha ako má a že je vám to príjemné.

Ak si všimnete zmenu zápachu svojej stolice — z „nie veľkého“ na „veľmi, veľmi nepríjemný“ — môže to byť znamenie, že sa vo vašom čreve deje niečo vážnejšie.

Keď zápach pretrváva niekoľko dní, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý môže v prípade potreby vykonať kolonoskopiu.

Možno ste v minulosti počuli o Bristolskej stolicovej škále, navrhnutej v deväťdesiatych rokoch minulého storočia ako zdravotná pomôcka pre zatriedenie stolice do jednej zo siedmich kategórií.

Pri návšteve pacientov u lekára a rozhovore o zdraví ich tráviaceho systému môžu pre určenie typickej stolice pacienta použiť  Bristolskú škálu a zistiť, v čom môže spočívať problém.

Účelom zostavenia škály bolo zatriediť stolicu v závislosti na čase, potrebnom na jej vytvorenie v hrubom čreve, alebo „dobe prechodu“.

Stolica, považovaná za abnormálnu, zvyčajne spadá do kategórií 1 – 2 (sú známkou zápchy a pridlho zadržiavanej stolice) alebo kategórií 6 – 7 (tie sú príznakom hnačky a stolice, prechádzajúcej telom príliš rýchlo).

Bristolská škála stolice

Podľa Bristolskej stolicovej škály  existuje týchto sedem typov stolice:

Stolica: čo je normálne a čo NIE

Typy 1 – 2: indikujú zápchu

Typy 3 – 5: sa považujú za ideálne (najmä 4.typ)

Typy 6 – 7: sa považujú za abnormálne a indikujú hnačku

3. Ako dlho by malo trvať normálne vyprázdnenie?

Zdravá stolica nespôsobuje bolesť, nerozpadá sa na viaceré malé kusy a jej vytlačenie netrvá dlho a nevyžaduje si ani veľa námahy.

Vytvorenie stolice by vám malo ísť celkom ľahko a mali by ste mať pocit vyprázdnenia svojich čriev.

Čo NIE JE normálne?

1. Pričasté alebo nie dosť časté chodenie na toaletu

Za abnormálne sa podľa väčšiny odborníkov považuje, keď máte problém ísť na záchod častejšie než iba párkrát do týždňa, alebo keď naň chodíte za deň pričasto (viac ako trikrát). Vyprázdňovanie by nemalo byť bolestivé, nemalo by spôsobovať krvácanie, ani si od vás vyžadovať veľa tlačenia a úsilia.

Keď musíte veľmi tlačiť a všimnete si krv, máte zrejme hemoroidy. Tie síce zvyčajne nie sú veľmi vážne a nevyžadujú si lekársku pozornosť, môžu však byť bolestivé.

2. Zmeny v konzistencii vašej stolice

Keď je vaša stolica buď nadmerne vodnatá alebo veľmi tvrdá a ťažko sa vytláča, je to príznak toho, že vo vašom tráviacom trakte nie je všetko v poriadku.

Hnačka vytvára stolicu, ktorá je nadmerne mäkká alebo vodnatá a keď pretrváva, môže byť nebezpečná, lebo dehydratuje a oslabuje telo.

Príčiny hnačky môžu byť rôzne, dôvodmi však často sú dehydratácia, vírusová žalúdočná chrípka či infekcia, dôsledok konzumácie niečoho, čo obsahovalo škodlivé parazity alebo baktérie, alebo dokonca nervy.

Hnačka môže byť tiež spôsobená istými liekmi alebo zdravotnými stavmi, ako sú citlivosť na lepok či celiakia (alergia na lepok), intolerancia laktózy (potravinová alergia na mliečne výrobky) a zápalové ochorenie čriev, ako sú Crohnova choroba a ulceratívna kolitída, či syndrómu prepúšťajúceho čreva.

Preto je pri dlhotrvajúcej hnačke veľmi dôležité vyhľadať lekára.

Zápchu, naopak, charakterizuje nepravidelná, zvyčajne bolestivá stolica, spôsobená pomalým postupom v čreve alebo dysfunkciou v panvovom dne.

Pretrvávajúcou zápchou trpí veľa ľudí – ide vlastne o jeden z najčastejšie udávaných problémov pri každoročnej návšteve lekára.

Zápchu u ľudí spôsobuje množstvo rozličných faktorov, ktorým sa budeme podrobnejšie venovať v nasledujúcej časti.

Stop Candida

3. Keď je vaša stolica vonku…

A zistíte, že je čierna, zelená, sivá, žltá alebo červená, môže ísť o signál, že ide o vážnejší problém.

Čierna stolica je, napríklad, zvyčajne príznakom toho, že máte vnútorné krvácanie. AK to teda pretrváva dlhšie než 2 – 3 stolice, mali by ste vyhľadať lekára.

Zeleno sfarbená stolica zvyčajne znamená, že jedlo prechádza vaším tráviacim traktom veľmi rýchlo, čo môže byť znamením toho, že sa u vás začína prejavovať hnačka, alebo nekonzumujete dostatok vlákniny, ktorá by pohyb vaším tráviacim traktom spomalila.

Červená či fialová stolica môže byť celkom bežná, keď konzumujete veľa silne sfarbenej zeleniny, ako je cvikla, keď ale pozorujete takéto farby a neviete si ich dať do súvisu so žiadnym nedávno požitým jedlom, mali by ste sledovať, koľko dní to trvá a prípadne navštíviť lekára.

A nakoniec, keď je vaša stolica sivá či žltá, ide obvykle o znamenie, že sa do vašej stolice dostáva sliz. Poukazuje to na možný problém s pečeňou alebo žlčníkom, pretože za vytváranie žlče, ktorá dodáva sivasté či žlté sfarbenie, je zodpovedná pečeň.

Hoci nie je potrebné robiť hneď unáhlené závery a čakať to najhoršie, keď sa zmení farba vašej stolice, rozhodne ide o niečo, kvôli čomu by ste mali vyhľadať lekára a veľmi s tým neotáľať, lebo isté farby môžu poukazovať na možné vážne ochorenia, ako sú ochorenie žlčníka či pečene, krvácanie, črevné parazity a podobne.

Obvyklé dôvody abnormálnej stolice

1. Vysoká miera stresu

Pre pretrvávajúci stres mnohí ľudia len ťažko dokážu upokojiť svoje telo a ísť na záchod tak ako treba.

Medzi vaším mozgom a vnútornosťami je v skutočnosti veľmi blízky vzťah; vzájomne medzi sebou komunikujú o tom, ako sa cítite, v závislosti na vašej nálade pracujú na zvýšení a znížení „stresových hormónov“, ktoré hrajú v zdravom trávení veľkú rolu.

V skutočnosti obvyklé poruchy trávenia, ako sú napríklad syndróm dráždivého čreva, úzko súvisia s vysokými hladinami stresu.

Keď pociťujeme stres, oznamuje náš mozog tieto nepríjemné pocity nášmu tráviacemu traktu, vďaka čomu sa črevná stena stiahne a napne (čo spôsobí zápchu), alebo pracuje nadmerne a vyvoláva kŕče (spôsobujúc hnačku).

Prekonať stres môže byť pre trávenie niekedy obrovskou prekážkou, takže, aj keď sa už možno zdravo stravujete a pijete veľa vody, no nezameriavate sa aj na vysokú úroveň stresu, stále nemusíte pri trávení pociťovať nejakú úľavu.

Možno nie ste schopní mať pod kontrolou záležitosti, ako sú nabitý program, môžete si však dať za prioritu znížiť svoj stres tým, že sa každú noc dobre vyspíte a budete pravidelne cvičiť, čo vám spoločne pomôže znížiť hladinu stresových hormónov.

2. Strava neobsahujúca dostatok vlákniny

Pre zdravú stolicu je vláknina nesmierne dôležitá; vláknina je spojujúca látka, ktorá dáva stolicu jej formu a pomáha jej posúvať sa tráviacim traktom.

Existujú dva druhy vlákniny a oba hrajú vo vytváraní zdravej stolice svoju rolu: vláknina nerozpustná a rozpustná. Rozdiel medzi nimi je v ich schopnosti rozpúšťať sa vo vode; rozpustná vláknina sa v nej rozpúšťať dokáže, nerozpustná nie.

Keď trpíte pretrvávajúcou zápchou, venujte veľkú pozornosť množstvu každodenne konzumovanej vlákniny.

Zvážte zámenu niektorých potravín vo vašej strave, v ktorých vláknina chýba – ako sú mäso, syry, rafinované sacharidy a hydrogénové (stužené) oleje – za oveľa zdravšie, celozrnné potraviny, ktoré vášmu telu poskytujú oveľa viac prínosov.

3. Potraviny spôsobujúce zápaly a problémy s autoimunitou

Bohužiaľ, veľa ľudí konzumuje často potraviny, bežne spôsobujúce zápaly a alergie, ktoré môžu tráviacemu systému skutočne komplikovať schopnosť vytvárať normálnu stolicu, a k tomu navyše spôsobovať vážnejšie stavy, ako sú syndróm prepúšťajúceho črevaautoimunitné ochorenie.

Keď máte problém chodiť normálne na záchod, snažte sa vyhýbať týmto „obvyklým vinníkom“ zápalu tráviaceho traktu, ku ktorým možno zaradiť:

  • Bežné mliečne výrobky (ako sú neorganické a nepasterizované kravské mlieko, syry a jogurty)
  • Lepok (nachádza sa vo všetkých pšeničných výrobkoch, takmer vo všetkých spracovaných potravinách a vo všetkom, čo obsahuje raž a jačmeň), ktorý všetky poruchy trávenia zhoršuje
  • Spracovaná sója (používaná vo výrobkoch, ako sú sójové mlieko, sójové mäso, balené vegetariánske hamburgery a v mnohých spracovaných potravinách), ktorá je silným alergénom a spôsobuje poruchy autoimunity
  • Veľké množstvá cukru, ktorým sa vo vašom čreve živia tie nezdravé baktérie
  • Pozor si tiež dávajte na rôzne druhy orechov, obilnín a mäkkýšov, ktoré sú tiež silné alergény a niektorí ľudia ich ťažko trávia

4. Alkohol a kofeín

Stres a kofeín dokážu v tráviacom trakte vytvárať celý rad negatívnych reakcií, čo závisí na konkrétnom človeku. Napríklad, niektorí ľudia pociťujú po požití kofeínu zvýšenú schopnosť a potrebu vyprázdnenia, kým iní majú opačný problém.

Kofeín aj alkohol hrubé črevo dehydrujú a, ako ste sa už dozvedeli, dobre hydratovaný tráviaci trakt je pre tvorbu zdravej, normálnej stolice veľmi dôležitý.

Ako dostať svoju stolicu znovu do normálu

1. Zvýšte svoj príjem vlákniny

Dospelí potrebujú zabezpečiť, aby čo najčastejšie konzumovali vlákninu  z organických zdrojov (na rozdiel od umelo vytvorenej vlákniny, ktorú obsahujú veci ako diétne výrobky „s vysokým podielom vlákniny“ a už hotové, komerčne predávané kokteily).

Najlepšie je zamerať sa na príjem 25 – 40 gramov vlákniny denne, vyšší ľudia a muži zvyčajne potrebujú množstvo na hornom konci tohto rozpätia.

Prijať takéto množstvo vlákniny by nemalo byť veľmi ťažké, ak vaša strava pozostáva z pravých, organicky vypestovaných potravín – vrátane množstva čerstvého ovocia a zeleniny.

Jednými z najlepších zdrojov tak rozpustnej ako i nerozpustnej vlákniny, ktorá zlepší vašu schopnosť patričného vyprázdňovania, je zelenina, ovocie a fazuľa.

Každý človek však na tieto potraviny reaguje inak a niektorí majú problémy s trávením istých druhov fazule a vláknitej zeleniny, ktoré môžu problém dokonca zhoršiť.

Vždy si preto všímajte, ako reagujete na jedlá a snažte sa zamerať na tie, ktoré konkrétne vám môžu spôsobovať nepríjemnosti pri trávení, aby ste sa im mohli vyhnúť.

Za predpokladu, že vám nespôsobujú známe problémy, usilujte sa pridávať tieto na vlákninu bohaté potraviny do svojej stravy čo najčastejšie, aby ste mali istotu, že konzumujete veľa vlákniny, ktorú milujú vaše črevá.

Konzumujte všetku listovú zeleninu, hlúbovú zeleninu ako brokolica a kapusta (pre ľahšie trávenie ich skúste podusiť v pare), artičoky, hrach, všetky druhy fazule (ktoré môžete tiež vopred namočiť a nechať naklíčiť), tekvicu a zemiaky, bobuľovité ovocie, jablká a hrušky (ktoré je možné tiež zmiešať), figy, ďatle, semienka chia, ľanu a rôzne orechy.

2. Pite veľa vody

Snažte sa prijímať vodu minimálne každé 2 hodiny; 2 decilitre vody vypité každých pár hodín vás udržia hydratovaných po celý deň a nastavia k tomu, aby ste na druhý deň ráno mali zdravšiu stolicu.

Vždy, keď jete veľa vlákniny, postarajte sa tiež o to, aby ste pili veľa vody. Nanešťastie, veľké množstvo vlákniny bez dostatku zavodňujúcich tekutín môže v skutočnosti viesť k ešte väčším problémom s vyprázdňovaním.

Nezabúdajte na to, že vláknina zväčšuje objem a v tráviacom trakte expanduje, keď teda nemá dostatok vody, ktorú by absorbovala a vďaka ktorej by sa pohybovala po výstelke čreva, môžete zažívať nepríjemné nadúvanie, plynatosť, bolesti a zápchu.

3. Probiotiká

Probiotiká pomáhajú vytvárať vo vašej črevnej „mikroflóre“ zdravé prostredie. V podstate to znamená, že množstvo „dobrých baktérií“ vo vašom čreve je schopné vyvážiť množstvo „zlých baktérií“, čo vám pomáha vyhýbať sa tráviacim problémom, medzi ktoré patrí aj zápcha alebo hnačka.

K potravinám, bohatým na probiotiká, patria kefír, kombucha, kyslá kapusta, kórejské Kimchi a kvalitné jogurty.

Pri kupovaní mliečnych výrobkov vždy dbajte o to, aby ste vyberali organické produkty, lebo sa ľahšie trávia, týka sa to napríklad výrobkov z kozieho mlieka, organického kefíru, výrobkov z nepasterizovaného mlieka, či mliečne výrobky, neobsahujúce A1 kazeín, ktorý môže spôsobovať zápal.

Môžete tiež vyskúšať probiotické doplnky dobrej kvality.

4. Výživové doplnky s magnéziom

Ak máte častý problém so zápchou, tak magnézium (horčík) má prirodzenú schopnosť stolicu bezpečne zmäkčovať.

Usiluje sa sťahovať vodu z vášho čreva do stolice a pomáha jej ľahko putovať vaším systémom. Magnézium tiež prirodzene uvoľňuje svaly, čo napomáha zastaveniu kŕčov v čreve a bruchu.

Keďže je magnézium u dospelých jeden z najbežnejších výživových doplnkov, neexistujú vlastne riziká návyku naň, kým dôsledne dodržiavate odporúčané denné dávkovanie; keď si všimnete, že je vaša stolica príliš mäkká a vodnatá, stačí na návrat k jej normálnej konzistencii len znížiť jeho príjem.

5. Podporte svoju pečeň!

Vedeli ste, že vaša pečeň zodpovedá za tvorbu žlče, ktorá trávi tuk? Bez dostatočného množstva žlče sa z tukov vo vašom čreve stáva niečo ako mydlo!

To sa hromadí a môže viesť k zápche a problémom so zbavovaním tela toxínov. Jeden z najlepších spôsobov na podporu vašej pečene je strava a cvičenie!

Môžete tiež vykonať očistu pečene, aby sa vaše telo znovu dobre cítilo!

6. Rozhýbte svoje telo!

Skvelým spôsobom pre zariadenie pravidelnejšieho cyklu vašej stolice je byť aktívny. Cvičenie stimuluje črevá a lymfatický systém, čo napomáha vytláčaniu odpadu do vášho čreva a vášmu ľahšiemu vyprázdňovaniu.

Navyše vám tiež cvičene uvoľňuje myseľ a zmierňuje stres, ktorý, ako viete, je jeden z najväčších dôvodov problémov s trávením.

Ktorú z týchto vecí plánujete robiť, aby ste mali istotu, že máte zdravú stolicu?

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Dr. Axe, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Na Slovensku vám stolicu neskontrolujú. Aj keď dáte stolicu na rozbor výsledok bude neg. Z vlastnej skúsenosti a zdrojov .

  2. Definitiva

    Nevenujte sa svoje stolici, venujte sa zdravej strave a zabudnete na to, že existuje doktor a choroby.
    Campbell, Čínska štúdia
    Kushi, Makrobiotikou ke skutečnému zdraví

  3. Labužník

    6. Nadýchané kúsky… 😉

Pridajte komentár

*