Užívanie vápnika kosti nespevní. Vyliečte osteoporózu a predíďte zlomeninám prírodným spôsobom, ktorý na rozdiel od liekov funguje! Zistiť viac

Toto sa udeje s vaším telom, keď má nedostatok vitamínu B12


Toto sa udeje s vaším telom, keď má nedostatok vitamínu B12

Vitamín B12 je jedným z najdôležitejších, no často prehliadaným vitamínom. Zohráva totiž hlavnú úlohu pri metabolizme každej bunky nášho tela.

Ak nám chýba dlhšiu dobu, môže to viesť k dlhodobým zdravotným problémom či dokonca k vážnym neurologickým ochoreniam.

Zbohom vysoký krvný tlak

Preto je dôležité, aby ste poznali prvé varovné príznaky nedostatku vitamínu B12 a mohli sa vyliečiť včas. Predídete tak mnohým zdravotným problémom.

V tomto článku sa dozviete viac o príznakoch jeho nedostatku, taktiež o hlavných prínosoch a aj o tom, v ktorých potravinách sa vyskytuje v najväčšom množstve.

7 varovných príznakov nedostatku vitamínu B12

1. Závraty

Jedným z prvých príznakov nedostatku vitamínu B12 sú časté závraty a nevoľnosť. Môžu vás postihnúť pri chôdzi hore alebo dole schodmi, alebo keď sa príliš rýchlo zatočíte na kancelárskej stoličke.

Tieto situácie majú potenciál stať sa nebezpečnými.

Ak zažívate príznaky chronických záchvatov, najlepšie je odkonzultovať váš stav s lekárom, aby vám nastavil správnu liečbu.

2. Zábudlivosť

Máte problémy rozpamätať sa na bežné veci, ako napríklad, kde ste si položili svoje kľúče alebo aké je meno vášho priateľa?

Tento typ necharakteristickej zábudlivosti nemusí hneď poukazovať na skorú demenciu, ale môže byť signálom toho, že vám chýba vitamín B12, najmä ak je jeho príjem dlhodobo nízky.

Mnohí starší ľudia si myslia, že majú Alzheimerovu chorobu alebo demenciu, pričom v skutočnosti trpia nedostatkom vitamínu B12.

Jeho stav v tele sa dá overiť jednoduchým krvným testom.

3. Svalová slabosť

Ak sú vaše svaly také slabé, že pri držaní nákupných tašiek cítite ako by mali stovky kíl, pravdepodobne sú ochudobnené o množstvo kyslíka z erytrocytov.

Nesprávne okysličovanie svalových buniek a nedostatok vitamínu B12 môžu spôsobiť necharakteristickú svalovú slabosť a spomalenosť.

Môže to byť dôvod, prečo už dlhšie nie ste schopní nosiť nákupné tašky, ťažkú kabelku či iné ťažké predmety.

4. Bledá pokožka

Mali ste kedysi peknú ružovú tvár, ktorá signalizovala vaše dobré zdravie, no teraz ste bledí so žltým sfarbením pokožky?

Môže to byť spôsobené nedostatkom vitamínu B12, čo znamená nedostatok erytrocytov, na tvorbe ktorých sa vitamín B12 priamo podieľa.

Výsledkom je, že vaše telo produkuje viac bilirubínu, ktorý mení ružovú pleť na bledý vzhľad.

5. Mravčenie v končatinách

Nedostatočné množstvo vitamínu B12 môže spôsobiť pocity mravčenia v horných aj dolných končatinách (odborne sa to nazýva parestézia).

Zvyčajne ide o pocity brnenia, pichania alebo necitlivosti tela, predovšetkým v prstoch na rukách a nohách. Niekedy sa môže vyskytnúť aj pocit elektrických šokov v dôsledku poškodenia nervov.

Nedostatok tohto vitamínu znamená zníženú produkciu erytrocytov, čo má za následok nízke hladiny kyslíka nielen v svaloch, ale aj v nervových tkanivách.

6. Nevysvetliteľná únava

Pravidelne spíte a stále ste unavení? Môže to byť ďalší znak nedostatku vitamínu B12.

Táto nevysvetliteľná únava sa vyskytuje z dôvodu zníženej tvorby erytrocytov v tele, čo vedie k tomu, že do vašich orgánov sa neprenáša kyslík v dostatočnom množstve.

Liečba osteoporózy

7. Problémy s očami

Dlhodobý nedostatok vitamínu B12 môže dokonca poškodiť váš zrak a spôsobiť zmeny vo videní.

Zriedka spôsobuje optickú neuropatiu tým, že sa poškodí očný nerv, čo potom vedie k zníženiu centrálneho videnia, rozmazanému alebo zdvojenému videniu, citlivosti na svetlo alebo tieň.

Doplnky výživy vám dokážu pomôcť obnoviť vaše videnie.

Zdravotné prínosy vitamínu B12

Ak chcete lepšie pochopiť dôležitosť tohto vitamínu, tu sú jeho najvýznamnejšie zdravotné prínosy:

1. Predchádza srdcovým ochoreniam a mŕtvici

Vzhľadom k tomu, že srdcové ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtí v západných krajinách, vrátane Slovenska, mali by ste sa začať aktívne starať o ochranu vášho srdca.

Nový výskum zistil, že zvýšené hladiny homocysteínu sú vyšším rizikovým faktorom srdcových ochorení ako cholesterol.

Táto nebielkovinová aminokyselina spôsobuje v cievach zápal. Dochádza k tomu hlavne vtedy, keď telu chýba vitamín B12. Inými slovami, tento vitamín znižuje hladiny homocysteínu a tým aj riziko srdcových ochorení a mozgovej príhody.

2. Zabraňuje poškodeniu nervov

Nervy sú prirodzene pokryté myelínovým obalom, ktorého základným účelom je chrániť nervy pred poškodením toxínmi a voľnými radikálmi.

Bez tohto ochranného krytu môžu byť nervy ľahko poškodené. Ich odumieranie vedie k následným poruchám nervového systému.

Je to preto, že mŕtve nervy zastavujú prenos signálov z a do mozgu.

3. Dodáva energiu

Vitamín B12 stimuluje produkciu energie tým, že udržiava vaše bunky šťastné, zdravé a vyživované. Pri jeho nedostatku vaše bunky hladujú, čím pociťujete únavu a slabosť.

Metabolizmus potrebuje vitamín B12 na to, aby premieňal sacharidy na využiteľnú glukózu – ktorá sa podstatnou mierou podieľa na tvorbe energie.

Preto, ak trpíte nedostatkom vitamínu B12, máte veľkú pravdepodobnosť, že budete často unavení.

4. Pomáha tráveniu

Tento vitamín pomáha pri tvorbe tráviacich enzýmov, čím napomáha rozpadu potravín v žalúdku a podporuje zdravý metabolizmus.

Podporuje zdravé črevné baktérie a odstraňuje škodlivé baktérie v tráviacom systéme. Tým predchádza zápalovému ochoreniu čriev, premnoženiu kvasinky kandidy a iným poruchám trávenia.

5. Pomáha produkovať erytrocyty a predchádza anémii

Keďže tento vitamín napomáha tvorbe erytrocytov, dokáže zabrániť vzniku megaloblastickej anémii, ktorá sa prejavuje slabosťou a chronickou únavou.

6. Dobrý na kosti

Vitamín B12 sa odporúča pacientom s osteoporózou a všetkým, ktorí trpia ochoreniami kostí, pretože majú vyššiu hladinu homocysteínu než pacienti so zdravými kosťami.

Ako sme už spomenuli, vitamín B12 môže znížiť hladinu homocysteínu, čo z neho robí skvelým doplnkom pre týchto ľudí.

Prírodné zdroje vitamínu B12

Tu je zoznam potravín, ktoré obsahujú najvyššie množstvo vitamínu B12:

  • hovädzia a kuracia pečeň – 81 mg na 85 g
  • losos – 19,5 mg na 108 g (1 kúsok)
  • sleď – 18,7 mg na 143 g (1 kúsok)
  • makrela – 15,3 mg na 85 g
  • sardinky – 13,3 mg na 1 šálku
  • tuniak – 9,3 mg na 85 g
  • pstruh – 9,1 mg na 1 kúsok
  • organický jogurt – 1,3 mg v jednom balení
  • moriak – 1,1 mg na 85 g
  • čerstvé mlieko – 1 mg na 1 šálku
  • hovädzia sviečkovica – 0,9 mg na 85 g
  • jahňacie mäso – 0,8 mg na 85 g

Medzi ďalšie výdatné zdroje tohto vitamínu patria: cereálie, syr, droždie, rastlinné mlieka (sójové, mandľové a kokosové mlieko).

Záver

Ako vidíte, vitamín B12 zohráva dôležitú úlohu vo vašom celkovom zdraví a môže vás ochrániť pred rôznymi zdravotnými problémami a chorobami.

To je dôvod, prečo rozpoznanie skorých príznakov nedostatku vitamínu B12 je kľúčom k prevencii vážnych komplikácii a odvráteniu viacerých vážnych chronických ochorení.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: healthandlovepage.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Onkologicky pacienti by mali vitamin B12 zaradovat opatrne!!! Vitamin B12 pomaha rastu aj nadorom. Samozrejme prirodzena forma je fajn, ale ako sa vravi: Vsetko je dobre, ak to neprehaname.

  2. Na zníženie homocisteínu v krvi je okrem B12 dobré užívať aj B6 a B9, pre viac informácií treba odsledovať českého doktora Karla Erbena.

Pridajte komentár

*