Súčasný výskum ukazuje, že konzumácia tohto sušeného ovocia s prebiotickými vlastnosťami môže výrazne znížiť riziko rakoviny hrubého čreva.
Je síce pravdou, že medzi ovocím nie je favoritom v obľúbenosti. Avšak po vzhliadnutí uvedeného výskumu možno budete chcieť prehodnotiť to, či ho neurobiť stálou súčasťou svojho jedálnička.
Kým prejdeme k jadru článku, vysvetlíme si najprv dva základné pojmy. Ľudia sú totiž často zmetení z pojmov probiotikum a prebiotikum.
Probiotikum je prospešná črevná baktéria. Prebiotikum je látka, zvyčajne potravina, ktorá podporuje rast prospešných baktérií.
Sušené slivky podporujú udržanie vhodnej črevnej mikrofóry
Štúdia, o ktorej hovoríme, bola uskutočnená Dr. Nancy Turnerovou z prestížnej Texaskej univerzity A&M. Pracuje tam ako profesorka výskumu na Katedre výživy a potravinárskych vied.
Jadrom výskumu bolo pozorovanie toho, ako konzumácia sušených sliviek podporovala zadržiavanie prospešných baktérií v črevách. Týmto baktériám sa často hovorí aj črevná mikroflóra.
Prítomnosť zdravých baktérií znižuje riziko rakoviny hrubého čreva tým, že priamo bojuje s nádorovými bunkami a bráni tak rastu nádorov.
V našom tráviacom trakte sa nevyskytujú len prospešné baktérie.
Existuje vyše 400 rôznych druhov baktérií obývajúcich naše črevá. Niektoré sú prospešné, iné neutrálne a ďalšie zasa škodlivé.
Dôležité je udržiavanie vhodnej štruktúry tejto mikroflóry, v ktorej by mali prevládať prospešné baktérie. Ak sa táto rovnováha naruší, môže dôjsť k množeniu zlých baktérií na úkor dobrých, čo vedie k zápalom.
No a ako všetci vieme, zápaly a hlavne chronické zápaly sú jednou z primárnych príčin vzniku nádorov.
Čo dokážu fenolové zlúčeniny objavené v sušených slivkách
Súčasťou výskumu Dr. Turnerovej bolo štúdium fenolových zlúčenín, ktoré sa v hojnom množstve nachádzajú práve v slivkách.
Uvedené zlúčeniny majú celú paletu zdravotných účinkov.
Pôsobia napríklad ako antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály. Tie sú známe tým, že poškodzujú DNA a zvyšujú riziko rozvoja rakovinových buniek.
Štúdia skúmala konkrétny vplyv fenolových zlúčenín na myši, ktoré boli rozdelené do 2 skupín.
Prvá skupina myší dostávala stravu obsahujúcu sušené slivky. Druhej skupine bola podávaná kontrolná strava podobná tej prvej, avšak bez sušených sliviek.
Obe typy diét mali to isté množstvo kalórií a štruktúru makronutrientov (sacharidy, tuky a bielkoviny), aby sa zaistilo, že jediným rozdielom medzi nimi boli len sušené slivky.
Výskumníci následne vyšetrili obsah čriev a tkanivá v hrubom čreve.
Ako sušené slivky ovplyvnili črevá v pokuse na myšiach
Podrobným preskúmaním myších čriev prišli výskumníci k dvom prekvapivým objavom.
Prvým objavom bolo, že myši na diéte obsahujúcej sušené slivky mali v črevách väčšie množstvo prospešných a menšie množstvo škodlivých baktérií.
Kontrolná skupina myší mali opačný výsledok.
Druhým objavom bolo, že myši na slivkovej diéte mali v črevách tiež znížený výskyt abnormálnych útvarov v porovnaní s kontrolnou skupinou.
Takéto abnormálne útvary sú často silným indikátorom zvýšeného rizika rakoviny hrubého čreva.
Na základe uvedených zistení došli výskumníci k záveru, že myši na diéte obsahujúcej sušené slivky mali oveľa nižšiu pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu.
Záverečné myšlienky k sušeným slivkám
Základným záverom výskumu Dr. Turnerovej je, že konzumovanie sušených sliviek pomáha udržať v hrubom čreve zdravú mikroflóru.
To má za následok priame a dramatické zníženie rizika vzniku rakoviny hrubého čreva.
Samozrejme, na objasnenie celkového vplyvu sušených sliviek na ľudský organizmus, je potrebné uskutočniť ešte ďalšie štúdie.
Avšak v každom prípade, už aj doterajšie zistenia predstavujú skvelú správu pre výskum prevencie rakoviny.
Zdroj: This Dried Fruit Could Dramatically Lower Your Risk of Colon Cancer
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Vysoko oceňujem odborné odporúčania týkajúce sa prevencie závažnych civilizačných ochorení ako sú formy rakoviny.
Plne suhlasim s nazorom Natavy.
Jsem po rakovině a tento článek mě zajímá.
1) No, já bych se tak neradoval z nákupu sušených švestek v xy-marketech, Protože jsou všechny sířené, tj. ošetřené kysličníkem siřičitým (SO2). A ten jak známo všechno živé zabijí !!!
2) Jako dia na inzulínu představuje 100 g sušených švestek pro mě asi 50 g sacharidů, tj. cca 35% celkové denní dávky sacharidů. Nikde jsem neviděl doporučenou DD sušených švestek .
Pozrite sa na to:
http://magazin.atlas.sk/spektrum/fakty-x-utajuju-nam-farmaceuticke-firmy-liek-na-rakovinu/857341.html