Každý vie, že pravidelné čistenie zubov zubnou kefkou a dentálnou niťou prospieva vášmu ústnemu zdraviu.
Na udržanie zdravia svojich zubov a ďasien však môžete konzumovať aj určité potraviny, hovorí austrálsky zubár Dr. Steven Lin.
Dr. Lin je aj autorom knihy Dentálna strava, ktorá vyšla v roku 2018. Píše tiež blog, v ktorom predstavuje rozličné mýty o ústnom zdraví.
Zubár prezradil: „Chcem vám povedať niečo, čo vás možno prekvapí. Nezáleží na vašej zubnej paste. Vlastne, v porovnaní so správnou dentálnou výživou, nezáleží až tak ani na čistení zubov kefkou a dentálnou niťou.“
Hoci je jeho vyhlásenie šokujúce, mohlo by byť dôvodom, prečo sú ľudia, horlivo dodržiavajúci rady svojho zubára, stále ohrozovaní zubným kazom.
Keď vám chýbajú niektoré živiny, dentálne problémy sa môžu objaviť aj napriek čisteniu zubov kefkou a dentálnou niťou.
Dr. Lin hovorí, že k uchovaniu zdravia vašich zubov môžu napomôcť štyri vitamíny: A, D, K2 a E. Ľudia, trpiaci dentálnymi problémami možno vo svojej každodennej strave neprijímajú dostatok týchto vitamínov.
Udržiavajte svoje zuby zdravé
Keď nebudete prijímať dostatok vitamínu A, vaše ústa nebudú schopné vytvárať dostatok slín, pomáhajúcich eliminovať škodlivé baktérie, hovorí Dr. Lin.
Povedal: „Keď neprijímate dostatok vitamínu A, vaše slinné žľazy nerobia svoju prácu, čo môže viesť k vzniku priehlbiniek na povrchu vašej skloviny. Medzi potraviny, bohaté na vitamín A, patrí mrkva, mliečne výrobky, vajcia a žltá alebo tmavá zelenina.“
Čo sa týka vitamínu D, ten je potrebný pre udržanie pevnosti vašich kostí a zubov. Dr. Lin dodáva, že vitamín má aj ďalšie prínosy.
„Vo vašich zuboch je vlastne malý imunitný systém, zvaný odontoblasty, ktoré pre svoju aktiváciu potrebujú vitamín D. Odontoblasty sú bunky vašich zubov, ktoré vytvárajú dentín a sú dôležité pre obnovovanie zuba,“ poznamenal.
Na vitamín D sú bohaté tieto potraviny: mastné ryby, huby a niektoré mliečne výrobky.
Vitamín E je antioxidant, ktorý vo vašich ústach pomáha udržiavať kontrolu nad hladinami baktérií. Reguluje tiež vašu ústnu mikroflóru, ktorá je domovom celého radu baktérií, húb a vírusov.
Vitamín E môžete získavať konzumáciou brokolice, špenátu a orechov.
Potreba vitamínu K pre vápnik
Keď neprijímate dostatok vitamínu K2, sú vaše výživové doplnky s kalciom zbytočné. Vysvetlil to takto: „Vitamín K2 je pre váš vápnik ako dopravný policajt, hovoriaci mu kam a kedy má ísť.“
Ľudia s nedostatkom vitamínu K2 potrebujú vápnik, ten však namiesto toho, aby šiel do zubov, ide do obličiek a ciev. K potravinám, bohatým na vitamín K2, patria maslo, vajcia, saláma a mäkké syry.
Dr. Lin hovorí, že keď neprijímate dostatok týchto štyroch doplnkov výživy, nie sú vaše zuby celkom zdravé.
Na záver dodal: „Neviem, ako dostatočne zdôrazniť, že pre umožnenie pokračujúcej obnovy vašich zubov počas celého vášho života musíte prijímať tie správne výživné látky, vitamíny a minerály…
Mnohí sú mylne presvedčení, že zubným kazom a ochoreniam parodontózy môžu predchádzať len dobrými návykmi čistenia zubov a správnou zubnou pastou – to však nie sú tie najdôležitejšie faktory.“
Pre zlepšenie svojho ústneho zdravia konzumujte tieto potraviny:
Ak sa chcete dozvedieť o ďalších zdravých potravinách, ktoré môžete konzumovať pre zlepšenie svojho ústneho zdravia, pozriete si nasledujúci zoznam:
1. Jablká – keďže toto ovocie má vysoký obsah vody, konzumáciou jabĺk dokážete vo svojich ústach stimulovať tvorbu slín. Vláknina v jablkách tiež stimuluje ďasná a je slabo zvieravým prostriedkom, ktorý môže napomáhať k zosvetleniu vašich zubov.
2. Mliečne výrobky – konzumáciou správnych mliečnych výrobkov, ako sú tie, čo neobsahujú antibiotiká, hormóny a iné chemické látky, zabezpečíte svojim zubom prísun vápnika, potrebného pre udržanie ich pevnosti. Pre zlepšenie ústneho zdravia pite surové mlieko, kefír a jedzte jogurt.
3. Kokos – vyskúšajte čistenie kokosovým olejom; ide o skvelý detoxikačný postup. Odstraňujete tak zo svojich úst toxíny a vytvárate v nich čistejšie prostredie, brániace zubným kazom a ochoreniu.
Stačí len 20 minút prevaľovať v ústach polievkovú lyžicu kokosového oleja. Po uplynutí tejto doby olej vypľujte, ale nie do výlevky (mohol by vám upchať rúrky), ani ho neprehĺtajte (mohli by ste toxíny znovu absorbovať).
4. Listová zelenina – je bohatá na vitamíny a minerály a obsahuje málo kalórií. Pre zamedzenie vzniku kazov jedzte kapustu, kel, špenát, mangold.
5. Orechy – keďže sú plné vitamínov a minerálov dobrých pre vaše zuby, sú jednými z najzdravších pochutín, aké si môžete dať. Žutie orechov tiež napomáha pri tvorbe slín a udržaní čistejších úst.
Zdroj: Natural News, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Zabudli ste na jahody.