Na pobreží Severného mora bolo nájdených až 99 vorvaňov. Detaily z pitvy zvierat boli uverejnené len nedávno.
Vedci však boli hlboko znepokojení tým, čo našli v žalúdkoch zvierat. Podľa tlačovej správy, vydanej Národným parkom Wadden Sea v Šlezvicko-Holštajnsku, niektoré veľryby mali žalúdky plné plastových úlomkov, vrátane 13 m dlhej rybárskej siete, 70 cm kusu plastu z auta a iných plastových odpadov.
Niektorí naznačujú, že zvieratá si mysleli, že uvedené predmety sú jedlo, napríklad niečo ako chobotnice. Tie sú hlavnou zložkou ich potravy.
Iní sa však domnievajú, že ľahostajnosť je z veľkej miery výsledkom šokujúcej neúcty ľudstva k morskému životu, ktorá spôsobila v oceánoch nahromadenie plastov.
Robert Habeck, minister životného prostredia spolkovej krajiny Šlezvicko-Holštajnsko uviedol:
„Tieto zistenia ukazujú výsledky našej plastovo orientovanej spoločnosti. Zvieratá nevedome konzumujú plasty a plastový odpad, čo spôsobuje, že potom trpia, a čo je najhoršie, hladujú s plným žalúdkami.“
Nicola Hodgkin zo Spoločnosti na ochranu veľrýb a delfínov k tomuto vyhláseniu dodala:
„Hoci veľké kusy zapríčinia očividné problémy a blokujú črevá, nemali by sme opomínať menšie kusy, ktoré môžu zapríčiniť chronickejšie problémy všetkým druhom kosatiek, nielen tým, ktoré potravu sajú.“
Nevyskytlo sa to po prvýkrát, čo bol nájdený uhynutý vorvaň s vnútornosťami plnými nekonzumovateľným obsahom.
V roku 2011 bola nájdená mladá veľryba, ktorej mŕtve telo sa vznášalo pri gréckom ostrove Mykonos. Jej žalúdok bol taký nafúknutý, že si biológovia mysleli, že zviera prehltlo obrovskú chobotnicu.
Keď však rozrezali jej štyri žalúdky, našli v nich takmer 100 plastových fliaš a iné kusy úlomkov.
Malo by sa poznamenať, že plasty nemuseli byť príčinou, ktorá zabila mladých vorvaňov. Podľa spoločnosti National Geographic uhynuli na zlyhanie srdca.
To by mohlo byť výsledkom plávania pomýleným smerom, teda do Severného mora, pravdepodobne v snahe nájsť chobotnicu. Následne nemuseli byť schopné v plytkých vodách ovládať svoje ťažké telá. V dôsledku toho ich vnútorné orgány skolabovali.
Vedci sa však zhodujú v tom, že momentálne nie je jednoznačne jasné, čo v skutočnosti zapríčiňuje tieto rozsiahle uviaznutia.
Masové udalosti na plážach môžu mať mnohonásobné príčiny, vrátane toho, že veľryby nasledujú znepokojené volanie chorej veľryby a skončia ako uviaznutá skupina v plytkých vodách.
Nedostatok potravy môže byť taktiež jednou z príčin toho, že veľryby v skupinách sa horúčkovito ženú za korisťou a skončia na pláži v plytkých vodách, čo im spôsobí srdcový infarkt.
Existuje aj niekoľko dôkazov, ktoré naznačujú, že veľryby v čase stresu reagujú na volanie evolúcie (čím môže byť choroba alebo zranenie jedného, alebo viacerých členov skupiny), čo súvisí s tým, že sa vyvinuli z pozemských živočíchov.
Vedci vyhlásili, že tieto morské živočíchy sú „schopné ľahšie oddychovať, keď vedia nájsť plytké oblasti, kde sa môžu prestať pohybovať. A to ich vháňa do riskantných situácií.“
Bez ohľadu na skutočné dôvody (na ktorých, ako sa zdá, sa vedci nevedia zhodnúť), v danom prípade to vyzerá tak, že svoju úlohu zohrali aj človekom spôsobené vplyvy.
Je celkom možné, že veľrybám, ktorých telesné systémy boli zaťažené odpadom, mohol nadmerný náklad spôsobiť ďalšie riziko. Tým mohlo byť ich lovenie v plytkých vodách.
Faktom predsa len zostáva, že mnohé z veľrybích žalúdkov boli plné znečistenia a za to nesú zodpovednosť ľudia. Ako už bolo v minulosti zistené, až 80 % plastov, ktoré sú vyhodené na súš, skončia v oceánoch.
Tam sú konzumované voľne žijúcimi živočíchmi alebo roky krúžia v obrovských rajónoch odpadov. Skutočnosť, že ľudia, živočíšny druh s mozgom menším než má veľryba, sú zodpovední za túto ironickú a smutnú ľahostajnosť, je hrozná.
Kým sa ľudia nenaučia, akú má hodnotu udržateľný život, v ktorom sú rešpektované všetky formy života, tragédie, akou je táto, sa budú vyskytovať aj naďalej.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Plastové nádoby nás trávia: Čo znamenajú symboly na ich spodku?
- Recyklovanie plastov sa pre životné prostredie ukázalo horšie, ako ich vyhadzovanie
- Čína vyrába toxickú ryžu s prímesmi z plastu: Tu je návod, ako ju spoznáte
- 10 potravín vyrobených v Číne, ktoré sú naplnené umelými hmotami, pesticídmi a karcinogénnymi chemikáliami
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Ľudia samotní sú druhom na vyhynutie, dá sa to dokonca označiť ako samovražda.
Zabudli ste na vojenske echolokatory, ktore dezorientuju velryby…!