Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba: Skutočné príčiny a prírodná liečba


kolitida-cronova-choroba

Približne 2 percentá populácie v súčasnosti trpí chorobou zápalu čriev, ktorá zahŕňa ulceróznu kolitídu a Cronovu chorobu.

Zjednodušene by sa dalo tieto choroby popísať ako zápalové procesy zažívacieho traktu.

Prírodná liečba osteoartritídy

Ako sa najčastejšie prejavujú?

Ich najbežnejšími prejavmi sú:

  • kŕče a silné bolesti
  • krvácajúce hnačky
  • strata na váhe
  • únava
  • horúčky
  • nevoľnosti
  • ďalšie komplikácie črevnej sústavy, vrátane možnej rakoviny hrubého čreva

Okrem horeuvedených potiaží, zápaly čriev sa môžu prejavovať aj v iných častiach tela, napríklad problémami s:

  • očami
  • pečeňou
  • žlčníkom
  • svalmi a kĺbami
  • obličkami
  • pokokožou

V zriedkavých prípadoch môže dochádzať až k narúšaniu črevných stien a prechodu ich obsahu novovytvorenými kanálmi do konečníka, ženských orgánov, brušnej dutiny alebo až na kožu.

Tieto zápalové ochorenia čriev môžu byť extrémne boľavé, vysiľujúce a dokonca až život ohrozujúce.

V mnohých prípadoch, keď tradičná liečba zlyhá, končia pacienti s vyoperovanými časťami ich zažívacieho traktu. To samo o sebe môže viesť k ďalším devastujúcim účinkom na ich zdravie a kvalitu života.

Cieľom väčšiny konvenčných liečebných metód býva potlačovanie zápalov, pri ktorých sa využívajú klasické protizápalové lieky.

V prípade neúspechu následne siaha, ako už bolo spomenuté, po operačných možnostiach. Bližšie o prírodnom holistickom prístupe si povieme nižšie.

Tri najčastejšie príčiny ulceróznej kolitídy a Cronovej choroby

Konvenčná medicína tak, ako pri mnohých iných zdravotných problémoch, aj v tomto prípade zlyháva v identifikácii príčin ochorenia.

Pri ich skúmaní sa ako najpravdepodobnejší vinníci ukázali nasledovné:

1. paratuberkulózna mykobaktéria (v mlieku)

Baktéria, ktorá spôsobuje podobné ochorenie u dobytka, je pravdepodobne príčinou Cronovej choroby aj u ľudí. Prejavuje sa typickým chronickým zápalom čriev sprevádzaným bolesťami, krvácaním a hnačkami.

Paratuberkulózna mykobaktériaTáto baktéria bráni bielym krvinkám v zneškodňovaní baktérie E. Coli a u väčšiny pacientov s Cronovou chorobou sa potvrdilo jej zvýšené množstvo výskytu v ich chorých tkanivách.

Predpokladá sa, že táto baktéria sa do ľudského zažívacieho traktu dostáva prostredníctvom kravského mlieka a iných mliečnych výrobkov.

Nejedná sa len o jednu štúdiu, ktorá odhalila vzťah medzi konzumáciu pasterizovaného kravského mlieka a Cronovou chorobou.

Mnoho v minulosti vykonaných výskumov zistilo, že výskyt paratuberkulóznej baktérie v postihnutých tkanivách bol zaznamenaný v približne 92% pacientov trpiacich na túto chorobu, v porovnaní s 26% v kontrolnej vzorke zdravých ľudí.

Ďalej sa zistilo, že táto baktéria je prítomná v približne 2% komerčne predávaného pasterizovaného kravského mlieka.

Z toho vyplýva, že pasterizácia nielenže zabíja prospešné mliečne baktérie, ale nijako neškodí potenciálne škodlivým baktériám.

Ako by toho nebolo dosť, typické odporúčania, aby sa mlieko pasterizovalo pri ešte vyšších teplotách, robí celú vec ešte horšou.

Mnohí si totiž neuvedomujú jednu vec…

Aj keď sa použijú vyššie teploty a teoreticky sa podarí zneškodniť škodlivé baktérie, ich mŕtve zbytky naďalej ostávajú v mlieku.

Síce sa už nemôžu ďalej množiť, no ich samotná prítomnosť má potenciál stále vyvolať reakciu imunitného systému a následne spôsobovať autoimúnne ochorenia, pričom Cronova choroba alebo ulcerózna kolitída sú len jednými z možných prípadov.

Nepasterizované mlieko od kráv kŕmených čerstvou trávnatou potravou je naproti tomu úplným opakom, ktoré môže dokonca tieto chronické zápalové procesy liečiť.

Čiže, namiesto vyvolávania choroby, surové nepasterizované mlieko prispieva k jej vyliečeniu.

Je to z toho dôvodu, že pokiaľ sa kravy chovajú správne, živia sa čerstvou trávou, neočkujú sa, umožňuje sa im dostatok čerstvého vzduchu a slnečného svetla, nepodávajú sa im antibiotiká, ktoré poškodzujú ich imunitný systém, potom tento dobytok nekolonizujú ani škodlivé baktérie.

Nepasterizované mliekoV takomto prípade preto ani neexistuje potreba ich mlieko pasterizovať.

Pasterizácia v mlieku zabíja nielen škodlivé baktérie, ale aj tie prospešné, ktoré dokážu Cronovej chorobe predchádzať a liečiť ju.

Platí tu zásada:

Črevo nemôže byť súčasne obývané dobrými aj zlými typmi baktérii. Jedné vytláčajú druhé.

Preto by sme sa mali snažiť, aby človek vo svojej strave konzumoval viac tých prospešných baktérii, ktoré následne vytlačia tie škodlivé.

V prípade pasterizovaného mlieka, kde sú všetky prospešné baktérie mŕtve, potom tie zlé nemá kto vytláčať, čo následne vedie k ich premnoženiu a rozvoju choroby.

2. Antibiotiká

Ďalšou predpokladanou príčinou Cronovej choroby a ulceróznej kolitídy sú antibiotiká.

Z vplyvov popísaných v predchádzajúcom odstavci je čitateľovi už pravdepodobne zrejmé, prečo antibiotiká môžu byť príčinou spomínaných ochorení.

Keď sa antibiotikami vyničí črevná mikroflóra, následne dochádza k premnoženiu kvasiniek, húb a škodlivých baktérii, čo následne vedie k zápalovým procesom.

Tie sa však nemusia obmedzovať len na samotný tráviaci trakt, ale sa často sa prenášajú aj na ostatné orgány ako oči, pečeň, žlčník, svaly, spojivové tkanivá a kĺby, obličky a pokožku.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

3. Kvasinky a mykotoxíny

Niektorí vedci tvrdia, že predovšetkým  kvasinky a hubové toxíny (mykotoxíny) sú priamou príčinou Cronovej choroby.

Bývalý expert Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Dr. Costantini zistil u ľudí s Cronovou chorobou prítomnosť alfatoxínu, teda toxínu produkovaného plesňou Aspergillus nachádzajúcej sa priamo v ich krvi.

Priebeh choroby bol oveľa miernejší u tých ľudí, ktorí boli na bezkvasinkovej diéte, teda strave neobsahujúcej pečivo a droždie.

Prírodná liečba ulceróznej kolitídy a Cronovej choroby

Pre úspešnú liečbu uvedených ochorení je nutné v prvom rade odstrániť ich príčiny, ktoré sme popísali vyššie:

  • prejsť z pasterizovaného kravského mlieka na nepasterizované od kráv kŕmených čerstvou trávou a chovaných bez vakcinácii
  • vyhýbať sa antibiotikám
  • dostatok pohybu a čerstvého vzduchu

Okrem nich tuto uvádzame aj ďalšie účinné prírodné terapie, o ktoré môžete liečbu doplniť:

1. Vyhýbajte sa nebezpečným obilninám obsahujúcich glutén

Je dokázané, že pred tisíckami rokmi ľudia nekonzumovali obilniny. Boli ešte stále lovcami a zberačmi plodov, teda ich strava bola prevažne mäso, ovocie a zelenina.

Vyše 99% ľudskej DNA bolo vytvorenej ešte v týchto časoch. Jednoducho povedané, posledných zopár tisíc rokov nie je dosť na to, aby sa ľudská DNA dokázala evolučne prispôsobiť danej zmene.

2. Obmedzte alebo úplne vylúčte zo stravy rafinovaný cukor

Hlavne sa vyhýbajte fruktóze, ktorá povzbudzuje zápaly prostredníctvom zvýšenia hladiny inzulínu v krvi.

Taktiež sa vyhýbajte umelým sladidlám, ktoré majú celú škálu ďalších škodlivých účinkov.

3. Konzumácia dostatočného množstva probiotík

Fermentované jedlá ako kyslá kapusta, kombucha, jogurty (z nepasterizovaného mlieka od zdravo chovaných kráv) sú plné prospešných baktérii.

Vášmu telu dokážu prospieť rovnako ako plná fľaša špeciálneho probiotického nápoja, no za zlomok jeho ceny.

Jednou z najjednoduchších možností je zadovážiť si zdravé nepasterizované mlieko a urobiť si z neho kefír. Príprava je jednoduchá – pridajte zopár štartovacích kefírových granúl do jedného, prípadne viacerých litrov mlieka pri izbovej teplote a nechajte to postáť cez noc.

Ráno, keď sa zobudíte, bude kefír hotový a môžete si ho začať vychutnávať.

Ak ešte nenadobudol hustotu a konzistenciu typickú pre jogurt, nechajte ho postáť o niečo dlhšie. Následne ho skladujte v chladničke.

4. Kokosový olej

Kokosový olej sa preukázal byť veľmi prospešnou súčasťou stravy kvôli svojím protizápalovým a liečiacim účinkom na tráviaci trakt.

Kokosový olej má tiež protimikrobiálne účinky na škodlivú črevnú mikroflóru.

5. Rybací olej

Rybací olej je veľmi dôležitým a nepostrádateľným prvkom pri predchádzaní a liečbe zápalových procesov v tráviacej sústave.

6. Vyriešenie psychickej traumy

Zápalové procesy v črevách často súvisia s nevyriešenými psychickými a emocionálnymi traumami, prevažne z ranného detstva pred 6. rokom života, ktoré sú vryté hlboko do podvedomia.

Ide prevažne o rôzne interakcie medzi rodičom a dieťaťom, pričom z pohľadu rodiča sa mohlo jednať o banalitu, no z pohľadu dieťaťa to bola pre neho absolútne devastujúca skúsenosť.

Preto v prípade existencie duševnej traumy, je často ťažké dosiahnuť zlepšenie zdravotného stavu, pokým sa táto trauma nevyrieši.

7. Kôrovcový, planktónový olej (Krill oil)

Výsledky nového výskumu na zvieratách publikované v Škandinávskom denníku Gastroenterológie potvrdili, že kôrovcový olej poskytuje viacero ochranných účinkov proti zápalovým ochoreniam čriev, vrátane zníženia zápalového a oxidatívneho stresu.

Uvedené účinky sa pripisujú vysokému obsahu omega 3 mastných kyselín (EPA a DHA), ktoré pri zápaloch hrajú dôležitú úlohu.

Konkrétne ide o produkciu látok známych pod názvom resolvínyprotektíny, ktoré dokážu potlačiť zápal ešte pred tým, než stihne napáchať nejaké škody.

Resolvíny napríklad vedia kontrolovať zápal tým, že zabraňujú prechodu buniek vyvolávajúcich zápal na miesta, kde dochádza k aktivácii zápalov.

Okrem samotných omega 3 mastných kyselín kôrovcový olej ďalej obsahuje astaxantin.

Ide o karotenoid produkovaný výhradne planktónom Heamatoccus pluvialis v čase, keď sa mu zastaví prísun vody, čím je nútený sa chrániť pred ultrafialovým žiarením.

Je to mechanizmus zameraný na prežitie organizmu, o istý druh „ochranného poľa“ pred nedostatkom potravy a intenzívnym slnečným žiarením.

Existujú len dva významné zdroje astaxantínu. Prvým je samotný planktón, ktorý ho dokáže vyprodukovať. Druhým sú morské živočíchy, ktoré uvedený planktón konzumujú, ako napríklad losos, ustricekôrovce.

Prírodný astaxantín je nielen silným antioxidantom, ale zdá sa, že je aj účinnou protizápalovou látkou, ktorá dokáže utlmovať zápalové mediátory, ktorými sú napríklad nádorový nekrózny faktor alfa, oxidy dusíka alebo zápalové enzýmy COX-1 a COX-2.

Prejavenie jeho účinku môže síce trvať o niečo dlhšie, ako u komerčných liekoch proti bolestiam (paracetamol, nurofen a podobne), no na druhej strane nemá žiadne ich nežiaduce vedľajšie účinky.

Práve naopak, má niekoľko pozitívnych vedľajších účinkov. Výskumy ukazujú, že môže byť veľmi prospešným pre dokonca až 100 rôznych chorôb.

8. Optimalizujte svoje hladiny vitamínu D

Ukazuje sa tiež, že vitamín D dokáže byť takmer tak účinný ako živočíšne získané omega 3 mastné kyseliny pri liečbe zápalových ochorení tráviaceho traktu.

Jedným z dôvodov, prečo vitamín D funguje je skutočnosť, že sa podieľa na tvorbe takmer 200 druhov antimikrobiálnych peptidov.

Veľké množstvo expertov totiž považuje zápalové ochorenia čriev za infekčnú chorobu.

9. Používanie prírodných protizápalových bylín

Jednou z najznámejších bylín s protizápalovými účinkami je kurkuma (turmeric) obsahujúca primárny polyfenol kurkumín.

Ďalšou známou bylinou z Ayurvedy je napríklad bosvelia (boswellia) majúca vynikajúce klinické výsledky, vrátane jej bezpečnostného profilu v porovnaní s konvenčnými liekmi používaných pri liečbe chronických zápalových ochorení čriev.

10. Transplantácia fekálnych baktérii od zdravého darcu.

Na prvý pohľad sa môže táto metóda zdať trochu nechutná, no posledné experimenty potvrdili jej vysokú úspešnosť pri liečbe Cronovej choroby a ulceróznej kolitídy.

Z etických, psychických a čiastočne aj zdravotných dôvodov darcom zdravej črevnej mikroflóry zvyčajne býva rodinný príslušník pacienta.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroje: článok 1, článok 2

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Dobrý den.
    Mám tiez rozne crevné problémy a na liecenie fekáliami(ale vlastnými ako pri urinoterapii)som uz pomyslela,len som o tom nenasla v minulosti ziadnu dokumentáciu.
    Písete o transplantácii.Je mozné ich aj orálne uzit? Snád dobrý zdroj by bolo zdravé bábätko.
    Dakujem za typ.
    S milým pozdravom
    Elizabeth

    • Pri transplantácii fekálnych baktérii sa nepoužívajú nikdy vlastné. V tom je princíp, že vlastná črevná flóra je zlá a treba ju nahradiť zdravou. Procedúra vyzerá asi tak, že sa darcovi cez konečník odoberú vzorky. Tie sa potom prečistia, následne tuším ďalej kultivujú a neskôr zavedú cez konečník pacientovi. Neužívaju sa teda orálne, ale priamo aplikujú do hrubého čreva. Pri orálnom použití je totiž dlhá cesta cez žalúdok, tenké črevo až po hrubé črevo. Priama aplikácia do hrubého čreva je rýchlejšia a účinnejšia.

  2. Citam si knizku „Dennik poradce“ od Ing.H.Blahove a spomenul som si, ze v pohode vyriesila/vyliecila Crhona a nie raz. Podla mna, mal by ju precitat kazdy povinne, lebo sa tu nanovo riesia rozne tazkosti neistym preslapovanim aj ked je uz riesenie zname. Knizka je uzasna, liecba/vyliecenie realnych zdravotnych tazkosti, ktore lekarska obec casto nevie alebo nechce? pochopit.
    Nie je kravske mlieko urcene pre teliatka a ludske-materske pre deti ? Su snad kravy a dalsie zvierata natolko nevzdelane, ze za celu evoluciu nepochopili nakolko by im ludske mlieko mohlo prospiet ? Poznate aspon zlomok utrpenia tychto zvierat pre nas uzasny pocit z pitia „zdraveho“ mlieka ?
    Myslim si, ze tento clanok viacej uvadza do omylu, ako pomaha :-(.
    Skuste aspon takyto nahlad z publikacie:
    Crohn I
    Crohn II

    • Michal revaj

      Ja si myslím že mlieko je velmi ušlachtilá potravina za prepokladu že zviera netrpí… a je ešte vela druhou kozie, konské , ovčie , tavie a určite je na zváženie ktoré mlieko by mal človek pit. Ale kravské mlieko konzumovat je zvyk ešte z čias hladu naozaj v minulosti jedna krava zasýtila vela ludí ….

  3. A prečo by mal tento článok uvádzať do omylu? Pretože vy tu propagujete niečo iné? Myslím si, že sú aj lepšie knihy, ktoré by mali byť povinným čítaním. Nanovo sa riešia rôzne ťažkosti neistým prešľapovaním? no neviem …
    Ak Vám tá kniha pomohla, fajn, ale trocha príliš ,,okato´´ poukazujete na to, nemyslíte? A nie iba v tomto článku, takže ak si nejaký návštevník tejto stránky prečíta viacero článkov,a uvidí vaše komentáre k nim, môže nadobudnúť dojem, že tu stoj čo stoj propagujete iba to svoje,

  4. mam k vam prsbu poradte mi ucinnu liecbu na ulceroznu kolitidu dakujem….

    • Zdravím,

      Na črevo treba jesť pravidelne cesnak a cibulu, v surovom stave (kvalitnu a čerstvu) dostatok ineho ovocia a zeleniny ale len v surovom stave – jablka, hrušky, slivky, čerešnš,jahody, mrkvu, cviklu, kapustu …

      Vyliečenie sa dostaví cca po roku až troch. Prve zlepšenia vidno už po vipití 1 litra cviklovej šťavy (surovej, 3x denne po jedle 1dcl)ochutenej citronom…

      Prajem vela trpezlivosti s odšťavovaním, rajbaním a struhanim.

      Ivan

    • Zdravim mna by tiez zaujimali vase skusenosti s liecbou ulceroznej kolitidy, ich funkcnost a zmiernovanie pripadne odstranovanie priznakov. Vdaka

      • Seruste
        Po 2 rokoch sa mi vrátila ulcer. kolitída, tak som kombinoval nasledovné. Pentasa, bylinkové čaje mäta, harmanček a repík, zmena stravy podla knižky Jídlo na prvním místě a probiotiká Laktobacily 6 ( Dr. Max ). Po asi 3,5 mesiaci zápal prešiel a 3 mesiace je to v poriadku.

    • Ahojte Pentasa je super vec .. ale ak mi je veľmi nedobre tak iba vyžíva a pečivo musí byt jednodňovo tak nezaťažujem črievka a hlavne kľud pít veľa častej vody najlepšia je cista nič iné mlieko pre mňa je taške tak to nepijem a ani nechuti mi. žiadny stres lebo to všetko pôsob na to ….

    • Dobrý deň, mne pomohlo vo vyliečení pitie zeleného jačmeňa a chlorely. Odvtedy – 6rokov som bez problémov 🙂

      • Dobrý deň., prosím vás ako dlho ste uživali zelený jačmen a chlorelu. Mali ste ulceróznu kolitidu? Dodržiavali ste aj niejaku špeciálnu dietu? Ďakujem

  5. Seruste
    Ja som kombinoval nasledovné. Pentasa 2×3, bylinkové čaje striedanie mäty, harmančeka a repíku, zmena stravy podla knižky Jídlo na prvním místě (program Whole30). Mal som asi stredný zápal a po asi 3,5 mesiaci to bolo v poriadku.

  6. Zdravim,vie niekto poradit,ci je nejake riesenie pre zenu s transplantovanou pecenou,odstranenou stitnou zlazou kvoli rakovine,ktoru hlavne trapi ulcerozna kolitida a tvorba bradavic a pecenovych flakov po celom tele,a samozrejme znizena imunita-berie imunosupresiva..MMS-ako som zistila,uzivat nesmie..Dakujem za pripadne rady..

  7. Tak v prvom rade, príčina tejto choroby je samotná imunita. ATB, premnoženie niektorých baktérií, kvasinky sú skôr jedným, zo spúšťacích faktorov, ale je to súhra viacerých vecí, hygienický štandard krajiny nebol spomenutý vôbec. Táto choroba nemá príčinu v zložení stravy ani potravinových intoleranciách, sú to veci ktoré môžu iba zhoršovať/zlepšovať príznaky. Gluten môže byť problémom u ľudí s celiakiou, ale opäť to nemožno brať ako príčinu Crohna alebo kolitídy.
    A rovno tam pridajte fajčenie/nikotín, lebo to je tiež taká alternatívna liečba pre ľudí s kolitídou, narozdiel od niektorých vyššie spomenutých aspoň podložená študiami.
    Odporúčam každému kto má diagnostikované zápalové ochorenie čreva, aby bral tunajšie rady s rezervou a riešil to s odborníkmi gastroenterológmi, lebo môže po týchto pokusoch v lepšom prípade prísť o črevo. Rady tipu jedzte zdravo, nestresujte sa, nejedzte veľa cukru platia pre každého aj človeka bez zdravotných problémov. Táto choroba je, ale predovšetkým o prehnanej a zbytočnej reakcii imunity, mechanizmus prečo sa tak deje, nie je definovateľný tromi odsekmi v článku a určite to nie je jednoducho zvratný proces, aj to vôbec možné je. Potlačenie imunity nie je dlhodobé riešenie, ale to bohužial ani tieto rádoby rady, potlačenie aspoň dokáže dať čas sliznici na zhojenie. A hlavne nedajte zarobiť Ing. Bláhovej a jej nohsledom, lebo skončíte ako môj známy čo sa po jej radách vykašlal na konvenčnú liečbu, s perforáciou čreva, sepsou a ľahšou peňaženkou.
    Paratuberkulózna mykobaktéria nebola doteraz potvrdená ako príčina črevných ochorení, jej výskyt v tele môže byť jedným zo spúšťacích faktorov, ale žiadna štúdia to doteraz nepotvrdila a prítomnosť bola zistená len u niekoľkých pacientov s Crohnovou chorobou.
    A kto má chuť na MMS alebo CDS ako som sa už dočítal na niekoľkých stránkach, tak si dajte, perforácia čreva to končí často tragicky, pretože to čo z vás bude vychádzať nebudú parazity, ale práve kúsky sliznice. Pokiaľ si privodíte len ulcerácie, tak vás položí časom rakovina.

    Osobne mám za niekoľko rokov vyskúšaných 9 vecí z 10 uvedených v odporúčaniach a ich prínos u človeka so stredne ťažkou až tažkou formou je odhadom tak do 10%.
    Jediné čo som doteraz nevyskúšal je transplantácia stolice. Preukázateľne funguje u klostrídiovej infekcie, ale to nie je tento prípad. Sú ľudia, ktorí boli úspešní aj s ulceróznou kolitídou, ale aj takí ktorým sa stav zhoršil. Bez nejakého rozboru baktérií darcu, je tam vždy riziko a doma by som sa o to nikdy nepokúšal.
    http://www.medscape.com/viewarticle/824930

    Kto píše tieto múdre články?
    „Veľké množstvo expertov totiž považuje zápalové ochorenia čriev za infekčnú chorobu.“ – to sú ktorí konkrétne, kde sa takí experti vyjadrili, kde je zdroj???

    Kto chce vedieť kam sa obrátiť a nechať si poradiť od niekoho kto už vyskúšal tak mi môžete napísať a keď budem vedieť, tak poradím [email protected]

    • Ide tu len v poradí o ďalšieho spochybňovača článkov s názvom Peko,ktorého cieľom je za svoju špinavú kampaň dobre platený a jeho úlohou je akékoľvek spochybňovanie,odrádzanie od prírodnej liečby za každú cenu a tým nahustiť nerozhodným čitateľom,aby sa nikdy neliečili prírodnými liekmi ako to tu doslovne blúzni a trepe samé nezmysly,že to končí tragédiou s rakovinou.
      Fuj!!! Božie mlyny stále melú!!!

      Sám so prekonal ulceróznu kolitídu a po mnohých vyšetreniach mi dali viac chemických liekov od čoho mi bolo len horšie až zlé.
      Keď som nebral ATB a kortikoídy dlhší čas, tak to bolo lepšie bez hnačok a nehovorím o ďalších liekov,ktoré tiež skončili v koši,lebo som nechcel z nich dostať rakovinu ako to bežne končia také a podobné prípady.

      Začal som brať CDS a po 10 dňoch sa mi to začalo zlepšovať a po 20 dňoch CDS vyliečený.
      Pri tom som bral MSM (siru) 2x denne po 500mg proti zápalu a denne a 500 mg vitamínu C,ale ten až 3 hodiny po poslednej dennej dávke CDS.

      • miroslava.ko

        Prosim Vás, čo je to CDS a MSM? MSM som našla na internete, ale CDS neviem nájsť. Ďakujem

  8. … aflatoxín… nie alfatoxín

  9. Staci doplnat natvrdo kyselinu chlorovodikovu do zaludka a mozte jest co chete! Bakterie nemaju sancu, toto je pricina IBS, a Crona! V lekarni si davam zamiesat 4%tnu HCl a k tomu 1000 gelovych kapsul velkosti „0“.. betain je blbost.. ten ked sa rozpusti tak klesne nadno zaludka kde sa vytvori vysoka koncentracia HCl a spravi vam akurat dobry vred! Tekuta HCl sa rychlo rozmiesa v zaludku. Po pol roku uzivania ma konecne neboli zlcni, nenafukuje, ziadne hnacky ani zacpy, tazoba zaludku.. len to musim uzivat asi uz furt, po vysadeni sa mi to vrati.. po uzivani sody bikarbony ako tu pekne a aj inde radia, som si vypestoval kvalitnu achlorhydriu, ze mi ani na gastre nevedia pomoct. Kyselina v zaludku je zaklad vsetkeho zdravia!!! zdraviu zdar.

    • Stanislav Michálek

      kyselinu netreba brať stále, ale ju podporiť užívaním napr. kurkumy,zázvoru, vit.B1 viac na stránkach zdravie.az-cz – skrátené návody, vsetko dobré prajem

      • Daniela Rakusova

        Pro prehlednost uvadim jeste celkovy prehled koreni k podpore traveni :
        Prírodné stimulátory HCL :
        – chilli (a všechny pálivé papriky)
        – zázvor
        – jablčný ocot(neužívat moc často!!)
        – čierne olivy
        – trávnatá zelenina
        – citrón
        – špenát
        – celer
        – kapusta(zelí)
        – morská soľ(nejlepe nerafinovana!)
        – saturejka
        – anýz
        – badyán
        – bazalka
        – bobkový list
        – estragon
        – galgán kořen
        – hořčičné semínko
        – kmín
        – koriandr
        – libeček(jen občas a v malém množství)
        – majoránka
        – muškátový květ+ořech (pozor-Má i narkotické účinky, toxicita se projevuje v dávkách nad 5g ( zhruba 2g váží celý oříšek)
        – nové koření(malé množství!)
        – oregano
        – pampeliška(púpava lekárska)…nejlépe v zeleném nápoji nebo v zimě jako čaj(říká pan Jarda)
        – petržel(nať) (malé množství)
        – pískavice – Řecké seno
        – rozmarýn
        – saturejka
        – skořice kůra
        – skořice květ
        – tymián

        – šafrán(Vysoké dávky jsou škodlivé!!)
        – pipal(indické koření), asa foetida(indické koření)
        (nepouzivat casto a pouze velmi mnozstvi-Velmi ostrá dráždivá koření.
        – pepř(velmi opatrně-dráždí žaludeční sliznici. Jen malé množství-spíše bílý, červený, zelený)
        – jalovec bobule(pozor-jen obcas a velmi male mnozstvi, obsahuje Tujon( izomer kafru), silný nervový jed C10H16!!)
        – pelyněk(palina)-(pozor-jen obcas a velmi male mnozstvi, spise nez jako koreni pouzivat na lecebne kury pod vedenim zkuseneho „instruktora“, obsahuje Tujon, silný nervový jed C10H16!!)!!)
        – šalvěj (pozor-jen obcas a velmi male mnozstvi, obsahuje Tujon, silný nervový jed C10H16!!)

        Thujon (C10H16-silný neurotoxin thujon (4-methyl-1-/1-methylethyl/bicyclo[3.1.0]hexan-3-on)
        cituji uryvek:
        Německý institut pro posuzování rizik z potravin (BfR) varuje spotřebitele před konzumací vyššího množství absintu vzhledem k obsahu ketonu thujonu, který může vyvolávat epileptické záchvaty a způsobovat neurologická poškození.
        http://www.spotrebitel.cz/index.php?opt … Itemid=142

        http://www.badatel.sk/index.php?option= … &Itemid=42
        Tvorbu HCL podporuje aj
        – sodík
        – tiamín (vitamin B1)
        – niacín (vitamin B3)
        – vitamín B6
        – zinok

        Dotazy a odpovedi pana Jardy:
        Dotaz
        Dá sa nejako pozitívne ovplyvnit tvorba kyseliny chlorovodíkovej relatívne zdravou stravou(ovo/zel,orechy,štavy,patlanina…) alebo to nemá so sposobom stravovania nič spoločné a jej tvorba sa bude vekom znižovat automaticky?

  10. jirka sirka

    Pokud bych mohl poradit, používat BORAX a to denně v množství 1 pol. lžíce – na litr vody rozmíchat 1 lžíci BORAXU, v případě nutnosti přidat, případný průjem signalizuje , že dávku BORAXU musíme zvyšovat postupně! Užívat polévkovou lžíci HNED na lačno ráno a potom v poledne a večer, dle potřeby. K tomu denně pol. lžíci kaolínu/křemeliny do skleničky s víčkem, uzavřít a protřepat, po smíchání vypít. Lze brát také 3 krát denně.
    BORAX zajistí likvidaci plísní, červů a parazitů, kteří odejdou střevem ve stolici, kaolin pohltí vše nežádoucí – provede detoxikaci, zneutralizuje prostředí a zajistí obnovu normální stolice, zlepší stav vašich nehtů, potom zajistí pH ve střevě a žaludku, včetně odvedení toxinů a látek, které nejsou pro tělo žádoucí.
    Pravidelným braním si nemůžete ublížit, POUZE si pomoci.
    Hodně zdraví přeji!

  11. Je ulcerózna kolitída prenosná?

  12. ahojte,

    ja som sa vyliečila z ulceroznej kolitidy, jeden chalan ktorý sa s toho tiež vyliečil mi radil s jedalníčkom, kefírom, probiotikami atd.

    ked chcete kontaktujte ho, určite vam tiež poradí, jeho email: [email protected]
    na youtube má aj videá o tom ako sa on vyliečil

  13. inač výborný článok, dakujem za neho,,,, absolútne suhlasím, treba poriešiť mikroflóru a dáte sa časom doporiadku aj bez toho aby ste museli podstupovať biologickú liečbu.

  14. Mne pomohla terapia cesta od Brandon Bays

Pridajte komentár

*