(Evangelyn Rodrigue, Natural News) Nová štúdia publikovaná v odbornom medicínskom časopise NPJ Aging identifikovala výživový vzorec, ktorý podľa výskumníkov podporuje zdravie mozgu počas prirodzeného starnutia.
Po porovnaní mozgov vo vzorke populácie starších ľudí, štúdia objavila dva odlišné fenotypy zdravia mozgu – jeden, ktorý vykazoval známky zrýchleného starnutia a jeden, ktorý vykazoval starnutie „pomalšie, ako sa očakávalo“.
Analýza stravovacích biomarkerov spojených s posledným fenotypom odhalila nutričný profil, ktorý sa vyznačuje vysokými koncentráciami špecifických vitamínov, antioxidantov a mastných kyselín.
Účastníci s týmto konkrétnym nutričným profilom dosiahli lepšie výsledky v kognitívnych testoch, čo naznačuje, že strava špecificky zameraná na správnu kombináciu živín môže byť kľúčom k spomaleniu starnutia mozgu.
Stredomorská strava ponúka správne živiny pre pomalšie starnutie mozgu
Nutričná kognitívna neuroveda je relatívne novou vednou oblasťou, ktorá skúma vplyv výživy na kognitívne funkcie a zdravie mozgu počas celého života.
Nedávne pokroky v tejto oblasti ukazujú, že strava a výživa môžu poskytnúť významné prínosy pre starnúci mozog. Podľa štúdií výživové ukazovatele spojené so stredomorskou stravou korelujú so zdravým starnutím mozgu.
Prehľad publikovaný v žurnáli Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care (Aktuálne názory v klinickej výžive a starostlivosti o metabolizmus) uvádza, že vysoká miera pridržiavania sa stredomorskej stravy vedie nielen k pomalšiemu poklesu kognitívnych funkcií, ale tiež znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby.
Vzhľadom na to, že prínosy stredomorskej stravy pramenia z jej množstva živín, ktoré majú známe funkčné vzťahy s ľudským mozgom, výskumníci začali skúmať účinky jednotlivých živín spojených s týmto stravovacím vzorcom na funkcie mozgu, integritu bielej hmoty a objem šedej hmoty.
Okrem pozorovateľného kognitívneho poklesu a iných štrukturálnych zmien starnutie tiež spôsobuje zníženie integrity vlákien bielej mozgovej hmoty a objemu mozgu – oboje je spôsobené degradáciou neurónov (mozgových buniek).
V štúdii uverejnenej v časopise NPJ Ageing sa vedci snažili identifikovať fenotypy charakteristické pre zrýchlené aj oneskorené starnutie mozgu.
Skúmali 100 starších ľudí, ktorí boli podrobení skenovaniu mozgu s cieľom kvantifikovať jednotlivé mozgové štruktúry, analyzovať ich funkčnú mozgovú konektivitu a identifikovať relevantné mozgové metabolity. Účastníci tiež absolvovali rad neuropsychologických testov na meranie ich inteligencie, výkonných funkcií a pamäte.
Nakoniec výskumníci hľadali odlišné profily biomarkerov živín, ktoré by sa zhodovali s opačnými fenotypmi starnutia mozgu, s osobitným zameraním na živiny spojené so stredomorskou stravou, ktoré majú známe priaznivé účinky na výkon mozgu.
(Súvisiace: Štúdia ukazuje, že zelená stredomorská strava pomáha zvyšovať mozgové funkcie.)
V porovnaní s účastníkmi, ktorí vykazovali zrýchlené starnutie mozgu, výskumníci zistili, že ľudia s oneskoreným starnutím mozgu mali väčší objem mozgu, lepšiu integritu bielej mozgovej hmoty, zvýšené koncentrácie mozgových metabolitov a zvýšenú funkčnú konektivitu v celom mozgu.
Druhá skupina mala priemerný vek mozgu 59,7 rokov, zatiaľ čo skupina so zrýchleným starnutím mozgu mala priemerný vek mozgu 65,1 rokov. Vek mozgu bol nepriamo úmerný objemu mozgu, traktami bielej hmoty, metabolitmi mozgu a mierami funkčnej konektivity.
Účastníci štúdie s oneskoreným starnutím mozgu prekonávali tých, ktorí vykazovali zrýchlené starnutie mozgu, vo všetkých kognitívnych testoch.
Po analýze nutričného profilu účastníkov pomocou vzoriek krvi boli vedci schopní vytvoriť profil nutričných biomarkerov pre jednotlivcov s oneskoreným starnutím mozgu.
Identifikovali 13 kľúčových mozgových živín, ktoré mali ľudia s oneskoreným starnutím mozgu v hojnom množstve. Tieto živiny, z ktorých mnohé možno získať pridržiavaním sa stredomorskej stravy, boli:
- monenasýtené mastné kyseliny: kyselina cis-vakcenová a kyselina cis-gondoová
- polynenasýtené mastné kyseliny: kyselina alfa-linolénová (ALA), kyselina eikozapentaénová (EPA), kyselina dokosadiénová (DDA) a kyselina eikosadiénová (EDA)
- nasýtené mastné kyseliny: kyselina lignocerová
- karotenoidy: luteín a zeaxantín
- vitamíny: vitamín E
- cholín
Aby sa vylúčila možnosť iných faktorov, ktoré prispievajú k pomalšiemu alebo zrýchlenému starnutiu mozgu, výskumníci tiež skúmali viaceré miery demografie, antropometrie (fyzické vlastnosti tela) a fyzickej zdatnosti.
Žiadna z týchto premenných sa medzi týmito dvoma fenotypmi nelíšila, čo naznačuje, že nemajú žiadny vplyv na rýchlosť starnutia mozgu.
Živiny, ktoré váš mozog potrebuje pre zdravé pomalšie starnutie
Ako uvádza štúdia v časopise NPJ Ageing, udržiavanie vysokých hladín nasledujúcich živín môže prispieť k pomalšiemu poklesu kognitívnych funkcií u starších ľudí:
1. Kyselina vakcenová
Kyselina vakcenová je izomér kyseliny olejovej, čo je omega-9 mastná kyselina. Ide o prevládajúci tuk v olivovom oleji.
O tejto mastnej kyseline s dlhým reťazcom, ktorá je druhom trans-mastnej kyseliny nachádzajúcej sa v ľudskom mlieku, sa uvádza, že má antibakteriálne účinky a účinky na zníženie zlého cholesterolu.
Kyselinu vakcenovú možno nájsť aj v niektorých rastlinách, ako je čínsky koreň (Smilax china) a vŕba biela (Salix alba), čo sú dve tradičné čínske a indické liečivé byliny. Kyselina vakcenová sa metabolicky premieňa na konjugovanú kyselinu linolovú (CLA), omega-6 mastnú kyselinu, o ktorej sa hovorí, že chráni pred zápalom nervov.
2. Kyselina gondoová
Kyselina gondoová, tiež známa ako kyselina 11-eikozénová, je omega-9 mastná kyselina, ktorá sa nachádza v rastlinných olejoch, ako sú jojobový a ľaničníkový, oleji zo chia semienok a v niektorých druhoch orechov.
Ukázalo sa, že kyselina gondoová potláča zápaly inhibíciou expresie prozápalových faktorov, znižuje produkciu voľných radikálov, ako sú reaktívne formy kyslíka, a zvyšuje expresiu antioxidačných génov.
Kyselina gondoová je jedným z metabolických prekurzorov kyseliny nervónovej, prevládajúcej mastnej kyseliny v tkanive bielej mozgovej hmoty.
3. Kyselina alfa-linolénová (ALA)
Kyselina alfa-linolénová je esenciálna omega-3 mastná kyselina, ktorá sa nachádza v mnohých rastlinných potravinách, ako sú ľanové semienka, chia semienka, vlašské orechy, avokádo, fazuľa a cuketa.
Podľa štúdií sa u zdravých mužov asi 8% ALA v potrave premení na kyselinu eikozapentaénovú (EPA) a 4% na kyselinu dokosahexaénovú (DHA), zatiaľ čo u žien je to 21% na EPA a 9% na DHA.
EPA a DHA sú omega-3 mastné kyseliny živočíšneho pôvodu, o ktorých sa hovorí, že zlepšujú funkcie mozgu a znižujú zápaly v mozgu.
4. Kyselina dokosadienová (DDA)
Kyselina dokosadienová je omega-6 mastná kyselina s veľmi dlhým reťazcom, ktorá sa prirodzene vyskytuje v potravinách živočíšneho a rastlinného pôvodu, ako sú svetlicový olej, slnečnicové semienka, syry a mäso.
Zistilo sa, že kyselina dokosadienová vykazuje silné antioxidačné, protizápalové a protinádorové účinky proti ľudským bunkám rakoviny prsníka.
5. Kyselina eikosadienová (EDA)
Ide o omega-6 mastnú kyselinu nachádzajúcu sa v ľudskom mlieku, chia semienkach, morskom ježkovi a dvoch druhoch indického ženšenu – Panax bipinnatifidus a P. pseudoginseng.
Podľa štúdie publikovanej v časopise Diabetes môže kyselina eikosadienová hrať priaznivú úlohu pri zápaloch a tiež pomáha zmierňovať inzulínovú rezistenciu, čím sa znižuje riziko cukrovky.
Rovnako ako DDA, bolo preukázané, že EDA má antioxidačné a protizápalové vlastnosti prevyšujúce vlastnosti DHA.
6. Kyselina lignocerová
Kyselina lignocerová je nasýtená mastná kyselina s veľmi dlhým reťazcom, ktorá sa nachádza v arašidoch, makadamových orechoch a niektorých olejoch zo semien.
Štúdia publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition (Americký žurnál klinickej výživy) zistila, že vysoké koncentrácie mastných kyselín s dlhým reťazcom v krvi vedú k zníženiu kognitívneho útlmu u starších ľudí.
Štúdia, ktorá porovnávala mozgové charakteristiky žien bez kognitívnych problémov a žien, u ktorých sa vyvinula Alzheimerova choroba, tiež uviedla, že zdravé ženy mali v mozgových tkanivách vysoké koncentrácie kyseliny lignocerovej.
7. Karotenoidy
Karotenoidy sú rastlinné pigmenty, ktoré sa nachádzajú v pestrofarebnom ovocí a zelenine, ako sú špenát, mrkva, paradajky, oranžová paprika, červený melón a ďalšie.
Karotenoidy sú známe svojimi silnými antioxidačnými vlastnosťami, pričom alfa- a betakarotén slúžia aj ako prekurzory vitamínu A. Vďaka svojim antioxidačným aktivitám môžu karotenoidy chrániť mozog pred oxidačným poškodením.
Mozog je veľmi náchylný na oxidačný stres v dôsledku vysokej koncentrácie lipidov a vysokej metabolickej aktivity.
8. Vitamín E
Vitamín E je v tukoch rozpustný antioxidačný vitamín, ktorý zastavuje produkciu reaktívnych foriem kyslíka, vedľajších produktov oxidácie tukov.
Štúdie ukazujú, že vysoké hladiny vitamínu E v plazme sú spojené s lepšími kognitívnymi funkciami u zdravých dospelých, starších ľudí a ľudí s Alzheimerovou chorobou.
Bohatým zdrojom vitamínu E sú slnečnicové semienka, arašidy, lieskové orechy, svetlicový olej, špenát, brokolica, kivi, mango, paradajky, mandle a kukurica.
9. Cholín
Cholín, niekedy nazývaný vitamín B4 kvôli jeho chemickej podobnosti s vitamínmi skupiny B, nie je ani vitamín, ani minerál, ale je základnou živinou.
Cholín sa nachádza v rôznych potravinách, ako sú vajcia, mlieko, hydina, fazuľa, quinoa, karfiol, zemiaky, arašidy, hovädzie mäso a huba shiitake. Cholín je nevyhnutnou živinou pre zdravie a funkcie mozgu, pretože slúži ako prekurzor fosfatidylcholínu, hlavnej zložky bunkových membrán.
Cholín sa tiež podieľa na syntéze acetylcholínu, dôležitej chemickej látky, ktorá prenáša správy z mozgu do rôznych častí tela prostredníctvom nervových buniek.
Autor: Evangelyn Rodrigue, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Podľa vedeckej štúdie dokáže látka ergotioneín z húb predĺžiť ľudský život
- Zázračná sila tanca – dokáže zastaviť či úplne zvrátiť prvé príznaky starnutia mozgu
- Ako prirodzeným spôsobom pomocou stravy zlepšiť zdravie a výkon vášho mozgu
- Neurovedkyňa zistila, ako môžete mať v 50-ke mozog 25-ročného človeka
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Samozrejme chápem definíciu starnutia mozgu podľa takto „vedecky“ definovaného obsahu konkrétnych kyselín – inak krava žije podľa trávenia kyselín – teda mozog kravy je zrejme jej žalúdok atď. (kniha, čepiec, atď./.
Teraz inak – u tínejdžerov sa bavíme o vývoji ich mozgu! A podľa čoho?! Podľa kyselín?!
Naše huby a rastliny, ktoré nie sú skúmané mejstrímovými sračkometmi, lebo sme si nezaplatili ich pozornosť obsahujú hlavne v surovom stave všetky účinné kyseliny, ktoré článok popisuje, fungujúcich a zdravých „starých“ mozgov tu máme viac ako tých mladých napriek ich veku.
Obávam sa, že v roku 2025 nezačne žiadna vymyslená choroba X, ale že začnú naplno pôsobiť mRNA biologické zbrane ! A satanskí vrahovia budú strašiť novou chorobou, aby naočkovali tých, čo odolali a urýchlili agóniu tých, čo podľahli ich satanskému klamu ! Psychopati hrajú vabank a obete sú ticho… Tzv. Kniha právdy sa napĺňa…
https://cz24.news/studie-z-yale-potvrzuje-ze-miliarda-ockovanych-nyni-trpi-plnohodnotnym-vaids/
K téme prikladám zaujímavého majstra kto ho nepozná mám na sebe odskúšané.https://m.youtube.com/watch?v=WIbCSJ-DmZM&pp=QAFIAQ%3D%3D
No – tak mňa odnes nepustí proton na e-mail, pretože údajne nemám upgradovaný browser – tak mi ku.va povedz, prečo by som mal ísť na ten vydrbaný Google You Tube – lebo tam ti to niekto vyfajčil?! Komunikuješ ako idiot! Čo máš na sebe odskúšané a prečo by som tam mal liezť ku.va!