Nebezpečenstvo týchto polievok a hlavne cestovín či rezancov, ktoré obsahujú, je už známe väčšine ľudí. Vždy sa však nájdu aj takí, ktorí to budú popierať.
Koniec koncov, je to hlavná strava vysokoškolákov žijúcich na internátoch, tak to predsa nemôže byť až také zlé. Alebo predsa len?
Nový výskum z Baylor University na Harvarde hovorí, že to zlé naozaj je. Priemyselne vyrábané rezance zvyšujú riziko metabolických porúch spojených s ochorením srdca a mozgovej mŕtvice.
Obsahujú totiž terciárne butylhydrochinóny (TBHQ), ktoré sú vedľajším produktom petrolejárskeho priemyslu. Ide o často prídavnú látka do potravín, ktorá ich umožňuje produkovať za veľmi nízke náklady.
Čo sa deje v žalúdku po zjedení instatných polievok
Odborník na gastrointestinálne zdravie uskutočnil video-experiment, ktorým pozoroval vnútro žalúdka. Kamera snímala procesy, ktoré sa diali po dvoch hodinách trávenia polievky s rezancami a výsledky boli alarmujúce.
V poslednej štúdii vedci z Journal of Nutrition zistili, že ženy z Južnej Kórei, ktoré konzumujú tieto polievky, boli viac náchylné na to, že sa u nich prejaví „metabolický syndróm“.
Navyše, dochádza k tomu bez ohľadu na to, čo ešte okrem polievok jedli, alebo koľko pohybu denne vykonávali.
Ľudia s týmto tzv. metabolickým syndrómom môžu mať nasledovné prejavy:
- vysoký krvný tlak
- vysokú hladinu cukru v krvi
- zvýšené riziko srdcových ochorení, mŕtvice a cukrovky
Rezance boli pôvodne pripravované varením a následným krátkym vyprážaním pri vysokých teplotách, čo je stále hlavnou metódou prípravy v ázijských krajinách.
Naopak, v západných krajinách sú viac obľúbené rezance pripravované sušením.
Čo obsahuje väčšina instantných polievok?
Hlavné zloženie rezancov je pšeničná múka, palmový olej a soľ.
Zloženie prídavného aromatického prášku je soľ, glutaman sodný, korenia a cukor. Typický pohár instantnej polievky obsahuje až 2700mg sodíka.
Hoci instantné rezancové polievky sú pohodlné a rýchle na prípravu a pre niekoho aj chutné jedlo, vieme, že zvyšujú riziko porúch metabolického systému.
Vysokým obsahom sodíka, nezdravými nasýtenými tukmi a glykemickou záťažou poukazuje na vyššie spomenuté riziká spoluautor štúdie Hyun Shin, doktorand na Harvarde, odbore Verejného zdravia v Bostone.
Čo zistili štúdie ohľadne konzumácie instantných polievok
Shin a jeho kolegovia z Baylor University z Harvardu analyzovali zdravie a stravu takmer 11.000 dospelých v Južnej Kórei vo veku medzi 19 až 64.
Účastníci hlásili čo jedli a výskumníci podľa toho roztrieďovali každého účastníka.
Sústredili sa aj na tradičné zdravé potraviny, ale aj na fast-foody, taktiež sa zameriavali na to, koľkokrát týždenne jedli instantné polievky.
Štúdia sa zamerala na jednotlivcov v Južnej Kórei, pretože práve táto krajina má najvyšší počet konzumentov instantných rezancových polievok na svete. Ďalším dôvodom na štúdiu bol fakt, že v posledných rokoch práve v tejto krajine vzrástli zdravotné problémy, vrátane srdcových ochorení či obezity.
Výsledky sú veľmi dôležité aj pre spotrebiteľov európskeho a amerického trhu, pretože v celosvetovom merítku ide o významné trhy v predaji a konzumácií instantných rezancových polievok.
Len v USA sa predalo až 4.300 miliardy kusov v roku 2013 (nasledujú hneď za Čínou, Indonéziou, Japonskom, Vietnamom, Indiou a Južnou Kóreou na prvom mieste).
Ženy, ktoré jedli instantné rezance dvakrát týždenne alebo viac, mali vyššie riziko vzniku metabolického syndrómu než tie, ktoré jedli rezance menej alebo vôbec nie, bez ohľadu na to, či ich strava spadala do kategórie tradičných jedál alebo fast-foodov.
Vedci zistili súvislosť aj medzi mladými ženami, ktoré boli štíhlejšie a mali viac fyzickej aktivity.
Čo sa týka mužov, Shin a jeho kolegovia odhadovali, že biologické rozdiely medzi pohlaviami (ako sú pohlavné hormóny a metabolizmus) považujú za nedostatočne zjavnú spojitosť medzi mužmi, ktorí konzumovali instantné rezance a vznikom metabolického syndrómu.
Ako sme už spomínali, štúdia bola vykonaná v Južnej Kórei, čo je oblasť s najväčšou skupinu spotrebiteľov instantných polievok na svete, kde ľudia spotrebovali až neuveriteľných 3,4 miliárd balíčkov rezancov za rok 2010.
Výsledky sa týkajú ľudí aj v Severnej Amerike, tvrdí Lisa Young, profesor na Univerzite v New Yorku.
V Spojených štátoch by sa nemalo jesť toľko instantných rezancových polievok. Sú však kupované tam, kde sa predávajú a problém je, že sú predávané takmer všade, povedal Young.
Takže čo je také zlé na týchto rezancoch?
„Instantné rezance majú vysoký obsah tuku, vysoký obsah soli, vysoký obsah kalórií a navyše sú jednou zo spracovaných potravín – všetky tieto faktory prispievajú k zdravotným problémom„, povedal Young.
To neznamená, že každý človek bude reagovať rovnakým spôsobom, ale treba mať na pamäti všetky škodlivé následky.
V júni 2012, Korea Food and Drug Administration (KFDA) našli benzopyrén (látka spôsobujúca rakovinu) v šiestich značkách rezancových polievok z firmy Nong Shim Company.
Hoci spoločnosť KFDA sa vyjadrila, že hodnoty boli nepatrné, firma Nong Shim identifikovala konkrétne šarže rezancov s nájdenými škodlivými látkami a podala odvolanie do októbra roku 2012.
Tieto polievky obsahujú tiež TBHQ (terciárny-butylhydrochinón), ktorý môže mať dlhodobé účinky na zdravie, ako aj na oslabenie orgánov. Prispieva tiež k vzniku rakoviny a nádorov.
Záver
Spracované potraviny spravidla obsahujú vysoké množstvo cukru a soli, a to predovšetkým preto, že sú pripravené tak, aby mali dlhú životnosť.
Dôležité však je, ako uviedol Young, že trocha vynaloženej námahy by mohlo pomôcť ľuďom úplne vyhnúť sa spracovaným instantným rezancom.
Môžete si ľahko a jednoducho pripraviť cestoviny, ryžu alebo zeleninu sami doma. Stačí len trochou plánovania.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Antibiotiká u detí (kojencov) môžu vyvolať astmu a prejavy alergie
- Je zdravší mierne či dobre prepečený stejk? Vedci na to majú jasnú odpoveď
- Šialení vedci z Cambridge radia 15-ročným deťom užívať lieky na cholesterol, aby znížili riziko infarktu
- Zlá správa pre Váš mozog: Tieto obľúbené nápoje spôsobujú mŕtvicu a demenciu
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár