Zbavte sa bolestivej osteoartritídy (artrózy kĺbov) a zregenerujte svoje kĺby pomocou byliniek, stravy a cvičenia! Zistiť viac

Vedci odporúčajú ženám prestať nosiť podprsenky a majú na to dobrý dôvod


nosenie podprsenky

13. október je medzinárodným dňom nenosenia podprseniek, čiže dňom, keď sú ženy vyzývané, aby si nevzali túto časť svojho odevu.

Dôvodom organizátorov tohto dňa zrejme bola skutočnosť, že upriamením sa na prsia dokážu lepšie zachytiť pozornosť žien. Vtedy zrejme ešte nikto netušil, že nenosenie podprsenky skutočne dokáže byť prospešné aj pre zdravie pŕs.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Na čo sú určené podprsenky?

Zmysel podprseniek je udržať prsia na mieste. Ak ste aktívnou ženou s väčším poprsím, podprsenka je dobrá vec.

Je ťažké sa pohybovať pri športe, ak každý váš pohyb je nasledovaný pohybom pŕs.

K zaujímavým zisteniam prišiel výskumník na športové vedy Jean-Denis Rouillioa, profesor na Univerzite Franche-Comte počas svojho 15 ročného výskumu nosenia podprseniek na 330 ženách vo veku 18-35 rokov, ktoré ich nosili už od skorého pubertálneho veku.

Výsledky výskumu ukázali, že podprsenky nerobia vôbec nič pre podporu hrude, znižovanie bolesti chrbta či predchádzanie predčasného ovísania pŕs.

Ako uvádza: „Medicínsky, fyziologicky aj anatomicky prsia nezískavajú nič z toho, keď im nedoprajete prirodzenú gravitáciu. Práve naopak, s podprsenkou viac ovísajú“.

Aký názor na podprsenky zastávajú vedci dnes

Vedci sa dnes už domnievajú, že pri nosení podprsenky sa prsiam bráni vo vytvorení si podporných tkanív. Bez podprsenky by si prsia naopak dokázali vytvoriť oveľa lepší tvar.

U žien v štúdii, ktoré prestali nosiť podprsenky, došlo v porovnaní s ostatnými ženami nosiacimi podprsenky k nadvihnutiu výšky bradaviek až o 7 milimetrov!

Liečba osteoporózy

Zdá sa teda, že naozaj máme možnosť ovplyvniť to, ako budú naše prsia časom vyzerať .

Vedci ďalej tvrdia, že nosenie podprseniek môže dokonca znižovať cirkuláciu krvi a prekrvenie prsného tkaniva.

„U mladších žien, ktoré nenosia podprsenky dochádza k zvýšenej tvorbe kolagénu a elasticite, čo zlepšuje držanie tvaru vyvíjajúcich sa pŕs“, hovorí Dr. Stafford Broumand.

Samozrejme, ženy nosia podprsenky aj z iných dôvodov, než len pre udržanie tvaru pŕs. Ide hlavne o potrebu zabránenia ich voľného pohybu.

Spoločnosť dnes nazerá na podprsenky ako na dôležitú súčasť ženského oblečenia. Bohužiaľ sa začína ukazovať, že táto spoločenská norma spôsobuje ženám ujmu a že snáď by mala byť prehodnotená.

Záver

Ak uvedené dôvody neboli dostatočné na zmenu vášho postoja, máme pre vás ešte jeden bonbónik na záver.

Existujú totiž dôkazy o priamom súvise nosenia podprsenky a rakoviny prsníka. Písali sme o nich v inom článku.

Odporúčame vám prečítať si ho. Dozviete sa tam viac podrobností o tom, ako dĺžka času nosenia podprsenky zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: Scientists Have Just Told Women To STOP Wearing Bras. Here’s Why

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. http://www.lekari.sk/denne-spravy/zdravie-sukl-zatial-z-lekarni-vyzbieral-asi-48-ton-nespotrebovanych-liekov-13432.html

    ZDRAVIE: ŠÚKL zatiaľ z lekární vyzbieral asi 48 ton nespotrebovaných liekov
    Bratislava 1. novembra (TASR) – Slováci zatiaľ tento rok odovzdali do lekární takmer 48 ton nespotrebovaných liekov. Tie nakoniec skončia v spaľovniach. Za ich zber je zodpovedný Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).Ústav zbiera lieky na jar a jeseň. Jarný zber má za sebou, v súčasnosti prebieha ten jesenný. Lieky odovzdalo 1985 lekární a pobočiek verejných lekární.“Presné údaje o množstve vyzbieraného odpadu budú známe ku koncu roka,“ povedala Diana Madarászová zo ŠÚKL. Najviac liekov odovzdali ľudia v Bratislavskom kraji (10,6 tony) a najmenej v Nitrianskom kraji (4,8 tony). Ročne skončí v spaľovniach približne 100 ton nespotrebovaných liekov.Lieky by sa po skončení exspirácie nemali vyhadzovať do odpadu či splachovať. Liečivo v nich obsiahnuté sa môže podľa ŠÚKL dostať do pôdy a podzemných vôd, čím je okrem životného prostredia ohrozené aj ľudské zdravie.Zbierať nespotrebované lieky je lekáreň povinná, káže jej to zákon. Na ich zhromažďovanie musí mať vytvorený priestor, zbierajú sa zväčša do priesvitných polyetylénových hrubých vriec. Použité ihly, striekačky, ortuťové teplomery sa zhromažďujú zvlášť do plastových fliaš a odovzdávajú sa spolu s ostatným odpadom.Lieky je potrebné odovzdať v tube či sklenenej fľaštičke, zbavené musia byť škatuľky a príbalového letáku. Tie v tekutej forme by mali byť tiež vybrané z papierových škatuliek, masti a krémy možno odovzdať len v obaloch z umelej hmoty. Takto odbalené lieky sa musia dať do papierového alebo plastového vrecka. Neplatí to pre odpad z výživových doplnkov, kozmetických prípravkov, zdravotníckych pomôcok a homeopatických liekov.O zaobchádzaní s nespotrebovanými liekmi musí mať prevádzkovateľ lekárne v jej priestoroch viditeľný oznam.

    Zaujímavé riešenie.
    Koľko ľudí odovzdá lieky,ktoré vôbec neužívali.

    Mnohí užívanie liekov vzdali hneď na začiatku,keď im bolo od nich zlé.

    Koľkí vyhodia lieky do smetného koša, aby ich nemuseli vrátiť do lekárne.

    Koľko miliárd ročne absolútne premrhaných peňazí zaplatia pacienti z našich povinných odvodov do zdravotných poisťovni.
    Na tie vyhodené lieky prispievajú aj zdraví ľudia odvodom do zdrav. poisťovni.

    Ľudia by si mali najmenej 3 krát premyslieť, či naozaj potrebujú lieky na predpis, alebo bez neho.

    Namiesto toho by sa mali spamätať a začať sa zdravo stravovať, aby ich návyková katastrofálne zlé pripravovaná strava neohrozovala zdravie a predčasne ich nezabíjala a aby pre zlepšenie zdravia už konečne začali dačo zo sebou robiť a vylepšili si metabolizmus s dennými kilometrami.

  2. Ešte k tým podprsienkam. Ja som ich nikdy nenosila ani nebudem, i keď nemám malé prsia. Prsia mam voľne pevné nie ovisnuté.

    Nosiť podprsienku je určitým nebezpečenstvom nie len pre zhoršené prekrvenie prs, ale kvôli neustále priškrteným neprechodným lymfám v podpazuši a hornými ramienkami.
    Podprsienka bráni voľným odtokom v lymfách, pri čom sa toxické látky začnú zhromážďovať a podnecovať tvorbu rakoviny prs.
    Pri veľkých prs sú občas potrebne.

Pridajte komentár

*