(Sean Adl-Tabatabai, The People’s Voice) Priekopnícka štúdia z Kalifornskej univerzity odhalila, že CT-čko, široko používaná diagnostická zobrazovacia metóda, môže spôsobiť jeden z 20 druhov rakoviny, pričom malé deti čelia až 10-násobne vyššiemu riziku.
Toto alarmujúce zistenie podčiarkuje potenciálne nebezpečenstvo vystavenia tela röntgenovému žiareniu z týchto prístrojov, najmä pre zraniteľné skupiny obyvateľstva.
Skenovanie počítačovou tomografiou (CT), ktoré sa spolieha na röntgenové lúče pri vytváraní detailných interných snímok, sa vo Veľkej Británii vykoná približne päť miliónkrát ročne (na Slovensku okolo pol milióna vyšetrení ročne).
Používa sa na diagnostikovanie stavov, ako sú rakovina, mŕtvica a zlomeniny kostí, alebo na sledovanie priebehu liečby.
Výskum však zdôrazňuje, že tento rutinný postup môže zvyšovať riziko vzniku rakoviny pľúc, prsníka a iných rakovín, čo vyvoláva naliehavú potrebu prehodnotenia jeho širokého použitia, najmä v pediatrickej starostlivosti.
Denník Dailymail.co.uk uvádza, že k týmto zisteniam prichádza v čase, keď onkologická starostlivosť vo Veľkej Británii dosiahla „bod zlomu“ a zaostáva za ostatnými krajinami z dôvodu zlého hospodárenia.
Oneskorená liečba rakoviny sa stala „smrteľnou normou“ a bez radikálnej zmeny sa nezaobíde žiadne zlepšenie, tvrdia poprední lekári. V lekárskom časopise The Lancet Oncology kritizujú britskú labouristickú vládu za to, že o zmenách naďalej konzultuje, než aby ich uskutočnila.
Nová štúdia zistila, že z 93 miliónov CT vyšetrení, ktoré sa vykonali v roku 2023 v USA, vyšlo takmer 103 000 rakovín, čo je asi tri až štyrikrát viac, než sa pôvodne očakávalo.
Odhaduje sa, že riziko rakoviny z CT vyšetrení je na rovnakej úrovni ako konzumácia alkoholu a nadmerná telesná hmotnosť.
Výskumníci následne podrobnejšie analyzovali týchto 93 miliónov vyšetrení od 61,5 milióna pacientov v USA, aby vypočítali, ako často sa rakovina vyvinula práve z vykonaného CT skenu.
Najrizikovejšie CT vyšetrenia u dospelých a detí
Výskumníci zistili, že u dospelých pravdepodobne najviac problémov spôsobuje vyšetrovanie brucha a panvy, zatiaľ čo u detí predstavuje najväčšie riziko CT hlavy.
Rakovina, o ktorej sa predpokladá, že vzniká z nadmerného ožiarenia, zahŕňala pľúca, hrubé črevo, krv (leukémia), močový mechúr, prsník a štítnu žľazu. Riziká boli najvyššie medzi tými, ktorí podstúpili CT vyšetrenie vo veku, keď mali menej ako jeden rok.
Lynda Johnsonová, odborná pracovníčka pre klinické zobrazovanie a radiačnú ochranu v Spoločnosti rádiografov, hovorí:
„Presná komunikácia o výhodách a rizikách CT vyšetrení je nevyhnutná na ochranu verejnosti pred poškodením zdravia. Zameranie sa len na riziká nie je užitočné a v niektorých prípadoch môže človeku zabrániť, aby podstúpil vyšetrenie, ktoré by mohlo poskytnúť včasnú diagnózu rakoviny.
Každý, kto podstúpi CT vyšetrenie, musí dostať vyvážené, presné a relevantné informácie, ktoré mu umožnia pochopiť, čo to pre neho ako jednotlivca znamená z hľadiska jeho diagnózy, liečby a potenciálnej dlhodobej zdravotnej starostlivosti.“
Štúdia publikovaná v odbornom časopise Jama Internal Medicine poukázala na to, že miera CT vyšetrení je v USA oveľa vyššia ako vo Veľkej Británii.
Doreen Lauová, lektorka pre problematiku zápalov, starnutia a biológie rakoviny na Brunelovej univerzite v Londýne, hovorí, že nové zistenia neznamenajú, že ľudia by sa mali vyhýbať CT vyšetreniam, ktoré im odporučí lekár.
„Vo väčšine prípadov prínos odhalenia alebo vylúčenia vážneho ochorenia ďaleko prevyšuje veľmi malé riziko poškodenia zdravia.
To, čo tento výskum zdôrazňuje, je potreba minimalizovať zbytočné vyšetrenia a používať najnižšiu možnú dávku žiarenia, najmä v situáciách, kde je používanie CT časté.
V prípade potreby môžu lekári zvážiť aj alternatívne zobrazovacie metódy, ktoré nezahŕňajú ionizujúce žiarenie, ako sú napríklad magnetická rezonancia (MRI) alebo ultrazvuk, a to najmä u mladších pacientov, alebo ak sa predpokladá opakované zobrazovanie,“ uvádza Doreen Lauová.
Stephen Duffy, emeritný profesor skríningu rakoviny na Queen Mary Univerzite v Londýne, dodáva:
„Povedal by som pacientom, že ak vám dôrazne odporučia CT vyšetrenie, bolo by rozumné to urobiť.“
Poznámka redakcie: Sú dva druhy vyšetrenia na CT-čku – s rádioaktívnou kontrastnou látkou a bez nej. Ak to je možné, odmietnite aspoň tú kontrasnú látku, ktorá predstavuje dodatočnú radiačnú záťaž pre organizmus.
Autor: Sean Adl-Tabatabai, Zdroj: thepeoplesvoice.tv, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Čo vám hrozí po vyšetrení na počítačovej tomografii (CT-čku)
- Varovanie: Čo vám hrozí pri kolonoskopii, no lekár vám to nepovie
- Medicínsky priemysel tlačí stále mladšie ženy do rizikových mamografických vyšetrení
- Temná stránka skríningu rakoviny prostaty: Epidémia nadmerných diagnóz a nepotrebnej liečby
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
U mňa doma bol jeden člen rodiny 8 či 9x na tom. Po každé rozhodený po návrate domov na 2-3 dni. Aura v ťahu, rozbitá ako kúsky ľadu na zamrznutej rieke. Dôsledky dodnes.
No ďakujem pekne.