Ako sa navždy zbaviť osteoartritídy (artrózy kĺbov) pomocou byliniek, stravy a cvičenia? Viac info tu

Vedci zistili, že sója namiesto prevencie rakoviny prsníka, urýchľuje jej priebeh


Vedci zistili, že sója namiesto toho, aby predchádzala rakovine prsníka, urýchľuje jej priebeh

Správy viacerých vedcov, uverejnené v renomovaných publikáciách a nadáciách na boj proti rakovine, upriamovali pozornosť na to, že konzumácia sóje potláča rakovinu prsníka.

Napriek tomu množstvo výskumov nielen protirečí týmto vyhláseniam, ale úplne ich vyvracia.

Stop Candida

Výskumníci v Centre na výskum rakoviny Memorial Sloan Kettering v New Yorku, ktorí sa zaoberajú skúmaním invazívneho karcinómu prsníka, varujú ženy, že pridávanie sóje do stravy urýchľuje šírenie rakovinových buniek v prsníku.

Číňania nejedia nefermentované sójové bôby tak, ako jedia ostatné strukoviny, napríklad šošovicu. Sója totiž  obsahuje veľké množstvá prírodných toxínov alebo „antinutrientov“.

Tie sú silnými inhibítormi enzýmov, ktoré blokujú účinok trypsínu a ďalších enzýmov potrebných na trávenie proteínov.

Tieto inhibítory sú veľké, tesne poskladané formy proteínov, ktoré sa počas bežného varenia úplne nedeaktivujú. Môžu potom spôsobovať vážne žalúdočné ťažkosti, znížené trávenie proteínov a chronickú nedostatočnosť príjmu aminokyselín.

V testoch, ktoré boli uskutočnené na zvieratách, strava s vysokým obsahom trypsínových inhibítorov zapríčiňovala zväčšenie a patologické ochorenia pankreasu, vrátane rakoviny.

Urýchľuje progres rakoviny prsníka

Výskumníci z Centra na výskum rakoviny Memorial Sloan Kettering porovnávali nádorové tkanivá pred a po 30-dňovom podávaní sójového výživového doplnku.

Kontrolná skupina konzumovala placebo. Výskumom bolo zistené, že u žien, ktoré užívali výživový doplnok so sójou, nastali zmeny v prejavoch určitých génov, o ktorých je známe, že podporujú bunkový rast.

Na základe týchto zistení dospeli k záveru, že sójový proteín by mohol potenciálne urýchliť progres ochorenia. V štúdii sa uvádza: „Tieto údaje vyvolávajú obavy, že sója môže v podsúboroch žien pôsobiť ako stimulant rakoviny prsníka.“

V súčasnosti tisíce žien konzumujú sóju v presvedčení, že tá ich chráni pred rakovinou prsníka. Napriek tomu v roku 1996 výskumníci zistili, že u žien konzumujúcich sójový proteínový izolát, bol zistený zvýšený výskyt epiteliálnej hyperplázie, čo je predpokladom vzniku nádorov.

O rok neskôr sa zistilo, že dietetický genisteín (čo je fytoestrogén) stimuluje bunky prsníka na vstup do bunkového cyklu. Toto je objav, ktorý viedol autorov štúdie k záveru, že ženy by nemali konzumovať sójové produkty na prevenciu rakoviny prsníka.

„To, že sója zabraňuje rakovine prsníka je mýtus,“ hovorí Kaayla T. Daniel, PhD, autorka filmu Úplný príbeh o sóji: odvrátená strana obľúbenej „zdravej“ potraviny Američanov.

„Početné štúdie ďalej ukazujú, že sója môže spôsobiť, prispieť alebo dokonca urýchliť progres rakoviny.“

U všetkých účastníčok tejto štúdie boli nedávno vykonané biopsie prsníka a všetky boli diagnostikované v štádiu jedna alebo dva rakoviny prsníka.

O dva až tri týždne neskôr bola všetkým naplánovaná mastektómia alebo lumpektómia. Podľa výskumných pracovníkov zatiaľ nie je jasné, či sa progres rakoviny podarí zvrátiť.

Vegánky a vegetariánky sú rizikovou skupinou

Podľa vyjadrenia Dr. Jacqueline Bromberg, spoluautorky štúdie, u niekoľkých zo žien s vysokými hladinami genisteínu boli zaznamenané zmeny v špecifikovanom súbore génov, o ktorých je známe, že ovplyvňujú rast buniek rakoviny prsníka, smrť alebo niektoré aspekty patológie rakoviny prsníka.

Tieto zmeny sa prejavili u tých žien, ktoré konzumovali okolo 51,6 g sóje denne, čo je ekvivalent asi štyroch šálok sójového mlieka denne.

Výskumníci dospeli k záveru, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú sóju, príjmu do svojho tela takúto dávku denne. Platí to predovšetkým o vegetariánoch a tých, ktorí nejedia mliečne výrobky.

Zároveň upozornili na to, že ľudia žijúci v ázijských krajinách, môžu byť obzvlášť ohrození práve v dôsledku vysokého podielu tofu a sóje v tradičnej strave.

Dr. Bromberg sa vyjadril takto: „Nehovoríme o 20-násobne väčšom množstve sóje. Hovoríme o niečom, čo človek bežne konzumuje.“

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Podľa prieskumu z roku 1998 bolo priemerné množstvo sójového proteínu spotrebovaného denne v Japonsku približne 8 g u mužov a 7 g u žien. To je menej ako dve čajové lyžičky.

Američania konzumujú množstvá, ktoré toto množstvo ďaleko presahujú.

Geneticky modifikované

Akákoľvek zložka uvádzaná ako sójové bôby alebo sója na ktoromkoľvek zozname zložiek nejakého výrobku je s 93% pravdepodobnosťou GMO.

Neplatí to v prípade, ak je explicitne uvedené, že pochádza z organického zdroja. Avšak ani organickej sóji sa nedá veriť. Sója je totiž veľmi problematickou obilninou.

Neorganické zdroje sóje sa do mnohých poľnohospodárskych postupov aplikujú s označením ako organické.

Ministerstvo poľnohospodárstva USA (USDA) v roku 2011 odhalilo sprisahanie pri dovoze produktov s falšovanými certifikátmi o ich organickom pôvode.

Išlo o produkty vyrábané necertifikovanými dodávateľmi v Číne. Čínska firma použila falšovaný certifikát na to, aby označila neorganické obilniny, vrátane sójových bôbov, prosa a pohánky, ako certifikovane organické.

Takéto podvody sa stávajú každoročne a odhaliť sa podarí len zlomok z nich. Dokonca aj sójové bôby pochádzajúce z domácej organickej produkcie sa v súčasnosti overujú, či ich pôvod nie je GMO.

Ani organická (bio) sója však nezmení toxicitu nefermentovaných zdrojov, ktorými je v takej obrovskej miere zásobený trh s potravinami.

Väčšina sóje nie je fermentovaná

Fytáty obsiahnuté v nefermentovaných sójových produktoch v skutočnosti bránia absorpcii bielkovín a štyroch kľúčových minerálov: vápnika, horčíka, železa a zinku.

Ich účinok je v tomto smere silnejší než účinok fermentovaných zdrojov. Sójové bôby vo svojej prirodzenej forme obsahujú fytochemikálie, ktoré majú na ľudské telo toxické účinky.

Tromi hlavnými antinutričnými látkami sú fytáty, enzýmové inhibítory a goitrogény. Existencia týchto antinutričných látok je nástrojom vytvoreným prírodou na ochranu rastliny sóje.

Zaručuje jej to dostatočne dlhú životnosť na to, aby sa mohla účinne reprodukovať. Fytáty fungujú ako imunitný systém rastliny, ponúkajúc mu ochranu pred slnečným žiarením a inváziou zo strany baktérií, vírusov alebo húb.

Vďaka fytátom rastlina sóje nechutí pasúcim sa zvieratám. Všetky rastliny sú vybavené určitými antinutričnými charakteristikami, ale rastlina sóje je na tieto chemikálie obzvlášť bohatá.

Ak tieto nie sú odstránené rozsiahlou úpravou, napríklad fermentáciou alebo namáčaním, sójové bôby sú a zostávajú jednou z najhorších potravín, ktoré človek môže jesť.

Využiteľnosť čistého proteínu nefermentovanej sóje je 61%, čo je pomerne málo. Najbežnejšia sója (99%), predávaná vo väčších potravinových reťazcoch v podobe sójových mliek a spracovaných potravín je nefermentovaná. To má smrteľné následky.

Zdravotné riziká nefermentovanej sóje

Nefermentovaná sója bola výskumníkmi označená ako príčina:

  • bolestivého trávenia
  • rozpadu imunitného systému
  • PMS (predmenštruačného syndrómu)
  • endometriózy
  • reprodukčných problémov u mužov i žien
  • alergií
  • ADD a ADHD (porucha pozornosti a porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou)
  • vyššieho rizika vzniku ochorení srdca a rakoviny
  • podvýživy
  • straty libida

Fermentované zdroje sóje, akými sú napríklad natto, miso, tempeh a niektoré fermentované druhy tofu sú pravdepodobne jediné druhy sóje, ktoré by mohli ľudia konzumovať, aj to len vtedy, ak tieto produkty nie sú GMO, ale sú skutočne pravé organické.

Často však neexistuje žiadna záruka, že to, čo je napísané na etikete, sa zakladá na pravde. Preto je sóji sa lepšie úplne vyhýbať.

Pri konzumácii potravy sa tráviace enzýmy, ktorými sú amyláza, lipáza a proteáza, vylučujú do zažívacieho traktu, aby podporili rozloženie potravín a uvoľnili živiny na asimiláciu do tela.

Vysoký obsah inhibítorov enzýmov v nefermentovanej sóji narúša tento proces a znemožňuje úplné strávenie sacharidov a proteínov obsiahnutých v sójových bôboch.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Drísty americkývh vedcov. Japonci, ktorí jedia denne sóju, ktorá nie je GMO, sa dožívajú najvyššieho veku na svete. Majú najnižší výskyt rakoviny, ktorú liečia leičivými hubami reishi a podkovičník, ktoré sa v Japonsku pestujú tak, ako sója.

  2. V dnešnej dobe sa človek asi ťažko vyhne konzumácii sóje, veď ju pchajú ešte aj do mäsových výrobkoch. A že vraj vegetariáni ohrození…

Pridajte komentár

*