Znížite si za 28 dní vysoký krvný tlak prírodnou cestou, bez užívania škodlivých liekov na predpis a natrvalo! Zistiť viac

Vedecká správa varuje: Sója a produkty z nej vám môžu totálne rozhádzať hormóny


Správa: sójové produkty obsahujú znepokojujúce hladiny fytoestrogénov

Mnohí ľudia začnú jesť veľa sójových produktov, keď sa snažia obmedziť svoj príjem potravín živočíšneho pôvodu, ako sú mäso a kravské mlieko.

O prínosoch rastlinnej stravy počúvame v poslednej dobe pomerne veľa a často. No keď ide o sóju, štúdie ukazujú, že je potrebná veľká obozretnosť.

Zbohom vysoký krvný tlak

Prečo je sója pre ľudské telo problém

Okrem skutočnosti, že veľa sóje pestovanej v USA je geneticky modifikovanej, vedci nedávno varovali, že sójové produkty obsahujú „znepokojujúce“ hladiny fytoestrogénov.

Fytoestrogény nachádzajúce sa v sóji sú známe ako izoflavóny a v tele pôsobia ako estrogén. Pokladajú sa za endokrinné disruptory a môžu viesť k problémom s plodnosťou, a dokonca aj k rakovine.

Nové údaje z testov dokazujú ich znepokojivé hladiny v mnohých sójových produktoch.

Výskumníci z francúzskej spotrebiteľskej skupiny UFC-Que Choisir bijú na poplach po tom, čo testovali 55 rôznych sójových výrobkov, ako sú zákusky, hotové jedlá, omáčky a nápoje.

Prišli na to, že už jediná porcia týchto produktov môže obsahovať päťnásobok množstva izoflavónov, ktoré považuje za bezpečné Francúzska agentúra pre potraviny, životné prostredie a bezpečnosť a zdravie pri práci (ANSES).

Zistili napríklad, že porcia kuskusu s obsahom sóje presiahla odporúčanú dávku 3,5-krát, zatiaľ čo hrsť sóje Soya Party Nature od značky Soya obsahovala päťnásobok tohto množstva.

Pohár sójového nápoja od Cereal Bio, známy ako Sud-Quest Nature, mal až 150% maximálneho množstva izoflavónov odporúčaného pre dospelých.

Fytoestrogény objavili dokonca aj na niektorých prekvapujúcich miestach, ako sú hovädzie mäsové guľky či kuracie nugetky.

Skupinu znepokojuje, že ešte aj vtedy, keď sa ľudia držia potravín, ktoré majú nižšie hladiny izoflavónov, sa môže stať, že požijú oveľa vyššie než ich odporúčané množstvá, pretože ich prijímajú z toľkých rozličných potravín.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Skupina vyzvala ANSES k opätovnému posúdeniu rizika pre ľudí, ktorí tieto produkty konzumujú a žiada tiež o zavedenie opatrení na označovanie výrobkov obsahujúcich sóju.

Vyhýbať sa sójovým produktom odporúčajú hlavne tehotným ženám a malým deťom. Ostatní konzumenti by takých potravín nemali zjesť viac než jednu porciu denne.

Ďalšia kopa dôvodov, prečo sa vyhnúť sóji

Je tu však samozrejme aj fakt, že úroda sóje je hojne postrekovaná herbicídmi, ako je glyfosát, ktorý je už dlho spájaný s rakovinou, ako je non-Hodgkinov lymfóm a Svetová zdravotnícka organizácia ho zaradila ako „možný karcinogén“.

Sójové bôby tiež prirodzene okrem fytoestrogénov obsahujú aj iné takzvané anti-živiny, napríklad fytáty, sójatoxín a goitrogény.

Fytáty môžu vo vašom tele znižovať asimiláciu dôležitých živín, ako sú zinok, železo, horčík a vápnik, zatiaľ čo goitrogény bránia vášmu telu v syntéze hormónov štítnej žľazy, čo môže vyvolať rakovinu štítnej žľazy a hypotyreózu.

Obsahujú tiež inhibítory tripsínu, ktoré môžu ovplyvňovať to, ako trávite bielkoviny. Môže to spôsobovať problémy, ako sú hnačka, krvácanie a kŕče v bruchu a dáva sa to do súvisu s poruchami pankreasu.

Treba však poznamenať, že mnohé z týchto anti-živín ničí proces tradičnej fermentácie. To znamená, že jedlá ako miso, nattotempeh sú zdravšími sójovými voľbami. Musia byť však vyrábané skutočnou fermentáciou, čo mnohé z nich dnes nie sú.

Bohužiaľ, väčšina sóje a produktov z nej, ktoré sa nachádzajú v západnom svete, je nefermentovaná. Môžeme ju nájsť prevažne v sójovom mlieku, tofu a detských výživách.

Záver

Sója je dnes všade, lebo je lacná a v potravinárskej výrobe funguje veľmi dobre na celý rad účelov. Dokáže jedlu dodať hustotu a krémovitosť a zlepšiť jeho štruktúru bez pridávania kalórií alebo tuku.

Nanešťastie si však ľudia nenájdu čas presne zistiť, čo kladú do svojho tela a aký nepriaznivý vplyv to na nich môže mať. Sója je jeden z príkladov trendového „zdravého“ jedla, ktoré jednoducho nenapĺňa svoje prísľuby.

Stop Candida

Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Nahodny zatulanec

    Dalsi text co sa snazi podporit maso, radcej budem jest soju ako podporovat 1000 zvierat zabitych na svete kazdy sekundu

    • Tento článok nikde nepolemizuje o vegetariánstve či mäsožravosti. Namiesto sóje si môžete dať množstvo iných strukovín, ktoré sú chutnejšie, výživnejšie a bez škodlivých látok.

  2. dobře že zdůrazńujete že píšete o söji z Ameriky která se dováží i do Evropy a je modifikovaná……to co píšete neplatí pro söju BIO……v Číně konzumují söju po tisíciletí a rakovina tam skoro není…….a čím to asi je? Určitě to není sojou ale živočisnými produkty……..čekám na Vaše reakce….děkuji

    • V Číne konzumujú sóju iba fermentovanú, nie geneticky modifikovanú a nepridávajú jú do iných potravín. U nás väčšina pečiva obsahuje zmes pšeničnej a sójovej múky (lebo je lacnejšia). Vy takto skonzumujete obrovské množstvo sóje a ani o tom neviete.

Pridajte komentár

*