Zbavte sa candidy (kvasinkovej infekcie) spôsobujúcej únavu, depresie, ekzémy, migrénu či nadváhu. A to celkom prírodne a bez škodlivých antibiotík! Zistiť viac

Vedia ľudia konzumujúci margarín ako sa vyrába? Je to hrôza


Vedia ľudia konzumujúci margarín ako sa vyrába? Je to hrôza
„Lahodná chuť. Vhodné na teplú aj studenú kuchyňu. Súčasť pestrej a vyváženej stravy. Podporuje zdravý životný štýl. Obsahuje prospešné tuky,“ atď…

Aj takéto bývajú tvrdenia propagujúce margaríny a iné rastlinné nátierky.

Liečba osteoporózy

Tak sa teda pozrime bližšie na to, ako sa táto neskutočne „zdravá“, priam gurmánska pochúťka vyrába.

Krok 1: Výber ingrediencií

Primárnymi ingredienciami margarínov zvyčajne bývajú najlacnejšie a zároveň tie najhoršie oleje.

Vyrábajú sa väčšinou zo sójoveho, kukuričného, bavlníkového alebo repkového oleja.

Občas do nich pridajú aj zdravý olivový olej. Podstatné však je, čo sa s týmito olejmi následne udeje.

Krok 2: Extrakcia oleja

Kvalita oleja a jeho využiteľných zložiek okrem samotného druhu závisí vo veľkej miere aj od spôsobu spracovania.

Oleje určené pre produkciu margarínov sa získavajú aplikáciou vysokých teplôt a tlaku.

Ide o tú najnevhodnejšiu metódu získavania olejov. Teda, najnevhodnejšiu z hľadiska zdravotných účinkov. Z ekonomického hľadiska je najefektívnejšia.

Pri nej sa na jednej strane znehodnocujú takmer všetky prospešné zložky a na strane druhej sa vytvárajú látky škodlivé.

Krok 3: Čistenie olejov

Po prvej fáze získavania olejov nasleduje fáza ich čistenia.

Počas nej sa používajú veľmi škodlivé chemikálie, ako napríklad hexán a tiež rôzne riedidlá.

Bohužiaľ, stopy týchto látok natrvalo ostávajú súčasťou aj výsledného produktu, ktorý si natierate na chlieb alebo pomocou neho pečiete koláče.

Krok 4: Odobratie vitamínov

Teraz je už olej dostatočne zoxidovaný a zatuchlý. Pre istotu sa ešte podrobí prefukovaniu horúcou parou.

Počas tohto procesu sa z neho odstráni aj to posledné málo vitamínov a minerálov, ktoré v ňom ešte po predchádzajúcom spracovaní ostali.

Čo je však podstatné, pesticídy a riedidlá ostávajú.

Krok 5: Mixovanie s niklom

V tejto fáze sa do hmoty pridáva niklový katalyzátor.

Už to však radšej nenazývame olejom, ale hmotou, pretože to, na čo sa pôvodný olej zmenil, sa už olejom dá nazvať len ťažko.

Zdravotné efekty niklu sú rozsiahle. Medzi tie miernejšie patrí napríklad precitlivelosť a alergia ľudí na nikel (preto sa dnes už priveľmi nepridáva do mincí).

Medzi závažnejšie zdravotné následky niklu zaraďujeme:

  • Zvýšené riziko rakoviny pľúc, nosových dutín a prostaty
  • Pľúcna embólia
  • Respiračné zlyhanie
  • Pôrodné defekty
  • Astma a chronická bronchitída
  • Srdcovocievne ochorenia

Mohli by sme pokračovať vo vymenovávaní aj ďalej, ale nechceme vás strašiť až príliš. Obraz ste si určite spravili aj na základe vyššie uvedeného.

Krok 6: Hydrogenácia

Hmota z predošlého kroku sa vo vysokotlakovom reaktore pri vysokej teplote vystaví vodíkovému plynu.

Vodík sa naviaže na tukové molekuly hmoty a pozmení ich chemickú štruktúru. Preto sa aj tieto oleje nazývajú hydrogénované.

Hydrogenáciou sa totiž zvyšuje ich bod topenia. Preto sú margaríny na rozdiel od olejov v tuhom skupenstve aj pri izbovej teplote.

Problém je, že takto chemicky pozmenené tuky už majú úplne iné biologické a metabolické účinky. V tele človeka tak narobia poriadny zmätok.

Krok 7: Emulzifikácia

V predošlých krokoch sa do olejovej hmoty popridávalo množstvo ďalších ingrediencií. Ako však ale vieme, nie všetky látky je možné len tak ľahko namiešať do homogénnej formy.

Preto sa v tomto kroky pridajú emulgátory, ktoré už zabezpečia to, aby bola výsledná tekutina pekne a rovnomerne popremiešaná.

Prírodná liečba osteoartritídy

No a hlavne, aby tak nejaký ten čas aj ostala.

Inak by sa po čase mohli jej jednotlivé zložky oddeliť, ako to napríklad býva u rezaného piva či mlieka so smotanou na vrchu a zbytkom mlieka naspodu.

Krok 8: Dezodorizácia

Po doterajšej alchímii už zrejme tušíte, ako hrozne naša margarínová hmota musí páchnuť… Osobne som raz navštívil výrobňu margarínov a ten zápach by som vám nedoprial.

Ak sa pamätáte ako pred rokmi zapáchalo okolie Slovnaftu, tak asi tak nejako to páchne aj v rafinérii na margaríny.

Rafinériou sa predsa výrobňa margarínov nenazýva len tak pre nič za nič. Ono to z technologického hľadiska aj rafinériou naozaj je.

No a keďže v určitom štádiu je nutné všetky tie pachy odstrániť, udeje sa tak práve teraz. Používa sa na to podobne, ako v štvrtom kroku, horúca para.

Krok 9: Bielenie

Margaríny ako výsledný produkt, ktorý si kúpite v obchode, majú krásnu bielu farbu, prípadne také to žltkasté zafarbenie.

To však nie je ich prirodzená farba.

Bez technického bielenia (podobne ako sa bieli papier alebo bielizeň) by boli nepríťažlivo šedé. No a preto sa pomocou technických bielidiel pekne krásne vybielia.

A áno, predpokladáte správne, časť bielidiel v nich aj zostáva. Pri najbližšom natieraní rastlinných nátierok na to pamätajte…

A viete, čo je na celej tej veci najhoršie?

To, že vystavení margarínu nie ste len vtedy, keď ho priamo konzumujete ako nátierku na chleba či používate pri varení.

Dnes už je súčasťou veľkého množstva iných produktov ako horalky, keksíky, sušienky, zákusky, koláče, niektoré druhy pečiva a mnohé ďalšie.

Krok 10: Pridanie vitamínov, farbív a príchutí

Po doterajšom opise si asi viete predstaviť, ako by margarín v tomto štádiu výroby asi chutil. Kúpili by ste si ho len raz a po prvom súste by zrejme skončil v koši.

Takto by však ich výrobcovia z dlhodobého hľadiska veľa nezarobili. No a preto v tomto kroku ich dochutia a prifarbia.

Z marketingového hľadiska dnes už však chuť a farba nestačí. Preto do našej mŕtvej hmoty pridajú aj nejaké tie vitamíny (ktoré predtým odstránili), esenciálne mastné kyseliny, prípadne ďalšie látky.

Následne vám budú v reklame 100 krát vyhadzovať na oči, že aké sú tie ich výrobky pre vás zdravé… O tom, že to je len 0,1% ich objemu už radšej taktne pomlčia.

Krok 11: Balenie

Tak, blížme sa pomaly do cieľa. Hmotu však treba ešte pekne zabaliť do téglikov či krabičiek s peknými obrázkami.

Samozrejme, celý výrobný proces prebieha na najmodernejších strojných linkách a v hygienicky bezchybnom prostredí.

Koho by už zaujímalo, čo sa v téglikoch v skutočnosti skrýva. Hlavne, že to bolo vyrobené podľa všetkých tých európskych noriem, ISO predpisov a kadejakých byrokratických nariadení.

Na forme dnes predsa záleží oveľa viac ako na samotnom obsahu.

Hlavne, že sa v nich nebude nachádzať žiadna kontaminácia. To, že kontamináciou by sa dal nazvať produkt, podstatné vôbec nie je.

Krok 12: Propagácia margarínu ako zdravého produktu

Tak a po dlhej ceste útrap, rafinácie či bielenia sa náš margarín konečne dostáva na pulty obchodov.

Paralelne s tým beží v médiách silná reklamná kampaň zdôrazňujúca zdravotné tvrdenia od výmyslu sveta, že aké sú tie ich margaríny zdravé, ako znižujú cholesterol, krvný tlak a podobne.

Príklady najčastejších zavádzajúcich tvrdení týkajúcich sa margarínov:

  • neobsahujú žiadne nasýtené tuky (v skutočnosti práve tie sú pre človeka dôležité)
  • neobsahujú žiaden cholesterol (len z čoho si má potom telo vytvárať hormóny?)
  • ľahké na trávenie (to určite, skúste zjesť formičku z umelej hmoty, že ako vám to telo strávi)

Záver

Takže milí čitatelia, ako?

Ešte stále máte chuť si na chleba natrieť ten „zdravý“ margarín či chutnú (prichutenú) rastlinnú nátierku?

Tak potom teda dobrú chuť…

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. V žiadnom prípade neobhajujem margaríny – už ich niekoľko rokov nekonzumujem, ale nehádzal by som ich do jedného vreca. Tie najlacnejšie asi sú naozaj pripravované uvedeným spôsobom, ale kvalitnejšie určite nebudú také škodlivé ako lacné „šmejdy“.

    • Mas pravdu, su uz aj ine technologie, menej zdraviu skodlive, ktore sa dnes pouzivaju. Ale aj tak by som to nejedol, videl som, ako sa to vyraba a stacilo mi.

    • skúste dať krabičku margarínu pod strom do prírody! Ani po mesiacoch sa ho nechytí pleseň, nepustí sa do neho chrobák, hmyz, myš….

  2. Taktiez nekonzumujem margariny, je to vsak jedna z tem o ktoru sa zaujimam – kedze sa ukryvaju aj v mnohych potravinach kde by ich clovek necakal..
    Pokial viem uz roky sa hydrogenacia na vyrobu jedlych margarinov nepouziva, zakazuju to nase zakony. Alebo sa mylim?

    • Nie je mi známy zákon alebo nariadenie, ktoré by hydrogenizáciu zakazovalo. Existuje však ešte jeden proces výroby margarínov – interesterifikácia.

      Pri nej síce vzniká menej transizomérov mastných kyselín (najškodlivejšia zložka margarínov), stále sa však nerieši problém veľkého množstva nenasýtených mastných kyselín.

      Tie sa vydavávajú za zdravé, no nie je to pravda. O tom, ktoré tuky sú pre človeka zdravé (prirodzené) a ktoré naopak nezdravé, sme podrobnejšie písali v tomto článku.

  3. Inak, ak je to “margarinove maslo” kvalitnejsie, mozno sa z procesu odtrania najskodlivejsie postupy a pouziju kvalitnejsie chemikalie.

    Toto som mal na mysli.

  4. Odkial beriete tieto informácie???? Kde su odkazy odkial ste čerpali, prípadne nejaké video z výroby. Nie som zastanca a konzument margarínov, ale takto zavádzajúci článok som už dlho nečítal. Tato stranka pomaly začína upadať do najspodnejších vôd bulváru a komerčnosti. Samozrejme na konci článku príde zázračný zachranca badatel, s jeho zazračnými prípravkami!!! Keď tato stranka začínal tak som ju denne navstevoval, ale toto sa už nedá čítať.

    • Video by vám vo výrobe nedovolili natočiť 🙂

      • badatel >> to bola hádam najmenej podstatná vec, zo Stevovho odkazu na ktorú si sa rozhodol odpovedať… O_o

    • No až tak by som nepanikáril so slovami „upadať do najspodnejších vôd bulváru a komerčnosti“, pretože tu nič komerčné a bulvárne nie je. Alebo treba doštudovať pojmy, alebo – ak je teda po vôli debata na úrovni (argumenty, zdroje – s čím samozrejme plne súhlasím) – tak uvažovať nad tým, aké pojmy vyberám, aby som sa nezdiskreditoval už pri prvom komentári… (no hate)

    • Islo to nasledovne v mainstream mediach: predaj margarinov sa celosvetovo prepadava v prospech masla. Iba od roku 2000 sa predaj prepadol o 30%. V 2010 v CR zavreli jednu fabriku na margarin. Mozem pokracovat dalej. Unilever to vie, zacal do margarinov miesat skutocne maslo. To iste sa o pol roka stalo u nas s Ramou. (pisali o tom takmer vsade, od Washington post az po ihned.) Neskor prislo vyhlasenie, ze saturovane tuky (maslo) nie su horsie ako nenasytene (margarin), prave naopak. Spolu s tym prislo aj vyhlasenie, ze cely blud o tukoch je nezmysel a skutocnym problemom je cukor. Bud taky laskavy a skus pohladat. Bezne spravodajstvo, nie bulvar.

      Lekari to vedeli uz davno, opravari kanalov tiez. Svagor mal problem s cholesterolom. Lekar mu nepovedal, ze ma jest margarin, ale prekvapenie – maslo.
      Kanale – margarin je najhorsi upchavac, drzi sa vsade ako ropa a najtazsie sa odstranuje.

    • Ja som kupil najdrahsi margarin a umyselne som ho nechal na slnku.Po mesiaci sa na nom nic nezmenilo,lebo chemia sa nekazi.Ani mysi sa ho nedotkli,lebo mysi na rozdiel od cloveka vedia co je zdrave.

  5. no nezer to….hm

  6. je uplna hlupost jest margariny a vselijake natierky z rastlinneho tuku, ked tu mame maslo, pripadne kyslu smotanu
    dnes sa najviac pouzivaju margariny v cukrovinkach ktore su nezdrave ci uz je v nich maslo alebo margarin
    treba vsak napisat aj nieco na obhajobu margarinov – dnes sa margariny vyrabaju inak nez pise clanok, hydrogenizacia ktora robi margarin v podstate nebezpecnym pokrmom sa dnes uz nepouziva, firmy vyrabajuce margariny presli v poslednych desatrociach naozaj dlhu cestu aby tento produkt bol lepsi a zdravsi aj ked stale to neni ono
    niekto tu spominal ze margariny obsahuju strasne vela omega 6 mastnych kyselin – suhlasim ale treba povedat ze dnes hlavne na zapade sa dost casto pouzivaju margariny vyrobene z palmoveho oleja ktory neobsahuje takmer ziadne omega 6 mastne kyseliny
    napriek tomu neodporucam jest margariny, lebo mame ovela lepsie alternativy aj ked o nieco drahsie

  7. Keby si tak vela cital informacie o tukoch, a zase len nepodlahol mediam ktore hustia do nas ake su amrgariny zdarve, tak tie iste media hustia aky je kokosovy olej superpotravinou. V Skutocnosti je rovnako skodlivy 😉 urob si troksu research nabuduce.

  8. no…ja som ich prestala jesť, ale tým pádom musím prestať jesť všetky keksy, čokolády i rožky….ale k tým Ramam a Heram…videla som fotky pokusu. Dali „zdravý margarín“ a obyčajné kravské maslo k mravcom. Heru obišli a tí nešťastlivci, ktorí si prví cucli, tak skapali ale maslo im nič neurobilo a boli ich tam stovky.

  9. Tieto margaríny si na chleba nedávam už asi rok a keď pri mne mama niekedy otvorí Veto, tak mi to teraz priam smrdí. Prešiel som na klasické maslo a som spokojný, i keď namazanie chleba trvá podstatne dlhšie.

  10. by ma zaujimalo co ma zrat clovek,ktory ma vysoky cholesterol,a jednoducho zivocisne tuky jest nemoze.ani nahodou neobhajujem margariny,len chcem vediet co konzumovat,pretoze maslo a mast maju vysoky obsah tukov,je to fakt a bodka.

    • Andrej, skús si pohľadať poriadne na nete, teraz Ti neviem poradiť odkazy, ale nedávno som čítala niečo v tom duchu, že potraviny obsahujúce cholesterol, nám ho nezvyšujú v krvi, práve naopak, pomáhajú nám ho znižovať (ako napr. vajíčka atď.). Treba jesť zdravé tuky (maslo, sadlo, rybí tuk-konzumáciou rýb) a rastlinné oleje za studena lisované (olivový), výnimku robí olej z hroznových jadier, ktorý sa údajne nedá vyrobiť lisovaním za studena, alebo možno by sa aj dal, ale že by v ňom už nebola určitá hodnotná látka. Nezabudni na potravinovú pyramídu – pomer tukov k ostatným druhom potravín, ktoré je vhodné konzumovať (obilniny, zelenina, ovocie, proteíny). Nech sa Ti darí! 🙂

    • Pozri telo tuky potrebuje lebo su najvecsi zdroj energie bez tukov by v tele nefungovalo nic ako bez vody a kyslika len musis vediet ktore su tie spravne. Ludske telo potrebuje aj nasytene mastne kyseliny aj nenasytene aj polynasytene spravny musi byt ich pomer omega 3 a 6 a 9 mastnych kyselin nasytene bravcova mast ktora obsahuje aj kyselinu olejovu omega 9 a plynasytene olivovy olej sezamove semienka a nenasytene vlasske orechy..napr…

  11. Čo má potom človek jesť keď má intoleranciu na mlieko a všetko čo je z mlieka? Horčicu? :-O

    • Kúp si natierky neosahujúce ani jedno… Alebo si ich vyrob… Vieš co tam daš a vieš ju spraviť podľa svojej chuti … Ja si zvyknem kupovať od Alfabio, po novom Lunter… Alebo ich robím… Stačí si pozrieť recepty na vegan natierky, sú bez mlieka a tuším som nevudela ani jednu s margarinom… 😉 tiež mam intoleranciu na mlieko intoleranciu…

  12. a čo už,človek má íst do hrobu zhumplovaný a chorý,predsa nikto nechce zomriet zdravý a silný…

  13. Alexej Lupták

    Myslím si, že každý si vyberie sám. Niekedy sa tvrdilo, že Vitelo (predchodca terajších margarínov) sa vyrába z ropy a v škôlke sme ho mali na desiatu skoro každý deň. Či sa vtedy riadili zásadou, že keď sú výrobky z ropy vhodné pre autá, musia byť dobré aj pre ich majiteľov a užívateľov?

  14. o margarinoch viem, ze su nezdrave, prekvapilo ma, ze niekto tvrdil aj opak..

  15. Článok je super, lebo ľudia pochopia, že margaríny sú škodlivé. Ak tu niekto článok kritizuje, je to zámerné klamanie spotrebiteľa.
    Margaríny sa vyrábajú len preto, že sa draho predajú. 1kg nátierky RAMA sa vyrobí sa cca 3 centy a predáva sa za 2€ . RAMA chutí výborne, ale dochutiť sa dá aj kravské hovno, ako ukázal pokus na opiciach.
    V 1990 nás lacný jed margarín zaplnil obchody . Už vtedy mi nechutil a preto sa mu vyhýbam.

  16. Margariny nejedavam ,maslo ano ,ale aj to by som nahradil avokadom radsej ,snad sa to v dohladnej dobe podari 🙂

  17. Dr.maria Bujnova

    jasne je pravdou ze margariny su pre cloveka ci uz dospelych a zvlast deti naozaj skodlive–ale ci aj masla ktore su cenovo drahe nie su skodlive?pytam sa co je dnes s potravin zdrave?vsade sa nachadzaju chemikalie–

    • Prečo by mala byť nejaká potravina škodlivá len preto, že je drahá? Nie, maslo v rozumnej miere nie je škodlivé.

Pridajte komentár

*