„Hľadať mier neznamená vyhýbať sa hluku, problémom či tvrdej práci. Aj uprostred týchto vecí nájdeme mier, ak nájdeme pokoj v našom srdci.“ – autor neznámy
Nekontrolovaná myseľ sa v mnohom podobá na päťročné dieťa, ktoré chce pojašene behať hore-dole ulicami mesta. Dokáže pokojne posedieť len pár sekúnd a už znova potrebuje vyskočiť a pobehovať sem a tam.
Ak však dovolíme nášmu mozgu, aby pobehoval sem a tam a aby takto za minútu prebehol niekoľko kilometrov, ak mu v tom nezabránime, jeho šialenstvo sa bude len stupňovať.
A potom pomaly zistíme, že naša myseľ sa stala naším väzením.
Našu myseľ však môžeme oslobodiť, hoci spočiatku sa nám to môže zdať takmer nemožné. Ľudia sú veľmi prispôsobivé tvory a učia sa novým zvykom a spôsobom počas celého svojho života.
Najnovší program, ktorý sme zatiaľ do nášho mozgu „nainštalovali“, je chaos. Náš mozog je však možné prevychovať.
Chceme dosiahnuť pokojnú myseľ. Na to sa ale potrebujeme vrátiť do nášho pôvodného stavu harmónie a rovnováhy.
Zdá sa Vám to náročné?
V tom prípade Vám ponúkame niekoľko účinných spôsobov na obnovenie pôvodnej kontroly nad vašou mysľou.
5 techník na upokojenie mysle
1. Zameriavajme svoju pozornosť na kladné stránky nás samých, ako aj nášho okolia
Povedané v skratke, našimi myšlienkami sme ako kolektív vytvorili masový neporiadok a zmätok, ktoré môžeme vidieť každý deň všade vôkol nás.
Všetci sme dovolili, aby po mnoho storočí prevládalo len negatívne myslenie. Materiálny svet, ako ho vidíme dnes, je viac-menej výsledkom našich myšlienok.
Avšak jednoducho tým, že zameriame svoju pozornosť na to, čo nás robí šťastnými alebo na to, za čo sme vďační, môžeme našu myseľ preškoliť, aby znovu myslela viac pozitívne.
Následne začneme pociťovať väčší pokoj, pretože už nebudeme prikladať taký význam negativizmu, ktorý môžeme vidieť v sebe a všade navôkol.
Pamätajme, že energia plynie tam, kam smerujeme našu pozornosť. Mier môžeme dosiahnuť tým, že si začneme naše myšlienky uvedomovať a zaujmeme k ním odstup.
2. V priebehu dňa si opakujme upokojujúce slová
Pozorujme našu myseľ práve v tejto chvíli…aký typ myšlienok vidíme?
S najväčšou pravdepodobnosťou si uvedomíme, že väčšina našich myšlienok sa točí okolo toho, čo musíme ešte dnes urobiť, že niekto povedal niečo, čo nás nahnevalo, či dokonca máme myšlienky, v ktorých sami seba odsudzujeme.
Nebuďme však sklamaní – nie je vždy ľahké si nastálo udržať pozitívnu myseľ pri toľkom negativizme všade vôkol nás.
Negatívnym myšlienkam, ktoré zapríčiňujú stres, však môžeme čeliť tak, že si pre seba budeme hovoriť jednoduché upokojujúce slová.
Zakaždým, keď budeme pociťovať prichádzajúci záchvat úzkosti, začnime si v mysli opakovať upokojujúce slová ako: pokoj, mier, dobro, vľúdnosť, svetlo, láska, relax, vánok, pláž.
Posledné dve z uvedených slov nám opisujú pokojnú scenériu – predstavovanie si podobných scenérií je veľmi účinnou technikou na navodenie pocitu pokoja.
Slová majú význam a nesú v sebe veľkú silu, naučme sa ich teda používať v náš prospech kedykoľvek sa budeme cítiť vystresovaní.
3. Meditujme pravidelne každý deň
Na našej webovej stránke veľmi a často odporúčame meditáciu, a to z dobrých dôvodov.
Keď meditujeme, prerušíme tok myšlienok, ktoré bombardujú naše vedomie každú sekundu, a tak sa premiestnime do priestoru, kde panuje ticho.
Hoci sa meditácia nezakladá na tom, že by sme mali úplne vypnúť našu myseľ, mnohí ľudia počas nej pociťujú výrazné spomalenie toku myšlienok, ako aj to, že za pomoci ovládania dychu a pri zavretých očiach dokážu samých seba lepšie vnímať.
Meditácia skrátka navodzuje uvedomovanie si tela, pomocou nej ako keby vedomie prenikalo celým telom. Každodenné zdolávanie prekážok sa pomocou meditácie stáva jednoduchším.
Ak chceme našu myseľ a život naplniť väčším pokojom, odporúčame Vám začať meditovať (pri meditácii stačí pokojne sedieť) tak, že sa sústredíme len na náš dych.
Meditáciu odporúčame vykonávať každý deň po dobu aspoň desiatich minút. Po nejakom čase pravdepodobne zistíme, že sa nám darí našu myseľ upokojiť omnoho ľahšie.
4. Žime tu a teraz
Zabudnime na všetky vybavovačky, ktoré chceme stihnúť zajtra po práci. Zabudnime na účty, ktoré musíme zaplatiť do budúceho týždňa a nerozmýšľajme nad neistotou v budúcnosti, v ktorej sa vlastne ešte ani nenachádzame.
Keď dovolíme, aby sa nám podobné myšlienky neustále premietali v hlave, môže to spôsobiť v tele pocit nepokoja, či dokonca viesť k úzkosti, depresii, chronickému stresu a k iným vážnym problémom.
Väčšina úzkosti má pôvod jednoducho v tom, že našou mysľou žijeme všade inde len nie v prítomnosti.
Takže zakaždým, keď budeme cítiť, že nás myšlienky odvádzajú niekam inam, vráťme sa späť do prítomného okamihu.
Keď sa naučíme plynúť z jedného momentu do druhého, ako sme to robili, keď sme boli deťmi, pochopíme, čo to znamená cítiť ozajstný mier.
5. Z času na čas opusťme mesto a spojme sa s prírodou
Napríklad tak, že si dáme obed v najbližšom parku, alebo pôjdeme na dovolenku, aby sme sa na chvíľu vzdialili každodennému stresu.
Všetko, čím posilníme naše puto s prírodou, pomôže našej mysli výrazným spôsobom, pomôže nám uvedomiť si, že drvivú väčšinu stresu, ktorý pociťujeme v našej mysli a v tele, si spôsobujeme my sami.
Pochádzame z miesta, kde vládne úplná harmónia. A väčšina z toho, čo vidíme vôkol nás, je len značne úporná ilúzia.
Pamätajme, že príroda so životom nebojuje, a nemali by sme ani my.
Nenechajme sa príliš pohltiť triviálnymi záležitosťami hmotného sveta, mier nenájdeme v číslach či majetku.
Pravdou je, že v našich srdciach je mier od samého začiatku. Matka Zem nám pomáha sa naň rozpamätať tým, že nám od vypätia modernej spoločnosti poskytuje úľavu.
„V lese síce nie je žiadna Wi-Fi sieť, no sľubujem Vám, že v lese nájdete lepšie spojenie.“ – autor neznámy
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Článok sa mi páči, je to náročná téma a môj názor:
N.Tesla: energia, frekvencia vibrácie a A.Einstein „Kto nerozumie životu včiel, nepochopil čo je to zdravie človeka“ /epifýza a psychosomatická rovnováha/
To sú východiská a praktická realizácia spočíva v tajomstvách Ebersovho papyrusu zo starého Egypta
a v molekulárnej apidologii na báze poznatkov nášho
slovenského vedca doc.Ing.J.Šimútha CSc …..Jozef
Skúste úprimnú modlitbu k všemohúcemu Bohu . Nahlas . A podľa možností v kruhu rodiny. . . . a dá vám do poriadku nielen vašu myseľ ale aj život ,vzťahy, . . . a budete aj životu lepšie rozumieť , človek prestane prázdno mudrovať .