Ako prírodne znížiť cholesterol, vyčistiť upchaté cievy a predísť infarktu či mŕtvici? Viac info tu

Prednáška prof. Šachtičky o zdravej výžive (bielkoviny, kolagén, cievy, atď)


Výživa: prednáška Prof. Šachtičky (bielkoviny, kolagén, cievy, atď)

Metabolizmus, trávenie, bielkoviny a rakovina

Zlyhanie orgánu alebo jeho funkcie nastáva, keď sa zmení pomer medzi zdravými a porušenými bunkami, ktoré nemajú normálny metabolizmus. Táto zmena metabolizmu mení postupne aj nadväznosť jednotlivých orgánov v celom organizme.

V prípade rakoviny u pacienta predchádzala strava s veľkým obsahom živočíšnych bielkovín.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

V žalúdku sa štiepia bielkoviny (skupina základných látok, z  ktorých sa skladá potrava) na peptidy a polypeptidy, v  tenkom čreve z peptidov vznikajú aminokyseliny, ktoré sa dostávajú do krvi a krvou sa roznášajú do buniek, kde si každá bunka vytvára svoje vlastné bielkoviny.

Ak nie je dostatok bielkovín v strave, chýbajú aj bunkám. Bielkoviny sa skladajú z esenciálnych a semiesenciálnych aminokyselín (AK). Bez esenciálnych AK človek nemôže existovať.

Vitamín C a Zinok  – predpoklady správnej tvorby kolagénu

Kolagén je spojivové tkanivo, ktoré robí maticu v kostiach (= tuhý kolagén, do neho sa zabudovávajú minerály) a v chrupavkách. V celom tele je kolagén (medzi stavcami sú chrupavky a kolagénové vlákna, ktoré spôsobujú flexibilitu, svaly, nervy, oko) – nachádza sa v 80% tkanív, bez neho by sme sa rozpadli, keď prestane fungovať, všetko v tele ovisne.

Kolagén sa stráca keď je narušené pH a je kyslé prostredie.  Akonáhle neodhadneme možnosti trávenia v našom žalúdku, dochádza po 2 hodinách stagnácie potravy k rozmnožovaniu baktérií – dysbakterióze a chorobám.

Vzniká nedostatok kvalitných aminokyselín na tvorbu telu vlastných AK, pretože kolagén sa tvorí za prítomnosti glycínu, prolínu a hydroxyprolínu, ale musí tam byť bezpodmienečne vitamín C a zinok – bez zinku nevznikne kvalitný kolagén = pacient s herniou, striami, SM, roztiahnutými cievami – kŕčové žily, hemoroidy, riedke črevá, riedke cievy – poškodené, majú nedostatok vitamínu C a zinku.

Vitamín C spôsobuje vytváranie kolagénu, ale má aj veľký antioxidačný účinok a potláča všetky voľné radikály, ktoré vzniknú. Bez vitamínu C nemôžeme byť zdraví, tvorí sa v orgánoch rastlín z glukózy – má podobnú chemickú stavbu ako glukóza, ale má o 2 H menej, má menšiu molekulu ako glukóza a dostane sa aj do mozgu.

Ak roky je potrava poddimenzovaná, liečebná dávka 50-60 mg je nedostatočná, tu treba podávať 500-3000 mg vitamínu C, aby sa organizmus zasaturoval a opäť spojil.

Vplyv stravy a bielkovín na obličky

Z uvedeného vyplýva, že zdravie začína v komplexnej strave, teda v správnom pomere bielkovín, cukrov, tukov, vlákniny, vody, vitamínov, minerálov, antioxidantov, adaptogénov a iných aktívnych látok.

Najväčšie chyby v stravovaní sa robia v prebytku bielkovín, pretože je prebytok dusíkatých látok, ony sa rozkladajú a tie, ktoré sa nestihnú – rozložia baktérie a idú do stolice, ale ak ani toto nestačí, splodiny metabolizmu (čpavok, kyselina močová) idú do krvi a smerujú k obličkám, ktoré sa preťažujú.

Keď sa chronickým preťažením zníži kapacita obličiek očisťovať krv o 25%, ešte sa nič navonok nedeje, ale pri poklese na 50% nastávajú problémy (bolesti v krížoch, kruhy pod očami), pri 25% efektivite je nutná dialýza. Glomeruly (vylučovacie telieska v obličkách) stuhnú pri prebytku bielkovín, pri prebytku cukrov strácajú silu.

Existujú potraviny s vysokým obsahom ľahko rozpustných a ľahko vstrebateľných bielkovín, ktoré neničia obličky a sú plnohodnotné. Keď niektoré AK chýbajú, platí zákon minima, teda, tá AK, ktorá chýba, je vstrebávaná prednostne a ostatné odchádzajú ako odpad z organizmu, tzn. kto má využiteľnosť bielkovín v potrave na 40%, zvyšných 60% musia spracovať baktérie alebo ak sa dostanú do krvi – musia ich vylúčiť obličky.

Úloha žalúdočných kyselín

Toto závisí od stravy, lebo je určitá kapacita žalúdočných štiav, ktoré sa tvoria z kyseliny chlorovodíkovej a enzýmov. Keď chceme zvýšiť kapacitu žal. kyselín musíme brať prípravky, ktoré podporujú trávenie bielkovín, napr. horec 20 kv. polhodinu pred jedlom, po jedle bioenzýmy (bromelín z ananásu, ktorý vyčistí cievy a rozpustí všetky fibrínové vlákna na cievach kŕčových žíl alebo hemoroidov).

Optimálne je prijímať potravu, ktorá nezaťažuje organizmus prebytkom. Teda u človeka, ktorý je sedavý typ je optimum 0,70 g/kg vyvážených bielkovín, je rozdiel podľa krvných skupín – najviac znesie KS 0 lebo má viacej žalúdočných kyselín, muži o 150% viacej, ženy o 100%.

Bielkoviny – príčina i liek na rakovinu

Bielkoviny sú základom štruktúr tela, z nich sa tvoria biele krvinky a imunitný systém, teda ten kto je na strave bez bielkovín nemôže očakávať, že sa zbaví rakoviny (môže sa vyčistiť, vyprázdniť aj držať hladovku 40 dní ale potom sa treba pozrieť, či ešte mám z čoho tvoriť telu potrebné bielkoviny a  aj biele krvinky).

Elastín, keratín, nervové vlákna

Z bielkovín sa tvorí kolagén, elastín, keratín, nervové vlákna atď., vždy ide o kombináciu obrovského množstva zvyškov AK a k tomu je potrebný dobrý vitamín A, ktorý sa tvorí z betakaroténu nachádzajúceho sa v listoch – antioxidant chráni list pred vädnutím.

Vitamín A

Vitamín A je dôležitý pre fungovanie pokožky, slizníc a očí (ľudia s okuliarmi a problémami s očami nemajú v poriadku karotenoidy, zinok, inozitol atď. Dá sa to riešiť dodaním potrebného množstva v strave, profesor sám mal 2,5 D a teraz číta bez okuliarov a má 80 rokov).

Zdravé bunky = zdravé orgány = zdravé telo

Každý orgán sa dá omladiť zmenením pomeru medzi zdravými a chorými bunkami, pretože zdravé bunky sa tvoria len za prítomnosti potrebných živín – pri nedostatku plnohodnotných živín sa tvoria choré bunky a čím je viacej chorých buniek, tým skôr starneme.

Teda netreba sa báť staroby, treba sa len báť nerozumného zaobchádzania s telom, pretože regeneračná schopnosť tela je úžasná – pokožka, svaly, endokrinný systém atď.

Cholesterol

Pri regenerácii sú dôležité hormóny produkované hypothalamom, hypofýzou a orgánmi, ktoré vedia využívať tuky – steroly z cholesterolu. Akonáhle máme veľa jedál a pokazíme si obličky a tým i nadobličky, kde sa tvoria stresové hormóny, ktoré povzbudzujú organizmus k činnosti.

Spánok, tryptofán, vitamín B3, serotonín a melatonín

Pri spánku sa regeneruje, detoxikuje a využívajú sa tuky – tvoria sa stresové hormóny, teda keď je dobrý spánok, vtedy sa chudne, lebo sa metabolizujú tuky. Na dobrý spánok je potrebná aminokyselina tryptofán, ktorá má kľúčovú úlohu v duševnom zdraví (nedostatočné množstvo tryptofánu je 0,06 mg/100 g, vynikajúce je 5 mg/100 g), z tryptofánu sa robí vitamín B3 = niacín.

Súčasne je dôležitá produkcia látok potrebných pre spánok ako napr. melatonín – pri jeho nedostatku sa budíme o 3:00 hod. ráno a celý deň sme oťapení a nervózni. Ráno potrebujeme byť čiperní a na to je potrebný serotonín, ktorý urýchľuje metabolizmus.

Teda, keď je nedostatok tryptofánu – chýba melatonín, je zlý spánok a sme slabí, nemáme výdrž, nemôžeme využiť glukózu a najlepšie sa cítime v ležme, keď sa prekrvuje mozog, ale v ľahu sa nedá nič robiť.

Preto je potrebná strava s obsahom vitamínu B3 – niacínu 5mg/100 g, lebo on rozširuje úzke cievy a tým spôsobuje prínos živín k orgánom, teda aj k mozgu, ktorý je diktátorom, pretože ak nemá dostatok glukózy a kyslíka všetko robí pre to aby sa tryptofán nepremenil na serotonín a melatonín, ale na vitamín B3.

Spánok a regenerácia

Keď je metabolizmus v neporiadku, v noci sa nerobí to, čo je potrebné – regenerácia, očista, detoxikácia, hromadia sa splodiny metabolizmu v organizme, a keď je málo detoxikantov a antioxidantov dochádza k poškodeniu. Teda vitamín B3 rozhoduje či je dostatočný prísun krvi a energie do každej bunky v tele.

Chróm

Tiež je dôležitý chróm, ktorý ničíme sladkosťami. Keď máme dostatok chrómu = slim = štíhly, vtedy ide energia do bunky a netučnieme, pretože čo sa nedostane do bunky, to sa ukladá vo forme tuku. Chróm môže rozhodovať, že máme až 18-krát menej energie.

Cievy, krv a obehová sústava

Ak chceme mať dobré zásobenie mozgu a tela, musíme prijímať potravu s nízkym glykemickým indexom, tzn. číslo, ktoré udáva za akú rýchlu dobu sa dostane glukóza z potravy do krvi (čím je vyššie číslo, tým rýchlejšie je v krvi napr. glukóza má 100, pivo 140, alkohol ešte vyššie číslo).

Dôležité je, aby sa látky, ktoré sa dostali do krvného obehu, dostali až do bunky, a to je len vtedy, keď je cievna sieť – jej endotel (výstelka) zdravá a nepoškodená voľnými radikálmi.

Poškodený endotel je priepustný pre cholesterol a látky, ktoré vnikajú do endotelu a tvoria usadeniny = ateroskleróza = okrem tukov sú tu i bielkoviny a minerálne látky, ktoré vytvrdzujú cievnu stenu, tá stráca elasticitu (pružnosť) a možnosť dilatácie (rozšírenia). Akonáhle je spomalený prietok krvi cievou, dochádza k agregácii (zhlukovaniu) krvných doštičiek (trombocytov), k zápalu a k upchatiu cievy.

Prírodná liečba osteoartritídy

Tuky a zápaly

V tomto prípade je chemický prípravok na liečbu nedostatočný, ale treba zasiahnuť do výživy, kde bol vysoký pomer nasýtených mastných kyselín (MK), ktoré sa vyskytujú spoločne s ťažko stráviteľnými bielkovinami (pacienti majú pálenie záhy, problémy s trávením, zapálené sliznice, tvoria sa voľné radikály, ktoré putujú do krvi a poškodzujú cievy).

Oxidované tuky, ktoré sú veľmi jedovaté musia byť okamžite odstránené = sú pohlcované (fagocytované) imunitným systémom (bielymi krvinkami – leukocytmi) a dostávajú sa spolu s bielkovinou do porušenej cievnej steny.

Vitamíny a tvorba kolagénu

Ak je málo vitamínu C, od ktorého závisí kolagén, cievna stena je poškodená a treba ju ozdraviť (niekoľkonásobné – niekedy aj 5 násobné množstvo zinku a látok potrebných na tvorbu kolagénu je potrebné dodať organizmu, potom cieva spevnie a je schopná vazodilatácie). Na vazodilatáciu sú potrebné látky s veľmi vysokým antioxidačným účinkom (pycnogenol, vitamíny C, E a A).

Nenasýtené mastné kyseliny (omega 3,6,9) a zdravé cievy

V potrave je preto potrebné namiesto nasýtených tukov podávať nenasýtené – napr. olivový olej za studena lisovaný = omega 9, riedi krv, zabraňuje tvorbe zhlukov, zápalu, podporuje trávenie, vstrebávanie, vylučovanie. Ale to, ako sa dostane do jednotlivých buniek, majú na starosti esenciálne MK (napr. vitamín E) = omega 6 a 3, ktoré rozhodujú o:

– priepustnosti (permeabilite) dvojlipidovej vrstvy buniek,

– kvalite kapilár = vlásočníc (vlásočnice majú otvory, ktorými prechádzajú metabolity). Vlásočnice tvoria v tele sieť cca 100 000 km, je 60 mld. buniek a v každej bunke je jedna vlásočnica.

– elasticite (sťažiteľnosť a rozťažiteľnosť) ciev

– flexibilite (pružnosť) krvných doštičiek (trombocytov), ktoré sa podieľajú na tvorbe zhlukov a červených krviniek (erytrocytov)

PH vnútorného prostredia

V prípade kyslého pH ako následok požívania veľa bielkovín (a ich metabolitu metionínu – je proestrogenický) vznikajú zápaly, tučnota, poškodzovanie ciev a následne ochorenia. Keď je ale dostatok vitamínov B3 a B6 (obsiahnutý v rastlinných olejoch – pupalka, slnečnica), je dostatok prostaglandínov (fungujú ako hormóny), ktoré ovplyvňujú kolobeh krvi v krvnom riečisku (od srdca až do buniek), výživa buniek je dostatočná.

Pri zlom pomere medzi nasýtenými a nenasýtenými MK nemôže byť krvný obeh v poriadku (napr. pri zúžení aorty srdcový sval pri zvýšenom tlaku nestačí prečerpať krv a vznikajú problémy s dýchaním, arytmia).

Čím je číslo omegy mastnej kyseliny menšie, tým je väčšia možnosť oxidovania – vzniku oxidovaných tukov, teda ak budeme mať staré omega 3 mastné kyseliny, aj my rýchlo zostarneme (nachádzajú sa v ľanovom oleji, rybom tuku – napr. staré sušené ryby sú už absolútne nezdravé).

Preto treba užívať čerstvé suroviny a neľutovať peniaze, lebo omega 3 mastné kyseliny potrebujeme na mozog, nervy a na krvinky (hlavne pri tvorbe červených fľakov, praskaní žiliek, rýchlej tvorbe modrín, tu treba vysoké dávky rutínu a bioflavonoidov, ktoré liečia celý srdcovocievny systém. Pri zúžení aorty pomáha čaj z hlohu + vitamín B3 + ginko biloba, ktoré rozširujú stenózu).

Vplyv medi, zinku a síry na obehovú sústavu

Na dostatočnú elasticitu ciev je ešte potrebná meď, k nej zinok a síra. Na povrchu sa nachádza keratín a v ňom je síra – ochraňuje, nachádza sa vo vlasoch, pokožke, pri jej saturácii musíme byť trpezliví, lebo treba počkať 3 bunkové cykly, čo činí 3×28 dní. Pod keratínom je ďalšia pevná vrstva s kolagénom, pod ním je elastín v tvare mriežky, kde sa nachádza meď, ktorá je pod vrstvou melanínu.

Keď nie je metabolizmus týchto troch prvkov v poriadku, vzniká rakovina kože, tvorba bradavíc, pečeňových fľakov (pečeň nestihne detoxikovať, odpadné produkty sa snaží organizmus vylúčiť kožou, tuk tu neplní svoju funkciu a vyzráža sa na koži. Pečeň si dáme do poriadku a fľaky zmiznú).

Keď zjeme celú rybu so šupinami, plutvami a všetkým čo ju chráni pred vonkajším prostredím, vyliečime si vlasy a celú kožu. Pri aneuryzme (výduti) cievy je nedostatok medi, vtedy treba jesť tekvicové semienka (v jednej lyžici je viacej medi ako v kilograme bravčového mäsa).

Duševné ochorenia, metabolizmus, zima a rakovina kože

Všetky duševné ochorenia vznikajú poruchou metabolizmu prvkov v tele. Meď je úzko naviazaná na železo a pri jej nedostatku môže byť anémia (chudokrvnosť) z  nedostatku železa, ale v skutočnosti chýba meď.

Veľa medi býva na jar, ktorá pôsobí na nervovú sústavu (depresie, agresivita), pri prvých lúčoch slnka sa meď spotrebováva na tvorbu melanínu (sú to granulky, do ktorých vniká UV žiarenie, ktoré menia na infračervené. Po zime je týchto granuliek málo, musia sa pomaly tvoriť.

Ak preskočíme tvorbu týchto granúl a bez nich vyjdeme na slnko, môžeme dostať rakovinu kože. Aby sme ju nedostali, musíme mať aj beta-karotén, ktorý triedi slnečné spektrum a odráža nebezpečné lúče, a tým chráni kožu pred spálením).

Na dobrú funkciu ciev je potrebný vitamín C, zinok, meď. Meď a zinok je potrebný na elasticitu ciev a hladký povrch endotelu. Ak je už vytvorený sklerotický plát, je potreba zastaviť prívod nasýtených MK, dodať nenasýtené MK, napr. omega 3, 6, 9 a lecitín.

Cholesterol a hormóny – estrogény, progesterón a testosterón

Tvoria sa z tukov – sterolov, ktoré ovplyvňujú celý emocionálny život, bez nich sa nemôžeme ani rozčúliť, lebo z nich sa tvoria kortikoidy – hormóny nadobličiek. Preto sa netreba rozčuľovať zbytočne, aby sa stresové hormóny nevylučovali zbytočne.

Hormóny rozhodujú o pohlaví, a reprodukcii. Ak dôjde k poruche rovnováhy medzi hormónmi, vzniká základ všetkých chorôb.

Z cholesterolu sa tvorí najskôr dehydroepiandrosterón (je to najrozšírenejší hormón – z neho sa tvoria estrogény, progesterón, testosterón). Keď je potrava estrogenická, tvorí sa veľa estrogénu a pri jeho dominancii, vznikajú zdravotné problémy, lebo estrogén spôsobuje, že sa nedostatočne využíva tuk.

Toto je dôležité len pri tvorbe stavby ženského tela a príprave na reprodukciu – ukladá sa tuk a do neho v tuku rozpustné vitamíny potrebné na obdobie gravidity a dojčenia. Pri prebytku estrogénu a nedostatku progesterónu dochádza k príliš veľkému ukladaniu tukov a príliš veľkému viazaniu vody a minerálov.

Relatívne veľký nadbytok tukov, tekutín a hlienov spôsobuje vznik cýst a rakoviny (prsníkov, maternice, vaječníkov). Preto na liečbu je potrebné zmeniť výživu a upraviť hormóny, potom je po všetkom, po tučnote, reume a iných ochoreniach v rámci roztrúsenej sklerózy. 145 chorôb je z prebytku estrogénu.

Hormóny a tehotenstvo

Nebezpečné je, ak príjmom v potrave zvyšujeme hladinu estrogénu aj po oplodnení, pretože potom plod nemôže dýchať, umiera a dochádza k potratu. Estrogén plní svoju úlohu v prvej fáze menštruačného cyklu až po ovuláciu. Treba podporovať jeho tvorbu v štádiu ubúdajúceho mesiaca, aby bolo dostatok látok na prípravu k oplodneniu.

Po ovulácii už ale estrogény nie sú potrebné, pretože žlté teliesko, ktoré vzniká po uvoľnení vajíčka z vaječníka, vytvára luteín a ten stimuluje mozog k tvorbe progesterónu, hormónu, ktorý stimuluje gestáciu (tehotenstvo).  Tu už nemá miesto estrogén, a preto kto požíva počas 2. fázy cyklu proestrogenickú potravu, musí mať predmenštruačný syndróm.

Tento nepomer skracuje ženám život a podporuje starnutie. Progesterón je teda hormón, ktorý omladzuje, umožňuje krásu počas tehotenstva. Ak sa užíva akýkoľvek pohlavný hormón v syntetickej forme, tam už niet úniku. Pri antikoncepcii sa predovšetkým znižuje množstvo vitamínu B6, ktorý je potrebný pre cholesterol.

Existuje 5000 rastlín, ktoré majú progesterogenický účinok (podporujú tvorbu progesterónu). Progesterón chráni kostnú hmotu pred osteoporózou a obnovuje hustotu kostí (a nie estrogén, ktorý sa bežne používa na liečbu osteoporózy).

Tieto súvislosti sú základné a rozhodujú okolo 9-10 roku života ženy, aký bude jej život (rozhodujú o stavbe tela atď.), pretože v tom čase sa modeluje všetko, rozhoduje sa o jej reprodukčnej schopnosti. Našou úlohou je optimalizovať tieto javy, aby organizmus bol normálny a normálne je to, čo zabezpečuje reprodukciu.

Reprodukčná schopnosť je zrkadlom zdravého človeka, čím dlhšie si zachováme reprodukčnú schopnosť, tým dlhšie sme mladí (napr. jedna pacientka si dala ako 30 ročná podviazať vaječníky, tým si obmedzila tvorbu progesterónu a po 5 rokoch dostala roztrúsenú sklerózu a je na vozíku).

Poznámka

Podrobný zoznam doplnkov vhodných pre rôzne typy ochorení nájdete v článku Odporúčané doplnky stravy.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. vyborny clanok

  2. Daniela Rakusova

    perfektný článok

  3. vyborny clanok

    vyborny clanok velmi ma poucil dakujem

  4. Prosim mna by zaujimala informacia o rastlínach, ktoré majú progesterogenický účinok .Nejak sa k tomu nemozem dopatrat .Aspon nejaky link .Velka vdaka .

    • Skuste sa pozriet na rastlinku zvanu Vitex agnus castus, ta ma pokial viem dolozeny progesterogenicky efekt.

  5. Ďakujem za článok, akoby som sa v ňom našla celá.Prosím tak čo presne by som mala všetko užívať, ked to chcem dať doporiadku . Ďakujem

  6. Ďakujem za skvelý článok. Mala by som jednu otázku. Ak chcem dodať cievam kolagén, stačí užívať bovinný lyofilizovaný kolagén? Spomína sa, že je dobrý na kĺby a šľachy. Nikde som nenašla, že by bol aj na posilnenie steny cievy. Je rybí kolagén vhodnejší?
    Vopred veľmi ďakujem za odpoveď.
    Zuzana

Pridajte komentár

*