Ako prírodne znížiť cholesterol, vyčistiť upchaté cievy a predísť infarktu či mŕtvici? Viac info tu

Záchvat paniky a panická porucha: Príznaky, liečba a tipy na to, ako si pomôcť sám


Záchvat paniky a panická porucha: Príznaky, liečba a tipy na to, ako si pomôcť sám

Ak ste niekedy zažili náhly nával všetko ovládajúcej úzkosti a strachu, potom vám nie je neznámy pocit záchvatu paniky.

Vaše srdce sa roztlčie, nemôžete dýchať a môžete sa dokonca cítiť tak, akoby ste umierali alebo ste sa práve išli zblázniť.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Záchvaty paniky, nechané len tak, bez liečenia, môžu viesť k vzniku panickej poruchy a ďalším problémom. Môžu dokonca spôsobiť to, že sa utiahnete z bežných činnosť.

Záchvaty paniky sa však dajú liečiť a čím skôr vyhľadáte pomoc, tým lepšie to je pre vás.

Správnou liečbou a svojpomocou môžete zredukovať alebo odstrániť príznaky paniky, obnoviť svoju sebadôveru a vziať si späť kontrolu nad svojím životom.

Čo je záchvat paniky?

Záchvat paniky je intenzívna vlna strachu charakterizovaná svojou nepredvídateľnosťou a oslabujúcou, imobilizujúcou intenzitou.

Záchvaty paniky často udrú ako blesk z jasného neba, bez varovania a niekedy aj bez jasného spúšťača alebo dôvodu. Môžu sa vyskytnúť aj vtedy, keď ste uvoľnení alebo spíte.

Záchvaty paniky sa môžu vyskytnúť jednorazovo, i keď u mnohých ľudí sa môžu opakovať.

Rekurentné záchvaty paniky sú často vyvolané špecifickou situáciou, akou je napríklad kráčanie po moste alebo rozprávanie na verejnosti.

Stáva sa to najmä vtedy, ak situácia tohto typu už predtým spôsobila záchvat paniky.

Zvyčajne je situácia vyvolávajúca paniku taká, v ktorej sa cítite ohrozenými a nie ste schopní uniknúť, respektíve spustiť v tele bojovú alebo únikovú protireakciu.

Človek môže zažiť jeden alebo viacero záchvatov paniky. I napriek tomu ale budete  naďalej dokonale šťastní a zdraví.

Môže sa ale stať aj to, že vaše záchvaty paniky sa objavia ako súčasť inej poruchy, akou je napríklad panická porucha, sociálna fóbia alebo depresia. Bez ohľadu na príčinu, záchvaty paniky sú liečiteľné.

Existujú určité stratégie, ktoré sú použiteľné na zvládnutie uvedených symptómov. Okrem toho, aj tieto stavy sa dajú účinne liečiť.

Príbeh Pauly

Paula zažila svoj prvý záchvat paniky pred šiestimi mesiacmi. Bola vo svojej kancelárii a pripravovala sa na dôležitú pracovnú prezentáciu, keď odrazu zacítila intenzívnu vlnu strachu.

Potom sa začala okolo nej točiť kancelária a mala pocit, ako keby mala zvracať. Celé telo sa jej roztriaslo, nedokázala nabrať dych a srdce sa jej išlo vytrhnúť z hrude.

Zachytila sa svojho kancelárskeho stola a držala sa ho, kým ju tento záchvat neprešiel. Zostala však hlboko otrasená.

Po troch týždňoch mala Paula ďalšie záchvaty paniky a odvtedy sa u nej tieto záchvaty vyskytujú čoraz častejšie. Nikdy nevie, kedy alebo kde bude musieť pretrpieť takýto záchvat.

Obáva sa však toho, že sa jej to môže stať na verejnosti. V dôsledku toho už po práci nevychádza z domu a radšej ostáva doma. Prestala sa stretávať s priateľmi.

Odmieta chodiť výťahom, i keď má kanceláriu na 12. poschodí, pretože má strach, že by v ňom mohla uviaznuť napríklad vtedy, keď dostane záchvat paniky.

Príznaky a prejavy panického záchvatu

Príznaky a prejavy záchvatu paniky sa rozvinú neočakávane a rýchlo. Zvyčajne dosiahnu svoj vrchol v priebehu 10 minút.

Zriedkakedy trvajú dlhšie ako hodinu, pričom väčšina z nich skončí o 20 až 30 minút. Záchvaty paniky sa môžu objaviť kdekoľvek a kedykoľvek.

Takýto záchvat sa môže stať v obchode, vtedy, keď nakupujete, keď idete po ulici, počas jazdy v aute, alebo dokonca i vtedy, keď sedíte doma na gauči.

Medzi symptómy záchvatu paniky patria nasledovné:

  • Dýchavičnosť alebo hyperventilácia
  • Búšenie srdca alebo roztlčenie srdca
  • Bolesť hrudníka alebo nepokoj
  • Chvenie alebo triaška
  • Pocit škrtenia
  • Pocit nereálnosti alebo vzďaľovania sa od svojho okolia
  • Potenie
  • Celková alebo žalúdočná nevoľnosť
  • Pocit závrate, omráčenosti, alebo slabosti
  • Stuhnutie alebo pocity mravčenia
  • Horúce alebo studené záblesky, záchvaty
  • Strach z úmrtia, strata kontroly nad sebou alebo pocit, že sa idete zblázniť

Je to infarkt alebo záchvat paniky?

Väčšina z príznakov záchvatu paniky má fyzický charakter. Mnohokrát sú tieto príznaky tak závažné, že si môžete myslieť, že máte infarkt.

V skutočnosti mnohí ľudia trpiaci záchvatmi paniky pravidelne navštevujú lekára alebo idú na pohotovosť, aby boli lekársky ošetrení, lebo to považujú za život ohrozujúci zdravotný problém.

Hoci je dôležité vylúčiť možné medicínske príčiny príznakov, akými sú bolesť na hrudníku, zvýšená srdcová frekvencia alebo ťažkosti s dýchaním, je to často práve panika, ktorá sa ako potenciálna príčina prehliada. A nie naopak.

Príznaky a prejavy panickej poruchy

Je veľa ľudí, ktorí majú len jeden alebo dva záchvaty paniky a potom sa to už ďalej neobjavuje. Nenastávajú žiadne komplikácie a je málo dôvodov na obavy.

Avšak u niektorých ľudí vývoj panickej poruchy pokračuje. Panická porucha sa vyznačuje opakovanými záchvatmi paniky v kombinácii s hlavnými zmenami v správaní alebo pretrvávajúcou úzkosťou kvôli ďalším záchvatom.

Možno trpíte panickou poruchou, ak:

  • zažívate časté, neočakávané záchvaty paniky, ktoré nie sú viazané na konkrétnu situáciu
  • sa veľa obávate kvôli ďalším, eventuálne v budúcnosti sa vyskytnuvším,  záchvatom paniky
  • sa kvôli záchvatom paniky chováte inak, než zvyčajne, napríklad sa vyhýbate miestam, kde ste mali predtým záchvat paniky.

Kým jediný záchvat paniky môže trvať len niekoľko minút, účinky tejto skúsenosti môžu zanechať trvalú stopu. Ak máte panickú poruchu, opakované záchvaty paniky vás  emocionálne zaťažujú.

Spomienka na intenzívny strach a zdesenie, ktoré ste pocítili počas záchvatov, môžu negatívne ovplyvniť vaše sebavedomie a spôsobiť vážne narušenie vášho každodenného života.

Nakoniec to povedie k nasledujúcim prejavom panickej poruchy:

Predbežná úzkosť (úzkosť z očakávania) – Namiesto toho, aby ste pociťovali  uvoľnenie a vnímali svoje normálne „ja“ v čase medzi záchvatmi paniky, vy cítite úzkosť a napätie.

Táto úzkosť pochádza zo strachu z budúcich záchvatov paniky. Tento „strach zo strachu“ je prítomný vo väčšine času a môže byť extrémne nepríjemný.

Fóbické vyhýbanie sa situáciám – Začnete sa vyhýbať istým situáciám alebo okolnostiam. Toto vyhýbanie sa môže zakladať na presvedčení, že situácia, ktorej sa vyhýbate, spôsobila predchádzajúci záchvat paniky.

Alebo sa môžete vyhýbať miestam, odkiaľ by bolo problematické utiecť alebo kde by vám, v prípade paniky, nemohli poskytnúť pomoc. Keď sa to dostane do uvedeného extrému, fóbické vyhýbanie sa, sa stáva agorafóbiou.

Panická porucha s agorafóbiou

O agorafóbii sa tradične predpokladá, že zahŕňa strach z verejných a otvorených priestorov. V súčasnosti sa však prevláda názor, že agorafóbia sa vyvíja ako komplikácia po záchvatoch paniky a z panickej poruchy.

Aj keď sa môže objaviť v akomkoľvek bode, agorafóbia sa zvyčajne objaví do jedného roka od vášho prvého recidivujúceho záchvatu paniky.

Ak máte agorafóbiu, tak máte strach, že dostanete panický záchvat v situácii, keď bude ťažké, alebo trápne utiecť.

Môžete mať tiež obavy, že dostanete panický záchvat tam, kde by ste nemohli získať pomoc. Kvôli týmto strachom sa začínate vyhýbať čoraz viacerým situáciám.

Napríklad sa môžete začať vyhýbať:

  • preplneným miestam, ako sú nákupné centrá alebo športové arény
  • autám, lietadlám, podchodom a iným formám cestovania.
  • spoločenským stretnutiam, reštauráciám alebo iným situáciám, v ktorých by bolo trápne mať panický záchvat
  • fyzickým cvičeniam pre prípad, že by to mohlo vyvolať panický záchvat
  • niektorým potravinám alebo nápojom, ktoré by mohli vyvolať paniku, napríklad alkoholu, kofeínu, cukru alebo špecifickým liekom
  • ísť kdekoľvek bez spoločnosti niekoho, s kým sa cítite v bezpečí. V závažnejších prípadoch sa môžete cítiť bezpečne jedine doma.

Príčiny záchvatov paniky a panickej poruchy

Hoci presné príčiny záchvatov paniky a panickej poruchy nie sú jasné, tendencia k panickým záchvatom sa rozvíja v rodinách.

Tiež sa zdá, že existuje prepojenie na veľké životné prechody, medzi ktoré patrí napríklad  absolvovanie vysokej školy a nástup na pracovisko, sobáš a manželstvo alebo narodenie dieťaťa.

Ťažké stresy, ako napríklad smrť blízkeho, rozvod alebo strata zamestnania, môžu tiež spôsobiť záchvaty paniky.

Záchvaty paniky môžu byť spôsobené aj zdravotnými problémami a inými fyzickými príčinami. Ak trpíte príznakmi paniky, je dôležité navštíviť lekára, aby ste vylúčili nasledujúce možnosti:

1. Prolaps mitrálnej chlopne, čo je malý srdcový problém, ktorý sa vyskytuje vtedy, keď jeden z ventilov srdca nie je správne uzatvorený

Prírodná liečba osteoartritídy

2. Hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy)

3. Hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi)

4. Užívanie stimulantov (amfetamíny, kokaín, kofeín)

5. Vysadenie dlhodobo používaného lieku

Tipy na svojpomoc pri záchvatoch paniky

Bez ohľadu na to, ako bezmocne alebo nekontrolovane sa môžete cítiť pri svojich záchvatoch paniky, je dôležité, aby ste vedeli, že existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste si pomohli.

Nasledujúce svojpomocné techniky vám môžu pomôcť pri prekonávaní paniky:

1. Vzdelávajte sa v oblasti, zaoberajúcej sa panikou a úzkosťou

Jednoducho to, že o panike budete vedieť viac, vám môže byť dlhodobo nápomocné pri uvoľňovaní vašej tiesne.

Čítajte o úzkosti, panickej poruche, ale aj o reakcii „bojovať alebo utiecť“, ktorá sa objavuje  počas záchvatu paniky.

Dozviete sa, že vnemy, dojmy a pocity, ktoré máte pri záchvate paniky, sú normálne a že sa z vás v danom okamihu práve nestáva blázon.

2. Vyhýbajte sa fajčeniu, alkoholu a kofeínu

To všetko môže vyvolať záchvaty paniky u ľudí, ktorí sú na to náchylní.

Ak potrebujete pomoc pri odvykaní od fajčenia cigariet, pozrite si časť Ako prestať fajčiť.

Buďte opatrní pri používaní liekov, ktoré obsahujú stimulanty, akými sú tabletky na chudnutie a senzačné „trendové“ lieky proti únave a na zvýšenie koncentrácie.

3. Naučte sa ovládať dýchanie

Hyperventilácia prináša veľa vnemov a dojmov (akými sú závrate a pnutosť hrudníka), ku ktorým dochádza počas záchvatu paniky.

Na druhej strane, hlboké dýchanie môže zmierniť príznaky paniky. Zvládaním svojho dýchania sa budete vedieť ukľudniť vždy, keď začnete cítiť úzkosť.

A ak viete, ako ovládať svoje dýchanie priebežne, aj keď nie ste práve v strese, je tiež menej pravdepodobné, že vo vás vzniknú pocity, z ktorých máte strach.

4. Používajte relaxačné techniky

Ak sa relaxačné techniky používajú pravidelne, činnosti ako joga, meditácia a progresívna relaxácia svalov posilnia relaxačnú odpoveď tela.

To je opakom reakcie na stres, lebo stres je súčasťou úzkosti a záchvatu paniky. Tieto relaxačné postupy podporujú relaxáciu a okrem toho vyvolávajú aj pocity radosti a vyrovnanosti.

5. Spojte sa, osobne, s rodinou a priateľmi

Prejavy úzkosti sa môžu zhoršiť, keď sa cítite izolovane.

Preto choďte medzi ľudí a stretávajte sa s tými, ktorí o vás pravidelne prejavujú záujem.

Ak máte pocit, že nemáte nikoho, na koho by ste sa mohli obrátiť, hľadajte spôsoby na spoznávanie nových ľudí a budovanie podporných priateľstiev.

6. Pravidelne cvičte

Cvičenie je prirodzeným prostriedkom na odbúranie úzkosti a navodzuje pocit úľavy zo stresu.

Snažte sa vedome pohybovať najmenej 30 minút a podľa možnosti viackrát týždenne (aj tri 10-minútové cvičenia splnia tento účel).

Rytmické aeróbne cvičenia, ktoré si vyžadujú pohyb oboch rúk a nôh, ako napríklad chôdza, beh, plávanie alebo tanec, môžu byť veľmi účinné.

7. Doprajte si dostatok pokojného spánku

Nedostatočný alebo nekvalitný spánok môže spôsobiť prehĺbenie úzkosti.

Snažte sa dopriať si sedem až deväť hodín pokojného, nočného spánku. Ak je dosiahnutie kvalitného a dobrého spánku pre vás problémom, môže vám pomôcť niekoľko návodov na zdravý spánok.

Liečba záchvatov paniky a panickej poruchy

Najefektívnejšou formou profesionálnej liečby na riešenie záchvatov paniky, panickej poruchy a agorafóbie je terapia. Dokonca aj krátka liečba môže znamenať úľavu.

1. Kognitívna behaviorálna terapia

Zameriava sa na myšlienkové vzorce a typy správania, ktoré udržiavajú alebo spúšťajú záchvaty paniky.

Uvedená terapia pomáha pozrieť sa na svoje obavy v realistickejšom svetle. Vezmime si jeden príklad: ak ste počas jazdy autom mali záchvaty paniky, čo je tou najhoršou vecou, ktorá by sa vám mohla skutočne stať?

Keď budete musieť odstaviť svoje auto na krajnici, pravdepodobne si tým nezničíte auto. Keď ste schopní vykonať tieto úkony, určite nemáte ani infarkt.

Keď raz zistíte, že nič skutočne katastrofálneho sa nestane, skúsenosť z paniky sa stáva menej desivou.

2. Expozičná terapia na panickú poruchu

Umožní vám zažiť fyzické pocity paniky v bezpečnom a kontrolovanom prostredí.

Terapia vám poskytne možnosť naučiť sa zdravším spôsobom ich zvládania. Terapeut vás môže požiadať o hyperventiláciu, aby ste potriasli hlavou zo strany na stranu alebo aby ste zadržali dych.

Tieto a podobné  cvičenia vyvolajú pocity podobné príznakom paniky. Pri každom ďalšom vystavení sa tomuto stavu sa budete obávať menej, až nakoniec nadobudnete pocit väčšej kontroly nad svojou panikou.

3. Expozičná terapia pre panickú poruchu s agorafóbiou

Zahŕňa vystavenie osoby situáciám, ktorých sa obáva a ktorým sa vyhýba. Je to súčasťou liečby.

Rovnako ako v expozičnej terapii pre špecifické fóbie, budete čeliť situácii, z ktorej máte obavy a to až do momentu, kým panika nezačne ustupovať.

Prostredníctvom tejto skúsenosti zistíte, že situácia nie je škodlivá a že máte kontrolu nad svojimi emóciami.

Lieky na záchvaty paniky a panické poruchy

Lieky môžu byť použité na dočasnú kontrolu alebo redukciu niektorých prejavov panickej poruchy. Tie však neliečia, ani neriešia problém.

V závažných prípadoch môžu byť lieky užitočné, no nemali by byť jedinou liečbou.

Liečba je najúčinnejšia v kombinácii s inými spôsobmi liečby, akými sú terapia a zmeny životného štýlu, ktoré riešia základné príčiny panickej poruchy.

Používané lieky môžu zahŕňať:

Antidepresíva. Trvá niekoľko týždňov, kým začnú pôsobiť, takže ich musíte užívať nepretržite a to nielen počas záchvatu paniky.

Benzodiazepíny. Jedná sa o lieky proti úzkosti, ktoré účinkujú veľmi rýchlo (zvyčajne do 30 minút až hodiny).

Ak ich užívate počas záchvatu paniky, symptómy sa rýchlo uvoľnia. Benzodiazepíny sú však vysoko návykové a so sebou prinášajú vážne abstinenčné príznaky. Z uvedeného dôvodu sa benzodiazepíny majú používať len s opatrnosťou.

Ako pomôcť niekomu, kto má záchvat paniky

Vidieť svojho priateľa alebo milovaného človeka, ako trpí záchvatom paniky môže byť desivé. Dýchanie osôb v tomto stave môže byť abnormálne rýchle a plytké, môžu mať triašku alebo tieto osoby môžu byť akoby omámené.

Objavuje sa pot, pocity nevoľnosti alebo sa vám dokonca môže zdať, že majú infarkt.

Bez ohľadu na to, čo si o týchto prejavoch v danom momente myslíte (napríklad, že ich reakcia je podľa vás, iracionálna), dôležité je mať na pamäti, že tejto osobe sa nebezpečenstvo práve teraz zdá byť veľmi reálnym.

Keď to zjednodušíme, tak utišovať človeka, ktorý má záchvat, alebo chcieť minimalizovať jeho strach, nepomôže.

Ale tým, že pomôžete vášmu milovanému dostať sa zo záchvatu paniky, mu môže pomôcť tak, že sa bude menej báť budúceho záchvatu paniky.

1. Zostaňte v kľude. Keď budete pokojní, chápaví a nebudete dotyčnú osobu odsudzovať, ani hodnotiť, pomôžete tým vášmu blízkemu rýchlejšie prekonať záchvat paniky.

2. Naveďte pozornosť svojho milovaného na dýchanie. Nájdite preňho pokojné miesto, aby si sadol a potom ho usmerňujte, aby niekoľko minút pomaly a hlboko dýchal.

3. Robte niečo fyzické. Spoločne zdvíhajte a spúšťajte svoje ruky alebo dupajte nohami. Môže to pomôcť vybiť sa zo stresu.

4. Odpútajte pozornosť danej osoby od toho, čo sa práve odohráva v jeho hlave a požiadajte ho, aby uviedol päť vecí, ktoré vidí okolo seba alebo ho naveďte na to, aby pokojne hovoril o nejakej záľube, ktorú máte spoločnú.

5. Motivujte svojho blízkeho, aby vyhľadal pomoc. Akonáhle dôjde k záchvatu paniky, váš blízky sa môže cítiť v rozpakoch, že má tento záchvat vo vašej prítomnosti.

Upokojte ho a povzbuďte ho, nech vyhľadá odbornú pomoc na riešenie svojej úzkosti.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Tlamka Jozef

    Názor ako prekonať stavy úzkosti a paniky:
    a/ meditačne …motlitba, pokora….
    b/ egyptská chrámová medicína…..cez pyramidálnu
    energiu…použiť malú stolovú pyramídku….ľavú ruku na vrchol, pravú na temeno hlavy/GPS/ a komunikácia ako
    so živým subjektom, najmä frekvencia dýchania a sústredenie na hmatové vnemy, vizuelné blokovať….
    Prajem všetkým optimálnu psychosomatickú rovnováhu …prijmem každú radu…Jozef

Pridajte komentár

*