Začnite žiť pozitívny život tým, že sa budete riadiť týmito 4 jednoduchými krokmi


Začnite žiť pozitívny život tým, že sa budete riadiť týmito 4 jednoduchými krokmi

Všetci poznáme rozdiel medzi pozitívnym a negatívnym. Je to ako čierne a biele, dobré a zlé, správne a nesprávne. Preto nám túžba žiť dobrý a pozitívny život pripadá prirodzená.

Pozitívny život sa od konkrétneho cieľa alebo túžby líši. Keď túžite po nejakej konkrétnej veci, ako sú peniaze, práca alebo človek – tak by ste ju mať mohli, no stále je to niečo, čo nemôžete mať vždy pod kontrolou.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Pozitívny život je však niečo, nad čím môžete mať pod kontrolu vždy a meniť to zvnútra, lebo bez ohľadu na to, kde ste, kto ste, alebo čo robíte, chcete žiť pozitívny život.

Tento článok vás prevedie 4 jednoduchými krokmi, ktoré vám pomôžu zbaviť sa negativity a začať žiť ten pozitívny život, ktorý si zaslúžite.

1. Prevezmite kontrolu nad svojím myslením

Vedeli ste, že väčšinu našich reakcií a akcií ovládajú naše návyky?

Použime príklad:

Možno sa každé ráno budíte na zvonenie budíka, a to vyvoláva negatívnu reakciu. Prečo? Nuž, prijali ste predstavu, že vstávať zavčasu je niečo zlé. Vaša myseľ potom spravila zo zvonenia budíka spúšťač. Jeho zvuk sa teraz spája s niečím negatívnym.

Byť ráno unavený je normálne, nemusíte však začínať svoj deň nevrlosťou. Hoci ste si povedali, že je to v poriadku a je to „normálna“ reakcia, v skutočnosti ide o niečo, čo ste si v mysli naprogramovali vy sami.

Zmena vášho myslenia si vyžaduje čas, lebo znamená prebudovanie spôsobu vášho uvažovania, napriek tomu však ide o jednoduchý krok. Dobrou správou je, že – na rozdiel od zeleniny – máte skutočne myšlienky – a nielen tie – ktoré ste schopní zmeniť.

Možno ste si hovorili, že vaše každodenné negatívne reakcie na určité veci sú normálne a že nad nimi v tomto smere nemáte kontrolu, lebo reakcia vzniká nevedome.

Nevedomá myseľ však nie je druhá myseľ, ktorá hrá podľa vlastných pravidiel. Je niečím, čo viete mať pod kontrolou a preprogramovať to.

John Bargh vysvetľuje, ako funguje naša nevedomá myseľ. Keď chceme, vieme ju mať pod kontrolou:

„Máme jednu, spojenú myseľ, ktorá funguje tak vo vedomom, ako aj v nevedomom móde, stále používajúc rovnakú sadu základného zariadenia, jemne vyladeného v priebehu evolúcie.“

To znamená, že viete prevziať kontrolu nad svojím myslením a zmeniť svoj pohľad na veci.

Majte na pamäti, že zvonenie budíka je len príklad každodenného zvyku či rutiny, ktoré s vaším vedomím alebo bez neho ovládajú vaše myslenie.

Nie je to o zvonení budíka. Nemôžete vypnúť budík a zbaviť sa svojich povinností. Tým problémom nie je budík. Problémom nie je dokonca ani vaša reakcia. Problémom je, že ste si túto reakciu naprogramovali a ani ste si to nevšimli.

Keď vytvoríte myslenie, ktoré na tieto situácie reaguje pozitívne, potom sa deň po dni preprogramujete.

Áno, musíte skoro vstávať. Nie, naozaj sa vám nechce ísť do práce, alebo kam to musíte ísť, ale čo chcete? Napriek všetkému chcete vstať z postele a spraviť niečo so svojím dňom.

Chcete naďalej žiť svoj život. A tak namiesto toho, aby ste dopustili, aby vám zvuk budíka pripomínal, čo nechcete, spravte si z neho pripomienku príchodu nového dňa – čo je skvelé – lebo tento deň je váš.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

2. Memorujte pozitívne slová

Znie to príliš jednoducho, aby to bola pravda, no memorovaním pozitívnych slov viete prinútiť svoj mozog používať pozitívne slová častejšie, čo vám pomôže žiť pozitívnejší život.

Rovnakým spôsobom môžete preprogramovať svoje myslenie, prepísať svoj slovník. Tie slová k vám začnú prichádzať prirodzene a váš náhľad sa zmení.

Niektorí psychológovia zmerali, ktoré slová sa počítajú ako pozitívne a negatívne, no keď sa nad tým zamyslíte, tie slová už zrejme poznáte sami. Nie je potrebné vzdelávať sa a učiť sa nové slová. Stačí používať tie, ktoré už vo vás sú.

Keď začnete používať pozitívnejšie slová, neovplyvní to len váš spôsob uvažovania, ale aj ľudí vo vašom okolí.

Všimli ste si niekedy, že pozitívni a šťastní ľudia majú sklon šíriť svoju náladu na ľudí okolo seba? Úsmev sa zvyčajne stretá s ďalším úsmevom. Pozitívna konverzácia sa veľmi pravdepodobne stretne s rovnako dobrým tónom.

3. Zamerajte sa na to, na čom záleží

Mark Manson napísal knihu Jemné umenie mať veci v paži, ktorá vedie mnohých k presvedčeniu, že je o tom, ako nám nemá na ničom záležať. Nič nemôže byť ďalej od pravdy.

Jedno, čo si musíte uvedomiť, je, že vo vašom živote budú vždy pozitívne aj negatívne veci, vy však môžete mať kontrolu nad tými, ktoré vás ovplyvňujú.

Áno, máte schopnosť starať sa o to, na čom záleží. Je to rovnako jednoduché, ako to znie. Nazrite do svojej minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Koľkokrát ste míňali svoju energiu na niečo, na čom nakoniec nezáležalo?

Pravdou je, že na všetkom by nám záležať nemalo. Isté veci by nám mali byť ľahostajné,  napríklad to, čo si o nás myslia bývalí spolužiaci, čo o nás hovoria ľudia na sociálnych sieťach a nemalo by nás rozčuľovať, čo o nás poza chrbát rozpráva náš kolega.

Napokon, nikdy nedokážete zvíťaziť vo všetkých aspektoch svojho života a svoju energiu nemôžete zameriavať na všetko.

„Nemôžete byť pre niektorých ľudí dôležitou a vplyvnou osobou a zároveň pre iných nebyť terčom vtipov a problémom.“

Čo urobiť môžete, je stanovovať si priority. Čo je pre vás naozaj dôležité? Na čom záleží vám? Všetko ostatné vytesnite a zamerajte sa na to, na čom by vám záležať malo.

4. Naučte sa hovoriť NIE

Pre niektorých ľudí je ťažké hovoriť nie, lebo to znamená, že buď niekoho sklamete, alebo si nechávate ujsť príležitosť. Keď sa prizriete slovám ÁNO a NIE, väčšina ľudí bude slovo NIE vnímať ako negatívne, teda nie pozitívne slovo.

Vecou, na ktorú ľudia zabúdajú, je, že nemôžete hovoriť ÁNO na všetko. Keď hovoríte niečomu áno, hovoríte zároveň nie niečomu inému.

Možno vás šéf požiadal, aby ste zostali dlhšie v práci a dokončili projekt, a tak ste povedali áno, lebo ste ho nechceli sklamať. Zároveň to ale znamená, že budete chýbať pri hre svojich detí, hoci ste im sľúbili, že tam budete.

To hlavné je, že zakaždým, keď poviete áno, hovoríte tiež nie. Vždy, keď sa rozhodnete spraviť jedno, uberáte z času niečomu inému. Bolo by skvelé, keby sme mohli spraviť všetko, ale to nejde.

Musíte sa naučiť povedať NIE. Tento krok môže byť veľmi jednoduchý, lebo v skutočnosti ide vlastne len o rozšírenie predošlého kroku. Povedať NIE sa naučíte, keď zistíte, čo naozaj chcete a čo nechcete.

Týmto spôsobom nebudete hovoriť nie, keď niekoho alebo niečo odmietate, lebo budete vedieť, že ste sa už rozhodli povedať áno niečomu inému.

Pozitívny život začína zvnútra, a aj hoci sa nič (alebo len zriedka) nemení drasticky zo dňa na deň, pozitívny život k vám môže prísť ľahko, keď sa budete riadiť týmito jednoduchými krokmi.

Liečba osteoporózy

Zdroj: lifehack.org, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Toto jsou pravdivé, jednoduché a přitom úžasné rady, které tady popisujete. Díky za takový a podobné články.

  2. Dobrý deň,
    mán 56 r. manželka 54, vychovali sme 4 deti . Manželka sa už 5 rokov denne stará o zostarnutých rodičov a chodí do práce denne 10 hodín . Ja som živnostník Manuálne aj mentálne pracujem 6 dní v týždni , – v nedeľu často cestujem. Nemáme žiadne veľké majetky, chaty a autá, – len bežné veci . Takže sa denno-denne staráme o zabezpečenie príjmu a verte mi , žiadna z vašich rád nepomáha , – možno okrem tretej , kedy sa musíme zameriavať na prácu. Prvá , druhá a štvrtá rada je pre tých , ktorý sa zameriavajú na seba . Tí čo sa starajú o druhých v tom majú jasno . A čo pomáha ?? Viera v Boha , morálny život, pomoc druhým , prajnosť . . .

    • Pari Špekulantka

      Pokiaľ sú vaše činnosti v súlade s vaším rozhodnutím, je to v poriadku. Pokiaľ v niektorej z nich idete proti sebe, robíte niečo nasilu, na tom treba popracovať. Buď povedať a vykonať to NIE a nájsť iný variant, alebo prijať daný stav, že teraz je to tak. V článku uvedené rady sú pre tých, čo od dobroty nevedia, čo so sebou. Vás sa to netýka. Máte život vyplnený tým, na čom záleží.

Pridajte komentár

*