Zásaditá strava, o ktorej by si mal prečítať každý onkologický pacient


alkalicka-zasadita-strava

Znalosť o pH a acidobázickej rovnováhe je dôležité nielen pre onkologických pacientov, ale pre každého človeka, ktorý sa chce vyhýbať civilizačným a chronickým ochoreniam.

Každý človek totiž potrebuje vo svojom tele udržiavať zásadité prostredie na to, aby ostal zdravý.

Prírodná liečba osteoartritídy

pH vnútorného prostredia

Ako uvádza magazín Zdravie z prirodzených potravín (Raw Food Health):

Ľudské telo sa všemožne snaží udržiavať mierne zásadité prostredie na úrovni pH 7,35. Avšak zlá strava stres menia toto prostredie smerom ku kyslosti, v ktorej choroby priam prekvitajú“.

Tuto sa však žiada pripomenúť, že je dôležité rozlišovať pH krvi a pH tkanív či medzibunkových priestorov. Kým krv si stráži pH a acidobázicku rovnováhu vo veľmi úzkom pásme, u ostatných telesných tkanív sa môže pohybovať voľnejšie.

Bohužiaľ, kvôli široko rozšírenému zvyku nezdravo sa stravovať, udržiavanie zásaditého vnútorného prostredia nie je jednoduché.

Ľudia zvyknú konzumovať predpripravené balené jedlá z mikrovlnnej trúby, pochúťky či iné spracované potraviny. Všetky z nich sú v prípade rakovinového ochorenia pre telo extrémne nezdravé.

Preto je dôležité, aby onkologickí pacienti konzumovali alkalickú, respektíve zásaditú stravu. Tým zvrátia progresiu ochorenia a urýchlia hojivé procesy v tele.

Zásady alkalickej stravy

Ako sme už uviedli, nerovnováha pH a kyslé prostredie sú perfektným podhubím pre rozvoj rakoviny.

Na druhej strane, zásaditá strava obnovuje rovnováhu a potláča v tele zápaly, ktoré bývajú hlavným predstupňom rozvoja rakoviny.

Dobré potraviny

Zásaditá strava pozostáva hlavne z týchto potravín:

  • zelená listová zelenina
  • brokolica
  • koreňová zelenina
  • korenie a bylinky
  • fazuľa, hrach, šošovica
  • karfiol a kapusta
  • cesnak, cibuľa, pór a pažítka
  • orechy a semená
  • malé množstvo bezlepkových zrnovín ako napríklad ryža

Okrem uvedených potravín je povolené aj striedme množstvo mäsa zo zvierat odchovaných na čerstvej tráve, čisté ryby a bio hydina párkrát do týždňa.

Avšak základ tvorí čerstvá zelenina a, v trochu menšom objeme kvôli cukrom, aj ovocie.

Veľmi dôležité sú tiež zdravé oleje: avokádový, ľanový či kokosový. Odporúča sa tiež konzumácia pomletých ľanových semienok a čerstvého avokáda (výborné zvlášť pri leukémiách)

Zbohom vysoký krvný tlak

Zlé potraviny, ktorým je treba sa vyhýbať

Lepok spôsobuje zápaly, preto sa vyhýbajte potravinám, ktoré ho obsahujú.

Ide o hlavne o potraviny s vysokým obsahom lepku, ako sú:

  • zrnoviny
  • raž
  • pšenica
  • tiež cestoviny, koláče, pečivo, chlieb, sušienky a ďalšie pečené potraviny

Namiesto nich konzumujte zrná, ktoré neobsahujú lepok, napríklad: ryža, quinoa, pohánka, amarant a proso.

Vyhýbajte sa tiež spravovaným bezlepkovým potravinám, nakoľko zvyčajne majú vysoký obsah cukrov a spracovaných olejov.

Cukor a rakovina

Je dokázané, že rakovinové bunky spotrebovávajú viac cukru než zdravé bunky.

Je tomu preto, lebo energiu získavajú nie spaľovaním cukrov, ale kvasením, ktoré je menej efektívne ako spaľovanie, preto toho cukru potrebujú viac.

Z tohto dôvodu by sa mal onkologický pacient vyhýbať potravinám s vysokým obsahom nielen cukrov, ale aj ostatným sacharidom, ktoré sa na cukry rýchlo premieňajú.

Navyše, cukor spotrebováva telesné zásoby horčíka, čo tiež prispieva k rakovine.

Je dobré sa tiež vyhýbať prírodným zdrojom cukrov ako sú agáva alebo med. Výnimkou je len malé množstvo medu, ktorý je súčasťou niektorých prírodných protirakovinových kúr.

Striedmo môžete konzumovať zopár fíg alebo sušených marhúľ, neprisladzovanú jablčnú omáčku a čerstvý ananás (ten má vysoký obsah protirakovinového enzýmu bromelainu).

Záver

Podľa štúdie uskutočnenej profesorom T. Collin Campbellom, PhD., z Cornellovej Univerzity, je hlavnou potravinou, ktorá podporuje rast rakoviny pasterizované kravské mlieko kvôli jeho obsahu bielkoviny kaseín.

Preto, ak trpíte onkologickým ochorením, pokúste sa vyhýbať mliečnym výrobkom (okrem bielych jogurtov zmiešaných s ľanovým olejom, ktoré sú súčasťou Budwigovej terapie).

Mlieko totiž podporuje tvorbu kyselín, zvyšuje zápaly a podporuje delenie rakovinových buniek.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Chcem sa opytat a moze sa pit kefir vyrobeny z kravskeho bio pasterizovaneho mlieka tibetskou hubou?Dakujem za odpoved.

  2. Tomas Barna

    Tak by som povedal. Tak ako krv udrziava ph 7,4 +- 0.04 tak to bohuzial je aj v tkanivach. Ano v zaludku mame hcl s ph 1.5-2 ale pod mucosou- uz je normalne ph. A preco je mierne zasadite? Lebo skoro vsetky pochody v tele (metabolizmus) prebieha procesmi pri ktorych sa uvolnuje kation vodika a ten sposobuje posun ph. Ale telo ma specialne systemy volaju sa pufre, tie vodiky vychytavaju a tym zabezpecia stalost ph. A rakovina preto funguje na anaerobnom metabolizme-nie je to kvasenie, lebo bunky nadoru sa delia tak rychlo ze nove cievy nestihaju prerastat nador a vyzivovat ho. Takze jest mozte cokolvek aj tak sa to rozlozi na zaklad mono sacharidy, vyssie mastne kyseliny a aminokyseliny najhorsie je ze clovek tomu nerozumie

  3. Strukoviny sa tu nespominali, ze? Tie sa mozu alebo nie, pri tejto diete?

  4. Ja, amatér by som radil znižovať dávky kefíru, pokiaľ Vám to chutí, doporučujem asi hrnček za deň najviac. Držím sa hesla, že kravské mlieko je pre telce, nie pre ľudí. Je ťažké sa zbaviť všetkých výrobkov z mlieka v strave, ale snažme sa ich aspoň trochu redukovať, alebo aspoň překladať zdravou zeleninou, ideálne doma vypestovanou (rád si z nej varím rôzne kaše či omáčky, najradšej mám korenené pomocou kari korenia – apropos, zistil som amapokusmi, že najľahšie pestovanie domácej zeleniny je pri použití automatickej kvapkajúcej závlahy, inak pri ručných závlahách asi raz za dva dni mi skoro nič poriadne nerástlo.

Pridajte komentár

*