Ako prírodne liečiť cukrovku a znížiť alebo úplne odstrániť potrebu užívania liekov? Viac info tu

Zázračná sila tanca – dokáže zastaviť či úplne zvrátiť prvé príznaky starnutia mozgu


Hovorí sa, že vek je len číslo. No bez ohľadu na to, ako mlado alebo staro sa môžeme cítiť, nemožno popierať, že aj náš mozog podlieha vplyvu starnutia.

S pribúdajúcimi rokmi približne 40% osôb vo veku 65 rokov a viac začne do určitej miery pociťovať napríklad stratu pamäti.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Okrem prirodzených príznakov starnutia môžu k zníženej vitalite nášho mozgu, ako budeme postupne starnúť, prispieť aj také problémy, ako sú starecká demencia alebo Alzheimerova choroba.

Avšak už nepreberné množstvo moderných výskumov jednohlasne potvrdzuje, že cvičenie, a konkrétne tanec, nám pomáha udržať si nielen zdravé a mladistvé telo, ale aj zdravý a mladý mozog!

Jedným z týchto výskumov sa zistilo, že tanec pri porovnaní s inými telesnými aktivitami je mimoriadne účinný pri spomalení, zastavení, alebo dokonca až zvrátení procesu starnutia nášho mozgu.

Výsledky tohto výskumu boli uverejnené vo Frontiers in Human Neuroscience, najznámejšom vedeckom žurnále, ktorý pojednáva o výskume mozgu.

Ak chcete pre svoj mozog spraviť niečo dobré, tak tancujte

Či už sa na tanečnom parkete ocitnete príležitostne, raz za čas, alebo ak pravidelne navštevujete hodiny tanca, máme pre vás dobrú správu – tanec môže významne zlepšiť činnosť vášho mozgu, a to hneď po niekoľkých stránkach.

Tanec môže byť mimoriadne účinnou aktivitou, ktorá vaše telo a myseľ stimuluje novým spôsobom.

Vo vyššie spomenutom výskume zo žurnálu Frontiers in Human Neurosciencevedci skúmali snímky mozgu zhotovené pomocou zobrazovania magnetickou rezonanciou (MRI), na ktorých zisťovali súvislosť medzi vekom a degeneratívnymi ochoreniami mozgu.

V rámci tohto výskumu, ktorý trval 18 mesiacov, vedci porovnávali účinky nielen tanca ako takého, ale aj jednotlivých druhov tanca (napr. latinskoamerické tance alebo jazzový tanec) s bežným typom cvičenia.

Vďaka porovnávaniam zistili, že u osôb s priemerným vekom 68 rokov sa pravidelné precvičovanie tanečných choreografii na hodinách tanca (každý týždeň) prejavilo výraznými zmenami v štruktúre mozgu a evidentným zlepšením mozgovej činnosti.

Za najvzrušujúcejšie zistenie tohto výskumu vedci považujú, že v dôsledku účinkov tancovania došlo u všetkých testovaných osôb k významnému zväčšeniu hipokampu, čo je časť mozgu, v ktorej sa degeneratívne poruchy v súvislosti s vyšším vekom objavujú najčastejšie.

Táto správa poteší najmä tie osoby, ktoré trpia takými poruchami, ako je napríklad Alzheimerova choroba.

Liečba osteoporózy

Prekonajte lenivosť a začnite tancovať!

V uvedenom výskume sa však ukázalo, že tanec nášmu organizmu ponúka oveľa širšie spektrum priaznivých účinkov než len zlepšenie a posilnenie našej pamäte (vďaka zväčšeniu hipokampu), hoci aj to by už bolo veľkým prínosom.

Zo zistení výskumu vyplynulo, že pravidelný nácvik tanečných choreografií sa odzrkadlil na zlepšení vytrvalosti, ohybnosti a rovnováhy. Najmä rovnováha je vo vyššom veku, ako naše telo a mozog starnú, rozhodujúcim faktorom, od ktorého závisí zdravie, ale aj bezpečnosť pri každodenných pohyboch a úkonoch (napr. vstávanie z postele, chôdza, sadanie si na stoličku).

Teda najmä u starších osôb je udržanie rovnováhy často tou hranicou, ktorá ich delí od vážnych zranení spôsobených pádom.

Tanec je úžasný v tom, že je skvelou kombináciou rozvoja aeróbnej vytrvalosti, senzomotorických zručností a kognitívnych schopností a zároveň je pri ňom veľmi nízka pravdepodobnosť vzniku zranení.

Vďaka týmto dôvodom tanec možno považovať za aktivitu, ktorá má potenciál účinne rozvíjať a zlepšovať nielen rovnováhu, ale aj štruktúru nášho mozgu.

V správe z vyššie uvedeného výskumu sa uvádza:

„Zdá sa, že tanec je sľubnou metódou, ktorá môže najmä u starších osôb viesť k zlepšeniu rovnováhy, ako aj k zlepšeniu činnosti a štruktúry mozgu.

Tanec v sebe kombinuje aeróbnu vytrvalosť, nároky na senzomotorické zručnosti a tiež na kognitívne schopnosti, a zároveň je pri ňom veľmi nízka pravdepodobnosť zranení.“

Vedci vysvetľujú, že dôvodom zlepšenia rovnováhy je náročnosť koordinovania tanečných krokov s pohybmi rúk v kombinácii so striedaním rýchlosti a rôznych rytmov. Všetky tieto prvky vstupujú do hry pri učení sa novej tanečnej choreografie.

Záver

Teraz už teda vieme, že tanec je výbornou aktivitou, ktorá vedie k údržbe a dokonca k zlepšeniu mnohých funkcií nášho mozgu.

A tak sa niet na čo vyhovárať. Neexistuje lepší čas, kedy začať s tancom, ako teraz, keď nás nikto nevidí. Náš mozog sa nám za to neskôr iste poďakuje!

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: healthy-holistic-living.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Čo nové priniesla táto informácia ? Chôdza a tanec sú najprirodzenejšími pohybmi .

Pridajte komentár

*