Odhaľte príčinu vášho ochorenia štítnej žľazy, vyliečte ju prírodnou cestou za 90 dní a zbavte sa potreby neustáleho užívania liekov! Zistiť viac

Zázračný koreň lopúcha: Čistí a detoxikuje krv, lymfatický systém i kožu


Koreň lopúcha vám môže pomôcť detoxikovať krv, lymfatický systém a kožu. Spoznajte mnohé zdravotné benefity, ako ho používať a niektoré recepty

Čo keby som vám povedal, že by vám niektoré rastliny mohli detoxikovať krv, lymfatický systém a kožu? Mali by ste záujem? V tom prípade by ste mali vedieť o koreni lopúcha.

Koreň lopúcha je už tisíce rokov na všetkých kontinentoch cenený pre svoju schopnosť čistiť krv a zmierňovať vnútornú teplotu. Vnútorne aj externe má na ľudské telo silné protizápalové a antibakteriálne účinky.

Stop Candida

Nedávne štúdie tiež dokazujú, že lopúch obsahuje fenolové kyseliny, kvercetín a luteolín, čo sú všetko silné, zdraviu prospešné antioxidanty.

Čaj z lopúchového koreňa si viete pripraviť podobne ako čaj z púpavy a dá sa tiež nájsť vo forme výživového doplnku, alebo jesť ako zelenina. Ako chutí?

Lopúch má príjemnú, chrumkavú štruktúru a zemitú, sladkú chuť, podobnú chuti lotosového koreňa či zeleru.

Čítajte ďalej a zistite, aký je lopúch skutočne úžasný, k čomu patria aj jeho liečebné použitia na liečbu závažných chronických ochorení, ako sú rakovina a cukrovka!

Čo je lopúchový koreň?

Lopúchový koreň (rod Arctium) je rod dvojročných rastlín z čeľade Asteraceae (astrovitých), s prirodzeným výskytom v severnej Ázii a Európe, teraz sa však nachádza takmer všade, kde rastie ako burina.

V Japonsku ho často nazývajú koreň gobo a pestujú ho ako zeleninu.

Lopúch má veľké listy srdcovitého tvaru a svetloružovo-červené až fialové kvety, pripomínajúce bodliak. Má tiež pichľavé plody, ktoré sa dokážu prichytiť k oblečeniu či srsti zvierat.

Hlboké korene lopúcha sú zvonka hnedasto-zelené alebo takmer čierne.

Lopúch je štíhla koreňová zelenina s hnedou šupkou, ktorá obvykle dorastá do výšky viac ako šesťdesiat centimetrov. Obsahuje hlavne sacharidy, prchavé oleje, rastlinné steroly, taníny a mastné kyseliny.

Koreň lopúcha sa v Ázii a Európe používa už tisíce rokov. V Japonsku je to veľmi konzumovaná zelenina, ktorá sa obvykle je čerstvá alebo varená a mladé listy dajú tiež variť ako ktorákoľvek iná zelenina.

V tradičnej čínskej medicíne sa už celé tisícročia nepretržite využíva plod lopúcha. Obvykle sa dáva do súvisu s meridánmi pľúc a žalúdka a je známy tým, že znižuje vnútornú teplotu a bežne sa používa na podporu kožného zdravia.

V európskej ľudovej medicíne sa zápar zo semien často používal ako diuretikum posilňujúce zdravie podporou trávenia a vylučovania.

Zdravotné prínosy lopúcha

Prínosy lopúchového koreňa sú rozsiahle a rozhodne pôsobivé. Toto je niekoľko najlepších spôsobov, ktorými môže podstatne zlepšiť vaše zdravie.

1.  Čistenie krvi

V tradičných textoch o liečivých rastlinách sa koreň lopúcha opisuje ako „čistič krvi“ či „prostriedok na čistenie krvi“ a verilo sa, že zbavuje krvné riečisko toxínov.

Koreň lopúcha má aktívne ingrediencie, o ktorých bolo zistené, že detoxikujú krv od ťažkých kovov, zlepšujú zdravie orgánov a celého tela. Podporuje tiež cirkululáciu krvi k povrchu kože, čo zlepšuje kožné zdravie.

2. Posilňuje lymfatický systém

Lymfatický systém je v podstate vnútorným „kanalizačným systémom“ tela, sieťou krvných ciev a lymfatických uzlín vedúcou tekutiny z tkanív tela do krvi, a naopak.

Ak dokážete posilniť svoj lymfatický systém, potom svojmu telu môžete pomôcť odvrátiť všetky druhy ochorení a závažných zdravotných problémov.

Koreň lopúcha pomáha indukovať lymfatický tok a detoxikáciu. Ako prírodný čistič krvi má úžasný účinok aj na lymfatický systém.

3. Prírodné diuretikum

Diuretiká stimulujú obličky a pomáhajú telu zbavovať sa nadbytočnej tekutiny, hlavne vody a sodíka.

Lopúchový koreň je prírodné diuretikum, a tak jeho konzumáciou môžete svojmu telu prirodzene a ľahko pomôcť zbaviť sa nadbytočnej vody tým, že zvýši vylučovanie moču.

Zvýšením miery močenia môže lopúchový koreň pomôcť odstraňovať odpad z krvi a tela.

Ak máte problém so zadržiavaním tekutín, mohli by ste svojho lekára požiadať, aby skôr, než sa uchýli k liekom na predpis, vyskúšal koreň lopúcha.

4.  Lieči kožu

Zvonku pôsobiace produkty s obsahom lopúchového koreňa už celé veky poskytujú úľavu od ťaživých kožných problémov. Koreň lopúcha je známy tým, že upokojuje a lieči bežné kožné problémy, ako sú akné, ekzémy či psoriáza.

Mnohým ľuďom tiež konzumácia lopúcha pomohla s kožnými problémami, a to vďaka jeho schopnosti čistiť krv a schladzovať zvnútra.

Vedecké štúdie dokonca ukázali, že výťažok z lopúcha môže zlepšovať aj klinické príznaky starnúcej kože!

Jedna štúdia z roku 2008 dokázala, že povrchová liečba prírodným výťažkom lopúcha výrazne zlepšila metabolizmus dermálneho extracelulárneho matrixu a viedla k viditeľnej redukcii vrások.

A tak je dôvod predpokladať, že zrejme budeme svedkami toho, ako sa koreň lopúcha bude čoaz viac využívať v produktoch starostlivosti o kožu, a to najmä na starnúcu a suchú pokožku.

5. Chráni pred cukrovkou

Lopúchový koreň obsahuje inulín, rozpustnú a prebiotickú vlákninu, ktorá pomáha zlepšovať trávenie a znižovať krvný cukor, čo z neho robí vynikajúcu voľbu pre ľudí usilujúcich sa prirodzene zvládať svoj krvný cukor.

V Európe sa čerstvý koreň používa na znižovanie krvného cukru a vďaka svojmu obsahu inulínu je obzvlásť vhodný pri cukrovke.

Štúdie na zvieratách tiež preukázali schopnosť lopúchového koreňa zmierňovať závažnosť diabetických komplikácií, najmä diabetickej retinopatie.

6. Bojuje proti rakovine

Európski lekári v stredoveku aj tí neskorší používali lopúch na liečbu rakovinových nádorov (a tiež kožných stavov, pohlavných chorôb a problémov s močovým mechúrom a obličkami).

Mnohí dnešní bylinkári hovoria, že lopúchový koreň dokáže zabrániť v metastázovaní rakovinovým bunkám, čo z neho robí potenciálny prírodný liek proti rakovine.

Štúdie na zvieratách pri rakovine prsníka, hrubého čreva a pankreasu už vlastne dokázali prísľub v schopnosti lopúcha bojovať proti rakovine.

Jeden veľký dôvod, pre ktorý sa lopúch ukazuje byť prísľubom v prírodnej liečbe rakoviny, je fakt, že obsahuje arctigenín.

Arctigenín je lignan nachádzajúci sa v istých rastlinách čeľade Astrovitých, kam patrí aj lopúch väčší (Arctium lappa L.), o ktorom bolo dokázané, že bojuje proti rakovinovým bunkám selektívnym zastavovaním ich množenie a potláčaním tvorby konkrétnych bielkovín (bielkovín NPAT), čím ochromuje schopnosť rakoviny množiť sa.

Ďalšia štúdia zistila, že arctigenín bol konkrétnou fytochemikáliou, ktorá zabíjala bunky ľudskej rakoviny pľúc, pečene a žalúdka.

Podobné štúdie ako táto dokazujú to, o čom boli mnohí už roky presvedčení – že koreň lopúcha je veľmi účinný prírodný liek na rakovinu!

7.  Zlepšuje artritídu

Koreň lopúcha je známy svojimi silnými protizápalovými schopnosťami a môže byť dôležitou súčasťou diéty pri artritíde.

Liečba osteoporózy

Štúdia uverejnená v časopise International Journal of Rheumatic Diseases dokázala, že čaj z koreňa lopúcha zlepšuje zápalový stav a oxidačný stres u pacientov s osteoartritídou kolena, známou tiež ako degeneratívne ochorenie kĺbov.

Subjektom podávali denne tri šálky čaju z lopúchového koreňa po dobu štyridsaťdva dní, a potom ich posúdili na protizápalové markery, ako je napríklad vysokocitlivý C-reaktívny proteín (Hs-CRP).

Výsledky ukázali, že čaj z lopúchového koreňa môže výrazne pomôcť ľuďom trpiacim osteoartritídou, znižovaním hladiny zápalových markerov.

8. Pomáha liečiť zväčšenú slezinu

Ak trpíte zväčšenou slezinou, môže vám pomôcť koreň lopúcha. Slezina je veľmi dôležitý „strážny“ orgán, na ktorý sa spoliehame pri ochrane tela pred infekciami, vírusmi a všetkými druhmi nebezpečných patogénov.

Zväčšená slezina je jasným varovným príznakom toho, že imunitný systém sa zo všetkých síl usiluje odstrániť z tela všetky hrozby, no zlyháva v tom, lebo nedokáže plniť vysoké nároky.

Vaša slezina je v neustálom kontakte s vašou krvou, preto keď vám lopúchový koreň čistí krv, čistí a chráni aj slezinu. Slezine môže pomôcť tým, že zlepšuje kvalitu krvi, ako aj zdravie pečene, krvný obeh a potláča zápal.

Zlepšenie týchto štyroch faktorov má priamy pozitívny účinok na zdravie sleziny, takže lopúchový koreň budete rozhodne chcieť zaradiť do svojej nominácie na liečbu sleziny.

9. Potláča tonzilitídu

Koreň lopúcha môže pomôcť zbaviť sa bolestivej tonzilitídy (akútneho zápalu krčných mandlí).

Akútna tonzilitída je druh zápalového vírusu, ktorý spôsobuje, že sa tkanivá v mandliach nakazia škodlivými baktériami.

Lopúchový koreň je pri tonzilitíde nápomocný tým, že zlepšuje hojenie rany, potláča zápal a pomáha zmierňovať kašeľ, angíny a bolesť.

Koreň lopúcha verzus koreň púpavy

Čo presne robí lopúchový koreň v porovnaní s koreňom púpavy?

Obe rastliny sú členmi rastlinnej čeľade Astrovitých (Asteraceae) a už roky sa používajú vo svojej celosti tak v tradičnej, ako aj modernej liečbe.

Tak lopúchový, ako aj púpavový koreň sú skvelé na liečbu cukrovky a stavov kože. Sú to tiež prírodné diuretiká plné antioxidantov.

Púpava je zvlášť vynikajúca na čistenie pečene a ochranu kostí, kým lopúch je úžasný na čistenie krvi, čo ho tiež robí veľmi osožným pre zdravie pečene.

Lopúch je prospešný aj pre kosti, najmä na osteoartritídu. Púpava obsahuje veľa vlákniny, ako aj vitamíny A, C, a K, zatiaľ čo lopúch okrem rovnako vysokého obsahu vlákniny obsahuje vitamín B6, draslík a horčík.

Nutričné fakty

V nutričnom vyjadrení obsahuje jedna šálka lopúchového koreňa približne nasledovné látky.

  • 85 kalórií
  • 20,5 g sacharidov
  • 1,8 g bielkovín
  • 0,2 g tukov
  • 3,9 g potravinovej vlákniny
  • 0,3 mg vitamínu B6 (14 percent odporúčanej dennej dávky)
  • 0,3 mg mangánu (14 percent odporúčanej dennej dávky)
  • 44,8 mg horčíka (11 percent odporúčanej dennej dávky)
  • 363 mg draslíka (10 percent odporúčanej dennej dávky)
  • 27,1 μg folátu (kyseliny listovej) (7 percent odporúčanej dennej dávky)
  • 3,5 mg vitamínu C (6 percent odporúčanej dennej dávky)
  • 60,2 mg fosforu (6 percent odporúčanej dennej dávky)
  • 48,4 mg vápnika (5 percent odporúčanej dennej dávky)
  • 0,9 mg železa (5 percent odporúčanej dennej dávky)
  • 0,1 mg medi (5 percent odporúčanej dennej dávky)

Zaujímavé fakty

Verili by ste tomu, že inšpiráciou pre suchý zips boli vlastne pichľavé háčiky plodu lopúcha?

Vynálezca, švajčiarsky technik Georges de Mestral, sa v roku 1941 vybral na prechádzaku do lesa a zamyslel sa nad tým, či by sa guľôčky zachytené na jeho nohaviciach a psovi, dali zmeniť na niečo užitočné.

Po takmer ôsmich rokoch výskumu de Mestral úspešne napodobnil prírodný spoj dvoma prúžkami látky, z ktorých jeden mal na sebe tisíce drobných háčikov a druhý tisíce drobných slučiek.

Svojmu vynálezcu dal názov Velcro a v roku 1955 si ho dal patentovať.

Koreň lopúcha sa už stáročia používa ako liečivá rastlina na podporu zdravých vlasov, úľavu od svrbenia vlasovej pokožky a zlepšenie jej stavu.

V Európe sa olej z lopúchového koreňa, známy tiež ako lopúchový olej, bežne používa na ošetrovanie vlasovej pokožky, ako pomoc pri vypadávaní vlasov a zbavení sa vší.

Predstava je taká, že všetky tie výživné látky, ktoré pomáhajú vašej koži, krvi a orgánom, by mohli tiež zlepšovať zdravie vašich vlasov a vlasovej pokožky.

Spôsob použitia

Produkty z lopúchového koreňa obsahujú čerstvý alebo sušený koreň rastliny lopúcha. Čerstvý koreň lopúcha sa dá často nájsť v obchodoch so zdravými potravinami a ázijskými špecialitami.

Môžete si kúpiť čerstvý koreň lopúcha a pridať ho do smaženej zeleniny alebo šalátu. Môžete ho tiež ošúpať, nakrájať a jesť surový s trochou morskej soli, alebo ho dať do nálevu.

Koreň lopúcha by ste mali vždy dobre očistiť a ak ho nemáte radi so šupkou, dá sa ošúpať ako mrkva. Očistené suché korene uskladnené v chladnom a dobre vetranom priestore môžu vydržať čerstvé aj niekoľko mesiacov.

Spracované časti či odrezky by ste mali uložiť do chladničky a použiť čo najskôr.

Lopúchové výživové doplnky v rôznej forme sa dajú kúpiť online alebo vo vašom miestnom obchode so zdravou výživou.

Pôjde o možnosti, ako sú olej, sušený prášok, tinktúra a čaj z lopúchového koreňa. Obvyklé dávkovanie predstavuje jeden až dva gramy sušeného lopúchového koreňa trikrát denne.

Niektorí ľudia zháňajú koreň divorastúceho lopúcha, ten však nie je bez rizika. V koreňoch lopúcha sa totiž kumulujú toxíny, preto si musíte byť absolútne istí, že ho zbierate ďaleko od krajníc ciest, priemyselných sídel a plôch, ktoré boli postrekované pesticídmi.

Ak budete koreň lopúcha zbierať, potom si musíte byť stopercentne istí správnym určením druhu svojho lopúcha. Ľudia si lopúch občas mýlia s náprstníkom, ktorý je silne jedovatý.

Ide o nebezpečný omyl, ktorého sa dá ľahko dopustiť, vašou najbezpečnejšou voľbou je preto kúpiť si čerstvý lopúchový koreň v obchode.

Riziká a vedľajšie účinky

Koreň lopúcha je považovaný za bezpečný, keď sa konzumnuje ako potravina, ako sa to pravidelne robí v ázijských krajinách. Vyhýbať by sa mu však mali tehotné a dojčiace ženy, lebo môže spôsobiť poškodenie plodu.

Lopúch by ste nemali užívať, keď ste dehydrovaní, lebo diuretické účinky rastliny by mohli dehydratáciu ešte zhoršiť.

Okrem toho by ste, ak ste precitlivení na rastlinnú čeľaď Astrovité (Asteraceae/Compositae), do ktorej patria aj ambrózie, chryzantémy, nechtíky a sedmokrásky, mohli pri vnútornom či vonkajšom užívaní lopúcha mohli zažiť alergickú reakciu, ako je napríklad dermatitída.

Keďže korene lopúcha vzdialene pripomínajú korene ľuľkovca alebo smteľne jedovatého ľuľkovca zlomocného (Atropa belladonna), existuje riziko, že lopúchové prípravky môžu byť týmito potenciálne nebezpečnými rastlinami kontaminované.

Z tohto dôvodu by ste produkty z lopúchového koreňa mali vždy kupovať u tradičných a známych firiem.

Nie sú známe žiadne vedecké správy o interakciách medzi lopúchom a bežnými liekmi.  Pred užívaním lopúcha by ste sa však mali pozhovárať so svojím lekárom v prípade, že užívate:

  • diuretiká (lopúch by mohol zosilňovať účinky tabletiek na odvodnenie)
  • lieky na cukrovku (lopúch môže znižovať krvný cukor, spôsobujúc hypoglykémiu)
  • lieky na riedenie krvi (lopúch môže spomaľovať zrážanie krvi a keď sa užíva spolu s týmito liekmi, môže zvyšovať riziko tvorby podliatín a krvácania)

Ak sa chystáte podstúpiť akýkoľvek druh operácie, prestaňte užívať lopúchový koreň aspoň dva týždne pred dátumom jej výkonu. Lopúch by mohol počas operácie a po nej zvýšiť riziko krvácania.

Nie sú známe žiadne vedecké správy o pediatrickom využití lopúcha, preto by ste ho deťom mali podávať len pod dohľadom lekára.

Záverečné myšlienky

Lopúch ako rastlina vytvára koreň, ktorý je rozhodne nielen chutný (s čím, dúfam, súhlasíte), ale aj neuveriteľne prospešný pre mnohé telesné funkcie a na mnohé vážne zdravotné problémy.

Či už sa usilujete si zdravie udržať, alebo ho výrazne zlepšiť, ja na vašom mieste by som dal koreňu lopúcha šancu – pokiaľ ste tak už neurobili.

Toto sú dôvody:

1. Lopúchový koreň čistí krv, posilňuje lymfatický systém, je prírodné diuretikum a kožný liek. Tiež chráni pred cukrovkou, bojuje proti rakovine, zlepšuje artritídu, pomáha liečiť zväčšenú slezinu a potláča tonzilitídu.

2. Púpava a lopúch majú veľa podobností, vrátane toho, že patria do rovnakej rastlinnej čeľade, liečia cukrovku a zlepšujú kožné zdravie. Okrem toho je púpava obzvlášť skvelá na čistenie pečene a ochranu kostí, zatiaľ čo lopúch je úžasný na čistenie krvi, čo ho robí veľmi osožným pre zdravie pečene.

3. Lopúchový koreň môžete jesť surový, môžete ho variť, pripravovať z neho čaj alebo konzumovať vo forme výživových doplnkov. Medzi také doplnky z lopúchového koreňa patria olej, sušený prášok, tinktúra a kapsule.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: draxe.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zabudli ste na liečivé účinky lopúchových listov.

Pridajte komentár

*