Vyliečte prírodnou cestou bez antibiotík chronickú kvasinkovú infekciu (candidu), ktorá spôsobuje únavu, depresie, ekzémy, migrénu a nadváhu. Zistiť viac

Zázrak v tanieri: Polievka, ktorá bojuje proti nachladnutiu, chrípke a infekcii dutín


Zázrak v tanieri: Polievka, ktorá bojuje proti nachladnutiu, chrípke a infekcii dutín

V tradičnej čínskej medicíne sa pozeráme na každé jedlo nielen z hľadiska jeho obsahu nutričných hodnôt, ale aj z hľadiska vlastností, ktoré pôsobia v tele špecifickým spôsobom.

Ak skombinujete určité potraviny s ohľadom na konkrétneho človeka a príznaky jeho ochorenia, môžete tým zharmonizovať telo a napokon sa z choroby vyliečiť sa.

Liečba osteoporózy

Nikto nie je rovnaký, preto je dôležité načúvať svojmu telu, konkrétnym príznakom a vybrať si potraviny, ktoré fungujú práve pre vás.

Tradičná čínska medicína verí, že zimných mesiacoch je dôležité prejsť od stravy, ktorá je čerstvá, ochladzujúca (čerstvé chladené uhorky, zelený šalát, paradajky a melón) k teplejším a výživným jedlám.

Medzi také patria napríklad hrejivé korenia, ako sú škorica, rasca, zázvor a všetky výdatné polievky a teplé nápoje, ktoré ich obsahujú.

Zázvor: Skvelé korenie na zahriatie

Jedno z najlepších zahrievacích korení v čínskej medicíne je zázvor. Zázvor má úžasnú schopnosť zohriať telo do veľkej hĺbky.

Okrem toho, že vyrovnáva chlad vo vašom tele v týchto zimných mesiacoch, je toto korenie zvlášť dobré pre niekoho, kto trpí častým prechladnutím.

Studený vzor podľa tradičnej čínskej medicíne je typický pre niekoho, komu je zima po celý rok (musí mať sveter, i keď ostatní sú v tričku).

Títo ľudia môžu mať bolesti a cítiť sa horšie v zimných mesiacoch. Zvyčajne trpia bolesťami v dolnej časti chrbta a kolien. Vyznačujú sa tiež častým močením a bledým močom, čo ich v noci neustále budí.

Ďalej mávajú uvoľnené črevá, tendenciu k opuchom alebo zdureninám, k zadržiavaniu vody v tele, rovnako ako stavy nízkej energie.

Týmto ľuďom by dobre urobil zázvorový čaj alebo sušený zázvor, ktorý si môžu pridať do akéhokoľvek jedla.

Liečebné prínosy zázvoru sú vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia tým, čo nazývame „studený vietor“. Tento vzor znamená, že ľudia s bežným nachladnutím vykazujú viac studených príznakov ako horúcich:

  • zimnica, ale bez horúčky
  • nádcha, pri ktorej vychádza vodnatý hlien
  • nadmerné kýchanie.

Ak máte zapálené hrdlo, hustý žltý hlien alebo horúčku, zázvor nie je pre vás vhodný. Budete potrebovať chladiace korenie, ako je napríklad mäta pieporná, ktorá uvoľní teplo.

Ako správne konzumovať zázvor

Najlepší spôsob, ako konzumovať zázvor pri týchto druhoch ochorení, je v čerstvom surovom stave.

Čerstvý strúhaný alebo nakrájaný zázvor v horúcej vode s kúskom citrónu a medom robí malé divy, ak sa stihne užiť ešte pred plným nástupom ochorenia.

Uvádzame vám jednoduchý recept na skvelú polievku, ktorá robí hotové zázraky na začiatku zimných mesiacov.

Vždy som si v mrazničke držal rôzne výživné potraviny a bol som si istý, že v nej mám póry, kozinec, čerstvý zázvor a cesnak po celý rok.

Ak sa začínam cítiť zle alebo si všimnem, že na mňa prichádza nachladnutie, môžem si vybrať niektorú z potravín vyššie. Takto prechladnutiu nedám šancu. Funguje to kúzelne!

Zázvorová polievka, ktorá bojuje proti prechladnutiu

Husia koža a znásobujúce sa zimomriavky (bežné prechladnutie so zimnicou a jasným výtokom z nosa, bez horúčky).

Ak sa to u vás prejaví, zvýšte svoje qi (životnú energiu), prečistite si krv a bojujte proti prechladnutiu.

Ingrediencie

Budete na to potrebovať nasledovné suroviny:

  • 1 ks čerstvého zázvoru nakrájaného na kocky
  • 4 jarné cibuľky nakrájané na stredné kúsky
  • 1-2 strúčiky olúpaného a nakrájaného cesnaku (môžete použiť aj pretlačený cesnak)
  • 6 šálok kuracieho vývaru (ak nemáte recept na svoj kurací vývar, môžete si pripraviť náš, ktorý uvádzame nižšie)

Postup

Postupujte podľa týchto krokov:

1. Položte zázvor, cibuľu, cesnak a huby (ak sa pre ne rozhodnete) do hrnca a zalejte ich malým množstvom vývaru.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

2. Varte, až kým všetky suroviny nezmäknú.

3. Pridajte zvyšok vývaru a priveďte k varu.

4. Znížte plameň a varte 20 až 30 minút.

Popíjajte polievku v priebehu celého dňa. Uvidíte, ako sa postupne začnete cítiť lepšie.

Túto polievku je možné uskladňovať v chladničke aj niekoľko dní. Môžete tiež jesť kúsky zázvoru, ak máte radi teplo.

Neváhajte do nej pridať aj inú zeleninu. Dajte si však pozor, aby ste polievku nepresolili, pretože soľ má tendenciu vtláčať do tela rôzne veci. Táto kúra je však skôr o tom, ako z tela dostať veci von.

Tipy, ako obohatíte polievku

  • Pridajte sušené alebo čerstvé huby (shitake, Maitake, atď.), čím si do tela pridáte viac energie qi.
  • Pridajte 4-5 kusov kozinca do vývaru, čím zvýšite svoju energiu qi a imunitný systém.

Recept na kurací vývar

Je neuveriteľne jednoduché navariť si kurací vývar, pretože vám to zaberie málo času a energie.

Ak máte hrniec pre pomalé varenie (alebo tlakový hrniec), ktorý je veľký, nechal by som ho variť na najnižšom plameni celú noc.

1. Dajte variť kuracie kosti po dobu 24 hodín s jednou polievkovou lyžicou jablčného octu.

2. Na pol kila kostí budete potrebovať asi 12 šálok vody alebo len hrniec naplňte vodou, aby nepretiekla.

3. Po 24 hodinách varenia odstráňte tuk a olej z povrchu, vypnite horák a vývar prelejte do sklenených nádob, prípadne zmrazte na neskôr.

Do vývaru môžete pridať napríklad mrazenú zeleninu, aby ste ho obohatili o výživné látky.

Vývar pre vegetariánov

Vegetariáni si môžu pripraviť vegetariánsky vývar s použitím zeleninového vývaru, alebo si ho môžete pripraviť zo zvyškov zeleniny, ktorú povaríte 8 až 10 hodín.

Pridajte doň aj morské riasy, huby a miso.

Medicína v polievke

Na záver sa pozrime bližšie, ako fungujú jednotlivé suroviny

Zázvor

Toto korenie prirodzene zahrieva a dodáva jedlu štipľavú chuť. Čerstvý zázvor je zvlášť vhodný pri liečbe prechladnutia, keď máte zimnicu (no nie horúčku!).

Môžete si ním upokojiť a zohriať svoj tráviaci systém a bojovať tak s nevoľnosťou, podráždením žalúdka či zlepšiť si chuť do jedla.

Cesnak

Cesnak výborne chutí, navyše má antibakteriálne vlastnosti a zvyšuje imunitu.

Považuje sa za teplé tradičné jedlo v čínskej medicíne. Je skvelý pre zníženie opuchov, odstránenie toxínov a karcinogénov z tela, posilňuje tráviaci systém a zvyšuje našu energiu qi.

Zelená cibuľa/pór

Považuje sa za teplú a štipľavú bylinku, čo je skvelé pre odstránenie stavov ako sú nádcha či prechladnutie či takých, ktoré sú studeného charakteru (zimnica).

Môžete ju konzumovať varenú alebo surovú. Potravinám dodáva skvelú chuť dobre funguje v kombinácii so zázvorom.

Koreň kozinca

Túto silnú bylinku môžete nájsť na miestnom čínskom trhu alebo v obchode s bylinkami.

Je sladký a má mierne zahrievacie vlastnosti. Rovnako posilňuje imunitný systém.

Podľa čínskej medicíny lieči pľúca, pomáha tráviacemu systému a zvyšuje energiu qi. Je skvelá pre niekoho, kto je často chorý, má pretrvávajúci kašeľ alebo nedokáže prekonať prechladnutie.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: theheartysoul.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Bledá Tvář

    Pro případ kuřecího vývaru jsem vegetarián. Nešel by použít hovězí vývar ?
    Plno lodí pluje z Jižní Ameriky s GM sojou do Evropy. Proč ? ….

  2. PharmDr.Michal Polónyi

    Veľmi zaujímavé články, ktoré si vždy rád prečítam. Avšak u nás sa vždy používa miesto krásneho slovenského, ďumbier = zázvor. Pre mnohé generácie i budúce, je potreba uchovať naše názvy, či?
    Ďakujem, želám veľa úspechov.

    • Slovo „zázvor“ je tiež slovenské. Nachádza v slovníku slovenského pravopisu. To je ako „oblak“ a „mrak“. Každý použije, čo sa mu lepšie hodí.

      • Slovo zázvor je podľa môjho názoru „importované“ z češtiny. Nenachádza sa v mojom slovníku slovenského jazyka, takže možno máme rozličné slovníky… V slovenčine máme na túto koreňovú časť ďumbiera lekárskeho krásny slovenský výraz: ďumbier. Mimochodom, ako som uviedol vyššie, ide o ďumbier lekársky, a nie „zázvor lekársky“. Pekný deň.

    • Bledá Tvář

      Taky my Češi máme problém s takzvanými jazykovědci. Všude u nás píšou „oregano“ a přitom česky je to „dobromysl obecná“ !!!

  3. Táto polievka nie je vhodná pre ľudí našom pásme, preto neprinesie pre telo žiadny úžitok. Mám výhrady k použitým surovinám. So zázvorom by som nakladala veľmi opatrne. Je totiž vhodný iba pre chorých ľudí, zdraví by sa mu mali vyhýbať, pretože zdravým môže poškodiť. Pór ako zelenina sa vôbec nehodí na jedenie a nie to na liečenie. Cesnak by sa mal používať iba v surovom stave, lebo varený nie je vhodný na konzumovanie. Cibuľa naopak iba vo varenom stave je vhodná na konzumáciu. Na posilnenie a vyliečenie organizmu jak od prechladnutia, tak aj pri iných chorobách je vhodná polievka, ktorej recept uvádzam:
    Lyžicu masla osmažte s dvoma lyžicami špaldovej krupice do zlata, zalejte vodou, pridajte 1/2 lyžičky korenia galgantu, 1/2 lyžičky korenia bertrámu, 1/2 lyžičky mletého yzopu lekárskeho, 1/4 lyžičky mletého muškátového orecha, trošku soli. Varte 10 minút. Do hotovej polievky pridajte 1 veľkú lyžicu nadrobno posekanej čerstvej petržlenovej vňate. Táto polievka je najlepším liekom pri horúčke, prechladnutí, ale aj pri iných ochoreniach a ešte nikdy ma nesklamala. Recept na túto liečivú polievku nám zanechala Hildegarda z Bingenu, stredoveká liečiteľka, od ktorej sa pre nás uchovalo mnoho receptov vhodných na vyliečenie tela a duše.

Pridajte komentár

*