Všetci vieme o tom, že správna starostlivosť o náš chrup zahŕňa umývanie zubov zubnou kefkou, čistenie medzizubných priestorov dentálnu niťou a prípadne aj preplachovanie úst dentálnou vodou.
O čom ste však zrejme ešte nepočuli je fakt, že kokosový olej dokáže mať na zdravie vašich zubov neskutočné účinky.
Preplachovanie úst olejom
Procedúra preplachovania úst olejom je stará tisíce rokov a údajne pochádza z Indie, kde sa stala súčasťou Ayurvedy. Niekedy sa jej zvykne hovoriť aj „ťahanie oleja“, pretože sa pri nej akoby preťahuje olej v ústach pomedzi zuby.
Vykonáva sa tak, že sa vezme približne 1 polievková lyžica oleja do úst, 15 až 20 minút sa ním ústa premývajú a následne sa vypľuje.
Možné je použiť akýkoľvek olej, no najlepšie výsledky sa dosahujú práve s kokosovým olejom.
Efekt to má ten, že sa v ústach a na zuboch eliminujú škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach z úst a ktoré tiež prispievajú k tvorbe zubného kazu.
V súčasnosti táto metóda starostlivosti o zuby a ústnu dutinu sa stáva stále viac a viac populárnou aj u ľudí v západných krajinách.
Podrobnejšie sme o spomínanej procedúre písali v článku Premývanie úst olejom: Veda práve potvrdila, čo Indovia už dávno vedeli.
Dnes túto tému ďalej rozvinieme a povieme si, ako si vyrobiť domácu zubnú pastu, ktorá má podobné účinky a k tomu navyše vaše zuby ešte aj pekne vybieli.
Suroviny pre domácu bieliacu zubnú pastu
Zubná pasta, ktorej základom je kokosový olej, má mnoho zdravotných prínosov, za ktoré vďačí jeho antimikrobiálnym účinkom.
Medzi jej hlavné prínosy partia:
- predchádzanie zubného kazu prirodzeným spôsobom
- odstraňovanie nepríjemného zápachu z úst
- zníženie rizika zubného kazu
- zníženie rizika zápalov ďasien a paradentózy
Na trhu existujú rôzne kokosové oleje – buď pre kozmetické použitie, alebo na konzumáciu.
Pre účely výroby zubnej pasty je dobré si zaobstarať panenský kokosový olej lisovaný za studena, ako napríklad tento na Slovensku alebo tento v Česku.
Kokosový olej určený pre kozmetické použitie nemusí mať zachované všetky svoje zdravotné účinky, pretože zvyčajne už bol vystavený priemyselnému spracovaniu, ktoré ich znehodnotilo.
Druhou zložkou pre výrobu našej domácej bieliacej zubnej pasty je obyčajná sóda bikarbóna. Tú zoženiete takmer v každej predajni potravín.
Inštrukcie pre výrobu zubnej pasty
Pre výrobu zubnej pasty postupujte nasledovne:
1. Roztopte niekoľko polievkových lyžíc panenského kokosového oleja (približne 30 gramov) v miske alebo pohári.
Kokosový olej sa topí pri teplote okolo 24˚C, takže bude stačiť napríklad vložiť pohár s olejom do druhej väčšej misky s napustenou horúcou vodou.
2. Po roztopení kokosového oleja do neho pridajte 3 polievkové lyžice sódy bikarbóny a dobre to premiešajte. Miešajte dovtedy, kým sa zmes nebude podobať na klasickú komerčnú zubnú pastu.
3. Výsledná zmes je pripravená na použitie. Pre uskladnenie ju premiestnite do uzatvárateľnej sklenenej nádobky.
4. Ak sa zmes uskladňovala v teple a nie je tuhá, tak ju pred každým použitím môžete lyžičkou trocha premiešať, aby bola homogénna.
Pri umývaní zubov si z nej kúsok naneste na zubnú kefku rovnako, ako to robíte pri klasickej zubnej paste. Nezabudnite si však okrem zubov očistiť aj jazyk, pretože na ňom sa tiež zachytávajú baktérie spôsobujúce zápach z úst.
Keďže pasta obsahuje okrem kokosového oleja aj sódu bikarbónu, tá vaše zuby popri už vyššie spomenutých vecí navyše aj pekne vybieli.
Zhrnutie
Takže čo všetko pre vás táto zubná pasta urobí?
Antibakteriálne vlastnosti kokosového zneškodnia baktérie žijúce na jazyku, zuboch a ďasnách, ktoré sú zodpovedné za zápach úst a tvorbu zubného kazu.
V ústach vám po čistení ostane pocit čistoty a sviežosti doplnený príjemnou vôňou a chuťou kokosu.
Podobné veci síce robia aj bežné pasty, no to len za pomoci rôznych, často škodlivých chemikálií. Táto pasta je na rozdiel od nich čisto prírodná.
Na záver už len jedna malá poznámka
Nezabúdajte na to, že kokosový olej tuhne pri zhruba 24˚C. Po umytí zubov je preto možno lepšie ho vypľuť nie do umývadla, ale do koša.
Také malé množstvo by nemalo upchať odtokové rúry. Avšak, v prípade jeho vypúšťania vo väčšom objeme alebo pri častejšej frekvencii, by sa mohol začať v rúrach olej usádzať a brániť tak v odtoku vody.
Zdroj: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Do piki, ešte aj zubnú pastu si nemožno kúpiť bez nebezpečnej chémie poškodzujúcej zdravie.
Tak to sme sa naozaj dožili doby jedovej, keď väčšina výrobcov zubných pást nám do nich pridáva kadejaký chemický humus za účelom poškodzovania zdravia aby sme boli chorí, kupovali drahé lieky na choroby z pást a od ďalšieho jedovatého humusu v liekoch získame ďalšie choroby.
To všetko tak asi vyzerá: potravinársky priemysel a kozmetika – my ich budeme pomaly a isto tráviť jedmi.
Farmako-jedy -doktori – my ich z toho budeme akože liečiť liekmi s vedľajšími jedmi a tak sa podelíme a so ziskom sa spravodlivo rozdelíme, veď práve my chorých a naivných potrebujeme.
Idem si hneď urobiť liečivú zubnú pastu!
http://www.badatel.net/chemikalia-objavena-zubnej-paste-colgate-sposobuje-rakovinu/
Páči sa mi tvoje označenie “ doba jedová“. Chcem len upozorniť ľudí aby počítali s tým, že zuby takto ošetrované po čase zvyknú vytlačiť prípadné výplne ( plomby). Moja vlastná skúsenosť.
to je tym olejom podpije sa pod blomby a tie vyklznu pretoze zub je mastny
Áno, je to výstižné pomenovanie ? a bohužiaľ, keby išlo len o zubnú pastu, ale aj o potraviny, výživové doplnky, o zavádzajúce informácie o pitnom režime, očkovanie, módne hity, ktorých následky sa nemusia prejaviť hneď, atď. Akoby sa klamstvo a podvod pretekali, kto nás skôr dostane… smutná a zákerná doba jedová