Vzostup priemyselného poľnohospodárstva – vedený spoločnosťami, ako je Monsanto, ktorá presadzuje monokultúry, poľnohospodárstvo na chemickej báze a patentované formy života – priniesol záplavu pesticídov, ktoré spôsobujú pohromu pre prírodné ekosystémy.
Hmyz a zvieratá, ktoré sa živia hmyzom, sa stávajú obeťami miliónom galónov pesticídov vysypaných na ornú pôdu, ktoré stekajú do vodných tokov, hromadia sa v susedných lokalitách a zvyšok pozberajú hosťujúci opeľovači.
Nové pesticídy vyvolávajú vážne problémy
V roku 1980, spoločnosť Bayer vyvinula silnú novú triedu pesticídov, nazývaných Neonikotinoidy (chemicky podobné nikotínu), ktoré rýchlo ovládli priemyselné poľnohospodárstvo.
V roku 2008 predstavovali 24 % celosvetového trhu s insekticídmi. Spolu so systémovým insekticídom Imidacloprid sa stali najpoužívanejšími insekticídmi na svete.
Do takmer všetkej americkej kukurice a do asi jednej tretiny americkej sóje sa pridávajú neonikotinoidy. „Významný pokrok“ sa stal, keď agropodnikanie vyvinulo semená obalené neonikotinoidmi, kde každá časť rastúcej rastliny sa naplní toxínmi, vrátane peľu.
Po tom, čo vládni regulátori, hlboko v skupinách agropodnikania, sa ponáhľali schváliť neonikotinoidy pre komerčný predaj, vedecké štúdie začali dokumentovať ekologické dopady.
Populácie vtákov a ďalších hmyzožravcov poklesli kvôli nedostatku koristi hmyzu v čase, keď sa neonikotinoidy začali viac používať.
V roku 2006 sme začali pozorovať dramatický úhyn včelích populácií, ktoré zohrávajú zásadnú úlohu pri opeľovaní potravinárskych plodín. Kolónie kolabovaných včiel sa stali bežným javom.
Včely vykazujú klasické príznaky otravy insekticídom, ako sú tras, nekoordinované pohyby a kŕče.
Hromadný úhyn včiel a iného hmyzu
Mŕtve včely v úľoch a ich okolí preukázali prítomnosť neonikotinoidov a nový výskum zistil, že už nízke hladiny neonikotinoidov v čelách ich urobil náchylnejšími na vírusové infekcie a roztoče, rovnako ako znížil reprodukčnú schopnosť včelích kráľovien.
Laboratórne testy peľu z kukurice a púpavy, ktorý sa nachádzal vo včelích úľoch, obsahoval stopy po pesticídoch.
Aj ďalší hmyz je zdecimovaný týmto insekticídom, vrátane čmeliaka severoamerického, ktorý zaznamenal pokles o 90 %. Hrozba pre divoké včely, včely a iných opeľovačov je čoraz jasnejšia, ako vychádza najavo stále viac štúdií.
Prvá dlhodobá štúdia vplyvu neonikotinoidov na divoké včely potvrdila, že tento populárny pesticíd je spojený s dlhodobým poklesom populácie včiel.
Výskumníci v Anglicku, ktorí sa pozreli na 18 ročné údaje u 64 druhov divokých včiel a na používanie neonikotinoidov na repku olejnú upravovanú týmto insekticídom, potvrdzujú, že asi polovica z celkového poklesu včiel je spôsobená vplyvom neonikotinoidov.
Všetky z 34 druhov divokých včiel, ktoré sa kŕmili repkou olejnou, vykázali aspoň 10 % pokles v dôsledku neonikotinoidov, pričom najviac postihnutá skupina zažíva pokles o 30 %.
Zistenie tímu z Centra pre ekológiu a hydrológiu sa objavilo v časopise „Nature“:
„Z historického hľadiska vyplýva, že ak máte práve repku olejnú, množstvo včiel z toho prosperuje, pretože predstavuje obrovský zdroj krmiva na celom vidieku.“, povedal vedúci autor Dr. Ben Woodcock pre BBC a pokračuje:
„Ale táto korelačná štúdia naznačuje, že akonáhle sa repka olejná upraví o neonikotinoidy až o 85 %, včely im začínajú byť vystavené a začínajú mať na ne škodlivé účinky.“
Do výskumu sa pridáva niekoľko laboratórnych a krátkodobých terénnych štúdií, pri ktorých boli zistené negatívne dopady neonikotinoidov na včely a divé včely. Dokonca aj EPA (Environmentálna poradenská agentúra) bola nútená priznať, že neonikotinoidy zabíjajú včely.
Dr. Nick Isaac, ktorý sa zúčastnil na výskume, dodáva:
„Negatívne účinky pesticídov, ktoré majú dlhotrvajúci, veľkoplošný dopad na široké spektrum včiel, výrazne škodia ekosystému. Niet pochýb, že neonikotinoidy sú veľmi škodlivé…a korelácia, vychádzajúca z nášho výskumu, má trojnásobne negatívnejší dopad na opeľovače.“
Ako sa môže človek brániť
Kým agropodnikanie bude naďalej popierať, že ich obľúbené insekticídy majú niečo do činenia s klesajúcou populáciou včiel, dobre informovaní spotrebitelia si už vynútili zmenu v maloobchodných sieťach.
Veľké záhradné centrá, vrátane Lowes a Home Depot, sa zaviazali k odstráneniu neonikotinoidmi ošetrovaných záhradných rastlín, ktoré často vysádzali za účelom prilákania opeľovačov.
Taktiež by ľudia nemali kupovať tieto pesticídy a hnojiť s nimi svoje záhradky, aby sa predišlo rozšíreniu neonikotinoidov a následnému úhynu včiel.
Avšak drvivá väčšina aplikácií neonikotinoidov je v rukách spoločností, ako sú Bayer a Monsanto, ktoré produkujú oboje – semená a chemikálie pre použitie na semená i rastliny.
Ich priatelia vo FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) a ďalších vládnych agentúrach sú spoluvinníkmi vo vypúšťaní neonikotinoidov bez toho, že by sa unúvali skutočne uvažovať nad tým, aký vplyv majú tieto toxíny na životné prostredie.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Ano, ani SR nehlasovala za zakaz pouzivania tychto pesticidov v EU /15:27/. Zda sa, ze koniec zivota na Zemi je realnou „hrozbou“. Alebo sancou na ukoncenie trapenia .
1. V divej prirode : Dravci a ich absolutne bezohladny lov a konzumacia obete za ziva, v celku alebo vytrhanych po kuskoch.
Youtube video : Lions feeding on a Warthog (not for sensitive wievers). / Vazena redakcia, ak mozete, dajte na to preklik, dakujem/
2. V ludskej spolocnosti : napr. Kauza Fritzl a ine dennodenne „zverstva“ / su ich plne noviny /
Pre uvedene by koniec zivota na Zemi mal hodnotu vykupenia.
Iba, zeby to vsetko malo zmysel, ktory mi unika..
Dobrý deň, Neonikotinoidy je systémový názov, chýbajú mi tu presné názvy prípravkov, ktorým sa pri kúpe treba vyhýbať
To vám nikdo takto veřejně nenapíše, protože by to šlo proti jisté osobě v tomto státě, která s firmou Monsanto spolupracuje.