Čo zlepší prospech a rozvoj vašich detí lepšie než domáce úlohy


domace-ulohy

Nový školský rok sa nám nezadržateľne blíži a s ním aj domáce úlohy – postrach to každého žiaka či študenta. Väčšina detí sa domácich úloh úplne obáva. A zrejme pre to existuje aj veľmi dobrý dôvod.

Vedeli ste, že najviac zavalené domácimi úlohami sú deti v krajinách, ktoré majú najnižšiu životnú úroveň a najnižšie príjmy obyvateľstva?

Zbohom vysoký krvný tlak

Domáce úlohy a výsledky v matematike

Napríklad, Japonsko alebo Hong Kong, ktoré sú známe tým, že dosahujú najlepšie výsledky na matematických olympiádach, majú menej domácich úloh než je svetový priemer.

V takom Holandsku, ktoré sa vyznačuje najnižším stupňom stresu a záťaže študentov, 1 z 5 študentov nerobí žiadne domáce úlohy.

Holandsko tiež patrí do prvej 10-ky krajín s najlepšími výsledkami v matematike.

Odhaduje sa, že celosvetovo 10% žiakov na druhom stupni strávi každý deň nad domácimi úlohami niekoľko hodín. Jedno z päť detí sa venuje matematike 30 minút denne počas 3 až 4 dní v týždni.

Viaceré štúdie však ukázali, že nadmerné množstvo domácich úloh vedie k poruchám spánku a vytvára tiež negatívny postoj detí, keďže domáce úlohy vytvárajú veľa stresu.

Dokonca, neexistujú žiadne dôkazy o tom, že viac domácich úloh prispieva k lepším výsledkom v škole.

Pri porovnaní západnej Európy a USA, Európa má viac škôl, kde deti majú v škole väčšie množstvo slobody, čo potom vedie aj k lepšiemu akademickému výkonu.

Avšak v krajinách strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska, domáce úlohy stále tvoria významný podiel času, ktorý deti trávia každý deň vrámci prípravy do školy.

Vplyv prestávok počas vyučovania

Na mnohých miestach Európy je žiakom počas vyučovania poskytnutých viac a dlhších prestávok, ktoré pozitívne vplývajú na prácu žiakov.

Ak sa pozrieme na naše školstvo, je ľahké vidieť, že naše deti nadmieru zaťažujeme. Sčasti ide o dedičstvo minulosti, ale tiež na to vplýva aj súčasná rýchla a na ľudí vysoké požiadavky kladúca spoločnosť.

Je od nás neustále požadované, aby sme viac a ťažšie pracovali a aby sme sa presadili v konkurencii s ostatnými.

Sme natoľko zahĺbení našim spôsobom života, že učenie sa v prírode alebo učenie sa predmetov ako záhradkárstvo, meditácia či rôzne iné metódy osobného rozvoja, sa nám javia ako úplne irelevantné a nepodstatné.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Najdôležitejšia vec: Učenie vecí z reálneho sveta

Pre deti je prirodzený pohyb. Sú plné energie a nadšenia, ktoré sa musí z nich vyventilovať.

Dnes však takéto prejavy nadmernej energie sú často označované za symptómy hyperaktivity alebo nedostatku pozornosti (ADHD). Napríklad vo Francúzku je ADHD diagnostikovaná len menej ako 0,5% detí, pričom na Slovensku je to okolo 3% a v USA dokonca 9%.

Potrebujeme zmeniť naše nazeranie a objaviť hodnotu skúseností aj z reálneho sveta, nielen kníh.

Väčšina vplyvných podnikateľov ako Elon Musk (zakladateľ PayPal, automobilky Tesla či súkromnej vesmírnej agentúry Space-X) vzali svoje deti preč z bežnej školy, pretože tento systém celkom zjavne zlyháva.

Pre mnohých z nás bola škola počas dospievania neskutočne vyčerpávajúca, z ktorej, keď sme sa vrátili domov, nás čakali ďalšie hodiny práce a učenia. Považovali sme to za neférové.

Nie je žiadnou radikálnou myšlienkou to, že deti sa lepšie učia vonku alebo vtedy, keď sú vo vzájomnej interakcii.

Už dnes sa medzi učiteľmi diskutujú názory, že domáce úlohy by sa mali celkom zrušiť. Riešenie na tento problém však príde až s kompletnou premenou školského systému.

Zrušenie domácich úloh pri zachovaní súčasného systému by síce odstránilo množstvo stresu, no neznamenalo by to vyriešenie zásadného problému súčasného školstva.

Áno, pre deti je dôležité si aj sadnúť, čítať, intelektuálne premýšľať a zameriavať svoju pozornosť na riešenie problémov. Ak však toto je jediné, čo robia, potom sa naučia, že tento svet je veľmi náročný a permanentne pod stresom.

Deti sú zo svojej podstaty múdre, ohľaduplné a predvídavé, ak žijú v prostredí, ktoré ich podporuje.

Dokonca už dnes existujú školy, kde sa deti učia rôzne psychické schopnosti, napríklad ako aktivovať svoje tretie oko či čítať poslepiačky.

Záver

Naša realita je omnoho širšia a rôznorodejšia ako len tá materiálna, ktorú sme si vytvorili a v ktorej neraz obmedzene žijeme.

Keď si toto uvedomíme, začneme jej ostatné aspekty lepšie vnímať a plne si uvedomovať celý ľudský potenciál.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: thespiritscience.net, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Priveľa domácich úloh a ťažké tašky – to sú veci , ktoré treba omedziť.
    Všetko ostatné len smeruje k znižovaniu úrovne samotného vzdelania. Darmo, idiotizácia spoločnosti pokračuje.

  2. Súčasné školské vzdelávanie cez pamäť a domáce úlohy vo vzťahu k súčasnému vývoju ľudskej civilizácie, je na úrovni stredoveku….
    Mám 2 maturity a 2 VŠ, ale bez mojej imaginárnej intuície po prežitej klinickej smrti, keď občas pozerám na svet z „druhého brehu“, sú niektoré formy a obsah učiva na úrovni tmárstva s klapkami na očiach…prepáčte nektorí páni profesori
    …česť výnimkám ….Jozef

  3. Když tak poslouchám ty nářky, tak si říkám, jak jsme mohli my starší vůbec přežít. A přitom jsme evidentně byli např. v matematice daleko, daleko lepší než jsou dnešní mladí. Byli časy, kdy jsme v matematických, fyzikálních nebo chemických olympiadách patřili ke světové špičce. Dnes se o těch olympiadách raději ani nemluví.
    Tady jsou např. témata k písemné maturitní zkoušce z roku 1883! Jak to ti naší předci vůbec zvládli?
    https://mega.nz/file/stgGUI7b#R9CaooIhCkxL7T-tapE2MqBY9Sb2r-trV0ivgWMxEFk

Pridajte komentár

*