Jedlo, ktoré skonzumujeme, je v našom tele rozložené a spracované pomocou enzýmov a hormónov, ktoré vylučuje náš endokrinný systém.
Začína sa to v ústach slinami obsahujúcimi enzým ptyalín, pokračuje v žalúdku kyselinou chlorovodíkovou, potom v tenkom čreve enzýmami z pankreasu ako sú inzulín či trypsín.
Metabolizmus však nekončí rozložením a absorpciou živín do krvi.
Úloha sódy bikarbóny v tele
Tak, ako sa živiny dostávajú do tela, tak sa metabolické splodiny potrebujú dostať von z tela. Na tento účel rôzne orgány vylučujú ďalšie látky, aby tento proces bezproblémovo fungoval.
Pankreas produkuje aj sódu bikarbónu, ktorej úlohou je neutralizácia žalúdočných kyselín v čreve, aby ho nerozleptali.
Túto látku produkujú aj samotné obličky, aby udržiavali v tele acidobázickú rovnováhu. Navyše, sóda bikarbóna chráni obličky aj pred poškodením.
Ak príliš zaťažíte tieto dva orgány, napríklad stravou bohatou na cukry, vyprážané jedlá a ďalšie nezdravé potraviny, dôjde k ich preťaženiu a následne začnú produkovať menšie množstvo sódy bikarbóny.
Pacienti s chorými obličkami často trpia na nízke hladiny bikarbonátov, čomu sa medicínsky vraví metabolická acidóza. Ide o jav, kedy telo nedokáže neutralizovať kyseliny, čo potom vedie k škodlivým účinkom na obličky.
Je to ako začarovaný kruh – poškodené obličky nedokážu produkovať dostatok sódy bikarbóny a následná acidóza obličky, ale aj ostatné orgány, ešte viac poškodzuje.
V roku 2009 britskí vedci z Kráľovskej nemocnice v Londýne objavili, že podávanie sódy bikarbóny dokáže spomaliť, prípadne aj zvrátiť progres ochorenia obličiek.
„Jednoduchá látka, akou je sóda bikarbóna, ak sa používa správne, dokáže byť veľmi účinným liekom“, hovorí Magdi Yaqoob, profesor nefrológie a akademický riaditeľ oddelenia pre transplantácie obličiek v Bartshealth NHS Truste.
Regenerácia obličiek prírodným spôsobom
Pre vyliečenie a regeneráciu vašich obličiek použite nasledovnú kúru.
- Prvý deň si pod jazykom rozpustite štipku sódy bikarbóny.
- Na druhý deň si v 1,5 litra vody rozpustite 1/2 čajovej lyžičky sódy bikarbóny a 1/2 čajovej lyžičky kvalitnej soli (morská alebo himalájska).
- V priebehu dňa vypite tento roztok.
- V nasledujúce dni znížte dávku na 1/4 čajovej lyžičky sódy bikarbóny a 1/3 čajovej lyžičky kvalitnej soli na 1,5 litra vody.
- V kúre pokračujete až do zlepšenia stavu vašich obličiek.
Tuto sa žiada uviesť, že kúra sódou bikarbónou nemusí byť vhodná pre všetkých. Problémom môže byť pre niektorých ľudí s citlivým žalúdkom alebo pre ľudí, ktorí často trpia nevoľnosťami.
Našťastie, sóda bikarbóna nie je toxická, takže každý, kto dokáže prekonať jej počiatočnú nechuť, ju môže bezpečne v uvedenom množstve užívať na dennej báze.
Tým sa predíde ochoreniam obličiek a degeneratívnym zmenám endokrinného systému.
Pár ďalších odporúčaní na záver
V danej oblasti je potrebné vykonať ešte viac výskumu, no už teraz sú zrejmé značné prínosy sódy bikarbóny pre choré obličky.
Počas liečebnej kúry je nutné dodržiavať aj zopár ďalších odporúčaní, ako napríklad vyhýbať sa sladkým a tučným jedlám.
Okrem toho sa stráňte všetkého, čo nadmerne dehydruje – veľkým dávkam soli (trocha soli telo však vždy potrebuje), niektorým druhom čaju, káve, sladeným nápojom a alkoholu.
Taktiež nekonzumujte nadmerné množstvá bielkovín (mäsa), pretože bielkoviny produkujú po ich strávení veľa kyselín, ktoré by mohli preťažiť vaše obličky.
Naopak, konzumujte veľa potravín bohaté na vitamíny B, keďže tieto vitamíny napomáhajú eliminácii kyslých metabolických splodín po bielkovinách. Pomáha veľa ovocia a zeleniny.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
z mojich skúseností je vhodnejšie vypiť teplý roztok sódy hneď ráno. keď je žalúdok prázdny tento roztok veľmi rýchle prejde do dvanástorníka a s´da neneutralizuje v žalúdku žalúdočnú kyselinu, ktorá je potrebná na trávenie. podávanie sódy počas dňa neutralizuje žalúdočnú kyselinu, preto ho považujem za menej vhodné. keď tak, tak pol hodinu pred jedlom, kým je žalúdok prázdny…
já bych to i zkusila mám1 ledvinu a soli mořské, nebo himalaiské je tam moc, poradte, já bych tam nedávala tolik soli
Inzulín není enzym, ale hormon
V lekarni dostat sodu bicarbonu v kapsuliach. To asi prejde cez zaludok, nie?
to je skor kvoli chuti,tobolky sa sa v zaludku rozpustia,je to zele
záleží na tom aké kapsule to sú. ak sú označené ako enterosolventné, tak prejdú cez žalúdok a rozpustia sa až v tenkom čreve. ak obyčajné želatínové, alebo z rias, tak sa rozpustia už v žalúdku.
na rozdiel od čistej SB sú tabletky zmesou rôznych prídavných látok
Prosim Vas poradite mi – mozem si tuto kuru urobit aj ked som tehotna, v 6.mesiaci tehotenstva?
V tehotenstve sa neodporúča robiť rôzne kúry.